Dzimuši Latvijā. Dēkaiņi – Liedskalniņš, Blūmentāls, Laime

Ievietoja | Sadaļa Zīmolu leģendas Latvijā | Publicēts 04-03-2020

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Sērijā “Dzimuši Latvijā” stāstām par cilvēkiem, kas piedzimuši Latvijā, bet mūža lielākos panākumus guvuši citās zemēs, kur viņu vārdus nereti min saistībā ar Latviju. Šī iemesla dēļ viņi ir kļuvuši par Latvijas zīmoliem pasaulē. Līdz šim esam rakstījuši par Latvijā dzimušiem talantiem mākslā (ŠEIT), baletā (ŠEIT), zinātnē (ŠEIT) un akadēmiskajā mūzikā (ŠEIT). Tās visas ir gana nopietnas jomas, taču latviešu vārds pasaulē izskanējis arī dažādu dēkaiņu un piedzīvojumu meklētāju kontekstā. Tāpēc šoreiz par viņiem - Koraļļu pils radītāju Edvardu Liedskalniņu, krokodilu mednieku Arvīdu Blūmentālu un jaunu zemju atklājēju Aleksandru Laimi.

Edvards Liedskalniņš un viņa Koraļļu pils

Edvards Liedskalniņš piedzima 1887.gadā “Namsadu” mājās Stāmerienā, daudzbērnu ģimenē - pēc dažādām ziņām 12.janvārī vai 10.augustā. Viņa tēvs nomāja zemi no barona Volfa. Bērnībā puika daudz slimoja un slimošanas laikā izlasīja kaudzēm grāmatu. Četrus gadus Edvards mācījās vietējā pagastskolā, vēlāk apguva akmeņkaļa un mūrnieka prasmes. Kopā ar brāļiem viņš iesaistījās sociāldemokrātu kustībā un piedalījās 1905.gada revolūcijas notikumos. Ir liecības, ka no Latvijas Edvards prom devies tieši savas politiskās darbības dēļ - lai nenonāktu cara slepenpolicijas nagos.

Edvards Liedskalniņš 20.gadsimta pirmajos gadu desmitos.

Daudz romantiskāka gan ir cita Liedskalniņa aizceļošanas versija - stāsts par nelaimīgu mīlestību. Edvards esot saderinājies ar 16 gadus veco Agnesi (Agnes Skuvst), kura naktī pirms kāzām viņam atteikusi. Daži avoti gan Edvarda mlīļoto sauc citā vārdā - Hermīne Lūse. Laulības varētu būt izjukušas līgavas tēva iebildumu dēļ, jo Edvardam neesot bijis pietiekami naudas ģimenes uzturēšanai. Cita versija vēsta, ka Edvards līgavai šķitis pārāk vecs. Pats Liedskalniņš vēlāk apgalvoja, ka iemesls kāzu izjukšanai tomēr bijusi viņa nabadzība un izglītības trūkums. Vēlāk, dzīvojot Amerikā, Edvards izmainīja līgavas vārdu, bet viņas uzvārds esot pārveidots latviešu vārds “skūpsts”. Lai nu kā, Liedskalniņš visu mūžu turpināja savu bijušo līgavu godāt par “saldajiem sešpadsmit” (Sweet Sixteen).

Edvarda mīļotā Hermīne Lūse, tiesa - fotoattēlā ne vairs “saldajos sešpadsmit” gados.
Vēlāk Amerikā nez kādēļ Liedskalniņš savu līgavu dēvēja par Agnesi Skuvst.

Latviju Edvards atstāja 1910.gadā. Sākumā viņš dzīvoja Londonā, bet pēc gada devās uz Ziemeļameriku, kur apmetās Halifaksā, Kanādā. 1912.gadā Edvards ieradās ASV. Savienotajās Valstīs Eds (Ed Leedskalnin) dzīvoja dažādās vietās - Ņujorkā, Oregonā, Vašingtonas štatā, Kalifornijā, Teksasā, strādājot kokrūpniecības un kokapstrādes uzņēmumos. Savos klejojumos Liedskalniņš saslima ar tuberkulozi. Uzzinājis, ka silts un saulains klimats var palīdzēt pieveikt šo slimību, viņš 1919.gadā apmetās Floridsitijā, Floridā, kur par 12 dolāriem iegādājās nelielu zemes gabalu.

1920.gadā Eds uz iegūtās zemes kā veltījumu dzimtenē palikušajai līgavai sāka būvēt Akmens vārtu parku (Rock Gate Park), kas tikai pēc Eda nāves tika nosaukts par Koraļļu pili (Coral Castle). Visas ēkas un skulptūras parkā būvētas no Floridas pussalai raksturīgā koraļļu kaļķakmens. Apkārt parka teritorijai Eds uzcēla augstu žogu, lai no ārpuses neviens neredzētu, kā tieši viņš veido savas skulptūras. Strādāja Eds naktīs un viens pats - viņam nebija neviena palīga. Šāda noslēpumainība drīz vien piesaistīja vietējās preses uzmanību, kas vēlāk nodrošināja Liedskalniņa pilij milzu popularitāti.

Floridas koraļakmens, no kāda celta arī Liedskalniņa pils.
Labajā pusē - pils būvniecības darbi 20.gadsimta 20.gados.

1936.gadā līdzās Liedskalniņa īpašumam sāka celt daudzstāvu ēku, tāpēc Eds nolēma savu veidojumu pārcelt uz citu vietu. Sešpadsmit kilometrus no Floridsitijas un 40 kilometrus no Maiami, netālu no Houmstedas pilsētas viņš iegādājās 10 akrus zemes un no 1937. līdz 1939.gadam pārveda uz turieni jau gatavās pils konstrukcijas. Automašīnu šoferiem, kas pārvadāja akmens bluķus, Liedskalniņš neļāva skatīties, kā viņš tos dabū iekšā kravas mašīnā. Vēlāk Eds atvēra pili publiskai apskatei, pats vadot ekskursijas. Koraļļu pili viņš turpināja pilnveidot līdz pat savai aiziešanai Mūžībā.

1951.gada nogalē Liedskalniņš saslima un, atstājis zīmīti pie pils vārtiem, devās uz Džeksona slimnīcu Maiami. Šķiet, viņam bija insults, tomēr 1951.gada 7.decembrī (pēc citām ziņām 1.decembrī) Liedskalniņš nomira no nieru slimības. Viņa miršanas apliecībā teikts, ka nāves cēlonis ir nieru mazspēja, kas radusies infekcijas dēļ. Pēc Eda nāves pili mantoja viņa brāļa ģimene, kas to pārdeva kādai privātpersonai. Vēlāk tika atrasta kaste ar Eda mantām un 35 000 dolāru, ko viņš bija sakrājis, vadājot ekskursantus pa pili. Bet Koraļļu pils kļuva par populāru ASV tūrisma objektu.

Edvarda Liedskalniņa personību joprojām klāj noslēpumainības plīvurs. Pasaules slavenākie inženieri mēģinājuši atminēt noslēpumu, kā vīrs ar minimālu izglītību, izmantojot pašdarinātus darbarīkus, spēja pārvietot tonnām smagus akmens bluķus vairāk nekā kilometru platā zemes joslā. Pils būvniecības laikā Liedskalniņš pārvietoja akmeņus, kas kopumā svēra vairāk nekā 1100 tonnas. Turklāt Eda augums bija tikai 152 centimetri un svars apmēram 45 kilogrami. Dīvaini ir arī tas, ka ne Floridsitijā, ne Houmstedā neviens cilvēks nekad nav redzējis, kā īsti Eds veido savas būves.

Liedskalniņa vienkāršie darbarīki, ar kuriem viņš paveica brīnumu.

Kad Edam jautāja, kā viņš uzbūvējis savu pili, viņš atbildēja: “Tas nav sarežģīti, ja zina noslēpumu, kā to izdarīt.” Viņš apgalvoja, ka atklājis Ēģiptes piramīdu būvniecības paņēmienus un izmantojis tos pils veidošanā. Eds aktīvi interesējās par seno ēģiptiešu vēsturi, astronomiju un slepenajām zināšanām. Ir cilvēki, kas uzskata, ka Liedskalniņš vienkārši bijis izcils konstruktors un inženieris, bet citi domā, ka viņam piemitušas pārdabiskas spējas un viņš atklājis antigravitātes spēku, kas ļāva pacelt un pārvietot milzu akmeņus. Jo vairāk tāpēc, ka Liedskalniņš apgalvoja - nekāda gravitāte nepastāvot.

Primitīvais celtnis, ar kuru Edvards spēja pacelt tonnām smagus akmens bluķus.
Labajā pusē apakšā - Liedskalniņš pie akmens stēlas, kurā iekalti pils radīšanas,
pārvietošanas un paša Edvarda dzīves dati.

Liedskalniņa Koraļļu pils patiesi ir iespaidīgs objekts. No koraļakmens bluķiem tur radīti dažādi veidojumi, tostarp māja (tornis) ar istabām. Pilī ir akmens gultas, akmens vanna, bet Troņa zālē troņi un apspriežu galds, pie kura sēdēt Floridas gubernatoram. Pilī atrodas arī pasaulē lielākā dāvana Valentīndienā - Eda mīlestības galds, kas sver ap divām tonnām un veidots sirds formā. Eds aizrāvās ar astronomiju, tāpēc pils teritorijā redzamas akmenī cirstas planētas, saules pulkstenis, kurš ļoti precīzi rāda laiku, un teleskops, kas notēmēts tieši uz Polārzvaigzni. Objekti ir vairāku tonnu smagi, taču to īpašā novietojuma dēļ pils vārtu grozāmās daļas spēj iekustināt pat bērns.

Kreisajā pusē - Liedskalniņa saules pulkstenis (augšā) un Mīlestības galds (apakšā);
labajā pusē - koraļakmens troņi Koraļļu pils troņa zālē.

Par noslēpumaināko pils objektu uzskata deviņas tonnas smagos akmens vārtus, kas līdzsvaroti tik precīzi, lai tos varētu attaisīt ar vienu pirkstu. Vairākus desmitus gadu pēc Eda nāves vārti pēkšņi pārstāja griezties. Noņemot tos ar smagsvara celtni, atklājās, ka milzīgais akmens klucis novietots uz smagās automašīnas gultņa, bet vārtu asij akmens bluķī no augšas līdz apakšai bez elektriskiem instrumentiem precīzi izurbts apaļš caurums. Profesionāliem inženieriem nācās durvju labošanai izmantot speciālas lāzeriekārtas, taču pēc remonta, lai  izkustinātu mehānismu, vajadzīgs daudz lielāks spēks nekā tas bija Liedskalniņa oriģinālam. Šobrīd gan vārti no apmeklētājiem norobežoti.

Slavenie Koraļlu pils vārti, kas šodien gan norobežoti no apmeklētājiem, lai katrs tos nevarētu
kustināt pēc sirds patikas. Attēlos labajā pusē - mehānismi, uz kuriem turas vārtu konstrukcija.

Pilī atrodas arī Mēness baseins, kuru vienā pusē balsta jauna mēness skulptūra, bet otrā - veca mēness atveidojums. Pats baseins ir pilnmēness, tā vidū - saliņa zvaigznes formā. Visas pils celtnes un akmeņi savienoti bez cementa vai citas saistvielas, taču turas viens pie otra tik cieši, ka tiem cauri nespīd pat gaismas stars. 1992.gadā, kad pāri Koraļļu pilij brāzās viesuļvētra “Endrjū”, netika izkustināts neviens akmens. Amerikāņi Liedskalniņa veidojumu dēvē par vienu no pasaules brīnumiem. Ik gadu Koraļļu pili apmeklē miljoniem cilvēku, bet Valentīndienā tur tiek svinētas kāzas.

Koraļļu pils Mēness baseins.

Dzīves laikā Liedskalniņš turējās nomaļus no sabiedrības, toties kļuva slavens ar savu magnētisma teoriju. Lai gan tā tiek uzskatīta par nezinātnisku, tomēr neviens nav spējis izskaidrot, kā citādāk Eds varēja uzcelt savu brīnumu, viens pārvietojot tonnām smagus priekšmetus. Viņš apgalvoja, ka neeksistē ne elektroni, ne protoni, ne neitroni, bet atomiem ir tikai ziemeļu un dienvidu magnētiskie poli. Tāpat neeksistējot gravitācija, bet vienīgi specifiskas elektromagnētiskās daļiņas. Šie Eda atklājumi apvienojumā ar citiem, kurus viņš sīkāk neiztirzāja, tad arī palīdzējuši uzbūvēt Koraļļu pili.

Lai arī bez formālas izglītības, Edvards Liedskalniņš bija izcils inženieris un magnētisma teorijas radītājs. Attēlā kreisajā pusē - Liedskalniņš amerikāņu mākslinieka Skota Olsena tēlojumā.

Liedskalniņš sarakstījis vairākas grāmatas par magnētismu, radioviļņiem, Visuma uzbūvi un citām tēmām. Grāmata “Minerālu, augu un dzīvnieku dzīve” vēsta par dzīvās un nedzīvās dabas noslēpumiem, savukārt “Magnētiskā straume” un “Magnētiskais pamats” iztirzā magnētisma teoriju, bet “Grāmata katrā mājā” stāsta par Koraļļu pili un atklāj Liedskalniņa politiskos un dzīves uzskatus.

Šodien Koraļļu pils ir viens no ievērojamākajiem tūrisma objektiem uz zemeslodes. 1984.gadā tā iekļauta ASV Nacionālajā vēsturisko vietu reģistrā. 1986.gadā amerikāņu rokmūziķis Billijs Aidols, iedvesmojoties no pils apmeklējuma, uzrakstīja dziesmu Sweet Sixteen, kas veltīta Liedskalniņa personīgajai traģēdijai un paveiktajam brīnumam. 2013.gadā telekompānija CNN Koraļļu pili iekļāva septiņu iespaidīgāko ASV piļu sarakstā. Tomēr svarīgākais, ka visur, kur tiek runāts par Edu un Koraļļu pili, piemin arī Latvijas vārdu. Līdz ar to Edvards Liedskalniņš kļuvis par izcilu Latvijas zīmolu pasaulē.

****

© Laikmeta zīmes. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā lūdzam atsaukties uz interneta vietni www.laikmetazimes.lv .

Turpinājums 2.lapā.

Līdzīgie raksti:

    Nekas nav atrasts

Lapas: 1 2 3

Komentāri (2)

  1. Vai pieļaujat, la Liedskalniņš savā darbā lietoja kādu nemateriālu, garigu tehniku?

  2. Jeffrey Sanders,
    to ir grūti pateikt. Domāju, ka arī seno ēģiptiešu un citu seno civilizāciju akmens būvju celtniecības tehnika tomēr balstījās uz fizikālas un mehāniskas dabas pamatiem, nevis uz garīgām vai okultām tehnikām.

Uzraksti komentāru