Steven Curtis Chapman. Dzīves ceļojums

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 07-05-2018

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Viens no mūsdienu kristīgās mūzikas atzītākajiem māksliniekiem un ražīgākajiem dziesmu autoriem ir Stīvens Kērtiss Čepmens. Viņš ierakstījis vairāk nekā 20 albumus, viņa muzikālo sasniegumu klāstā ir piecas Grammy balvas, 58 kristīgās mūzikas Dove balvas, Amerikas mūzikas balva (American Music Award), divi platīna un desmit zelta albumi, vairāk nekā desmit miljonu pārdotu albumu kopiju visā pasaulē, 48 dziesmas, kas sasniegušas augstākos vērtējumus radiostaciju dziesmu tabulās. Viņš pazīstams arī sabiedriskajā un žēlsirdības darbā.

Stīvens Kērtiss piedzima 1962.gada 21.novembrī Padukā, Kentaki pavalstī, ASV. Viņa tēvam piederēja mūzikas instrumentu veikals, un, daudz laika pavadot šādā vidē, Stīvens iemācījās spēlēt dažādus instrumentus. Jau sešu gadu vecumā viņš brīvi spēlēja ģitāru un klavieres. Stīvena debija uz skatuves notika skolā kopā ar brāli Fredu. Pēc vidusskolas viņš mēģināja studēt medicīnu, tomēr izšķīrās par mūziķa karjeru un devās uz Nešvilu, kur tika pieņemts darbā slavenajā Opryland USA mūzikas šovā.

Brīvajos brīžos Stīvens sacerēja dziesmas. Arī šo talantu viņš bija mantojis no tēva. Savu pirmo dziesmu, kas stāstīja par svarīgāko viņa dzīvē - attiecībām ar Kungu Jēzu Kristu, jauneklis sarakstīja jau 15 gadu vecumā. Vienu no Čepmena dziesmām Built to Last ierakstīja pazīstamā gospelgrupa The Imperials un pamazām viņa dziesmas repertuārā sāka iekļaut arī citi kristīgās mūzikas mākslinieki.

Starp daudzajiem mūzikas izdevējiem, Čepmens par savējiem izraudzījās Sparrow Records. 1987.gadā klajā nāca viņa debijas albums First Hand. Pēc gada sekoja Real Life Conversations, par kuru Čepmens saņēma pirmās Dove balvas. Arī nākamais albums More to This Life tika klausītāju un kritiķu novērtēts. 1990.gadā iznāca albums For the Sake of the Call, par kuru Čepmens ieguva savu pirmo Grammy. Šis albums galīgi nostiprināja viņa kā kristīgās mūzikas jaunās zvaigznes statusu.

Stīvens Kērtiss Čepmens savas dziedātāja karjeras sākumā.

Piektais Čepmena albums The Great Adventure (1992) padarīja viņu populāru ne vien kristiešu, bet arī sekulārajā publikā. Albums atnesa Čepmenam otro Grammy balvu, desmit nominācijās tika izvirzīts Dove balvai, no kurām saņēma piecas. Sparrow noslēdza līgumu ar kompāniju EMI/Liberty par dziedātāja albumu izplatīšanu sekulārajā tirgū, kas The Great Adventure atnesa zelta statusu. Tika uzņemta videofilma par albumam sekojošo koncertturneju 70 ASV un 30 citu valstu pilsētās Eiropā, Dienvidamerikā, Dienvidāfrikā un Āzijā, izdots tās video un skaņu celiņš The Live Adventure.

1994.gadā klajā nāca Čepmena albums Heaven in the Real World, kura iedvesmas avots bija raksts žurnālā Time Magazine, kas stāstīja par dziļo krīzi amerikāņu kultūrā un tās vajadzību pēc garīgas atjaunotnes, kā dēļ daudzi amerikāņi atbildes uz šo problēmu meklē Dievā. Kuriozs fakts - albuma tituldziesmu Debesis reālajā pasaulē Čepmens sarakstīja, strādādams savā sakņu dārzā.

Turpmāko gadu laikā Čepmens izdeva vēl pāris albumu. 1998.gads dziedātājam bija sabata laiks, kad viņš pārtrauca visas muzikālās aktivitātes un kopā ar ģimeni devās misijas braucienā uz Dienvidāfriku. 1999.gadā Čepmens atgriezās ar albumu Speechless, kas ieguva kārtējās Dove un Grammy balvas. Interesanti, ka šo albumu Stīvens ierakstīja kopā ar savu koncertgrupu nevis studijas mūziķiem.

Starp 21.gadsimta pirmā gadu desmita astoņiem Čepmena albumiem un vairākām dziesmu izlasēm īpaši izceļams būtu viņa 2001.gada albums Declaration un tam sekojošā turneja 70 ASV pilsētās. Koncertu laikā tika demonstrēta filma par pieciem misionāriem, kurus 1956.gadā Ekvadorā nogalināja auka indiāņi. Tad viena misionāra atraitne un cita misionāra māsa devās uz to pašu vietu, kur tika nogalināti viņu mīļie, un Dieva mīlestība svinēja uzvaru pār naidu - šodien lielākā daļa auka indiāņi ir Kristus sekotāji. Pēc filmas Čepmens uz skatuves aicināja nogalinātā misionāra dēlu un vienu no viņa slepkavām Minkaiju, kurš tagad ir mācītājs un savā dzimtajā valodā pievienojās pārējiem dziesmā My Redeemer. Šī koncerta ieraksts Steven Curtis Chapman Live 2003.gadā izdots DVD formātā.

2006.gadā Čepmens devās iekarot Āziju. Viņš uzstājās karavīriem Dienvidkorejā, kas bija pirmais kristīgais koncerts šīs valsts armijas vēsturē. Savukārt koncerts Šanhajā bija pirmā publiskā kāda kristīgā mūziķa uzstāšanās Ķīnas pilsētā, kas atvērta ne tikai ārzemniekiem, bet arī pašas Ķīnas pilsoņiem. Āzijas turnejas laikā Čepmens koncertēja Singapūrā, Honkongā, Filipīnās, pēc tam devās uz Austrāliju un Jaunzēlandi, kur piedalījās evaņģēlista Grega Lorija Harvest Crusades dievkalpojumos. Čepmena dziesma The Blessing nokļuva pirmajā vietā radio dziesmu aptaujās Taizemē. Pēc atgriešanās no Āzijas Čepmens kopā ar dēliem turpināja aktīvi koncertēt ASV.

2012.gada augustā Čepmens paziņoja par savu aiziešanu no Sparrow Records un līgumu ar Sony Provident Label Group. Mūzikas izdevniecības Reunion Records paspārnē iznākuši visi jaunākie Čepmena albumi. Pa vidu iespraucies vien 2013.gadā izdotais albums Deep Roots, ko izdeva Cracker Barrel Old Country Store. Albums ierakstīts kantrīmūzikas paveida bluegrass stilā un tiek kritiķu augstu vērtēts. No 2014.gada septembra līdz 2015.gada aprīlim Čepmens vienā no zināmākajām Nešvilas zālēm Ryman Auditorium rīkoja koncertu sēriju Sam’s Place: Music for the Spirit, kurā bez paša Stīvena piedalījās arī citi pazīstami kristīgie mūziķi - MercyMe, Emija Granta, Maikls V. Smits, Third Day.

Kā daudzi kristīgie mūziķi, arī Stīvens Kērtiss Čepmens ir aktīvs ne vien muzikālajā, bet arī sabiedriskajā un sociālajā kalpošanā. 90.gadu sākumā viņš iesaistījās cīņā pret vardarbību jauniešu vidū, īpaši pēc traģēdijas viņa bijušajā vidusskolā Padukā 1997.gadā, kad 14 gadus vecs pusaudzis šāva uz skolēnu grupu, kas lūdza Dievu, nogalinot trīs meitenes un ievainojot piecus jauniešus. Čepmens bija lūgts piedalīties upuru bērēs un vēlāk organizēja grandiozu piemiņas koncertu, kā arī kopā ar domubiedriem izveidoja videoklipu, kas aicināja pusaudžus uz neiecietību pret vardarbību.

Stīvens kopā ar sievu Mēriju Besu dzīvo Frenklinā, Tenesijas pavalstī. Laulātajiem ir trīs pašu bērni - Emīlija Elizabete, Kālebs Stīvensons un Vils Frenklins, un trīs adoptētas ķīniešu meitenītes - Šaohana Houpa Jana, Stīveja Džoija Rū un Mērija Sjū Čepmena. Pirmoreiz par adopciju ierunājās Čepmenu meita Emīlija, kad kopā ar vecākiem 1997.gadā bija misijas ceļojumā uz Haiti. Tolaik vecāki tam nebija gatavi, taču 2000.gadā Čepmenu pāris adoptēja septiņus mēnešus veco bārenīti Šaohanu. “Šao” ķīniešu valodā nozīmē “smiekli”, bet “hana” ebreju valodā reprezentē “Dieva žēlastības dāvanu”.

2008.gada 21.maijā Čepmenu ģimene piedzīvoja lielu traģēdiju - nelaimes gadījumā mūžībā aizgāja viņu jaunākā adoptētā meitiņa Mērija Sjū, saukta Čanksī. Mērijas bērēs ģimene publiski apliecināja savu nelokāmo ticību Dievam un mīlestību vienam pret otru. Pēc negadījuma Čepmeni uzstājušies daudzos televīzijas raidījumos, atklāti stāstot par par savu pieredzi zaudējuma sāpju pārvarēšanā, kur galvenā loma bija viņu ticībai Dievam. Pēc meitiņas nāves Mērija Besa izdeva grāmatu par šo traģisko notikumu un to, kā Dievs dziedināja viņu ģimeni: Choosing to SEE: A Journey of Struggle and Hope.

Nespēdams samierināties ar notikušo, Stīvens gribēja pamest dziedātāja karjeru. Viņš arī solījās nekad vairs nedziedāt dziesmu Cinderella (Pelnrušķīte), kas bija veltīta Mērijai Sjū, taču drīz saprata, ka Mērija būtu vēlējusies, lai viņš to turpinātu dziedāt, godinot viņas piemiņu. 2009.gada novembrī iznāca Čepmena albums Beauty Growth Rise, kas bija veltīts Mērijas Sjū piemiņai. Dziedātājs apgalvo, ka albuma dziesmas ir viņa “personīgie psalmi”. Gadu pēc Mērijas nāves, 2009.gada novembrī, Čepmens uzstājās īpašā koncertā Harvest Christian Fellowship draudzē Riversaidā, Kalifornijā, lai stiprinātu draudzes mācītāju Gregu Lauriju, kurš nesen bija zaudējis dēlu. Savukārt par nākamo albumu re:creation Čepmens ir izteicies, ka tā bijusi iespēja pateikt pasaulei - Dievs pēc Mērijas Sjū nāves un pārciestajām dvēseles sāpēm ir viņu un viņa ģimeni atkal brīnišķīgi atjaunojis.

Stīvens Kērtiss un Mērija Besa Čepmeni. Kreisajā pusē - Stīvens ar adoptētajām meitām.

Stīvens un Mērija Besa ir izveidojuši žēlsirdības organizāciju Shaohannah Hope (šobrīd Show Hope), kas sniedz atbalstu ģimenēm, kuras vēlas adoptēt bāreņus. Šajā kalpošanā viņi ir pieredzējuši patiesus Dieva brīnumus un spējuši žēlsirdības darbā iesaistīt arī savu ģimeni, draugus un draudzi. 2009.gadā Show Hope atvēra pāragri mūžībā aizgājušās Mērijas Sjū piemiņai veltīto Maria’s Big House of Hope - medicīnas centru Ķīnā, kas nodrošina aprūpi bāreņiem ar īpašām vajadzībām. Par nesavtīgu kalpošanu cilvēkiem Stīvens un Mērija 2001.gadā saņēmuši ASV Kongresa komitejas balvu Adopcijas eņģeļi, bet 2009.gadā organizācijas Children’s Hunger Fund dāvāto Bērnu čempionu balvu.

Stīvens Kērtiss Čepmens piedalās arī starptautiskās žēlsirdības organizācijas World Vision darbā. Viņš bijis runasvīrs tās Rekonstrukcijas projektā - programmā, kas, sadarbībā ar ASV Gospelmūzikas asociāciju, palīdzēja atjaunot ASV piekrasti pēc postošās viesuļvētras Katrīna. Tāpat mākslinieks ir kristīgo mūziķu žēlsirdības organizācijas Compassion Art aktīvs dalībnieks un viens no organizatoriem. Vairākas reizes viņš devies misijas braucienos uz Ugandu, lai palīdzētu ielu bērniem un bāreņiem, kā arī atbalstītu organizācijas, kas nodarbojas ar bērnu adopcijas jautājumiem.

Stīvens un Mērija Čepmeni sarakstījuši trīs ilustrētas bērniem domātas grāmatiņas par adopcijas tēmu. 2008.gadā Stīvens uzrakstīja savai meitai veltītu mūsdienu pasaku Pelnrušķīte: Tēta un viņa Princeses mīlestība (Cinderella: The Love of a Daddy and His Princess). Kopā ar mācītāju Skotiju Smitu viņš ir autors arī divām pieaugušo auditorijai domātām grāmatām - Speecless un Restoring Broken Things. Kā aktieris Čepmens piedalījies filmā Christmas Child 2003.gadā. Par mūža ieguldījumu kristīgās mūzikas attīstībā Stīvena Kērtisa Čepmena vārds iemūžināts zvaigznē Nešvilas Mūzikas Slavas takā (Walk of Fame). 2011.gadā Čepmenu iecēla par Andersonas Universitātes Indianā Goda doktoru mūzikā. Taču katru savu brīvo mirkli mākslinieks velta ziedojumu un dotāciju vākšanai, lai palīdzētu ģimenēm, kas vēlas dot mājas bez vecākiem palikušiem bāreņiem.

Tāds nu viņš ir - šis Stīvens Kērtis Čepmens. Talantīgs dziedātājs un dziesmu autors, mīlošs vīrs un tētis, Dieva aicināts mūziķis un žēlsirdības misionārs. Viņa dzīves ceļojums turpinās…

Steven Curtis Chapman albumi:

 • 1987​  First Hand
 • 1988  Real Life Conversations
 • 1989  More To This Life
 • 1990  For The Sake Of The Call
 • 1992  The Great Adventure
 • 1993  The Live Adventure (koncertalbums)
 • 1994  Heaven In The Real World
 • 1994  The Early Years (izlase)
 • 1995  The Music Of Christmas (Ziemassvētku albums)
 • 1996  Signs Of Life
 • 1997  Greatest Hits (izlase)
 • 1999  Speechless
 • 2001  Declaration
 • 2003 All About Love
 • 2003  Christmas Is All In The Heart (Ziemassvētku albums)
 • 2004  All Things New
 • 2005  The Abbey Road Sessions/The Walk (CD + DVD)
 • 2005  All I Really Want For Christmas (Ziemassvētku albums)
 • 2006  Musical Blessing (izlase)
 • 2007  This Moment
 • 2007  This Moment: Special Edition (+ 4 dziesmu akustiskās versijas)
 • 2008  This Moment: Cinderella Edition (+ 3 jaunas dziesmas)
 • 2009  Beauty Will Rise
 • 2011  re:creation
 • 2012  #1s, Vol 1 (izlase)
 • 2012  Joy (Ziemassvētku albums)
 • 2013  #1’s, Vol 2 (izlase)
 • 2013  Deep Roots
 • 2013  The Glorious Unfolding
 • 2013  Icon (izlase)
 • 2014  The Ultimate Collection (izlase)
 • 2016  Worship and Believe (pielūgsmes albums)

Steven Curtis Chapman video:

 • 1992  The Great Adventure
 • 1993  Live Adventure (koncertieraksts)
 • 2002  The Videos
 • 2003  Live (koncertieraksts)

Rakstā izmantots žurnāla “Tikšanās” 2007.gada novembra numurā publicētais materiāls. Papildināts un koriģēts speciāli šai publikācijai.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

  Nekas nav atrasts

Uzraksti komentāru