Winans. Gospelmūzika trīs paaudzēs

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 01-02-2016

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Viens no pazīstamākajiem uzvārdiem Amerikas un pasaules kristīgās mūzikas apritē ir Vainansi. Šai muzikālajai Detroitas afroamerikāņu dzimtai pieder daudzi izcili mūziķi, kas ierakstījuši savu vārdu gospelmūzikas, R&B un vairāku citu mūzikas stilu vēsturē. Vainansu ģimenei piederīgie visi kopā ieguvuši vairāk nekā 35 Grammy un daudzas citas mūzikas industrijas balvas. Lielākoties būdami solomākslinieki, viņi gadu gaitā rīkojuši arī vairākas kopīgas ģimenes koncerttūres, kuras ar atzīstamiem panākumiem noritējušas daudzās ASV pilsētās.

Vainansu ģimenes patriarhs Dāvids Vainans ar sievu Deloresu plašāk pazīstami kā Mom & Pop Winans. Viņi satikās Lusillas pilsētas korī Lemon Choir, ko vadīja gospelmūzikas leģenda Džeims Klīvlends. Vēlākajos gados abi organizēja ikgadējus koncertus Ziemassvētkos, kuros piedalījās arī visi viņu desmit bērni. Taču kā solomākslinieki Dāvids un Deloresa kļuva pazīstami daudz vēlāk par saviem bērniem - viņu debijas albums iznāca tikai 1989.gadā. Dāvidam un Deloresai katram iznākuši vairāki soloalbumi, kā fona dziedātāji viņi piedalījušies savu bērnu, mazbērnu un radinieku muzikālajos projektos. Deloresa piedalījusies arī filmā The Gospel.

Muzikālās Vainansu ģimenes seniori - Mom & Pop Winans.

Daudz agrāk par vecākiem savas muzikālās gaitas sāka četri Vainansu dēli - Ronalds, Mārvins, Karvins un Maikls. Jau 70.gadu sākumā brāļi nodibina grupu The Testimonial Singers. Viņu pirmā uzstāšanās notika augstskolas talantu šovā, kur grupu pamanīja pazīstamais gospelmūziķis Andrē Kroučs. 1975.gadā grupa pārtapa par The Winans. Kvartets ierakstījis 10 albumus, saņēmis sešas Grammy, tāpat vairākas gospelmūzikas Stellar un kristīgās mūzikas Dove balvas. Viņi bija gospelmūzikas pirmā “zēnu” grupa, kuru dziesmas labprāt klausījās gan kristieši, gan sekulārā publika. Kvartets savu muzikālo kalpošanu beidza 1995.gadā.

Brāļu gospelkvartets - The Winans.

Vēl viens no Vainansu dēliem Dāvids Vainans II ir mūziķis instrumentālists, kas spēlēja basģitāru un ģitāru The Winans agrīnajās versijās - The Winanaires un Testimonial Singers. Vēlāk viņš sadarbojās ar producentu Bilu Maksvelu, bet 1985.gadā palīdzēja saviem brāļiem ierakstīt kritikas un klausītāju izslavēto albumu Let My People Go. Dāvids izveidojis arī vairākus kristīgā roka soloprojektus - Xairia, DWP un David Winans’ pi, kurā darbojas joprojām.

Ģitārists David Winans II.

Vēl darbodamies grupā The Winans, tā dalībnieks Rons (Ronalds) Vainans ierakstīja soloalbumu, bet vēlāk ar nosaukumu Ron Winans Family & Friends izdeva piecu albumu sēriju. Rons darbojās arī kā producents un dziesmu autors. Viņa muzikālo sadarbības partneru vidū bija gan paša ģimenes locekļi, gan Kellija Viljamsa, Karmens, Vanesa Bella Armstronga, Gledisa Knaita un citi pazīstami mākslinieki. Rons Vainans aizgāja mūžībā 2005.gada vasarā, divas nedēļas pirms savas 49 dzimšanas dienas.

Daži no Ron Winans mūzikas albumiem.

Grupas The Winans neformālais līderis bija Mārvins Vainans, talantīgs dziesmu autors un producents. Pēc darba kvartetā The Winans Mārvins kļuva par mācītāju. Detroitā viņš nodibināja draudzi The Perfecting Praise Church un kopā ar draudzes kori ierakstīja divus albumus projekta Marvin Winans & The Perfected Praise Choir ietvaros. 1997.gadā Mārvins izveidoja savā vārdā nosaukto Izpildītājmākslas akadēmiju. 2007.gadā klajā nāca viņa soloalbums Alone But Not Alone, kas nominēts Grammy balvai kā gada labākais R&B gospelalbums. Mārvins sadarbojies ar tādām mūzikas zvaigznēm kā Maikls Džeksons, Stīvijs Vonders, Donijs Makklerkins, Vanesa Bella Armstronga, Andrē Kroučs, Freds Hamonds, Kērks Frenklins, Helēna Beilore un citi.

Macītājs un gospeldziedātājs Marvin Winans.

Mārvina dzīvesbiedre Vikija Vainansa savu muzikālo kalpošanu sāka astoņu gadu vecumā, dziedot draudzes bērnu grupā. Pēc precībām ar Mārvinu Vikija pievienojās grupai Winans Part II. 1987.gadā viņa izdeva pirmo soloalbumu Be Encouraged ar daudzām populārām gospelmūzikas kompozīcijām. Albums tika nominēts Grammy un Stellar balvām. Debijas albumam sekoja citi.

Vickie Winans albumi.

The Winans jaunākais dalībnieks Maikls Vainans pēc kvarteta darbības beigām kopā ar sievu Regīnu ierakstīja vairākus albumus, kuros kā fona dziedātāji piedalījās arī viņu bērni Maiks un Lašeja. Maikls piedalījies arī vairāku savu radinieku, kā arī citu pazīstamu melnādaino mūziķu ierakstu tapšanā.

Michael & Regina Winans albums “Be Yourself”.

Vainansu ģimenes jaunākie bērni Daniels, Bendžamins, Priscilla, kā arī Mārvina sieva Vikija un Mārvija Vraita izveidoja grupu Winans Part II, taču tai nebija lemts ilgs mūžs. Pēc grupas izjukšanas Daniels Vainans kļuva par producentu, pārējie sāka solokarjeru. Vēlāk arī Daniels pievērsās solokarjerai. Viņam iznākuši vairāki albumi, tāpat mākslinieks piedalās citu mūziķu albumu ierakstos.

Daži no Daniel Winans soloalbumiem.

Vispazīstamākie Vainansu ģimenes locekļi neapšaubāmi ir Bendžamins un Priscilla jeb BeBe & CeCe Winans (vairāk lasiet ŠEIT). Savu muzikālo karjeru viņi sāka grupā Winans Part II, taču plašāk pazīstami kļuva piedaloties vokālajā grupā The PTL Singers, kas kuplināja teleevaņģēlistu Džima un Tamijas Beikeru sarunu šovu Praise The Lord. Duetā viņi iedziedāja savu pirmo albumu Lord Lift Us Up ar populārākajām šova dziesmām. 1987.gadā Bibi un Sisi sāka karjeru uz lielās skatuves un drīz vien kļuva populāri visā pasaulē. Viņi bija vieni no pirmajiem afroamerikāņu mūziķiem, kuru dziesmas sāka atskaņot mūsdienu kristīgās mūzikas radiostacijas un otrie tumšādainie mākslinieki, kas jebkad saņēmuši Dove balvu. Duets ieguvis arī daudzas citas mūzikas industrijas balvas. 1996.gadā brāļa un māsas radošie ceļi šķīrās un mākslinieki pievērsās sekmīgai un klausītāju novērtētai solokarjerai.

Duets BeBe & CeCe Winans.

Māsas Endžija (Andželika) un Debija (Debra) Vainansas ir jaunākie bērni kuplajā Dāvida un Deloresas ģimenē. Viņu debijas albums iznāca 1993.gadā Capitol Records paspārnē. Viena no dziesmām bija iedziedāta kopā ar Vitniju Hjūstoni. Skandaloza kļuva dueta nākamā albuma Bold dziesma Not Natural, kas vērsās pret homoseksuālismu un izsauca asus homoseksuāļu protestus. 2001.gadā Endžija realizēja savu soloalbumu, vēlāk arī Debija izdeva bērniem domātu albumu. Māsas piedalījušās arī citu gospelmūzikas mākslinieku albumu ierakstos.

Māsas Angie & Debbie Winans.

Vainansu dzimtas trešā paaudze 1998.gadā nodibināja grupu Winans Phase II. Tajā darbojas Mārvins Vainans Juniors, Karvins Vainans Juniors, Maikls Vainans Juniors un Huans Vainans. Viņi izdeva albumu We Got Next, kas iznāca divās - gan kristīgajam, gan sekulārajam tirgum domātās versijās. Grupas līderis Mārvins Vainans Juniors ir Vikijas un Mārvina Vainansu jaunākais dēls. Savu pirmo dziesmu viņš sarakstīja desmit gadu vecumā, bet 16 gadu vecumā nodibinājis grupu One Way.

Winans Phase 2 albumi.

Vikijas Vainansas dēls Mario Vainans savas muzikālās aktivitātes sāka skolas gados, spēlēdams klavieres, sintezatoru un bungas. Vēlāk viņš kļuva par producentu vairākiem gospelmūzikas projektiem, līdz 90.gadu vidū noslēdza kontraktu ar pazīstamu Dalasas ierakstu kompāniju, kam producēja populāru R&B mākslinieku dziesmas. Viņa debijas albums iznāca 1997.gadā, kam sekoja vēl citi. Mario strādājis kā producents ar vairākiem populāriem māksliniekiem - Sean „P. Diddy” Combs, Dženiferu Lopesu, Fredu Hamondu, The Clark Sisters un citiem.

Dziedātājs un producents Mario Winans.

2013.gadā trīs no Vainansu slavenajiem brāļiem - Karvins, Mārvins un Bibi izveidoja gospelmūzikas supertrio 3 Winans Brothers. Jau pirmie viņu singli If God Be For Us un Move In Me izraisīja neviltotu klausītāju interesi un atzinību. 2014.gada septembrī nāca klajā trio debijas albums Foreign Land. Gospelmūzikas veterāni Vainansi ir atgriezušies, lai priecētu savus fanus.

3 Winans Brothers - vecie “buki” atkal ierindā.

Jāteic, ka šie nav vienīgie Vainansu dzimtai piederīgie mūziķi. Tādi ir arī Vikijas brālis ģitārists Tims Bovmans, tāpat Endžijas Vainansas vīrs Sedriks Koldvels un viņa brālis Viktors, kas ir Amerikā plaši pazīstami producenti un mūziķi instrumentālisti. Kā grupa Caldwell Plus viņi izdevuši albumu un viņiem pieder producentu kompānija Caldwell Plus Productions, kas strādā ar daudziem pazīstamiem gospelmūziķiem. Dziedātāja ir arī Maikla un Regīnas meita Lašeja Vainansa. Vainansu ģimenei pieder vairākas ar mūzikas biznesu saistītas kompānijas - Winans Entertainment Inc., Winans Studios LLC, PureSprings Gospel, M2 Entertainment un citas.

Lielākā daļa Vainansu nav tikai skatuves mūziķi, bet arī kristīgie kalpotāji. Viņi kalpo savu draudžu pielūgsmes grupās, ir mācītāji un kristīgie vadītāji. Dzimtas locekļi ir arī aktīvi žēlsirdības darbā un cita veida kalpošanā. Šis bija tikai īss ieskats ģimenes muzikālajā devumā, bez kura Amerikas gospelmūzikas, soulmūzikas un R&B vēsture un šodiena nav iedomājama.

Rakstā izmantots žurnāla „Tikšanās” 2009. gada augusta numurā publicētais materiāls.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un interneta vietni
www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

    Nekas nav atrasts

Uzraksti komentāru