Ir tāda draudze - “Dzīvības Avots”

Ievietoja | Sadaļa Vasarsvētku kustība | Publicēts 04-06-2020

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Rīgas vasarsvētku draudze “Dzīvības Avots” ir salīdzinoši jauna draudze – tā tikko nosvinējusi 25 gadu jubileju. Tomēr tieši šī draudze bijusi daudzu jaunu ierosmju un projektu iniciatore un tālākvirzītāja Latvijas Vasarsvētku draudžu apvienībā (LVDA) un ne tikai tur. Par to, kā un kāpēc draudze “Dzīvības Avots” spējusi īstenot tik vērienīgas ieceres un projektus, stāstīs šis raksts. Tā pirmajā daļā materiāls par draudzes veidošanās apstākļiem un sākuma gadiem, kas savulaik rakstīts LKR žurnālam “Tikšanās” un veltīts draudzes 10 gadu jubilejai. Tagad šī publikācija papildināta ar jauniem faktiem un materiāliem par draudzi un tās kalpošanu.

****

Kopā ar draudzes pirmo mācītāju Agri Ozolinkeviču kavējamies atmiņās tajā tālajā 1995.gada pavasarī, kad viņš ar bakalaura diplomu kabatā atgriezās no studijām Maskavas Teoloģijas institūtā (tagad Eirāzijas Teoloģijas seminārs). Tolaik Latvijas Bībeles koledžas (tagad Baltijas kalpošanas skola) direktoram, misionāram Terencam Hallem, bija radusies doma dibināt Rīgā jaunu vasarsvētku draudzi, un viņš piedāvāja Agrim kļūt par tās mācītāju. Maija beigās Latvijā ieradās Bībeles studentu grupa no ASV, lai piedalītos evaņģelizācijas pasākumu sērijā Rīgas skolās, bet vakaros kinoteātra “Rīga” (tagad “Splendid Palace”) Mazajā zālē (bijušais kinoteātris “Spartaks”). Pasākumi pulcēja daudz jauniešu, kas nedēļas noslēgumā tika aicināti uz dievkalpojumu Mākslas darbinieku namā Vaļņu ielā. Dievkalpojumā piedalījās aptuveni 70 cilvēku un šķita, ka jaunai draudzei ielikti droši pamati.

Draudzes pirmais mācītājs Agris Ozolinkevičs ar dzīvesbiedri Etu un dēlu Marku, 1995.gads.

Taču jau nākamajā svētdienā pēc amerikāņu aizbraukšanas uz dievkalpojumu atnāca… trīs cilvēki. Izrādījās, jauniešus bija vilinājušas tikai amerikāņu dalītās dāvanas un suvenīri. Nācās sākt visu no jauna. Pirmajos mēnešos situācija bija diezgan dramatiska - reizēm tika sludināts trim, reizēm pieciem cilvēkiem. “Es pateicos Dievam, ka Viņš man deva pietiekami daudz spēka neatmest visam ar roku,” teic Agris. “Tas bija smags darbs, kurā es nevarēju paļauties tikai pats uz sevi. Man vajadzēja paļauties arī uz tiem dažiem cilvēkiem, kas tolaik bija draudzē. Mēs lūdzām Dievu un visi kopā paļāvāmies uz Viņu. Tas bija viss, ko mēs tobrīd spējām darīt.” Cilvēku skaits pamazām auga un pēc gada - 1996.gada 2.jūnijā - notika kristības, kurās tika kristīti pirmie desmit jaunie draudzes locekļi.

Pie upes pēc pirmajām kristībām draudzē, 1996.gads.

Drīz pēc tam Agris devās uz ASV, lai turpinātu teoloģijas studijas maģistrantūrā. “Laika posms, kad es biju draudzes mācītājs, vairāk tika veltīts draudzes nostiprināšanai. Tēlaini runājot, tas bija laiks, kad vajadzēja rakt, liet betonu un ielikt pamatus, lai pēc tam uz tiem būvētu tālāk. Bija priecīgāki un bija skumjāki brīži, tomēr es esmu gandarīts, ka man bija iespēja piedalīties jaunas draudzes veidošanā. Ne tāpēc, ka es būtu to pelnījis vai mācētu to labi darīt, bet tāpēc, ka Dievs man to dāvināja savā žēlastībā. Esmu pateicīgs visiem, kas bija uzticami un kalpoja kopā ar mani. Viņi varēja aiziet uz citām draudzēm, kur bija viss - sākot no zīdaiņu pieskatīšanas līdz pensionāru aprūpei. Mums nebija nekā, taču bija vēlēšanās, lai šāda draudze būtu. Un Dievs to redzēja, svētīja un atalgoja.”

Atvadas no mācītāja Agra (priekšplānā guļus) un jaunā mācītāja Modra (vidū centrā)
sveikšana draudzes sadraudzības pasākumā, 1996.gada vasara.

Līdz ar jaunā mācītāja, Agra brāļa Modra Ozolinkeviča atnākšanu, draudzes dzīvē sākās jauns attīstības posms. Kaut joprojām neliela, draudze bija nostiprinājusies un vajadzēja sākt domāt par tās oficiālu reģistrāciju. No vairākiem izvirzītajiem priekšlikumiem par pieņemamāko tika atzīts nosaukums “Dzīvības Avots”. Neskatoties uz to, ka Ventspilī jau bija nekonfesionāla kristiešu draudze ar tādu nosaukumu, Latvijas Republikas Tieslietu ministrijas Reliģisko lietu departaments 1996.gada 26.novembrī Rīgas vasarsvētku draudzi “Dzīvības Avots” reģistrēja. Tomēr par savu īsto dzimšanas dienu draudze vēl šodien uzskata maija pēdējo svētdienu, kad notika tās pirmais dievkalpojums.

Dievkalpojums Mākslas darbinieku nama Lielajā zālē, 90.gadu nogale.

Jau kopš pirmajām pastāvēšanas dienām draudze “Dzīvības Avots” sevi pozicionējusi kā mūsdienīgu un atvērtu kopienu. Tieši “Dzīvības Avots” bijusi iniciatore vairākām tobrīd jaunām idejām Latvijas Vasarsvētku draudžu apvienības dievkalpojumu veidā un kalpošanā. Tā bija pirmā LVDA draudze, kas tradicionālo kopdziedāšanu pilnībā aizstāja ar slavas un pielūgsmes dziesmām. Jaunums savulaik bija arī draudzes uzņēmēju iknedēļas lūgšanu brokastis kopā ar mācītāju. Interesanta ierosme bija tā sauktā Bastejkalna lūgšanu grupa, kur draudzes cilvēki agrā rīta stundā pulcējas pašā Rīgas centrā Bastejkalna virsotnē, lai lūgtu par garīgu atmodu gan pašu draudzē, gan pilsētā un visā Latvijā.

Draudze centusies kalpot arī plašsaziņas līdzekļos. 1997.gadā iznāca draudzes žurnāla “Dzīvības Avots” pirmais numurs, kas tika atzīts par labāko LVDA draudžu izdevumu un vēlāk kļuva par visas apvienības kopizdevumu. Diemžēl finansiālu apstākļu dēļ dienas gaismu ieraudzīja tikai četri tā numuri. 1998.gadā draudze sāka veidot iknedēļas kristīgu raidījumu Siguldas radio, kas ēterā skanēja aptuveni gadu, un ko varēja dzirdēt lielākajā daļā Vidzemes reģiona. Jau ilgus gadus draudze veido arī radioraidījumu “Mosties, Latvija!”, kas katru darba dienu klausāms Latvijas Kristīgā radio ēterā.

Žurnāla “Dzīvības Avots” numuri (augšējā attēlā); intervija ar misionāri Diānu Dorlonu draudzes raidījumā Siguldas radio, intervē Ervīns Jākobsons, tulko Solvita Jākobsone (attēlā apakšā).

Viena no nozīmīgām draudzes kalpošanām bijusi jaunu draudžu veidošana, kas atnesa daudz svētības arī pašai draudzei “Dzīvības Avots”. 1998.gadā sākās kalpošana Siguldā (vēlāk Siguldas vasarsvētku draudze), 2000.gadā tika ielikti pamati draudzei Limbažos (vēlāk draudze “Kristus pasaulei”), 2001.gadā - Cēsīs (draudze “Vidzemes misija”). Tās ir pilsētas, kur latviešu vasarsvētku draudzes līdz tam nekad nebija darbojušās. Draudze piedalījusies arī jaunu draudžu dibināšanā Valmierā un Ķekavā (draudze “Dzīvības ceļš”). Dievkalpojumi rīkoti arī Jūrmalā, kur gan jauna draudze neizveidojās. Regulārs garīgais un sociālais darbs tiek veikts Salaspilī un Latgales priekšpilsētā Rīgā.

Ķekavas draudzes “Dzīvības ceļš” pirmie mācītāji Roberts un Tekla Prikuļi
bija draudzes “Dzīvības Avots” ilggadēji locekļi.

Viens no lielākajiem ticības soļiem draudzei “Dzīvības Avots” bija evaņģelizācijas pasākums “Mosties, Latvija!” ar Stīva Hila piedalīšanos Skonto hallē 2002.gadā. Draudzei ar tobrīd tikai 60 locekļiem un 800 latu mēneša budžetu vajadzēja uzņemties atbildību par projektu, kura kopējās izmaksas pārsniedza 60 tūkstošus. Tas kļuva iespējams, pateicoties bibliski pareizai attieksmei pret desmito tiesu un ziedojumiem, jo “priecīgu devēju Dievs mīl”. Dievam ir svarīga cilvēka sirds un uzticēšanās, tad Viņš var svētīt un darīt brīnumus - tiek īstenoti projekti, par kādiem citādi nebūtu iespējams pat sapņot.

Evaņģēlists Stīvs Hils sludina “Skonto hallē Rīgā, 2002.gads.

Draudzes mācītājs Modris Ozolinkevičs ir pārliecināts: “Bībelē rakstīts, ka mēs savā laikā pļausim, ja sēsim! Savulaik Korejā kāds misionārs, kas nemācēja korejiešu valodu, izplatīja kristīgus traktātus. Viņu nošāva. Viens no virsniekiem, kas to izdarīja, paņēma vienu traktātu, pacēla un pielika mājās pie sienas. Pie viņa atnāca kāds draugs, izlasīja traktātu un kļuva par kristieti. Šodien Korejā vienā vienīgā draudzē ir miljons cilvēku! Mēs gribam, lai cilvēki zinātu, ka ir tāda draudze “Dzīvības Avots”, kur var piedzīvot dzīvu Dievu. Es ticu, ka cilvēki atsauksies aicinājumam iepazīt Radītāju. Viņi nāks un teiks: es arī gribu piedzīvot dzīvo Dievu! Dievs grib atbrīvot un dziedināt ikvienu, tāpēc es ticu, ka ikviens cilvēks, kas ienāks mūsu dievkalpojumā, aizies no tā Svētā Gara izmainīts. Un šādu cilvēku būs ļoti daudz.”

Draudzes septiņu gadu dzimšanas dienas svinības. Mākslas darbinieku nams, 2002.gads.

****

2020.gada 31.maijā draudze nosvinēja savas kalpošanas 25 gadus. Gadsimta ceturksnis. Vēstures skrējienā vien niecīgs mirklis, taču draudzes dzīvē visai nopietns atskaites punkts. Draudze šajos gados izaugusi no trīs līdz gandrīz 200 cilvēku lielai kopienai, neskaitot bērnus un apmeklētājus, un joprojām turpina augt. Draudzes mācītājs Modris Ozolinkevičs nu ir arī visas Latvijas Vasarsvētku draudžu apvienības bīskaps, bet par draudzes mājām kopš 2004.gada novembra kļuvis kristīgais centrs “Labā Vēsts”. Draudze turpina lūgt arī par savu dievnamu un tic, ka Dievs to dāvinās īstajā laikā.

Savas mērķus draudze “Dzīvības Avots” formulējusi četros pamatprincipos – piedzīvot, pielūgt, pieaugt un pasludināt. Piedzīvot – lai katrs, kurš atnāk uz draudzi, piedzīvotu Dievu, sajustu Viņa pieskārienu un klātbūtni. Pielūgt – lai draudze būtu vieta, kur cilvēki no sirds pielūdz un pagodina Dievu, jo piedzīvojot Viņa mīlestību, pielūgsme ir tikai dabiska reakcija. Pieaugt – lai ikviens, kurš sauc draudzi par savām mājām, tajā pieaugtu garīgi, iemācītos Dieva Vārda patiesību un iesaistītos draudzes kalpošanā. Pasludināt – draudze tic, ka viens no kristīgas draudzes pamatuzdevumiem ir evaņģelizācija, jo Kristus Saviem mācekļiem primāri ir uzticējis sludināt Labo Vēsti. Kopumā draudzes mācība un kalpošana balstās visām protestantu Baznīcām un kustībām kopīgajos principos: Sola Christus, Sola Scriptura, Sola Gratia, Sola Fide – vienīgi Kristus, vienīgi Raksti, vienīgi žēlastībā, vienīgi ticībā.

Aizvadītajos 25 gados augušas un nostiprinājušās arī draudzes kalpošanas nozares. Krietni nobriedusi gan garīgi, gan tehniski, ir pielūgsmes kalpošana. Pielūgsmes komandas uzdevums ir sagatavot ceļu Dieva Vārdam, darīt cilvēku sirdis gatavas pieņemt Dieva vēsti, radīt garīgo atmosfēru, lai Dieva Vārds iekristu sagatavotā sirds augsnē. Jau 1997.gadā draudzes pielūgsmes grupa aktīvi piedalījās LVDA pirmās Dziesmu dienas sagatavošanā un turpmāk bija visu Dziesmu dienu dalībniece. Kopš tā laika cilvēku skaits pielūgsmes kalpošanā krietni sakuplojis un šobrīd iespējams nokomplektēt pat vairākas pielūgsmes komandas, kas pārmaiņus veic kalpošanu gan draudzes dievkalpojumos, gan citu draudžu un LVDA rīkotos pasākumos. Līdzās pielūgsmes komandai kalpo tehniskā komanda – apskaņotāji, gaismotāji, dziesmu vārdu projektoru apkalpotāji un citi.

Daži no pielūgsmes kalpošanas komandu vadītājiem.

Svarīga draudzes nozare ir Svētdienskola. Tās uzdevums ir atklāt bērniem Evaņģēlija vēsti tiem saprotamā veidā. Šī mērķa sasniegšanai tiek izmantotas dažādas aktivitātes – bērni iepazīst Bībeles stāstus, iemācās svarīgākos pantus no Rakstiem, lūdz un aizlūdz cits par citu, slavē Dievu dziesmās, mūzikā un dejā, spēlē ludziņas, gatavo apsveikumus vecākiem. Tā viņi atklāj Dievu kā savu Tēvu un Jēzu kā savu draugu, piedzīvo Dieva mīlestību, un tas savukārt mudina viņus dalīties šajā mīlestībā ar saviem vienaudžiem. Svētdienskolas ietvaros notiek dažādi sadraudzības pasākumi, bet vasarās – svētdienskolas nometnes. Līdzās svētdienskolai izveidota īpaša kalpošana pusaudžiem, kuru satikšanās reizēs tiek runāts par pusaudžiem aktuālām tēmām, apskatot tās Dieva Vārda gaismā.

Svētdienskolas bērni iestudējuši ludziņu Ziemassvētkos.

Vitāli nepieciešama katrā kristīgā draudzē ir lūgšanu un aizlūgšanu kalpošana. Lūgšanu komanda aktīvi piedalās draudzes lūgšanu dievkalpojumos, kur cilvēki piedzīvo Dieva pieskārienu un žēlastību, tiek piepildīti ar dievišķu mieru un prieku, saņem atbildi savās vajadzībās. Lūgšanu vakaros tiek aizlūgts par cilvēku problēmām un vajadzībām, pēc kā nereti izskan pateicība Dievam par uzklausītām un atbildētām lūgšanām. Tāpat tiek lūgts par mūsu tautu un valsti, valdību un visiem, kas augstos amatos, par garīgu atmodu Latvijā, par mācītāju un viņa ģimeni, par Dieva kalpiem citās draudzēs. Lūdzēju komanda darbojas arī pirms draudzes dievkalpojumiem un to laikā, aizlūdzot par Svētā Gara klātbūtni dievkalpojumā un to, lai Dieva Vārds izmaina cilvēkus un nes patiesus augļus viņu dzīvē.

Draudzē ir arī kalpošanas īpašām mērķgrupām – sievietēm, vīriem, senioriem. To uzdevums ir apmierināt katras mērķgrupas specifiskās garīgās un emocionālās vajadzības. Grupu tikšanās notiek neformālā gaisotnē, kur cilvēki iegūst jaunus draugus, tuvāk iepazīstas cits ar citu, sastop cilvēkus ar tiem pašiem jautājumiem un dzīves situācijām. Šīs kopāsanākšanas nav tikai sarunas vien, bet arī aktivitātes – radošas vai praktiskas. Sieviešu kalpošanā tiek runāts par sievietes lomu ģimenē, draudzē un sabiedrībā, par sievietēm Bībelē, par attiecībām ar vīru, par bērniem un to audzināšanu un citām tēmām. Arī vīri pārrunā specifiski vīriešiem aktuālas tēmas, dalās dzīves pieredzē un garīgās atziņās, meklē atbildes, stiprinājumu un iedrošinājumu Dieva Vārdā, aizlūdz viens par otru. Vasarās tiek organizētas aktivitātes dabā, izbraucieni ar velosipēdiem un laivām, kopā strādāts talkās. Savukārt seniori dodas dažādās ekskursijās un izbraucienos, viesojas pie citu vasarsvētku draudžu senioriem.

Kalpošana sievietēm (augšējā attēlā) un senioriem (attēlā apakšā).

Draudze “Dzīvības Avots” ir iesaistījusies garīgajā un sociālajā kalpošanā Latgales priekšpilsētā jeb tā sauktajā Maskavas forštatē. Tas tiek uzskatīts par nelabvēlīgu rajonu, kurā mājo daudz dzīves pabērnu. 2010.gadā tika organizēta pirmā bērnu dienas nometne Mazajā Kalnu ielā, vēlāk šādas nometnes bērniem notika arī tā sauktajā Siena tirgū un Rīgas Sporta manēžā. 2011.gadā, sadarbībā ar “Kraukļa fondu”, draudze organizēja dievkalpojumus Rīgas Sporta manēžā, lai parūpētos ne tikai par cilvēku garīgajām, bet arī materiālajām vajadzībām. Laukumā pie Siena tirgus notikuši arī evaņģelizācijas pasākumi un koncerti Ziemassvētkos. Bet kopš 2012.gada regulāra kalpošana tiek veikta draudzes filiālē Daugavpils ielā. Šeit bezpajumtnieki, ielu bērni, atkarīgie un rajona iedzīvotāji var dzirdēt Dieva Vārdu, parunāties ar draudzes kristiešiem, par viņiem tiek lūgts, atkarīgie saņem informāciju par rehabilitācijas iespēju. Filiālē darbojas arī zupas virtuve un svētdienās cilvēki te tiek regulāri paēdināti.

Svētku pasākums bezpajumtniekiem, mazturīgajiem un atkarīgajiem Daugavpils ielā.

Vairākas draudzes locekļu grupas darbojas arī ārpus oficiālajiem dievkalpojumiem. Lielākas tā sauktās mājas grupas izveidojušās Kocēnu novadā netālu no Valmieras un Rīgas tuvumā Mārupē. Savukārt draudzes filiāle Salaspilī ir iznākums evaņģelizācijas pasākumam, kas 2013.gada pavasarī tika veidots sadarbībā ar amerikāņu misionāriem un Salaspils krievu vasarsvētku draudzi “Atmodas rītausma”. Šīs evaņģelizācijas mērķis bija izveidot Salaspilī latviešu vasarsvētku draudzi. Pirmais tās dievkalpojums notika 2013.gada 14.aprīlī un kopš tā laika dievkalpojumi Salaspilī ik svētdienu notiek regulāri – ar Dieva Vārdu, slavēšanu un pielūgsmi, liecinot un atbildot uz cilvēku jautājumiem.

Draudze kalpo arī mediju jomā. Katru svētdienu tiek nodrošināta dievkalpojuma interneta tiešraide, ko veic videokalpošanas komanda. Kopš 2003.gada draudze veido radioraidījumu “Mosties, Latvija!”, kas darba dienu rītos un atkārtojumā vakarā izskan Latvijas Kristīgajā radio. Draudzes kalpotāji nodrošina šī raidījuma ierakstu, montāžu un sagatavošanu ēteram. Citi aktīvi kalpo sociālajos tīklos internetā, veidojot draudzes profilus vietnēs “Facebook”, “Twitter”, “Instragram”, “YouTube” un “SoundCloud”.

Viena no būtiskākajām draudzes “Dzīvības Avots” kalpošanām ir evaņģelizācija. Jau 2002.gada jūnijā draudze Skonto hallē Rīgā organizēja lielus evaņģelizācijas dievkalpojumus “Mosties, Latvija!” ar amerikāņu evaņģēlista Stīva Hila piedalīšanos. Uz tiem pulcējas ap 12 000 cilvēku. 2003.gada septembrī tika sarīkoti evaņģelizācijas dievkalpojumi ar franču evaņģēlistu Frenku Aleksandru. Vairākas reizes notikuši dievkalpojumi ar Pīteru Došeku. Īsts izrāviens evaņģelizācijas kalpošanā sākās 2013.gada augustā, kad pirmo reizi tika organizēti dievkalpojumi, kuros kalpoja britu-amerikāņu evaņģēlists Nātans Moriss. 2014.gada maijā pirmoreiz notika pasākums “No mīnusa uz plusu”, kura ietvaros evaņģelizācijas dievkalpojumi un koncerti notika visā Latvijā, bet iedzīvotāju pastkastītēs tika izplatīta brošūra ar Evaņģēlija vēsti. Pasākums noslēdzas ar dievkalpojumiem Ķīpsalas izstāžu centrā, piedaloties Nātanam Morisam. Kopš tā laika dievkalpojumi Ķīpsalā notiek gandrīz katru gadu.

Pasākums “No mīnusa uz plusu” Ķīpsalā ar evaņģēlistu Nātanu Morisu.

Tāda ir Rīgas vasarsvētku draudze “Dzīvības Avots”. Svētā Gara inspirēta, garīgi dzīva, augoša. Ar savu garīgo redzējumu un drošu skatu nākotnē. Draudze, kuras centrā ir Kristus un vienīgi Kristus. Draudze, kuras motto skan: “Jo pie Tevis, Kungs, ir dzīvības avots, un Tavā gaismā mēs redzam gaismu” (Psalmi 36:10). “Tā Kunga bijāšana ir dzīvības avots” (Salamana pam. 14:27) – mūs pamāca Bībele. Un dievbijība ir arī visas gudrības sākums (Psalmi 111:10; Sal. pam. 9:10), jebkuras dzīves īstenais pamats. Kristocentrisms, dievbijība un garīga dzīvība ir vērtības, kuras sludina un māca draudzē “Dzīvības Avots”. Vairāk par draudzi “Dzīvības Avots” interneta vietnē www.pentecost.lv .

Raksts pirmoreiz publicēts žurnālā “Tikšanās” 2005.gada augustā. Papildināts 2020.gadā.
© 2008 un 2020 Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

    Nekas nav atrasts

Komentāri (2)

  1. Arī Ventspilī mana draudze saucas "Dzīvības avots". Reģistrēta 1992.gadā kā patstāvīga (nekonfesionāla) draudze. Mācītājs Māris Kalniņš.

  2. Tā nu sanācis, ka mūsu draudzēm ir vienāds nosaukums. Bet tas nekas - esam sadarbojušies arī ar jūsu draudzi un mācītāju, jo pārstāvam taču vienu kristietības novirzienu.

Uzraksti komentāru