- Laikmeta zīmes - http://www.laikmetazimes.lv -

Informācijas tehnoloģiju bums - viena no pēdējo laiku zīmēm?

Ievietoja Ervīns Jākobsons 2015. gada 9. februāris 14:17 sadaļā Riska zona

Būsiet jau pamanījuši, ka “Laikmeta zīmes”, kas savulaik izveidojās kā viena autora blogs, tagad mēdz publicēt arī citu autoru radīto. Savus autorus atrodam dažādi, visbiežāk globālajā tīmeklī vai sociālajos tīklos. Pērn savas pārdomas par informācijas tehnoloģiju pārlieku lielo lomu indivīda, sabiedrības un valstu ikdienas dzīvē, kā arī tehnoloģiju straujās attīstības saikni ar senajiem Bībeles pravietojumiem, mums piedāvāja “Laikmeta zīmju” lasītājs Kaspars Ločmelis. Nododam šīs pārdomas arī jūsu vērtējumam. Rakstu publicējam saīsinātu.

****

Esam sasnieguši stāvokli, kad mūsu civilizācijas attīstība un pat tās eksistence kļuvusi atkarīga no informācijas tehnoloģijām (IT). Bet jaunākās IT attīstības tendences liek domāt, ka, pateicoties tām, dažas no visiem zināmajām Bībeles atklāsmēm pavisam drīz var kļūt par realitāti.

Pirmie skaitļotāji mūsdienu izpratnē tika radīti 1950.gados. Kā masu produkts tie parādījās 80.gadu sākumā. Pagājuši tikai 30 gadi un IT ir visur. Visas mūsu dzīves jomas - valsts pārvalde, banku sistēma, transports, ražošana, izglītība, lauksaimniecība - viss balstās uz šīm tehnoloģijām. Mūsu civilizācija pašreizējā tās attīstības un labklājības līmenī vairs nespēj eksistēt bez informācijas tehnoloģijām.

Lai saprastu, cik ļoti esam atkarīgi, iedomāsimies, kas notiktu, ja pēkšņi uz pasaules pazustu visas elektroniskās ierīces. Lidmašīnas nokristu, transports apstātos, nestrādātu internets, GPS, nebūtu ūdens, siltuma, kanalizācijas, pārtikas piegāžu, savu uzdevumu nespētu veikt policija, nebūtu medicīnas pakalpojumu. Sāktos katastrofas rūpnīcās, notiktu bīstamu ķimikāliju noplūdes, milzīgi postoši ugunsgrēki, radiācijas noplūde pēc katastrofām atomelektrostacijās, plūdi pēc katastrofām hidroelektrostacijās un tā tālāk. Lielajās pilsētās bojā aizietu ~90% iedzīvotāju. Mūsu civilizācija tiktu atsviesta atpakaļ tumšajos viduslaikos.

Datori kļūst arvien jaudīgāki, mazāki, lētāki

Pirmie datori maksāja simtiem miljonu dolāru, tie aizņēma veselas ēkas un to apkalpošana vajadzēja simtiem cilvēku. Ir pagājuši 50 gadi un jebkurš var par pāris desmitiem eiro iegādāties datoriņu, kas ir tik liels ka dzēšgumija. Šī datoriņa skaitļošanas jauda ir tāda, ka 1960.gadā vajadzētu triljoniem dolāru, lai uzbūvētu ko līdzīgu. Zinātnieki uzskata, ka 2020.gadā būs izveidots pirmais superdators, kura skaitļošanas jauda pārsniegs cilvēka smadzeņu jaudu.

Visā cilvēces vēsturē nav bijis tik straujas attīstības kādā nozarē, kāda tā ir IT jomā. 2030.gadā, iespējams, mūsu mobilie telefoni būs gudrāki par mums. Dažās jomās tā ir realitāte jau šodien. 1997.gadā, lai uzvarētu tā laika šaha pasaules čempionu Kasparovu, IBM vajadzēja uzbūvēt speciālu tam paredzētu superdatoru, kas izmaksāja simtiem miljonu dolāru.  2009.gadā Argentīnas šaha čempionātā par uzvarētāju kļuva parasts mobilais telefons!

Datori kļūst saprātīgāki

Pirmie datori spēja strādāt tikai ar strukturētu informāciju. Tagad datori saprot rakstītu un runātu tekstu, spēj saprast un izpildīt mutiski dotas komandas, 3D attēlus un video. Dators pazīst cilvēku sejas, produktus, ēkas. Dators spēj pazīt cilvēka runu, vārdus, un pārtulkot tos daudzās valodās. 2011.gadā IBM superdators Watson uzvarēja nacionālajā ASV erudīcijas spēlē Jeopardy, kurā bija jāatbild uz jautājumiem par zinātni, mākslu, vēsturi un citām sfērām. Watson ar lielu pārsvaru pieveica labākos pasaules erudītus un kļuva par šīs spēles uzvarētāju! Arvien vairāk tiek strādāts pie mākslīgā intelekta izveides, kad dators spēs patstāvīgi domāt, improvizēt, izgudrot.

Tīkla savienojumi kļūst jaudīgāki un ir it visur

Tīkla tehnoloģijas, ar kuru palīdzību informāciju var nodot no viena datora uz otru, attīstās neiedomājamā ātrumā. Tā turpinoties, pēc desmit gadiem bezvadu tīklu jauda būs tūkstoškārt lielāka nekā šodien. Ja tagad bezvadu datu pārraide pieejama tikai vietās, kur uzbūvētas mobilo telefonu tīkla stacijas, tad nākotnē ar satelītu un citu tehnoloģiju palīdzību uz zemeslodes nebūs vietas, kur nebūtu pieejams internets. Bezvadu tīkla attīstība ļaus katram cilvēkam ar nelielām, pārnesamajām, salīdzinoši lētām vai pat bezmaksas ierīcēm piekļūt jebkuram IT resursam un pakalpojumam no jebkuras vietas pasaulē.

Ļoti nozīmīga loma būs iespējai ar šādām internetam pievienotām ierīcēm veikt maksājumus. Amerikā šāda sistēma jau ir palaista un tās lietotāji var veikt maksājumus vienkārši pietuvinot mobilo telefonu veikalā esošajam karšu lasītājam. Šāda sistēma ļoti ātri izplatīsies pa visu pasauli un tikai dažos gados gandrīz pilnībā aizvietos skaidrās naudas maksājumus. Jau šobrīd Amerikā 90% visa naudas apjoma ir elektroniskā formā.

Datori būs visapkārt

Attīstās tehnoloģija, ko sauc par “Internet of things”. Ar to tiek saprasta iespēja praktiski jebkuru lietu uz šīs pasaules, tajā skaitā arī cilvēkus un dzīvniekus aprīkot ar miniatūrām ierīcēm/sensoriem, kuras spēj patstāvīgi nodot informāciju globālajam tīmeklim, lai šos datus vienlaicīgi izmantotu visdažādāko pakalpojumu nodrošināšanai. Tagad šādas elektroniskās ierīces vai sensori ir vai nu pupas vai pat maza pirksta naga lielumā, nākotnē tās kļūs vēl mazākas.

Jau tagad tā saucamajās “gudrajās mājās” vienā sistēmā tiek saslēgtas apkures, ventilācijas sistēmas, apgaismes ierīces un tamlīdzīgi. Gudro māju var pārvaldīt no datora vai mobilā telefona. Jau tagad ir ledusskapji, kas spēj saprast, kādi produkti atrodas ledusskapī un paši pasūtīt iztrūkstošos. Pašlaik tiek strādāts pie “Gudrās pilsētas”, kur vienotā sistēmā būs apvienotas gudras mājas, gudras ielas, gudras laternas, gudri veikali, gudras skolas un citi pilsētas elementi. Šī sistēma pati kontrolēs un regulēs komunālo pakalpojumu sniegšanu, transportu, enerģijas ražošanu un patēriņu, citus pakalpojumus.

Ļoti strauji attīstās robotu tehnoloģijas. Nākotnē cilvēka roku darba īpatsvars turpinās samazināties. Nesen Amerikā atļāva piedalīties satiksmē automašīnām, kas brauc bez šofera. Daudzās pasaules lielpilsētās metro vilcieni jau tagad brauc bez vadītāja. Tā jau IR ikdiena. Pasaules lielo valstu armijas arvien vairāk izmanto bezpilota lidmašīnas, kas lielāko daļu laika darbojas autonomi un tikai atbildīgos mirkļos lidaparātu vadīšanai attālināti pieslēdzas pilots.

Arvien populārāka kļūst nēsājamā elektronika - viedās aproces, viedie pulksteņi, viedais apģērbs. Viedās aproces uzskaita veiktos soļus, kaloriju patēriņu, miega daudzumu un tā kvalitāti. Viedie pulksteņi papildus ataino informāciju par uz mobilo telefonu atnākušajiem ziņojumiem, tiem ir sirds darbību fiksējoši sensori un citas funkcijas. Kontaktlēcas, kas seko līdzi diabēta slimnieku cukura līmenim, zeķes, kas pašas uztur noteiktu kāju temperatūru, pareizas stājas sensors, kas brīdina, ja staigājat vai sēžat ar kūkumu mugurā, kurpju zolīte, kas skaita soļus un mēra slodzi uz jūsu pēdām - tā nav fantāzija, bet jau pārdošanā esoši produkti vai gatavi to prototipi.

IT mūsu ķermenī

Attīstās tehnoloģijas, kas dod iespēju izveidot mākslīgos orgānus un pat locekļus, izaudzēt orgānus no mūsu audiem vai cilmes šūnām. Šādi orgāni neizraisa atgrūšanas reakciju, kā tas notiek ar donoru orgāniem. Bojātas centrālās nervu sistēmas funkcijas tiek aizvietotas ar implantētam elektroniskām ierīcēm. Jau ir izveidoti eksoskeleti - ķermenim piestiprināts rāmis ar motoriem, kas dod iespēju kustēties invalīdiem vai padarīt cilvēku fiziski spēcīgāku.

Jau ir tehnoloģijas, ar kurām cilvēks var komunicēt ar datoru tikai ar domu spēku. Ar domu spēku var rakstīt, vadīt mehānismus. Militārajā sfērā šīs tehnoloģijas ir paredzēts izmantot kaujas lidmašīnu vadīšanai. Ir tehnoloģijas, ar kurām var nolasīt smadzenēs notiekošo un uz ekrāna attēlot, ko redz cilvēks, izmantojot cilvēka acis kā kameru. Tiek strādāts pie nanorobotu izveides. Tās ir mikroskopiski mazas ierīces, kas, ievadītas mūsu ķermenī, cīnīsies ar slimībām un novecošanu, kā to dara baltie asins ķermenīši - leikocīti.

Tiešsaistes sociālie tīkli

Tiešsaistes sociālie tīkli dod iespēju interneta lietotājiem veidot grupas, kur tie var apmainīties ar rakstītu, audio un vizuālo informāciju. Pasaulē ir vairāk nekā 3 miljardi interneta lietotāju. No tiem vairāk nekā 74% lieto vienu vai vairākus sociālos tīklus. Vidējais sociālo tīklu lietotājs pavada sociālajos tīklos vairāk nekā trīs stundas dienā. 74% nozīmīgāko pirkumu tiek veikti, pamatojoties uz no sociālajiem tīkliem iegūtu informāciju. Katrs sestais darba meklētājs atrod darbu, izmantojot sociālos tīklus. Praktiski visi personāla atlases speciālisti izmanto sociālos tīklus informācijas iegūšanai. Amerikā 2014.gadā katrs trešais laulātais pāris iepazinās internetā.

Sociālie tīkli saaug ar biznesa nozari. Agrāk bija izteiciens: “Ja uzņēmumam nav mājaslapas, tad viņa nav vispār”. Tagad šis teiciens pārfrazēts: “Ja uzņēmuma nav Facebook, Twitter, Linkedin, tas neeksistē”. Gandrīz katram uzņēmumam ir sociālo tīklu konti, kas ir nozīmīgs kanāls produktu pārdošanai un klientu informēšanai. Par pašsaprotamu tiek uzskatīts uzņēmuma vadošajiem darbiniekiem būt aktīviem sociālo tīklu lietotājiem un caur sociālajiem tīkliem reklamēt savu uzņēmumu, tā produktus un pakalpojumus. Nākotnē faktiski jebkura mūsu dzīves sfēra būs saistīta ar interneta lietošanu un sociālajiem tīkliem.

Kā IT izmainīs mūsu dzīvi nākotnē

2013.gada aptaujas rāda, ka vidējais vecums, kad bērni sāk izmantot internetu, ir trīs gadi. Daudzi bērni sāk lietot datoru un internetu pirms vēl iemācās runāt. Jaunā paaudze pieņem tehnoloģijas kā pašas par sevi saprotamas un nevar iedomāties dzīvi bez tām. Tāpat arī ekonomiski aktīvam cilvēkam kļūs praktiski neiespējami nelietot IT personīgajā un darba sfērā, jo cilvēki sagaida, ka varēs sazināties ar otru 24×7 režīmā, izmantojot mobilo telefonu, e-pastu, sociālos tīklus utt. Sociālie tīklu ekspansijas dēļ biznesa vidē robežas starp personīgo un darba vidi nākotnē izzudīs.

Faktiski jebkurš darbs nākotnē tiks veikts ar informācijas tehnoloģiju starpniecību. Šoferu vietā mašīnas vadīs pašas sevi, lauksaimniecībā viens operators varēs vadīt desmitiem lauksaimniecības mašīnu, strādnieku vietā darbu paveiks roboti, amatnieku darbu veiks 3D skeneri un 3D printeri, skolotāju darbu aizvietos online kursi, karavīru un policistu vietā būs roboti, kas paši pieņems lēmumu, kas ir ienaidnieks un vai tas jāiznīcina. Izzudīs nepieciešamība pēc tradicionālajām darba vietām, arvien vairāk darbs tiks veikts attālināti no mājām. Skaidrā nauda izzudīs lielākajā daļā valstu. Iespējams, pēc 30 - 40 gadiem būs iespējams nokopēt visu informāciju, kas ir cilvēka smadzenēs - viņa atmiņu, zināšanas, raksturu, personību, - un to augšupielādēt datorā, izveidojot cilvēka virtuālu kopiju, kas turpinās dzīvot paralēli oriģinālam un arī pēc tam, kad cilvēks būs miris.

Papildinātā realitāte

Pēdējā svarīgākā tehnoloģiju tendence tiek apzīmēta kā “Papildinātā realitāte”. Tā ir tehnoloģija, ar kuras palīdzību uz fiziskās realitātes - skaņas vai attēla - var uzlikt virtuālās realitātes slāni. Vienkāršākais piemērs - aina no filmas “Terminators 1″, kad Švarcenegera attēlotais Terminators ieiet bārā, lai dabūtu apģērbu. Terminators redz bāra apmeklētājus, bet pa virsu bildei parādās uzraksti ar informāciju, kas tas par apģērbu, kāds izmērs utt. Vairākus gadus šāda “terminatora redze” jau ir realitāte militārajās tehnoloģijās, kad iznīcinātāju lidmašīnu pilotu ķiverēs tiek attēlota pilotam nepieciešamā informācija par mērķu atrašanās vietu, attālumu un citiem parametriem.

Jau tagad pārdošanā ir Google brilles. Ārēji tās izskatās kā parastas brilles, tikai viena briļļu kājiņa ir nedaudz resnāka. Brillēs ir neliels dators, kamera, mikrofons un austiņa, kā arī neliels ekrāns virs vienas acs. Pagaidām šīm brillēm nav patstāvīga mobilo datu pieslēguma, tāpēc tās jālieto kā papildinājums mobilajam telefonam. To var izmantot kā brīvroku sistēmu, veikt telefona zvanus, uzņemt fotogrāfijas un video, saņemt paziņojumus no telefona, saņemt norādījums par virzienu, kurā jādodas. Tās tiek vadītas ar balss komandām un pieskārieniem pie briļļu kājiņas.

Pagaidām briļļu lietošanas iespējas ir ierobežotas, taču jau pēc dažiem gadiem tām būs patstāvīgs pieslēgums mobilajam tīklam, iespēja tās vadīt ar acs zīlīšu kustībām, brilles spēs patstāvīgi augšupielādēt kameru videoattēlu un tiešsaistē virsū uzlikt vizuālu informāciju. Būs iespējams tiešsaistē tulkot dzirdēto tekstu. Šādas brilles pilnībā aizstās mobilos telefonus un datorus. Visa komunikācija ar IT varēs notikt ar šādu briļļu palīdzību.

Nākamais posms varētu būt vēl miniatūrāku aksesuāru komplekts, piemēram, kontaktlēcas, mazi auskari vai tieši ausī implantēti skaļruņi. Jau tagad ir izgudrotas kontaktlēcas, kas pašas spēj veidot attēlu. Sekos ierīce, ko varētu apzīmēt kā “tiešo pieslēgumu smadzenēm”, kas spēs nodot un saņemt visas cilvēka maņas un pat domas. Visu, ko cilvēks dzirdēs, redzēs, sajutīs ar tausti vai smaržu, ko domās vai iedomāsies, varēs nosūtīt globālajām tīmeklim un tīmeklis to tiešsaistē papildinās ar virtuālas realitātes slāni. Iespējas, ko paver šāda tehnoloģija, pat grūti iedomāties. Google vadītājs Larry Pages jau 2004.gadā izteicās, ka grib dabūt katram cilvēkam “galvā čipu”, kad cilvēkam vajadzēs tikai iedomāties par kaut ko un Google automātiski sniegs visu nepieciešamo informāciju.

IT negatīvā ietekme

Vispirms tā ir atkarība no interneta/datora, kas izpaužas kā pārmērīga IT lietošana, kā dēļ tiek traucēta spēja veidot normālas attiecības ar līdzcilvēkiem. Zinātnieki veikuši pētījumus, kas atklāj, ka atkarība no interneta izraisa fiziskas pārmaiņas smadzenēs, to struktūrā un funkcionēšanā, kas līdzvērtīgi smadzeņu degradācijai, kāda notiek alkoholiķiem un narkomāniem. Atkarībai no interneta tās smagākajās izpausmēs ir pakļauti 3 - 7% interneta lietotāju, dažās valstīs starp pusaudžiem šis skaitlis sasniedz pat 24%. Diemžēl gandrīz visi cilvēki, kas ikdienā lieto IT, lielākā vai mazākā mērā ir pakļauti atkarībai no interneta.

Sekas - sociālie tīkli izstums un aizvietos reālas attiecības. Attiecības virtuālajā vidē ir kā fastfood - lēts, garšīgs un “krāsains”, bet tajā nav cilvēkam nepieciešamo vitamīnu un uzturvielu. Nelielos daudzumos tās nav kaitīgas, bet lielos daudzumos izraisa nespēju veidot patiesas attiecības. Notiek izmaiņas atmiņā, cilvēks vairs nespēj atcerēties faktus, toties zina, kā tos sameklēt internetā. Pazūd spēja iedziļināties, koncentrēties. Zinātnieki uzskata, ka ap 2050.gadu cilvēki pat vairs nenodarbosies ar seksu bērnu radīšanas nolūkos, bet sterilizēsies, pirms tam iesaldējot olšūnas un spermu, lai varētu radīt pēcnācējus pēc karjeras izveidošanas. Jau tagad lielās starpnacionālās kompānijas piedāvā darbiniekiem iesaldēt savu spermu un olšūnas.

Privātuma zaudēšana

Interneta pakalpojumu sniedzēju izdevumi mērāmi vairākos miljardos dolāru ik gadu. Viņi apmaksā simtiem tūkstošu speciālistu darbu un iegādājas miljardus vērtu IT tehniku. Kāpēc viņi neprasa naudu par savu pakalpojumu izmantošanu? Viņi pelna ar reklāmu, bet lielu daļu naudas nopelna pārdodot mūsu personisko informāciju tiem, kas vēlas mums kaut ko pārdot. Absolūti viss, ko darām internetā, tiek ierakstīts, uzglabāts un NEKAD nepazudīs. Kad, kur, no kura datora, kādas interneta lapas esam lasījuši, kādus video skatījušies, kādu mūziku klausāmies, ko rakstām sociālajos portālos, kad, kur un ko esam fotografējuši, ko pirkuši. No datora vai mobilā telefona web kameras, pamatojoties uz mūsu sejas mīmiku, iespējams noteikt mūsu emocionālo attieksmi pret to, ko redzam datorā vai mobilajā telefonā.

Ar mūsdienu tehnoloģijām kļūst iespējams informāciju strukturēt un analizēt, lai izveidotu visaptverošu katra cilvēka individuālo profilu. Liela daļa no šīs informācijas tiek tirgota citiem uzņēmumiem, kuri šo informāciju apkopo no visiem iespējamiem avotiem. Mūsdienu skaitļošanas jaudas dod iespēju analizēt šo informāciju un izdarīt secinājumus, kas aizpilda trūkstošo informācijas daļu. Vārds, uzvārds, dzimums, vecums, adrese, darba vieta, izglītība, prasmes, intereses, reliģiskie, politiskie uzskati, ēšanas un pirkšanas paradumi, ģimenes stāvoklis, kas ir mūsu draugi, radi, skolasbiedri - viņi zina visu!

Par katru interneta lietotāju ir sastādīti šādi profili, iespējams, pat tūkstošiem kopiju visā pasaulē. Šāda visaptveroša informācija dod iespēju zināt par mums vairāk, nekā par mums zina vistuvākie cilvēki vai mēs paši. Agrāk, lai izlūkdienesti varētu izveidot šādus profilus, vajadzētu vairākus mēnešus vai pat gadus veikt slēpto novērošanu un noklausīšanos, piesaistīt profesionālus psihologus. Tagad šo informāciju var iegūt ar pāris datorpeles klikšķiem. Šo publiski pieejamo informāciju var ļaunprātīgi izmantot zagļi un krāpnieki, kas pēc sociālajos tīklos atrodamā uzzina, kādas materiālas vērtības ir jūsu mājās. Publiskojot informāciju par saviem bērniem, jūs riskējat, ka tos var apdraudēt pedofili. Pēdējā laikā arvien vairāk ir gadījumu, kad pusaudži izdara pašnāvību vienaudžu veiktās vajāšanas dēļ sociālajos tīklos.

Iespēja manipulēt ar mums

Organizācijas, kuru rīcībā ir visaptveroša informācija, vai tie būtu uzņēmumi vai valsts organizācijas, var šantažēt citādi domājošos. Piemēram, lielā daļā Rietumu valstu ir aizliegts negatīvi izteikties par homoseksuālismu. Cilvēki, kas to dara, tiek vajāti gan no valsts, gan sabiedrības, gan dažādu nevalstisko organizāciju puses. Diezgan droši var teikt, ka tā ir realitāte arī Latvijā.

Vai zinājāt, ka lielā daļā valstu visas mobilo telefonu sarunas tiek ierakstītas un uzglabātas? Ja kādai valsts organizācijai būs nepieciešamība noklausīties jūsu sarunas, viņi var vienkārši atlasīt visus jūsu sarunu ierakstus un palaist meklēšanā noteiktus atslēgas vārdus, tādus kā “bumba”, “noziegums”, “kukulis”, un sistēma pati atlasīs sarunas, kurās tika izrunāti attiecīgie vārdi.

Pēdējās aptaujas rāda, ka 91% vīriešu un 60% sieviešu ir kaut reizi skatījušies pornogrāfiju internetā. Informācija par to, kas, kad, kur un ko ir skatījies, nekad nepazudīs. Tas nozīmē, ka nepieciešamības gadījumā var tikt iznīcināta šo cilvēku reputācija. Jūs domājat, ka tas neattiecas uz kristiešiem? Amerikā tika veikta aptauja, kas atklāja ka 50% mācītāju un 68% baznīcas apmeklētāju skatās pornogrāfiju vismaz reizi nedēļā.

Diezgan droši, ka katrs cilvēks kaut reizi mūžā ir apzināti vai neapzināti lejupielādējis vai patērējis nelegālu saturu: mūziku, filmas, programmatūru. Organizācijas, kuru rīcībā ir šāda informācija, arī to var izmantot kā kompromitējošu materiālu.

Ar mums var manipulēt, ietekmējot to, kādu informāciju saņemam. Jau tagad faktiski visu informāciju saņemam caur internetu un sociālajiem tīkliem, tāpēc tas, kurš valda pār šiem kanāliem, noteiks, kādu informāciju mēs saņemsim. Kad veicam vaicājumu Google, mēs sagaidām, ka saņemsim ticamāko informāciju. Diemžēl tas neatbilst patiesībai. Veicot vienādus vaicājumus no dažādiem datoriem, saņemsim dažādu informāciju. Tas tāpēc, ka Google sniedz to informāciju, kuru grib sniegt, vai arī to, par kuru kāds ir samaksājis, lai mēs to saņemtu. Tas pats notiek sociālajos tīklos. Interneta giganti nosaka, kādu informāciju mēs saņemam. Tā tiek veidota cilvēku suga ar ierobežotu pieeju patiesībai un fizioloģisku spēju noticēt meliem.

Cilvēka attiecības ar Dievu un Zvēra zīme

Dievs uz mums runā caur Bībeli, dievkalpojumiem, lūgšanu laikā, caur attiecībām ar citiem cilvēkiem, caur mūsu dzīves notikumiem. Tam visam nepieciešams kvalitatīvs laiks, klusums, kad mums ir iespēja koncentrēties lūgšanām, attiecībām, pārdomām. Atkarība no IT atņem mums šo kvalitatīvo laiku un izmaina mūs tā, ka vairs neesam spējīgi to izmantot, pat ja šāds laiks parādītos.

Jāņa atklāsmes grāmatas 13.nodaļā Bībelē ir pravietojums, ka pienāks laiks, kad visas zemes iedzīvotāji pielūgs Zvēra tēlu un uzspiedīs Zvēra zīmi uz savas rokas vai pieres. Tie, kam šādas zīmes nebūs, nevarēs ne pirkt ne pārdot. Daudzi runā, ka šī Zvēra zīme varētu būt rokā vai pierē iestrādāts RFID čips. Tas ir rīsa grauda lieluma čipiņš, kuru var ievietot cilvēka ķermenī, un, pietuvinot nolasīšanas ierīcei, pārraidīt unikālu identifikācijas numuru, kāds, piemēram, ir personas kods. Šādas ierīces cilvēkiem ar varu uzspiedīs jauna, visu pasauli aptveroša reliģiski politiska sistēma.

Tas ir viens no iespējamiem veidiem, kā interpretēt šos Bībeles pantus. Mūsu nesenā vēsture, komunisma un hitlerisma upuru miljoni parāda, ka sabiedrība var dažu gadu laikā no demokrātijas pārvērsties absolūtā autoritārismā, kas milzīgos apmēros un ar rūpnieciskām metodēm nogalina citādāk domājošos. Tomēr ir arī cita versija - Zvēra tēls ir patēriņa kultūra/mantas kārība un Zvēra zīme ir augstāk pieminētā ierīce, ko varēs pieslēgt smadzenēm.

Apustuļa Pāvila vēstulē kolosiešiem 3:5 teikts: “Tāpēc nonāvējiet sevī to, kas pieder zemei: netiklību, nešķīstību, kaisli, ļauno iekāri un mantkārību; tā ir elku kalpība”. Bet 1.Timotejam 6:10 saka: “Jo visa ļaunuma sakne ir mantas kārība”. Paskatieties uz mūsu sabiedrību. Viss ir pakļauts mantas kārībai, jeb kā to sauc - patēriņa kultūrai. No visām pusēm mums kliedz: “Strādā, pelni naudu un pērc - tā ir dzīves jēga! Nekam citam nav nozīmes!” Ne Dievam, ne ģimenei, ne valstij, ne draugiem. Vai esat bijuši lielajos tirdzniecības centros? Esat redzējuši cilvēkus, kas lēnām pastaigājās pa veikaliem, un pamanījuši, cik ļoti apgarotas, pat reliģiski eksaltētas ir viņu sejas? Vai tirdzniecības centri jums neatgādina templi?

Ja Zvēra tēla pielūgšana ir kāda jauna reliģija, būs salīdzinoši viegli to pazīt un atteikties no tās, pat ja par to jāmaksā ar savu dzīvību. Savukārt, ja Zvēra tēls ir mantas kārība/patēriņa kultūra, tad visa zeme jau tagad pielūdz Zvēra tēlu, tajā skaitā kristieši. Pēc šī scenārija nevienu nevajadzēs piespiest ievietot savā ķermenī čipu. Visi jau tagad lieto mobilos telefonus, internetu un, kad parādīsies Google brilles vai “tiešais pieslēgums smadzenēm”, cilvēki stāvēs rindas pēc tiem, tāpat kā tagad pēc Apple iPhone. Kad šādas ierīces lietos visi, to nelietot vienkārši nebūs iespējams, jo iestāsies stāvoklis, kā rakstīts Bībelē - nevarēs ne pirkt ne pārdot tāpēc, ka skaidras naudas vairs nebūs.

Ja tagad mums vēl ir kaut kādas iespējas turēties pretī patēriņa kultūras/mamona elku kalpības manipulācijai un propagandai, tad ar šo ierīci mums šādas iespējas nebūs. Pieņemot šādu ierīci cilvēks zaudēs Dieva viņam piešķirto brīvo gribu. Viņš kļūs par absolūti manipulējamu objektu un vairs nebūs cilvēks, kādu Dievs radījis. Cilvēki, kas būs atbildīgi par visu šo ierīču pārvaldību, spēs kontrolēt visu, ko redzam, dzirdam, sajūtam un domājam. Ar šādu ierīci - Zvēra zīmi - vienkārši nebūs iespējams izveidot un nosargāt attiecības ar Dievu, jo tas informācijas apjoms, kas tiks iepludināts cilvēka smadzenēs, aizslaucīs kluso Dieva balsi.

Ko darīt?

IT tehnoloģijas pašas par sevi nav nekas slikts. Arī pirkt nepieciešamās mantas nav nepareizi. Jautājums, kur šis lietas atrodas mūsu vērtību skalā? Jācīnās, lai pirmajā vietā būtu Dievs un tuvie cilvēki. Mums jāapzinās riski, ko izraisa tehnoloģiju lietošana, un jādara viss iespējamais, lai šos riskus samazinātu. Nemitīgi jāattīsta prāts, lai mēs būtu spējīgi iedziļināties, koncentrēties un kritiski izvērtēt saņemto informāciju.

****

“Laikmeta zīmju” komentārs. Jāņa Atklāsmes grāmata Bībelē atklāj, ka Zvēra vara sagatavos ceļu un ievadīs Antikrista valdīšanu. Tā būs visaptveroša vispasaules valdība vai reliģiski politiska sistēma, kas aptvers visu zemeslodi. Raksti pauž, ka visi patiesie kristieši šajā laikā tiks vajāti, tostarp ekonomiskiem līdzekļiem, jo nebūs pieņēmuši Zvēra zīmi uz rokas vai pieres, faktiski kļūstot par izstumtajiem.

Jautājums - vai tad, kad šāds brīdis pienāks, kristieši būs gatavi strikti atteikties no Zvēra zīmes, kas visticamāk nāks informācijas tehnoloģiju veidolā? Nav svarīgi, vai tas būs ķermenī implantēts mikročips vai smadzenēm pieslēgts minidators - tas būs līdzeklis, kā cilvēku pilnībā pakļaut Antikrista varai. Tomēr atteikties no šādas ierīces būs milzīgs izaicinājums mūsdienu cilvēkam, kas kļuvis gandrīz pilnībā atkarīgs no informācijas tehnoloģijām. Mūsu jaunā paaudze pat nezina, ka var dzīvot arī citādāk.

Jāsaprot, ka Antikrista valdīšana cilvēkiem nebūt neliksies smags jūgs, kas tos nospiež un vārdzina. Kā var secināt no Rakstiem, Antikrists būs harizmātiska personība vai pārvaldes sistēma, ko pielūgs un godinās kā dievu. Viņa valdīšanu iezīmēs relatīvs miers, sabiedriska drošība un sociāla labklājība. Domājams, arī daļa kristiešu, tāpat kā citu reliģiju ticīgie, pieņems Antikrista varu, izveidojot ekumeniski apvienotu pseidobaznīcu. Patiesie kristieši tiks pasludināti par bīstamiem fanātiķiem, kas pretojas miera, vienotības un progresa uzvarai.

Cilvēki, kas būs bez Zvēra zīmes, tiks izslēgti no jebkādas ekonomiskās aprites. Bez tās nebūs iespējams ne pirkt, ne pārdot, jo skaidras naudas un pat norēķinu kartes vairs nebūs. Cilvēka priekšā būs dilemma - pieņemt Zvēra zīmi un dzīvot mierīgi vai atteikties un nokļūt izstumtā statusā. Ja tev ir ģimene un bērni, par kuriem jārūpējas, izaicinājums ir visai nopietns. Līdzīga situācija vajāšanu laikā bija pirmajiem kristiešiem. Kamēr daudzi gāja nāvē pie krusta un lauvu rīklēs arēnās un kolizejos, citi klanījās ķeizara statujas priekšā, glābdami sevi un savu ģimeni. Viņiem jau neprasīja atteikties no ticības Kristum, tikai būt lojāliem un godināt ķeizaru kā dievu…

Kāpēc Dievs mūs tik nopietni brīdina no Zvēra zīmes? Galu galā tās taču ir tikai tehnoloģijas, kas padara mūsu dzīvi komfortablāku. Atklāsmes grāmatā teikts, ka Dievs satrieks Zvēra varu un viņa gals būs degoša sēra un uguns jūrā (Atklāsmes gr. 19:20), bet viņa pieviltie cilvēki, kas būs pieņēmuši zvēra zīmi un pielūguši viņa tēlu, globālajā pasaules beigu laiku lielajā cīņā ies bojā (Atklāsmes gr. 16). Jo cilvēks, kas pieņēmis Zvēra zīmi, vairs nebūs brīva personība, bet Zvēra kontrolei un Antikrista varai pakļauts zombēts vergs.

Vai pie labklājības un ērtībām pieradušais Rietumu kristietis spēs atstāt savu komforta zonu un izdarīt pareizo izvēli, kas no viņa prasīs upurus, asinis un, iespējams, pat dzīvību? Cilvēciski tas var būt teju neiespējami, jo “gars gan ir labprātīgs, bet miesa ir vāja” (Mateja ev. 26:41; Marka ev. 14:38). Tāpēc visiem, kas nopietni domā par pasaules beigu laika globālajiem satricinājumiem, bijībā jāturpina lūgt, lai Dievs dod spēku izturēt šo laiku, neiziet uz kompromisiem ar Zvēra valstību un nenodot savu Kungu Jēzu Kristu. Tikai Kristus žēlastībā mēs varēsim pastāvēt nopietnajā un izaicinājumu pilnajā laikā, kas tuvojas.

© Kaspars Ločmelis, Ervīns Jākobsons (ievads un komentārs). Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoriem un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

    Nekas nav atrasts


Raksts atrodams vietnē Laikmeta zīmes: http://www.laikmetazimes.lv

Saite uz rakstu: http://www.laikmetazimes.lv/2015/02/09/informacijas-tehnologiju-bums-viena-no-pedejo-laiku-zimem/

© 2009 - 2013 Laikmeta zīmes. Visas tiesības aizsargātas.