Valdis Indrišonoks: Ir tikai viens ceļš

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika Latvijā | Publicēts 02-11-2015

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Valdis Indrišonoks neapšaubāmi ir viens no pazīstamākajiem vārdiem Latvijas kristīgajā mūzikā. Viņš piedzima 1967.gadā 3.augustā Rīgā, taču vēlāk ģimene pārcēlās uz dzīvi Olainē. Septiņu gadu vecumā mamma aizveda Valdi uz Jelgavas mūzikas skolu apgūt trompetes spēli. Trompeti spēlēt puikam patika, taču mācīties - ne visai. Pēc divarpus gadiem, izmantojot gadījumu, kad mamma atradās slimnīcā, Valdis izstājās no mūzikas skolas. Vēlāk gan viņš tur atgriezās un ieguva kordiriģenta specialitāti. Tā tad arī ir visa formālā Valda muzikālā izglītība.

Skatuves gaitas Valdis sāka 12 gadu vecumā, kad iemācījās pāris akordus uz ģitāras un kopā ar labāko draugu un skolasbiedru mēģināja kopēt iemīļotās ārzemju grupas. Tas notika uz krievu ražojuma koka ģitārām, ko par mūzikas instrumentiem dēvēt varēja tikai nosacīti. Angliski puiši zināja labi ja pāris vārdus, tāpēc visa dziedāšana bija vien centieni atdarināt ierakstos saklausāmās skaņas. Līdzās ārzemju skaņdarbiem tika dziedātas arī populāro latviešu grupu Līvi un Credo dziesmas. Sākās pirmie mēģinājumi arī pašam uzrakstīt pa dziesmai.

Piecpadsmit gadu vecumā Valdis izveidoja savu grupu Rīts. Pēc mūsdienu kritērijiem kolektīvs, iespējams, nebija visaugstākās raudzes, tomēr viņiem piešķīra otro koncertkategoriju, kas padomju laikā tika uzskatīts par ļoti labu novērtējumu. Līdz ar to grupai bija tiesības koncertēt Rīgā un Rīgas rajonā. Pirmā koncertkategorija, kas deva tiesības uzstāties visā Latvijā, tolaik bija tikai dažām grupām. Ar grupu Rīts Valdis piedalījās arī savulaik populārajā TV muzikālajā konkursā jauniešiem Ko tu proti?.

Vēlāk mūziķis Modris Šterns uzaicināja Valdi uz grupu Lāčplēsis, pēc tam abi spēlēja arī grupā Varavīksne. Ar šiem muzikālajiem kolektīviem Valdis koncertējot izbraukāja visu Latviju. Sākās ieraksti, piedalīšanās Mikrofona dziesmu aptaujās. Savas muzikālās karjeras laikā Valdis muzicējis ar vairākiem kolektīviem, piemēram, grupu Jaunais Laiks, ko viņš nodibināja kopā ar Helviju Stengrēvicu, tāpat grupu Odis. Viņš piedalījies arī Arņa Medņa soloprojektos, sadarbojies ar Igo un Jāni Stībeli. Pēdējos gados Valdis daudz muzicē kopā ar izcilo blūza un boogie pianistu Gintu Žilinski un vienu no labākajiem Latvijas ģitāristiem Ingu Feldmani.

Valdis nekad nav pārāk aizrāvies ar uzdzīvi, taču arī  viņu, tāpat kā daudzus mūziķus, savulaik mocīja problēmas ar alkoholu. Ir cilvēki, kas uzskata, ka bohēmiskais dzīvesveids - tā ir savdabīga mūziķu dzīves filozofija. Valdis gan domā, ka patiesībā tā ir blakusparādība tam, kā cilvēks izpauž sevi mākslā un kādu mērķu dēļ viņš to dara. Daudzu sekulāru dziesmu teksti runā paši par sevi. Valdis no sirds pateicas Dievam, ka ticis pasargāts no dziļākas iestigšanas alkohola muklājā.

Bērnībā Valdis kopā ar mammu pāris reižu bija bijis baznīcā, bet Dievu viņš īpaši nopietni neuztvēra. Viss viņa priekšstats par kristietību saistījās vienīgi ar baznīcā redzēto krucifiksa bučošanu. Apzināts ceļš pie Kristus sākās, kad Valdis ar draudzeni Lilitu nolēma apprecēties. Bija iekšēja sajūta, ka tas jādara baznīcā - pie altāra. Šī iemesla dēļ nācās iziet jaunlaulāto kursus, kas pirmoreiz iepazīstināja Valdi ar Evaņģēliju. Pēc laulībām jaunais pāris kādu laiku apmeklēja Olaines luterāņu baznīcu, pēc tam Jelgavas baptistu draudzi, līdz savas garīgās mājas atrada Rīgas Mateja draudzē.

Valdis atzīst, ka sākumā Dievu meklējis neapzināti un sekli. Viņš joprojām turpināja dzīvot pēc sava prāta, vairāk paļaudamies uz savu spēku, nekā uz Dievu. Tikai brīdī, kad pār Valdi nāca atklāsme, cik patiesībā atkarīgs viņš ir no Dieva, sākās apzināta kalpošana Tam Kungam. Valdis sāka meklēt Kristu ne tikai kā Glābēju, bet arī kā spēka avotu savai dzīvei. Ne vien krustā sisto, bet arī augšāmcelto Kristu. Savas jaunatklātās attiecības ar Kungu Valdis mēģināja izteikt mūzikā, sākot rakstīt dziesmas, kurās atspoguļojās viņa ticība un jaunā garīgā pieredze.

1997.gada beigās Valdis Indrišonoks kopā ar Ivo Stankēviču un Edgaru Rubeni izveidoja grupu Indrišonoks un draugi, kas sāka spēlēt Valda kristīgās dziesmām. Sākumā tās bija tikai trīs vai četras, bet vēlāk tika izveidota vesela programma, ko Valdis 1999.gadā izdeva albumā Kāpēc man pieder tik daudz… Kristīgajā sabiedrībā albums bija ļoti iecienīts, taču laicīgās mūzikas pasaulē tam vajadzīga laba reklāma. Ņemot vērā, ka reklāmas nebija tikpat kā nemaz, var teikt, ka mūzikas veikalos albumu pirka ļoti labi. Kādu laiku tas pat noturējās Latvijā pārdotāko albumu pieciniekā.

Vienlaikus Valdis kalpoja arī Mateja draudzes pielūgsmes grupā. Tas bija pilnīgi atšķirīgs muzikāls virziens. Ja Valda albumos iekļautās dziesmas vairāk ir mūzika evaņģelizācijai, tad slava un pielūgsme nāk no dziļām, patiesām attiecībām ar Dievu. Valdis teic: “Ja es Viņu nepazītu personīgi, es nevarētu slavēt un pielūgt. Savos albumos es cilvēkiem stāstu par Dievu, tā ir mana liecība, aicinājums pacelt skatu uz debesīm, uz Kristu. Tas ir stāsts par manu dzīvi, stāsts par izeju, ko man parādīja Kristus. Savukārt ar slavēšanas grupu mēs spēlējam Dieva pielūgsmes mūziku, arī manas dziesmas”.

Ja Indrišonoka pirmo albumu Kāpēc man pieder tik daudz… raksturoja atgriešanās prieks, pirmā mīlestība uz Dievu, garīgs gaišums, tad otrajā albumā Tikai viens ceļš Valdis aicināja dziļāk ieskatīties savā sirdī. Albumā viņš atklāti runā par saviem meklējumiem, sāpēm un vilšanos. Teksts vietām ir ļoti ass un atkailināti tiešs. Ceļš ar Kristu nozīmē cīņu ar kārībām, paša iegribām, egoismu, grēku. Albuma dziesmas liek pārdomāt, kas katram no mums ir Kristus, cik svarīgs Viņš ir mūsu dzīvē. Vai Viņš mums patiesi ir viss, vai arī tikai kāda daļa no mūsu dzīves.

Salīdzinot ar pirmo albumu, albums Tikai viens ceļš bija vairāk nobriedis gan muzikāli, gan dziesmu tekstu ziņā. Tas daudz tiešāk runā par Kristu, kādēļ radās problēmas ar albuma popularizēšanu un izplatīšanu sekulārajā sabiedrībā. Dziesmas no albuma Kāpēc man pieder tik daudz… visai bieži tika spēlētas Latvijas Radio 2 ēterā, taču Tikai viens ceļš sabiedriskajam radio izrādījās “pārāk kristīgs” un to tikpat kā neatskaņoja. Vēlāk no sabiedriskā ētera pamazām pazuda arī citas Valda dziesmas.

Valda vienīgā vēlme bija no sirds kalpot Dievam, pasludinot Evaņģēlija vēsti mūzikā. Būtu bijis tikai normāli, ja viņš no tā spētu arī pārtikt. Diemžēl Latvijas situācijā, spēlējot kristīgo mūziku vien, nav iespējams izdzīvot. Lai nopelnītu iztiku ģimenei, Valdim nācās spēlēt arī krogos un klubos. Tas bija smags laiks. Lai gan Valdis centās izvēlēties sev un grupai morāli un ētiski pieņemamu repertuāru, tomēr krogus pasaule ar tās uzdzīvi, priekiem un dejām, radīja viņā garīgu diskomfortu. Valdis nolēma pamest spēlēšanu krogos un paļauties vienīgi uz Dieva žēlastību. Kādu laiku viņš dienišķo maizi pelnīja būvdarbos, taču ar laiku saprata, ka sastrādātas rokas grūti savienot ar virtuozu ģitārspēli.

Dievs sakārtoja apstākļus tā, ka 2003.gadā Valdis pievienojās organizācijas Jaunatne ar misiju (YWAM) kalpotāju komandai. Šis fakts Valdi un viņa mūziku izveda starptautiskajā apritē. Kopš tā brīža Valdis Indrišonoks ir uzstājies daudzos koncertos, draudzēs un misijās visā pasaulē, piedalījies dažādos projektos, mācījis jaunos mūziķus par slavēšanu un pielūgsmi. Viņa mūzika skanējusi ASV, Izraēlā, Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, Anglijā, Krievijā, Kazahstānā, Igaunijā, Lietuvā, Nīderlandē, Polijā.

2006.gadā Valdis Indrišonoks un kristīgā grupa Xenos devās kopējā koncerttūrē, lai prezentētu savus jaunos albumus. Turnejai pirmoreiz Latvijas kristīgās mūzikas vēsturē, sadarbībā ar skandināvu profesionālo skatuves komandu Live Production School, tapa īpašs gaismu un video šovs ar vairākas tonnas smagu gaismas, skaņas un video aparatūru, kas koncertu apmeklētājiem piedāvāja vēl nebijušas emocijas. Koncerti notika lielākajās Latvijas pilsētās - Jelgavā, Jēkabpilī, Ventspilī, Liepājā, Kuldīgā, Talsos un Rīgā. Rīgas koncerta īpašais viesis bija Jānis Strapcāns no grupas H20.

Valda sirdī vienmēr degusi vīzija par kristīgās mūzikas uzplaukumu Latvijā ar daudziem jauniem, spēcīgiem pielūgsmes vadītājiem un mūziķiem, kas ar savu talantu kalpo Dievam. Daļēji šo redzējumu viņam izdevās piepildīt 2006.gadā izveidotās Latvijas Kristīgā radio ierakstu studijas mākslinieciskā vadītāja un producenta amatā. Šajā studijā dziesmas ierakstīja gan labi zināmas kristīgās grupas un solisti, gan iesācēji. Būdams studijas vadītājs, Valdis vienmēr centās būt mūziķiem draugs un padomdevējs, palīdzot realizēt viņu radošās ieceres. Viņš producējis vairākus kristīgās mūzikas albumus un daudzas dziesmas dažādiem mūzikas projektiem.

Diemžēl šis darbs nevarēja tikt turpināts, jo dažādu iemeslu dēļ studija bija jāatstāj. Ar vairāku cilvēku finansiālu atbalstu tika sagādāta jauna skaņu ierakstu aparatūra, kāds Valda paziņa atvēlēja telpas studijas izveidei Jaunolainē. Tā radās ierakstu studija Free Sound. Tomēr pēc pusotra gada darba mūziķim pēkšņi tika paziņots, ka arī šīs telpas jāatstāj. Valdis nepadevās, bet ar kolēģu un kristīgās mūzikas entuziastu atbalstu rada iespēju studijas darbu atjaunot atkal jaunās telpās.

2009.gadā Valdis sadarbībā ar organizāciju Jaunatne ar Misiju organizēja pirmo slavas un pielūgsmes nakti Lai Tava Valstība nāk!. Pasākuma norises laiks bija izraudzīts īpašs - Jāņu nakts. Aicinājumā uz šo pasākumu tika teikts: “Šis ir īpašs laiks mūsu valsts un tautas dzīvē. Mēs ticam, ka Tas Kungs mums ir devis garīgu autoritāti caur Viņa slavu un pielūgsmi mainīt vēstures gaitu fiziskajā un garīgajā realitātē”. Slavas un pielūgsmes nakts Staburaga pagasta Bramaņu mājās kļuva tradicionāla un notika arī vairākus turpmākos gadus. Tajā piedalījušies visi pazīstamākie Latvijas slavas un pielūgsmes kolektīvi un kristīgie mūziķi, tāpat viesi no ASV un Norvēģijas.

Kopš 2011.gada Valdis Indrišonoks un viņa ierakstu studija aktīvi piedalās projekta Jauna slavas dziesma pasākumos - ierakstu sesijās, koncertos. Projekts sākās kā starpkonfesionāla, nekomerciāla rakstura iniciatīva apzināt un popularizēt iepriekš neierakstītas kristīgas slavas un pielūgsmes dziesmas visā Latvijā. Gadu gaitā ierakstītas vairāk nekā 150 dziesmas un ik gadu nāk klāt jaunas. Valdis projektā piedalās gan kā dziesmu autors, gan ierakstu režisors un producents.

Kopš 1999.gada iznākuši pieci Valda Indrišonoka albumi - trīs dziesmu kolekcijas, viens slavas un pielūgsmes albums, kā arī Ziemassvētku un bērnu dziesmu albums. Gandrīz visi, izņemot Ziemassvētku-bērnu albumu, izdoti paralēli latviešu un angļu valodā. Valda dziesmas dzirdamas arī citos projektos, piemēram, Laiks pielūgt un Jauna slavas dziesma. Kristīgās mūzikas mīļotāji cer, ka arī turpmāk Valda dziesmas iedvesmos un garīgi stiprinās cilvēkus gan Latvijā, gan citur pasaulē.

Latvijā un ārpus tās robežām Valdis Indrišonoks pazīstams kā profesionāls mūziķis, komponists, dziesmu tekstu autors, producents, pielūgsmes vadītājs un skolotājs, kas daudzus gados darbojies roka, blūza un popmūzikas žanros. Valdim pašam gan nepatīk termins “kristīgais mūziķis”, jo viņaprāt tas uzliek noteiktu rāmi un robežas. Viņaprāt katrs mūziķis savā mākslā izpauž to, kas ir viņa sirdī un ko viņš gribētu pateikt klausītājiem. Kristietim tā ir vēsts par Dievu, Kristu, Evaņģēliju. Dievs ir Persona, kas darbojas un atbild, ja Viņu piesauc un uz Viņu paļaujas. Līdz šai atziņai Valdis nonāca caur sāpīgiem dzīves notikumiem, tāpēc vēlas, lai citi varētu Dieva mīlestību iepazīt caur viņa mūziku un dziesmām. Jo ir tikai viens ceļš, pa kuru ejot cilvēks nonāk pie Dieva - Jēzus Kristus.

Valda Indrišonoka albumi:

  • 1999 Kāpēc man pieder tik daudz… / God is Love
  • 2001 Tikai viens ceļš / Just One Way
  • 2004 Esmu bērns Tavs / I Am Your Child (pielūgsmes dziesmu albums)
  • 2006 Vai tu nāksi līdz? / Will You Come Along?
  • 2006 Klusas sarunas ar Tevi (Ziemassvētku un bērnu dziesmu albums)
Rakstā izmantots žurnāla „Tikšanās” 2002. gada janvāra numurā publicētais materiāls.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru obligāta.

Līdzīgie raksti:

    Nekas nav atrasts

Komentāri (1)

  1. Paldies Dievam, ka Valdis ir atradis pareizo ceļu. Lai dieva svētība viņa dzīvē.

Uzraksti komentāru