Pasaules zīmolu ikonas. Šveices nazis

Ievietoja | Sadaļa Zīmolu leģendas pasaulē | Publicēts 03-09-2018

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Līdzās bankām, pulksteņiem, šokolādei un sieram Šveices armijas nazis ir viens no pazīstamākajiem šīs Alpu valsts simboliem. Tas iekarojis milzu popularitāti visā pasaulē, to lieto gan Tibetas garīgais līderis Dalailama, gan bijusī ASV pirmā lēdija Hilarija Klintone, kas ļoti lepojas ar savu Šveices nazi, kuram ir sudraba asmens. Jau vairāk nekā 125 gadus populārais “šveicietis” ir atrodams gan greznās pilīs, gan necilās būdiņās. Itālijā Šveices nazi sauc par Coltello d’amore, un to dāvina līgavainim saderinoties. Aizgājušo gadu laikā radīti vairāk nekā 1000 šo nažu modeļu. Šveices naža aprīkojumā ierasts redzēt skrūvgriezi, konservu griežamo un pudeļu attaisāmo, taču mūsdienās datorlietotāji kopā ar nazi var nēsāt līdz zibatmiņu, mūzikas mīļotāji - MP3 atskaņotāju, bet golferi - nūjas tīrītāju. Visiem Šveices armijas nažiem tiek dota mūža garantija.

Bet viss sākās 19.gadsimta 80.gadu nogalē, kad Šveices armijas vadība nolēma pasūtīt karavīriem piemērotu saliekamu kabatas nazi. 1891.gada janvārī naža modelis bija pabeigts un ieguva oficiālu apzīmējumu Modell 1890. Tam bija asmens, konservu attaisāmais, īlens un skrūvgriezis. Skrūvgriezis bija obligāta prasība, jo Šveices armijas bruņojumā tolaik atradās šautene Schmidt-Rubin M1889, kuras izjaukšanai vajadzēja skrūvgriezi. Naža spals bija izgatavots no tumša ozolkoka, vēlākās partijās no melnkoka. Tajā laikā nevienai Šveices kompānijai nebija nepieciešamo ražošanas jaudu, lai izpildītu tik vērienīgu pasūtījumu, tāpēc pirmos 15 000 nažus uzticēja izgatavot Vācijas nažu ražotājam Wester & Co no Zolingenes. Naži armijai tika piegādāti 1891.gada oktobrī.

Pirmais oriģinālais Šveices armijas nazis “Modell 1890″.

Fakts, ka Šveices armijas nažus ražo Vācijā, satrauca nažu un ķirurģisko instrumentu kompānijas (Messerfabrik Karl Elsener) īpašnieku Karlu Elzeneru, kurš apņēmās turpmāk nažus šveiciešu karavīriem izgatavot turpat Šveicē. Šī mērķa īstenošanai viņš nodibināja Šveices Nažu meistaru asociāciju un ieguva Modell 1890 ražošanas tiesības, savu produktu nosaucot par Karavīra nazi (Soldatenmesser). 1896.gadā Elzeners izgudroja īpašu mehānismu, kas ļāva vienā naža korpusā ievietot divus asmeņus un citus papildus instrumentus. Tolaik tāds mehānisms bija jaunums. 1987.gada 12.jūnijā jaunais nazis ar otru, mazāku asmeni, korķu viļķi un koka spalu, tika reģistrēts patentu birojā kā Šveices Virsnieku un sporta nazis (Schweizer Offiziers- und Sportmesser).

Karls Elzeners un viņa patentētais Virsnieka nazis.

1901.gadā arī Šveices galda piederumu kompānija Paul Boéchat & Cie ieguva tiesības ražot nažus Šveices armijai. Vēlāk, kad uzņēmumu iegādājās tās ģenerāldirektors Teodors Vengers, kompānija ieguva jaunu nosaukumu -  Wenger & Cie. 1908.gadā Šveices valdība, nevēlēdamās pieļaut reģionālo favorītismu un cenšoties veicināt konkurenci, sadalīja līgumu par nažu piegādi armijai līdzīgās daļās starp Elzenera kompāniju un Wenger. Pēc savstarpējas vienošanās Wenger produkts tika reklamēts kā “Īsts Šveices armijas nazis”, bet Elzeners izmantoja saukli “Oriģinālais Šveices armijas nazis”.

“Paul Boéchat & Cie”, vēlākā “Wenger & Cie” ražotie karavīru un virsnieku naži.

Par Šveices nazi dēvē daudzfunkcionālu saliekamu kabatas nazi ar pamatasmeni un dažāda skaita papildus instrumentiem - skrūvgriezi, pudeļu attaisāmo, korķu viļķi, īlenu, pinceti un citiem. Nosaukumu “Šveices armijas nazis” (Swiss Army knife) pirmoreiz sāka lietot amerikāņu karavīri Otrā Pasaules kara laikā, lai nevajadzētu lietot vācu vārdu Virsnieku nazis (Offiziersmesser). Saliktā stāvoklī visi instrumenti atrodas naža spalā un tiek iedarbināti ar šarnīru palīdzību. Mūsdienās naža rokturis lielākoties tiek izgatavots ar sarkanas krāsas plastmasas uzlikām, uz kurām attēlots Šveices krusts uz vairoga (Victorinox) vai nedaudz noapaļota kvadrāta (Wenger) fona. Lai arī nazis tiek saukts par armijas, Šveices bruņotajos spēkos tas nekad nav izmantots kā ierocis, bet palīginstruments.

Šveices armijas naža civilā versija - “Victorinox” (kreisajā pusē) un “Wenger” (labajā pusē) izpildījumā.

Lai gan Šveices armijas kabatas nažus galvenokārt pazīst pēc to spala sarkanās krāsas uzlikām, kas izgatavotas no plastmasas, pieejami arī citu krāsu un materiālu nažu rokturi, piemēram, no neilona vai alumīnija. Kopš 2006.gada dažu modeļu nažu spalos tiek iestrādātas pretslīdes gumijas inkrustācija, kas paredzētas drošai saķerei ar mitrām rokām. Līdzās standarta nažu rokturu materiāliem, parādās arī dabīgie materiāli, piemēram, no koka vai dažādu meža dzīvnieku ragiem. Laiku pa laikam tirgū parādās ierobežotas tirāžas (limited edition) naži, kuru rokturi izgatavoti, izmantojot 3D printēšanas iekārtas vai alumīnija anodēšanu. Ir nažu sērijas ar krāsainu attēlu apdruku uz to rokturiem.

Šveices nažu dažādā apdare -
ar koka (kreisajā pusē), raga (vidū) un 3D printera veidotiem (labajā pusē) spaliem.

Šveices bruņotajiem spēkiem paredzētais naža modelis ticis vairākkārt uzlabots. Kopumā bijuši pieci karavīru nažu pamatmodeļi un seši to uzlabojumi. Šāds nazis tiek izsniegts katram Šveices armijas rekrūtim un karavīram. Virsniekiem vai ārpusdienesta personālam domātie naži ne ar ko neatšķiras no vienkāršiem kareivjiem paredzētajiem. Tā saukto Virsnieku nažu modeļos gan iekļauti vairāki papildus instrumenti, tomēr armija tos  neuzskata par “izdzīvošanai būtiskiem”, tāpēc šādu nažu iegādi valsts budžets neapmaksā - tā ir katra personīga izvēle. Līdz 2009.gadam armijai paredzēto nažu spals tika izgatavots no alumīnija, vēlāk - no speciālas plastmasas ar gumijas apdari.

Karavīra naža modelis, kādu Šveices armijā lietoja no1961.gada līdz līdz 2009.gadam.

Kā jau minēts, līdz 2013.gadam Šveices armijas naži tika izgatavoti ar diviem zīmoliem - Victorinox un Wenger. Iepazīsimies ar uzņēmumiem, kas izgatavoja un izgatavo Šveices nažus un ne tikai tos.

Victorinox

Kompāniju dibinājis Karls Elzeners 1884.gadā. Tās galvenā mītne atrodas Ibahā, vācu valodā runājošajā Švicas kantonā Šveicē. Sākumā uzņēmuma nosaukums bija Messerfabrik Karl Elsener, bet 1909.gadā, godinot Elzenera mirušās mātes piemiņu, tas tika pārdēvēts viņas vārdā par Victoria. Tajā pašā gadā par uzņēmuma logotipu tika apstiprināts Šveices krusts uz vairoga fona. Tiesa, musulmaņu zemēm naži tiek piegādāti bez krusta logotipā - tā vietā uz vairoga fona redzama zemeslode un burts “V”. 1921.gadā, kad kompānija ražošanā sāka izmantot nerūsējošo tēraudu, kas pazīstams arī kā inox, kas savukārt ir saīsinājums no franču termina acier inoxydable (franču val. - nerūsējošais tērauds), savienojot vārdus Victoria + inox tika radīts jaunais kompānijas nosaukums Victorinox.

Kompānijas dibinātājs Karls Elzeners (kreisajā pusē) un viņa māte Viktorija (labajā pusē), kurai par godu uzņēmums ieguva savu nosaukumu. Vidū - “Victorinox” centrālā ēka Ibahā, Šveicē.

Uzņēmuma galvenā produkcija ir Šveices armijas naži, kuru oficiālais piegādātājs Victorinox ir kopš 1891.gada. Šie naži iecienīti visā pasaulē arī ārpus militārajām struktūrām kā augstas kvalitātes daudzfunkcionāls instruments. Tieši civiliem mērķiem paredzētā produkcija veido lielāko kompānijas apgrozījuma daļu. Atkarībā no modifikācijas, Victorinox nažos pieejamas no astoņām līdz 30 un vairāk funkcijām. Modelis Master Craftsman iekļauts NASA astronautu standarta ekipējumā. Victorinox naži izmantoti arī Everesta ekspedīcijās, Arktikā un citos ģeogrāfiski sarežģītos pasaules punktos.

NASA kosmosa programmai izgatavotie “Victorinox” Šveices naži.

Jēdziens “Šveices armijas nazis” attiecas uz četrām Victorinox preču grupām. Pirmā ir karavīru naži, kas laika gaitā tehnoloģiski pilnveidoti. Tie ir vienkārši, ar minimālu instrumentu klāstu. Par karavīru nažiem sauc arī lielākus 111 milimetru Victorinox nažus. Visi karavīru naži aprīkoti ar asmens fiksētāju, kas neļauj ievainot lietotāja roku, asmenim nejauši aizveroties. Bez kabatas nažiem kompānija ražo arī durkļnažus Šveices armijas šautenēm. Durkļa kopējais garums ir 310 milimetri, tā smenim - 177 milimetri. Durkļnaži ekskluzīvi tiek izgatavoti tikai Šveices armijas vajadzībām. Agrāk ar to nodarbojās kompānija Wenger, bet pēc abu uzņēmumu apvienošanās durkļu ražošana notiek ar Victorinox zīmolu.

Šveices armijas strēlnieku ieročiem domātais durkļnazis.

Otra preču grupa ir tā sauktie virsnieku naži. To standarta izmērs ir 84 un 91 milimetrs, aprīkojumā no viena līdz astoņiem instrumentiem. Visiem virsnieku nažiem ir pamatasmens, skrūvgriezis, konservu griežamais un pudeļu attaisāmais, taču pieejami arī gan mazā, gan lielā izmēra naži ar metāla zāģi, koka zāģi, krusta skrūvgriezi, šķērēm, viļņotu asmeni, knaiblēm, īlenu (modeļi Helmsman un Skipper), un pat ar instrumentu zirgu nagu apkopšanai (modelis Equestrian). Virsnieku naži nav iekļauti oficiālajā Šveices armijas ekipējumā - to iegāde vai neiegāde atstāta katra paša ziņā.

“Victorinox” virnieku naža modelis “Skipper” un zirgu nagu apkopei domātais “Equestrian”.

Populāri kļuvuši miniatūrie Victorinox Classic nazīšu modeļi ar dažāda veida aprīkojumu. Parasti tiem ir neliels asmens, manikīra šķērītes un nagu vīlīte. Šo nazīšu - breloku garums ir vien 58 milimetri. Pieejami arī nopietnāki nažu modeļi, tostarp cigāru galu nogriešanai, tāpat klasiskie saliekamie naži ar vienu vai diviem asmeņiem bez papildus instrumentiem. Interesants Victorinox produkts ir tā sauktā Šveices karte (SwissCard) - kompakts instrumentu komplekts ļoti plānā futlārī, kas izmēra ziņā atgādina bankas karti. Komplektā ietilpst maziņš nazītis, manikīra šķērītes, skrūvgriezis, pincete, zobu bakstāmais un citi priekšmeti. SwissCard var nesāt arī makā vai kabatas portfelī. Ir vairākas “kartes” komplektācijas - Classic, Quattro un Lite, kas atšķiras pēc instrumentu skaita.

“Victorinox Swiss Card” dažādi komplekti.

Specifiska Victorinox nažu sērija ir Victorinox Rescue Tool, kas paredzēta glābšanas dienestiem. Šajos nažos līdzās ierastajiem asmenim un skrūvgriežiem ir arī ierīce automašīnu stiklu izsišanai, zāģis saplaisājuša auto stikla izgriešanai, nazis drošības jostu, vadu un virvju griešanai un citi instrumenti. Naža spala uzlikas izgatavotas no koši dzeltenas luminiscējošas plastmasas, kas tumsā spīd. Firmas produktu klāstā ir arī multifunkcionālie instrumentu komplekti, kas tiek pārdoti ar zīmoliem Swiss Tool un Swiss Tool Spirit un domāti dažādu amatniecības darbu veikšanai.

“Victorinox Swiss Tool” sērijas multiinstrumentu komplekts (kreisajā pusē) un
glābšanas dienestiem paredzētais “Victorinox Rescue Tool” nazis.

2007.gada februārī Šveices valdība izsludināja konkursu par jaunu karavīru nažu piegādi Šveices armijai. Konkursā piedalījās septiņi piegādātāji no Šveices un citām valstīm. Uzvarēja Victorinox, iegūstot pasūtījumu 75 000 karavīru nažu piegādei gadā. 2008.gada decembrī tika sākta jaunā Soldatenmesser 08 masveida ražošana. Naža asmeni var atvērt ar vienu roku, tas apgādāts ar asmens fiksētāju. Spala sānu pārsegs veidotas no olīvkrāsas plastmasas ar gumijas ielaidumiem, bet ir arī versija kamuflāžas krāsojumā bez gumijas detaļām. Modeļa civilā versija Trailmaster papildus apgādāta ar zobu bakstāmo un pinceti, kas ievietotas spala sānu pārsega plāksnēs.

Jaunā standarta 2008.gada Šveices armijas karavīra nazis.

Victiorinox piegādā nažus ne vien Šveices, bet arī citu valstu armijām, tostarp vācu Bundesvēram, tāpat arī ASV, Francijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Malaizijas bruņotajiem spēkiem - kopumā vairāk nekā 20 valstu armijām. Nazis ir daļa no NATO standartekipējuma un iekļauts Latvijas, Igaunijas un Lietuvas bruņoto spēku aprīkojumā. Ārzemju armijām domāto nažu roktura dizains var atšķirties no klasisko Šveices armijas nažu dizaina un brīvā pārdošanā tie nonāk reti. Tomēr, piemēram, modelis German Army Knife, kas ir vienkāršots populārā modeļa Trailmaster variants, ir ļoti pieprasīts un to var nopirkt arī mazumtirdzniecībā. Atjaunotā un uzlabotā naža versija kļuvusi par jauno oficiālo Swiss Army Knife modeli un sava pievilcīgā dizaina dēļ krietni veicinājusi Victorinox nažu pieprasījumu pasaules tirgū.

Vācu Bundesvēram (kreisajā pusē) un Malaizijas armijai (labajā pusē) paredzētie naži.

Bez saliekamajiem kabatas nažiem Victorinox kopš 2001.gada piedāvā plašu virtuves nažu kolekciju - sākot no plāna tērauda nažiem līdz profesionāļiem domātiem nažiem ar kaltu asmeni. Sākumā šādi naži tika ražoti ar Forschner zīmolu, tagad tas notiek ar pašu vārdu. Vairumam šo nažu gan ir cits logo - ērglis ar izplestiem spārniem un zariņu knābī uz kalnu fona. Sākumā visi kaltie naži tika izgatavoti Šveicē, tagad tas notiek Vācijā. Līdzās virtuves nažiem no nerūsējošā tērauda kompānija izgatavo arī virtuves nažus ar keramikas asmeņiem (Ceramic Line). Asmeņi izgatavoti no augstvērtīga cirkonija oksīda pulvera, kuru augstā temperatūrā un zem liela spiediena presē Japānā, bet rokturus izgatavo un nažu montāžu veic Šveicē. Pircēji var izvēlēties nažu rokturu materiālu - plastmasu vai koku.

“Victorinox” virtuves naži un virtuves piederumu sērijas logotips.

Kopš 1989.gada uzņēmums izgatavo rokas pulksteņus Victorinox Swiss Army. Ražošana notiek gan ASV, gan Šveicē Bonfolā. Ar laiku armijai domātiem pulksteņiem pievienojušās dažādas pulksteņu kolekcijas, sākot ar luksusa klases laikrāžiem līdz pat nirējiem paredzētiem. Sortimentā ir gan mehāniskie, gan kvarca pulksteņi. Kolekciju nosaukumi - Infantry, Divemaster, Airboss, I.N.O.X. un citi. 1999.gadā kompānija sadarbībā ar uzņēmumu TRG Group sāka ražot ceļojumu somas, čemodānus un biznesa aksesuārus ar Victorinox marku. 2014.gadā Victorinox pilnībā nopirka TRG Group un integrēja to savā uzņēmumā kā Victorinox Travel Gear nodaļu. Ar Victorinox zīmolu tiek ražoti arī vairāki firmas Emisive Energy Corps produkti, piemēram, LED kabatas lukturīši. Lielākā daļa no modeļiem pieejama rievota alumīnija korpusā, tāpat kā tas ir vairākiem armijai domāto nažu modeļiem.

“Victorinox Travel Gear” tūrisma un ceļojumu aksesuāri.

Kopš 1972.gada Victorinox produktu ekskluzīvais izplatītājs ASV ir Forschner Butcher Shale Company no Jaunbritānijas, Konektikutā. 1983.gadā kompāniju pārdēvēja par Forschner Group, Inc, bet par tā preču zīmi reģistrēja zīmolu Swiss Army. 90.gadu vidū arī pati kompānija kļuva par Swiss Army Brands Inc. (SABI). 2001.gadā Victorinox kopā ar SABI izveidoja pulksteņu ražošanas un izplatīšanas kompāniju Victorinox Swiss Army Watch AG. 2002.gada augustā Victorinox iegādājās visas SABI akcijas, kļūstot par kompānijas vienīgo īpašnieci. Pēc tam, kad uzņēmums nonāca Victorinox īpašumā, pasaules tirgū parādījās preces ar kombinēto Victorinox Swiss Army zīmolu.

“Victorinox Swiss Army” dažādu kolekciju rokas pulksteņi.

Šodien kompānija Victorinox piedāvā vēl vienu inovatīvu produktu līniju - “Šveices armijas” smaržas un kosmētiku. Kā rakstīts uzņēmuma reklāmas materiālos, iedvesma šai produkti līnijai nāk no Šveices brīnišķīgās dabas. “Perfekti izveidotā smaržu kolekcija atgādina mierīgās Alpu kalnu ainavas, reibinoši svaigo kalnu gaisu un ažūrzaļos Šveices ūdeņus” - vēsta reklāmas buklets. Victorinox smaržu un kosmētikas līnija ietver produktus gan vīriešiem, gan sievietēm, gan specifiski sportistiem.

“Victorinox Swiss Army” smaržas un kosmētika.

Šodien pārdošanā pieejami 58, 74, 84, 91, 93, 100, 108 un 111 milimetru Victorinox kabatas naži. Nažu modeļos bez ierastajiem instrumentiem parādās arvien jauni.  Ir Victorinox modeļi, kuros iekļautas šķiltavas ar pjezoelektrisko aizdedzi un regulējamu liesmas augstumu. Pirmo reizi šāds nazis ražošanā tika ieviests 2002.gadā. 2006.gadā Victorinox radīja modeli SwissChamp XAVT, kas sastāv no 118 daļām. 2010.gadā tika prezentēti modeļi, kas ietvēra lāzera rādītāju un noņemamu flash draiveri ar pirkstu nospiedumu lasītāju. Bet modelis Slim Jetsetter aprīkots ar “izcilu programmatūras pakotni”, kas nodrošina drošu datu šifrēšanu, to automātisko dublēšanu, interneta pārlūkošanas iespējas, e-pasta nosūtīšanu un pārlūkošanu, failu sinhronizāciju, Bluetooth un vēl citas funkcijas.

“Victorinox” nazis ar šķiltavām (kreisajā pusē) un
“Slim Jetsetter” sērijas nazis ar USB pieslēgumu datoram (labajā pusē).

Ginesa rekordu grāmatā iekļuvis unikālais 1991.gadā izgatavotais 314 daļu Šveices armijas “nazītis”, kas tolaik atzīts par lielāko kabatas nazi pasaulē. Bet dārgākais nazis rotāts ar 800 dimantiem un maksā 129 000 Šveices franku. Tas izgatavots vien 120 eksemplāros. Šodien Victorinox ir lielākais kabatas nažu ražotājs pasaulē, kas izgatavo arī virkni citu produktu. Aptuveni 90% produkcijas tiek eksportēta uz vairāk nekā 120 pasaules valstīm. Uzņēmumā strādā ap 1700 darbiniekiem. Victorinox apgalvo, ka nekad finansiālu vai ekonomisku apsvērumu dēļ firma nav bijusi spiesta atlaist kaut vienu savu darbinieku. 2017.gada vasarā tika izgatavots 500 miljonais “Oriģinālais Šveices armijas nazis”.


Wenger

1893.gadā uzņēmējs Pauls Boešs Šveices frančvalodīgā Juras kantona Kurteteles pilsētiņā nodibināja kompāniju Paul Boéchat & Cie. 1895.gadā uzņēmumu iegādājās investoru grupa, kas to pārdēvēja par “Šveices nažu ražošanas fabriku” (Fabrique Suisse de Coutellerie SA). 1900.gadā fabrika apvienojās ar Bāzeles kompāniju Besteckfabrik un kļuva par “Šveices nažu un galda piederumu ražošanas fabriku” (Fabrique Suisse de Coutellerie et Services). Tajā pašā gadā apvienotais uzņēmums pārcēlās uz jaunām telpām Dulemo pilsētā. 1907.gadā kompānijas direktors Teodors Vengers iegādājās uzņēmuma akcijas un nosauca kompāniju savā vārdā par Wenger & Cie. No 1908.gada līdz 2013.gadam uzņēmums bija viens no diviem nažu piegādātājiem Šveices armijai.

Kreisajā pusē - Teodors Vengers; labajā pusē - nažu izgatavošanas prese 20.gadsimta 30.gados.

1922.gadā kompānija ieguva nosaukumu Wenger S.A, ko saglabāja līdz pat 2005.gadam, kad to iegādājās konkurenti Victorinox. 1929.gadā pēc Teodora Vengera nāves pat fabrikas īpašnieku kļuva Kaspars Oertlijs. 1986.gadā Wenger fabrika cieta postošā ugunsgrēkā, kas pilnībā iznīcināja visas ražošanas iekārtas. Tomēr uzņēmums atdzima kā Fenikss no pelniem un drīz vien atkal droši konkurēja pasaules tirgos. 1989.gadā kompānija kļuva par nažu piegādātāju vispasaules skautu kustībai, bet 1992.gadā tās ražotie naži tika iekļauti NASA astronautu ekipējumā. 2000.gadā sākās Wenger sadarbība ar auto ražotāju Porsche, kura dizaineri radīja naža modeli šī auto cienītājiem.

Kreisajā pusē - Vispasaules skautu kustības oficiālais “Wenger” nazis;
labajā pusē - “Porsche” dizaineru radītais “Wenger” naža modelis.

Kompānijas Wenger, tāpat kā Victorinox, pamatprodukts bija Šveices armijas saliekamais kabatas nazis. Lielākoties tam bija sarkanas krāsas spals, taču sastopami arī naži ar citu krāsu rokturiem. Tirgū pieejami 65, 75, 85, 93, 100, 120 un 130 milimetru Wenger kabatas nažu modeļi. Uz nažu asmeņiem iegravēts nosaukums Wenger un dažkārt arī arbalets, kas ir atsauce uz Šveices nacionālo varoni Vilhelmu Tellu, kuram, saskaņā ar leģendu, piederējusi nažu izgatavošanas darbnīca. Wenger izgatavoja visdažādāko modeļu un nozīmes Šveices armijas nažus. Vienkāršākajiem ir tikai asmens, bet dārgākajiem instrumentu skaits sniedzas vairākos desmitos. Līdz pievienošanai Victorinox kompānija Wenger ražoja arī durkļnažus Šveices armijas vajadzībām.

Dažāda izmēra un komplektācijas “Wenger” naži.

Līdzās produktu līnijai “Īsts Šveices armijas nazis” Wenger ražoja virtuves nažus ar Swibo un Grand Maitre zīmoliem. 1988.gadā tika sākta pulksteņu ražošana. Tie tiek izgatavoti Šveicē ar zīmolu Wenger Watch. Galvenā Wenger pulksteņu ražotne atrodas Bīles (Bjēnas) pilsētā. Lielākā daļa Wenger pulksteņu ir pieskaņota armijas vai piedzīvojumu meklētāju stilam, taču ir arī sērijas, kas koncentrējas uz elegantu dizainu. Kompānijas produktu klāstā ir arī šķēres, kas tiek izplatītas ar zīmolu Swisors, kā arī saliekami kabatas piezīmju blociņi, kurus var izmantot kā kabatas portfeļus. Ar Wenger marku iznāk arī tūristiem domāts ekipējums - teltis, guļammaisi, mugursomas, ceļojumu somas, koferi.

“Wenger” virtuves nažu sērijas “Swibo” un “Grand Maitre”.

Pēc 2001.gada 11.septembra teroristu uzbrukumiem ASV smaga krīze skāra visas ar gaisa satiksmi saistītās nozares. Grūtībās nonāca arī Šveices armijas nažu ražotāji, īpaši kompānija Wenger. Mainoties lidostu drošības noteikumiem, kas aizliedza kabatas nažu pārvadāšanu rokas bagāžā, to pārdošana tika aizliegta arī lidostu beznodokļu veikalos. Tas noveda pie Šveices armijas nažu pārdošanas apjomu strauja krituma, bet kompāniju Wenger - pie milzu zaudējumiem. Kā viens no risinājumiem tika sākta Business Tool sērijas nažu ražošana. Tajos bija integrēti tādi biroja instrumenti kā skavotājs, atskavotājs un caurduris, kā arī vairāki Šveices nažiem tradicionālie instrumenti.

“Wenger” kabatas nazis ar biroja rīkiem “Business Tool”.

2005.gadā kompāniju Wenger iegādājās tās galvenais konkurents Victorinox. Galvenais iemesls Wenger iegādei bija bažas, ka kompānija nonāks ārzemnieku rokās, kas varētu novest pie produkcijas kvalitātes pazemināšanās, tā zaudējot Šveices armijas nažu augsto prestižu. Neraugoties uz īpašnieku maiņu, Wenger saglabāja savu zīmolu, attīstības plānus un neatkarīgu produkcijas noieta stratēģiju. Apvienošanās veicināja arī jaunu mārketinga politiku - agrāk daudzi Victorinox un Wenger naži dublēja viens otru gan izmēru, gan funkciju ziņā, bet pēc apvienošanās katram zīmolam tika noteikta sava tirgus niša. Tas ļāva labāk ievērot patērētāju vēlmes un palielināt pārdošanas apjomus.

“Wenger” centrālā ēka Dulemo, Šveicē. 2018.gadā uzņēmums svin 125 gadu jubileju.

Pēc apvienošanās Wenger sāka izstrādāt jaunas produktu līnijas. Par īpašu kompānijas produktu nišu kļuva daudzfunkcionāli naži medniekiem, makšķerniekiem, ceļotājiem, ekspedīciju dalībniekiem, piedzīvojumu meklētājiem. Kā sadarbības partnerus un vēstniekus uzņēmums piesaistīja alpīnistu Ueli Steku (Ueli Steck) un ceļotāju Maiku Hornu (Mike Horn). Katram no viņiem Wenger izstrādāja īpašu naža modeli, pielāgotu tieši šo cilvēku specifiskajām vajadzībām - alpīnista nazi Titanium Line un ceļotāju nazi Mike Horn Knife. Uzņēmums sadarbojās arī ar kompāniju Alinghi, izgatavojot speciālus nažus burātājiem Alinghi Sui. Kļūstot par piedzīvojumu sacīkšu Patagonia Expedition Race galveno sponsoru Wenger izstrādāja īpašu naža modeli arī šo sacensību dalībniekiem.

Kreisajā pusē - Ueli Steka “Titanium” nazis; labajā pusē - Maiks Horns un viņa “Mike Horn Knife”.

2005.gadā Wenger sāka ražot nažu līniju Evolution ar jaunu ergonomisku rokturi. Kompānija to nosauca par “pirmo sarkanā Šveices armijas naža roktura maiņu kopš tā radīšanas brīža”. 2006.gadā tirgū parādījās sērija NailClip. Tie bija pirmie naži pasaulē, kuros iekļautas nagu knaiblītes. Tajā pašā gadā pirmoreiz iznāca arī nažu sērija EvoGrip ar diviem melniem gumijas ielaidumiem to rokturos. Vēl pēc gada, 2007.gadā, parādījās nažu sērija New Ranger, bet vēlāk sērijas Ranger Grip. Savukārt ierobežotas tirāžas nažus Heritage izgatavoja pēc 1908.gada Šveices armijas naža modeļa parauga.

“Evolution” līnijas naži - “EvoGrip” (kreisajā pusē) un “Ranger” (labajā pusē).

2006.gadā Wenger izgatavoja nazi ar nosaukumu The Giant. Tajā bija apvienoti visi instrumenti un funkcijas, kādas sastopamas kompānijas ražotajos nažos. Kopumā šajā nazī pieejami 87 instrumenti un 141 to pieliešanas funkcija. Tobrīd tas bija pasaulē lielākais daudzfunkcionālais saliekamais nazis un tika iekļauts Ginesa rekordu grāmatā. Naža cena tirgū bija 798 eiro vai 1000 ASV dolāru, tomēr daudzi pircēji ir gatavi maksāt krietni lielāku summu, lai tikai iegūtu šo “brīnumu” savā īpašumā.

“Wenger” Ginesa rekordu ieguvušais Šveices naža modelis “The Giant”.

Līdz 2013.gadam Wenger produkcija bija iekļauta Victorinox preču klāstā kā īpaša produktu līnija - tā sauktā Delémont collection. Taču 2013.gada 30.janvārī kompānija Victorinox paziņoja, ka atsevišķie zīmoli Victorinox un Wenger tiks apvienoti vienā - Victorinox. Tas tika darīts, lai stiprinātu Šveices nažu starptautisko konkurētspēju. Preses paziņojumā norādīts, ka Wenger rūpnīca Dulemo turpinās ražošanu un visi tur strādājošie saglabās darbu. Saglabāts tika arī Wenger preču sortiments. Wenger galveno biroju ASV pārcēla uz Victorinox Ziemeļamerikas biroju Monro, Konektikutā, savukārt Wenger pulksteņu un tūrisma preču ražošanas bizness darbu turpina ar zīmolu Swiss Gear.

“Wenger Watch” dažādu sēriju rokas pulksteņi.

Tomēr jau 2016.gada martā pasaules Expo izstādē Bāzelē Victorinox no jauna prezentēja Wenger zīmolu kā “Šveices vērtību par saprātīgu cenu”. 2017.gadā tika izlaists jauns Šveices naža modelis Wenger Red ar veco Wenger logotipu un nosaukumu uz spala. Nazis ražots Dulemo rūpnīcā, bet tiek piegādāts kastē ar Victorinox logotipu un nosaukumu. Šobrīd tas ir pasaulē vienīgais Šveices armijas nazis, kuru vēl ražo ar Wenger - “Šveices kompānijas kopš 1893.gada” - logo un nosaukumu.

Šobrīd vienīgais modelis ar “Wenger” logotipu - 2017.gada “Wenger Red”.

Šodien ar Wenger preču zīmi tiek ražoti vairs tikai pulksteņi. Kanādā gan tie tiek izplatīti ar zīmolu Swiss Military, bet pārējās valstīs - ar zīmolu Wenger Watch. Ziemeļamerikā ar zīmoliem Wenger un Swiss Gear reģistrēti arī tūristiem un ceļotājiem domāti produkti, tāpat biroja un biznesa aksesuāri. Šie produkti lielākoties tiek izgatavoti ASV, neatkarīgi no kompānijas Victorinox.


****

Līdz jaunā Šveices armijas naža radīšanai 2008.gadā kompānijas Victorinox un Wenger ik gadu piegādāja Šveices bruņotajiem spēkiem 50 000 kabatas nažu. Daudz lielāks skaits nažu tika eksportēts. Šobrīd Victorinox ir vienīgais oriģinālo Šveices armijas nažu ražotājs pasaulē. Lai gan arī citās valstīs tiek izgatavota Šveices nažu izskatam un funkcionalitātei līdzīga produkcija ar dažādu cenu un kvalitāti, tomēr īstais Šveices armijas nazis tiek ražots vienīgi Šveicē. Tas kļuvis par sinonīmu funkcionālai lietderībai un pielietošanas iespējām. Šveices nažu paraugi iekļauti Ņujorkas Modernās mākslas muzeja un Minhenes valsts muzeja dizaina mākslas ekspozīcijās. Daudzfunkcionālais saliekamais kabatas nazis ir viena no Šveices kultūras ikonām, kas pazīstama tālu aiz tās robežām.

© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

    Nekas nav atrasts

Uzraksti komentāru