Informācijas tehnoloģiju bums - viena no pēdējo laiku zīmēm?

Ievietoja | Sadaļa Riska zona | Publicēts 09-02-2015

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Būsiet jau pamanījuši, ka “Laikmeta zīmes”, kas savulaik izveidojās kā viena autora blogs, tagad mēdz publicēt arī citu autoru radīto. Savus autorus atrodam dažādi, visbiežāk globālajā tīmeklī vai sociālajos tīklos. Pērn savas pārdomas par informācijas tehnoloģiju pārlieku lielo lomu indivīda, sabiedrības un valstu ikdienas dzīvē, kā arī tehnoloģiju straujās attīstības saikni ar senajiem Bībeles pravietojumiem, mums piedāvāja “Laikmeta zīmju” lasītājs Kaspars Ločmelis. Nododam šīs pārdomas arī jūsu vērtējumam. Rakstu publicējam saīsinātu.

****

Esam sasnieguši stāvokli, kad mūsu civilizācijas attīstība un pat tās eksistence kļuvusi atkarīga no informācijas tehnoloģijām (IT). Bet jaunākās IT attīstības tendences liek domāt, ka, pateicoties tām, dažas no visiem zināmajām Bībeles atklāsmēm pavisam drīz var kļūt par realitāti.

Pirmie skaitļotāji mūsdienu izpratnē tika radīti 1950.gados. Kā masu produkts tie parādījās 80.gadu sākumā. Pagājuši tikai 30 gadi un IT ir visur. Visas mūsu dzīves jomas - valsts pārvalde, banku sistēma, transports, ražošana, izglītība, lauksaimniecība - viss balstās uz šīm tehnoloģijām. Mūsu civilizācija pašreizējā tās attīstības un labklājības līmenī vairs nespēj eksistēt bez informācijas tehnoloģijām.

Lai saprastu, cik ļoti esam atkarīgi, iedomāsimies, kas notiktu, ja pēkšņi uz pasaules pazustu visas elektroniskās ierīces. Lidmašīnas nokristu, transports apstātos, nestrādātu internets, GPS, nebūtu ūdens, siltuma, kanalizācijas, pārtikas piegāžu, savu uzdevumu nespētu veikt policija, nebūtu medicīnas pakalpojumu. Sāktos katastrofas rūpnīcās, notiktu bīstamu ķimikāliju noplūdes, milzīgi postoši ugunsgrēki, radiācijas noplūde pēc katastrofām atomelektrostacijās, plūdi pēc katastrofām hidroelektrostacijās un tā tālāk. Lielajās pilsētās bojā aizietu ~90% iedzīvotāju. Mūsu civilizācija tiktu atsviesta atpakaļ tumšajos viduslaikos.

Datori kļūst arvien jaudīgāki, mazāki, lētāki

Pirmie datori maksāja simtiem miljonu dolāru, tie aizņēma veselas ēkas un to apkalpošana vajadzēja simtiem cilvēku. Ir pagājuši 50 gadi un jebkurš var par pāris desmitiem eiro iegādāties datoriņu, kas ir tik liels ka dzēšgumija. Šī datoriņa skaitļošanas jauda ir tāda, ka 1960.gadā vajadzētu triljoniem dolāru, lai uzbūvētu ko līdzīgu. Zinātnieki uzskata, ka 2020.gadā būs izveidots pirmais superdators, kura skaitļošanas jauda pārsniegs cilvēka smadzeņu jaudu.

Visā cilvēces vēsturē nav bijis tik straujas attīstības kādā nozarē, kāda tā ir IT jomā. 2030.gadā, iespējams, mūsu mobilie telefoni būs gudrāki par mums. Dažās jomās tā ir realitāte jau šodien. 1997.gadā, lai uzvarētu tā laika šaha pasaules čempionu Kasparovu, IBM vajadzēja uzbūvēt speciālu tam paredzētu superdatoru, kas izmaksāja simtiem miljonu dolāru.  2009.gadā Argentīnas šaha čempionātā par uzvarētāju kļuva parasts mobilais telefons!

Datori kļūst saprātīgāki

Pirmie datori spēja strādāt tikai ar strukturētu informāciju. Tagad datori saprot rakstītu un runātu tekstu, spēj saprast un izpildīt mutiski dotas komandas, 3D attēlus un video. Dators pazīst cilvēku sejas, produktus, ēkas. Dators spēj pazīt cilvēka runu, vārdus, un pārtulkot tos daudzās valodās. 2011.gadā IBM superdators Watson uzvarēja nacionālajā ASV erudīcijas spēlē Jeopardy, kurā bija jāatbild uz jautājumiem par zinātni, mākslu, vēsturi un citām sfērām. Watson ar lielu pārsvaru pieveica labākos pasaules erudītus un kļuva par šīs spēles uzvarētāju! Arvien vairāk tiek strādāts pie mākslīgā intelekta izveides, kad dators spēs patstāvīgi domāt, improvizēt, izgudrot.

Tīkla savienojumi kļūst jaudīgāki un ir it visur

Tīkla tehnoloģijas, ar kuru palīdzību informāciju var nodot no viena datora uz otru, attīstās neiedomājamā ātrumā. Tā turpinoties, pēc desmit gadiem bezvadu tīklu jauda būs tūkstoškārt lielāka nekā šodien. Ja tagad bezvadu datu pārraide pieejama tikai vietās, kur uzbūvētas mobilo telefonu tīkla stacijas, tad nākotnē ar satelītu un citu tehnoloģiju palīdzību uz zemeslodes nebūs vietas, kur nebūtu pieejams internets. Bezvadu tīkla attīstība ļaus katram cilvēkam ar nelielām, pārnesamajām, salīdzinoši lētām vai pat bezmaksas ierīcēm piekļūt jebkuram IT resursam un pakalpojumam no jebkuras vietas pasaulē.

Ļoti nozīmīga loma būs iespējai ar šādām internetam pievienotām ierīcēm veikt maksājumus. Amerikā šāda sistēma jau ir palaista un tās lietotāji var veikt maksājumus vienkārši pietuvinot mobilo telefonu veikalā esošajam karšu lasītājam. Šāda sistēma ļoti ātri izplatīsies pa visu pasauli un tikai dažos gados gandrīz pilnībā aizvietos skaidrās naudas maksājumus. Jau šobrīd Amerikā 90% visa naudas apjoma ir elektroniskā formā.

Datori būs visapkārt

Attīstās tehnoloģija, ko sauc par “Internet of things”. Ar to tiek saprasta iespēja praktiski jebkuru lietu uz šīs pasaules, tajā skaitā arī cilvēkus un dzīvniekus aprīkot ar miniatūrām ierīcēm/sensoriem, kuras spēj patstāvīgi nodot informāciju globālajam tīmeklim, lai šos datus vienlaicīgi izmantotu visdažādāko pakalpojumu nodrošināšanai. Tagad šādas elektroniskās ierīces vai sensori ir vai nu pupas vai pat maza pirksta naga lielumā, nākotnē tās kļūs vēl mazākas.

Jau tagad tā saucamajās “gudrajās mājās” vienā sistēmā tiek saslēgtas apkures, ventilācijas sistēmas, apgaismes ierīces un tamlīdzīgi. Gudro māju var pārvaldīt no datora vai mobilā telefona. Jau tagad ir ledusskapji, kas spēj saprast, kādi produkti atrodas ledusskapī un paši pasūtīt iztrūkstošos. Pašlaik tiek strādāts pie “Gudrās pilsētas”, kur vienotā sistēmā būs apvienotas gudras mājas, gudras ielas, gudras laternas, gudri veikali, gudras skolas un citi pilsētas elementi. Šī sistēma pati kontrolēs un regulēs komunālo pakalpojumu sniegšanu, transportu, enerģijas ražošanu un patēriņu, citus pakalpojumus.

Ļoti strauji attīstās robotu tehnoloģijas. Nākotnē cilvēka roku darba īpatsvars turpinās samazināties. Nesen Amerikā atļāva piedalīties satiksmē automašīnām, kas brauc bez šofera. Daudzās pasaules lielpilsētās metro vilcieni jau tagad brauc bez vadītāja. Tā jau IR ikdiena. Pasaules lielo valstu armijas arvien vairāk izmanto bezpilota lidmašīnas, kas lielāko daļu laika darbojas autonomi un tikai atbildīgos mirkļos lidaparātu vadīšanai attālināti pieslēdzas pilots.

Arvien populārāka kļūst nēsājamā elektronika - viedās aproces, viedie pulksteņi, viedais apģērbs. Viedās aproces uzskaita veiktos soļus, kaloriju patēriņu, miega daudzumu un tā kvalitāti. Viedie pulksteņi papildus ataino informāciju par uz mobilo telefonu atnākušajiem ziņojumiem, tiem ir sirds darbību fiksējoši sensori un citas funkcijas. Kontaktlēcas, kas seko līdzi diabēta slimnieku cukura līmenim, zeķes, kas pašas uztur noteiktu kāju temperatūru, pareizas stājas sensors, kas brīdina, ja staigājat vai sēžat ar kūkumu mugurā, kurpju zolīte, kas skaita soļus un mēra slodzi uz jūsu pēdām - tā nav fantāzija, bet jau pārdošanā esoši produkti vai gatavi to prototipi.

IT mūsu ķermenī

Attīstās tehnoloģijas, kas dod iespēju izveidot mākslīgos orgānus un pat locekļus, izaudzēt orgānus no mūsu audiem vai cilmes šūnām. Šādi orgāni neizraisa atgrūšanas reakciju, kā tas notiek ar donoru orgāniem. Bojātas centrālās nervu sistēmas funkcijas tiek aizvietotas ar implantētam elektroniskām ierīcēm. Jau ir izveidoti eksoskeleti - ķermenim piestiprināts rāmis ar motoriem, kas dod iespēju kustēties invalīdiem vai padarīt cilvēku fiziski spēcīgāku.

Jau ir tehnoloģijas, ar kurām cilvēks var komunicēt ar datoru tikai ar domu spēku. Ar domu spēku var rakstīt, vadīt mehānismus. Militārajā sfērā šīs tehnoloģijas ir paredzēts izmantot kaujas lidmašīnu vadīšanai. Ir tehnoloģijas, ar kurām var nolasīt smadzenēs notiekošo un uz ekrāna attēlot, ko redz cilvēks, izmantojot cilvēka acis kā kameru. Tiek strādāts pie nanorobotu izveides. Tās ir mikroskopiski mazas ierīces, kas, ievadītas mūsu ķermenī, cīnīsies ar slimībām un novecošanu, kā to dara baltie asins ķermenīši - leikocīti.

Tiešsaistes sociālie tīkli

Tiešsaistes sociālie tīkli dod iespēju interneta lietotājiem veidot grupas, kur tie var apmainīties ar rakstītu, audio un vizuālo informāciju. Pasaulē ir vairāk nekā 3 miljardi interneta lietotāju. No tiem vairāk nekā 74% lieto vienu vai vairākus sociālos tīklus. Vidējais sociālo tīklu lietotājs pavada sociālajos tīklos vairāk nekā trīs stundas dienā. 74% nozīmīgāko pirkumu tiek veikti, pamatojoties uz no sociālajiem tīkliem iegūtu informāciju. Katrs sestais darba meklētājs atrod darbu, izmantojot sociālos tīklus. Praktiski visi personāla atlases speciālisti izmanto sociālos tīklus informācijas iegūšanai. Amerikā 2014.gadā katrs trešais laulātais pāris iepazinās internetā.

Sociālie tīkli saaug ar biznesa nozari. Agrāk bija izteiciens: “Ja uzņēmumam nav mājaslapas, tad viņa nav vispār”. Tagad šis teiciens pārfrazēts: “Ja uzņēmuma nav Facebook, Twitter, Linkedin, tas neeksistē”. Gandrīz katram uzņēmumam ir sociālo tīklu konti, kas ir nozīmīgs kanāls produktu pārdošanai un klientu informēšanai. Par pašsaprotamu tiek uzskatīts uzņēmuma vadošajiem darbiniekiem būt aktīviem sociālo tīklu lietotājiem un caur sociālajiem tīkliem reklamēt savu uzņēmumu, tā produktus un pakalpojumus. Nākotnē faktiski jebkura mūsu dzīves sfēra būs saistīta ar interneta lietošanu un sociālajiem tīkliem.

Kā IT izmainīs mūsu dzīvi nākotnē

2013.gada aptaujas rāda, ka vidējais vecums, kad bērni sāk izmantot internetu, ir trīs gadi. Daudzi bērni sāk lietot datoru un internetu pirms vēl iemācās runāt. Jaunā paaudze pieņem tehnoloģijas kā pašas par sevi saprotamas un nevar iedomāties dzīvi bez tām. Tāpat arī ekonomiski aktīvam cilvēkam kļūs praktiski neiespējami nelietot IT personīgajā un darba sfērā, jo cilvēki sagaida, ka varēs sazināties ar otru 24×7 režīmā, izmantojot mobilo telefonu, e-pastu, sociālos tīklus utt. Sociālie tīklu ekspansijas dēļ biznesa vidē robežas starp personīgo un darba vidi nākotnē izzudīs.

Faktiski jebkurš darbs nākotnē tiks veikts ar informācijas tehnoloģiju starpniecību. Šoferu vietā mašīnas vadīs pašas sevi, lauksaimniecībā viens operators varēs vadīt desmitiem lauksaimniecības mašīnu, strādnieku vietā darbu paveiks roboti, amatnieku darbu veiks 3D skeneri un 3D printeri, skolotāju darbu aizvietos online kursi, karavīru un policistu vietā būs roboti, kas paši pieņems lēmumu, kas ir ienaidnieks un vai tas jāiznīcina. Izzudīs nepieciešamība pēc tradicionālajām darba vietām, arvien vairāk darbs tiks veikts attālināti no mājām. Skaidrā nauda izzudīs lielākajā daļā valstu. Iespējams, pēc 30 - 40 gadiem būs iespējams nokopēt visu informāciju, kas ir cilvēka smadzenēs - viņa atmiņu, zināšanas, raksturu, personību, - un to augšupielādēt datorā, izveidojot cilvēka virtuālu kopiju, kas turpinās dzīvot paralēli oriģinālam un arī pēc tam, kad cilvēks būs miris.

Papildinātā realitāte

Pēdējā svarīgākā tehnoloģiju tendence tiek apzīmēta kā “Papildinātā realitāte”. Tā ir tehnoloģija, ar kuras palīdzību uz fiziskās realitātes - skaņas vai attēla - var uzlikt virtuālās realitātes slāni. Vienkāršākais piemērs - aina no filmas “Terminators 1″, kad Švarcenegera attēlotais Terminators ieiet bārā, lai dabūtu apģērbu. Terminators redz bāra apmeklētājus, bet pa virsu bildei parādās uzraksti ar informāciju, kas tas par apģērbu, kāds izmērs utt. Vairākus gadus šāda “terminatora redze” jau ir realitāte militārajās tehnoloģijās, kad iznīcinātāju lidmašīnu pilotu ķiverēs tiek attēlota pilotam nepieciešamā informācija par mērķu atrašanās vietu, attālumu un citiem parametriem.

Jau tagad pārdošanā ir Google brilles. Ārēji tās izskatās kā parastas brilles, tikai viena briļļu kājiņa ir nedaudz resnāka. Brillēs ir neliels dators, kamera, mikrofons un austiņa, kā arī neliels ekrāns virs vienas acs. Pagaidām šīm brillēm nav patstāvīga mobilo datu pieslēguma, tāpēc tās jālieto kā papildinājums mobilajam telefonam. To var izmantot kā brīvroku sistēmu, veikt telefona zvanus, uzņemt fotogrāfijas un video, saņemt paziņojumus no telefona, saņemt norādījums par virzienu, kurā jādodas. Tās tiek vadītas ar balss komandām un pieskārieniem pie briļļu kājiņas.

Pagaidām briļļu lietošanas iespējas ir ierobežotas, taču jau pēc dažiem gadiem tām būs patstāvīgs pieslēgums mobilajam tīklam, iespēja tās vadīt ar acs zīlīšu kustībām, brilles spēs patstāvīgi augšupielādēt kameru videoattēlu un tiešsaistē virsū uzlikt vizuālu informāciju. Būs iespējams tiešsaistē tulkot dzirdēto tekstu. Šādas brilles pilnībā aizstās mobilos telefonus un datorus. Visa komunikācija ar IT varēs notikt ar šādu briļļu palīdzību.

Nākamais posms varētu būt vēl miniatūrāku aksesuāru komplekts, piemēram, kontaktlēcas, mazi auskari vai tieši ausī implantēti skaļruņi. Jau tagad ir izgudrotas kontaktlēcas, kas pašas spēj veidot attēlu. Sekos ierīce, ko varētu apzīmēt kā “tiešo pieslēgumu smadzenēm”, kas spēs nodot un saņemt visas cilvēka maņas un pat domas. Visu, ko cilvēks dzirdēs, redzēs, sajutīs ar tausti vai smaržu, ko domās vai iedomāsies, varēs nosūtīt globālajām tīmeklim un tīmeklis to tiešsaistē papildinās ar virtuālas realitātes slāni. Iespējas, ko paver šāda tehnoloģija, pat grūti iedomāties. Google vadītājs Larry Pages jau 2004.gadā izteicās, ka grib dabūt katram cilvēkam “galvā čipu”, kad cilvēkam vajadzēs tikai iedomāties par kaut ko un Google automātiski sniegs visu nepieciešamo informāciju.

IT negatīvā ietekme

Vispirms tā ir atkarība no interneta/datora, kas izpaužas kā pārmērīga IT lietošana, kā dēļ tiek traucēta spēja veidot normālas attiecības ar līdzcilvēkiem. Zinātnieki veikuši pētījumus, kas atklāj, ka atkarība no interneta izraisa fiziskas pārmaiņas smadzenēs, to struktūrā un funkcionēšanā, kas līdzvērtīgi smadzeņu degradācijai, kāda notiek alkoholiķiem un narkomāniem. Atkarībai no interneta tās smagākajās izpausmēs ir pakļauti 3 - 7% interneta lietotāju, dažās valstīs starp pusaudžiem šis skaitlis sasniedz pat 24%. Diemžēl gandrīz visi cilvēki, kas ikdienā lieto IT, lielākā vai mazākā mērā ir pakļauti atkarībai no interneta.

Sekas - sociālie tīkli izstums un aizvietos reālas attiecības. Attiecības virtuālajā vidē ir kā fastfood - lēts, garšīgs un “krāsains”, bet tajā nav cilvēkam nepieciešamo vitamīnu un uzturvielu. Nelielos daudzumos tās nav kaitīgas, bet lielos daudzumos izraisa nespēju veidot patiesas attiecības. Notiek izmaiņas atmiņā, cilvēks vairs nespēj atcerēties faktus, toties zina, kā tos sameklēt internetā. Pazūd spēja iedziļināties, koncentrēties. Zinātnieki uzskata, ka ap 2050.gadu cilvēki pat vairs nenodarbosies ar seksu bērnu radīšanas nolūkos, bet sterilizēsies, pirms tam iesaldējot olšūnas un spermu, lai varētu radīt pēcnācējus pēc karjeras izveidošanas. Jau tagad lielās starpnacionālās kompānijas piedāvā darbiniekiem iesaldēt savu spermu un olšūnas.

Privātuma zaudēšana

Interneta pakalpojumu sniedzēju izdevumi mērāmi vairākos miljardos dolāru ik gadu. Viņi apmaksā simtiem tūkstošu speciālistu darbu un iegādājas miljardus vērtu IT tehniku. Kāpēc viņi neprasa naudu par savu pakalpojumu izmantošanu? Viņi pelna ar reklāmu, bet lielu daļu naudas nopelna pārdodot mūsu personisko informāciju tiem, kas vēlas mums kaut ko pārdot. Absolūti viss, ko darām internetā, tiek ierakstīts, uzglabāts un NEKAD nepazudīs. Kad, kur, no kura datora, kādas interneta lapas esam lasījuši, kādus video skatījušies, kādu mūziku klausāmies, ko rakstām sociālajos portālos, kad, kur un ko esam fotografējuši, ko pirkuši. No datora vai mobilā telefona web kameras, pamatojoties uz mūsu sejas mīmiku, iespējams noteikt mūsu emocionālo attieksmi pret to, ko redzam datorā vai mobilajā telefonā.

Ar mūsdienu tehnoloģijām kļūst iespējams informāciju strukturēt un analizēt, lai izveidotu visaptverošu katra cilvēka individuālo profilu. Liela daļa no šīs informācijas tiek tirgota citiem uzņēmumiem, kuri šo informāciju apkopo no visiem iespējamiem avotiem. Mūsdienu skaitļošanas jaudas dod iespēju analizēt šo informāciju un izdarīt secinājumus, kas aizpilda trūkstošo informācijas daļu. Vārds, uzvārds, dzimums, vecums, adrese, darba vieta, izglītība, prasmes, intereses, reliģiskie, politiskie uzskati, ēšanas un pirkšanas paradumi, ģimenes stāvoklis, kas ir mūsu draugi, radi, skolasbiedri - viņi zina visu!

Par katru interneta lietotāju ir sastādīti šādi profili, iespējams, pat tūkstošiem kopiju visā pasaulē. Šāda visaptveroša informācija dod iespēju zināt par mums vairāk, nekā par mums zina vistuvākie cilvēki vai mēs paši. Agrāk, lai izlūkdienesti varētu izveidot šādus profilus, vajadzētu vairākus mēnešus vai pat gadus veikt slēpto novērošanu un noklausīšanos, piesaistīt profesionālus psihologus. Tagad šo informāciju var iegūt ar pāris datorpeles klikšķiem. Šo publiski pieejamo informāciju var ļaunprātīgi izmantot zagļi un krāpnieki, kas pēc sociālajos tīklos atrodamā uzzina, kādas materiālas vērtības ir jūsu mājās. Publiskojot informāciju par saviem bērniem, jūs riskējat, ka tos var apdraudēt pedofili. Pēdējā laikā arvien vairāk ir gadījumu, kad pusaudži izdara pašnāvību vienaudžu veiktās vajāšanas dēļ sociālajos tīklos.

Iespēja manipulēt ar mums

Organizācijas, kuru rīcībā ir visaptveroša informācija, vai tie būtu uzņēmumi vai valsts organizācijas, var šantažēt citādi domājošos. Piemēram, lielā daļā Rietumu valstu ir aizliegts negatīvi izteikties par homoseksuālismu. Cilvēki, kas to dara, tiek vajāti gan no valsts, gan sabiedrības, gan dažādu nevalstisko organizāciju puses. Diezgan droši var teikt, ka tā ir realitāte arī Latvijā.

Vai zinājāt, ka lielā daļā valstu visas mobilo telefonu sarunas tiek ierakstītas un uzglabātas? Ja kādai valsts organizācijai būs nepieciešamība noklausīties jūsu sarunas, viņi var vienkārši atlasīt visus jūsu sarunu ierakstus un palaist meklēšanā noteiktus atslēgas vārdus, tādus kā “bumba”, “noziegums”, “kukulis”, un sistēma pati atlasīs sarunas, kurās tika izrunāti attiecīgie vārdi.

Pēdējās aptaujas rāda, ka 91% vīriešu un 60% sieviešu ir kaut reizi skatījušies pornogrāfiju internetā. Informācija par to, kas, kad, kur un ko ir skatījies, nekad nepazudīs. Tas nozīmē, ka nepieciešamības gadījumā var tikt iznīcināta šo cilvēku reputācija. Jūs domājat, ka tas neattiecas uz kristiešiem? Amerikā tika veikta aptauja, kas atklāja ka 50% mācītāju un 68% baznīcas apmeklētāju skatās pornogrāfiju vismaz reizi nedēļā.

Diezgan droši, ka katrs cilvēks kaut reizi mūžā ir apzināti vai neapzināti lejupielādējis vai patērējis nelegālu saturu: mūziku, filmas, programmatūru. Organizācijas, kuru rīcībā ir šāda informācija, arī to var izmantot kā kompromitējošu materiālu.

Ar mums var manipulēt, ietekmējot to, kādu informāciju saņemam. Jau tagad faktiski visu informāciju saņemam caur internetu un sociālajiem tīkliem, tāpēc tas, kurš valda pār šiem kanāliem, noteiks, kādu informāciju mēs saņemsim. Kad veicam vaicājumu Google, mēs sagaidām, ka saņemsim ticamāko informāciju. Diemžēl tas neatbilst patiesībai. Veicot vienādus vaicājumus no dažādiem datoriem, saņemsim dažādu informāciju. Tas tāpēc, ka Google sniedz to informāciju, kuru grib sniegt, vai arī to, par kuru kāds ir samaksājis, lai mēs to saņemtu. Tas pats notiek sociālajos tīklos. Interneta giganti nosaka, kādu informāciju mēs saņemam. Tā tiek veidota cilvēku suga ar ierobežotu pieeju patiesībai un fizioloģisku spēju noticēt meliem.

Cilvēka attiecības ar Dievu un Zvēra zīme

Dievs uz mums runā caur Bībeli, dievkalpojumiem, lūgšanu laikā, caur attiecībām ar citiem cilvēkiem, caur mūsu dzīves notikumiem. Tam visam nepieciešams kvalitatīvs laiks, klusums, kad mums ir iespēja koncentrēties lūgšanām, attiecībām, pārdomām. Atkarība no IT atņem mums šo kvalitatīvo laiku un izmaina mūs tā, ka vairs neesam spējīgi to izmantot, pat ja šāds laiks parādītos.

Jāņa atklāsmes grāmatas 13.nodaļā Bībelē ir pravietojums, ka pienāks laiks, kad visas zemes iedzīvotāji pielūgs Zvēra tēlu un uzspiedīs Zvēra zīmi uz savas rokas vai pieres. Tie, kam šādas zīmes nebūs, nevarēs ne pirkt ne pārdot. Daudzi runā, ka šī Zvēra zīme varētu būt rokā vai pierē iestrādāts RFID čips. Tas ir rīsa grauda lieluma čipiņš, kuru var ievietot cilvēka ķermenī, un, pietuvinot nolasīšanas ierīcei, pārraidīt unikālu identifikācijas numuru, kāds, piemēram, ir personas kods. Šādas ierīces cilvēkiem ar varu uzspiedīs jauna, visu pasauli aptveroša reliģiski politiska sistēma.

Tas ir viens no iespējamiem veidiem, kā interpretēt šos Bībeles pantus. Mūsu nesenā vēsture, komunisma un hitlerisma upuru miljoni parāda, ka sabiedrība var dažu gadu laikā no demokrātijas pārvērsties absolūtā autoritārismā, kas milzīgos apmēros un ar rūpnieciskām metodēm nogalina citādāk domājošos. Tomēr ir arī cita versija - Zvēra tēls ir patēriņa kultūra/mantas kārība un Zvēra zīme ir augstāk pieminētā ierīce, ko varēs pieslēgt smadzenēm.

Apustuļa Pāvila vēstulē kolosiešiem 3:5 teikts: “Tāpēc nonāvējiet sevī to, kas pieder zemei: netiklību, nešķīstību, kaisli, ļauno iekāri un mantkārību; tā ir elku kalpība”. Bet 1.Timotejam 6:10 saka: “Jo visa ļaunuma sakne ir mantas kārība”. Paskatieties uz mūsu sabiedrību. Viss ir pakļauts mantas kārībai, jeb kā to sauc - patēriņa kultūrai. No visām pusēm mums kliedz: “Strādā, pelni naudu un pērc - tā ir dzīves jēga! Nekam citam nav nozīmes!” Ne Dievam, ne ģimenei, ne valstij, ne draugiem. Vai esat bijuši lielajos tirdzniecības centros? Esat redzējuši cilvēkus, kas lēnām pastaigājās pa veikaliem, un pamanījuši, cik ļoti apgarotas, pat reliģiski eksaltētas ir viņu sejas? Vai tirdzniecības centri jums neatgādina templi?

Ja Zvēra tēla pielūgšana ir kāda jauna reliģija, būs salīdzinoši viegli to pazīt un atteikties no tās, pat ja par to jāmaksā ar savu dzīvību. Savukārt, ja Zvēra tēls ir mantas kārība/patēriņa kultūra, tad visa zeme jau tagad pielūdz Zvēra tēlu, tajā skaitā kristieši. Pēc šī scenārija nevienu nevajadzēs piespiest ievietot savā ķermenī čipu. Visi jau tagad lieto mobilos telefonus, internetu un, kad parādīsies Google brilles vai “tiešais pieslēgums smadzenēm”, cilvēki stāvēs rindas pēc tiem, tāpat kā tagad pēc Apple iPhone. Kad šādas ierīces lietos visi, to nelietot vienkārši nebūs iespējams, jo iestāsies stāvoklis, kā rakstīts Bībelē - nevarēs ne pirkt ne pārdot tāpēc, ka skaidras naudas vairs nebūs.

Ja tagad mums vēl ir kaut kādas iespējas turēties pretī patēriņa kultūras/mamona elku kalpības manipulācijai un propagandai, tad ar šo ierīci mums šādas iespējas nebūs. Pieņemot šādu ierīci cilvēks zaudēs Dieva viņam piešķirto brīvo gribu. Viņš kļūs par absolūti manipulējamu objektu un vairs nebūs cilvēks, kādu Dievs radījis. Cilvēki, kas būs atbildīgi par visu šo ierīču pārvaldību, spēs kontrolēt visu, ko redzam, dzirdam, sajūtam un domājam. Ar šādu ierīci - Zvēra zīmi - vienkārši nebūs iespējams izveidot un nosargāt attiecības ar Dievu, jo tas informācijas apjoms, kas tiks iepludināts cilvēka smadzenēs, aizslaucīs kluso Dieva balsi.

Ko darīt?

IT tehnoloģijas pašas par sevi nav nekas slikts. Arī pirkt nepieciešamās mantas nav nepareizi. Jautājums, kur šis lietas atrodas mūsu vērtību skalā? Jācīnās, lai pirmajā vietā būtu Dievs un tuvie cilvēki. Mums jāapzinās riski, ko izraisa tehnoloģiju lietošana, un jādara viss iespējamais, lai šos riskus samazinātu. Nemitīgi jāattīsta prāts, lai mēs būtu spējīgi iedziļināties, koncentrēties un kritiski izvērtēt saņemto informāciju.

****

“Laikmeta zīmju” komentārs. Jāņa Atklāsmes grāmata Bībelē atklāj, ka Zvēra vara sagatavos ceļu un ievadīs Antikrista valdīšanu. Tā būs visaptveroša vispasaules valdība vai reliģiski politiska sistēma, kas aptvers visu zemeslodi. Raksti pauž, ka visi patiesie kristieši šajā laikā tiks vajāti, tostarp ekonomiskiem līdzekļiem, jo nebūs pieņēmuši Zvēra zīmi uz rokas vai pieres, faktiski kļūstot par izstumtajiem.

Jautājums - vai tad, kad šāds brīdis pienāks, kristieši būs gatavi strikti atteikties no Zvēra zīmes, kas visticamāk nāks informācijas tehnoloģiju veidolā? Nav svarīgi, vai tas būs ķermenī implantēts mikročips vai smadzenēm pieslēgts minidators - tas būs līdzeklis, kā cilvēku pilnībā pakļaut Antikrista varai. Tomēr atteikties no šādas ierīces būs milzīgs izaicinājums mūsdienu cilvēkam, kas kļuvis gandrīz pilnībā atkarīgs no informācijas tehnoloģijām. Mūsu jaunā paaudze pat nezina, ka var dzīvot arī citādāk.

Jāsaprot, ka Antikrista valdīšana cilvēkiem nebūt neliksies smags jūgs, kas tos nospiež un vārdzina. Kā var secināt no Rakstiem, Antikrists būs harizmātiska personība vai pārvaldes sistēma, ko pielūgs un godinās kā dievu. Viņa valdīšanu iezīmēs relatīvs miers, sabiedriska drošība un sociāla labklājība. Domājams, arī daļa kristiešu, tāpat kā citu reliģiju ticīgie, pieņems Antikrista varu, izveidojot ekumeniski apvienotu pseidobaznīcu. Patiesie kristieši tiks pasludināti par bīstamiem fanātiķiem, kas pretojas miera, vienotības un progresa uzvarai.

Cilvēki, kas būs bez Zvēra zīmes, tiks izslēgti no jebkādas ekonomiskās aprites. Bez tās nebūs iespējams ne pirkt, ne pārdot, jo skaidras naudas un pat norēķinu kartes vairs nebūs. Cilvēka priekšā būs dilemma - pieņemt Zvēra zīmi un dzīvot mierīgi vai atteikties un nokļūt izstumtā statusā. Ja tev ir ģimene un bērni, par kuriem jārūpējas, izaicinājums ir visai nopietns. Līdzīga situācija vajāšanu laikā bija pirmajiem kristiešiem. Kamēr daudzi gāja nāvē pie krusta un lauvu rīklēs arēnās un kolizejos, citi klanījās ķeizara statujas priekšā, glābdami sevi un savu ģimeni. Viņiem jau neprasīja atteikties no ticības Kristum, tikai būt lojāliem un godināt ķeizaru kā dievu…

Kāpēc Dievs mūs tik nopietni brīdina no Zvēra zīmes? Galu galā tās taču ir tikai tehnoloģijas, kas padara mūsu dzīvi komfortablāku. Atklāsmes grāmatā teikts, ka Dievs satrieks Zvēra varu un viņa gals būs degoša sēra un uguns jūrā (Atklāsmes gr. 19:20), bet viņa pieviltie cilvēki, kas būs pieņēmuši zvēra zīmi un pielūguši viņa tēlu, globālajā pasaules beigu laiku lielajā cīņā ies bojā (Atklāsmes gr. 16). Jo cilvēks, kas pieņēmis Zvēra zīmi, vairs nebūs brīva personība, bet Zvēra kontrolei un Antikrista varai pakļauts zombēts vergs.

Vai pie labklājības un ērtībām pieradušais Rietumu kristietis spēs atstāt savu komforta zonu un izdarīt pareizo izvēli, kas no viņa prasīs upurus, asinis un, iespējams, pat dzīvību? Cilvēciski tas var būt teju neiespējami, jo “gars gan ir labprātīgs, bet miesa ir vāja” (Mateja ev. 26:41; Marka ev. 14:38). Tāpēc visiem, kas nopietni domā par pasaules beigu laika globālajiem satricinājumiem, bijībā jāturpina lūgt, lai Dievs dod spēku izturēt šo laiku, neiziet uz kompromisiem ar Zvēra valstību un nenodot savu Kungu Jēzu Kristu. Tikai Kristus žēlastībā mēs varēsim pastāvēt nopietnajā un izaicinājumu pilnajā laikā, kas tuvojas.

© Kaspars Ločmelis, Ervīns Jākobsons (ievads un komentārs). Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoriem un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

  Nekas nav atrasts

Komentāri (14)

 1. Nepiekritīšu tam, ka IT tehnoloģiju izzušana mūs atvestu tumšajos viduslaikos un 90% pilsētnieku bojāeju. Pārlieku sabiezinot krāsas liek būt piesardzīgākam pret tālāk rakstīto. Vēl 30tajos gados lielpilsētas tīri labi iztika bez IT, un kurš teiks, ka cilvēki no tā bija nelaimīgāki. Cita lieta, ka mums tas būtu kūltūršoks.

 2. Robi,
  šis ir autora viedoklis un viņa izteiksmes veids. Gan jau cilvēce patiesi izdzīvotu :), bet pirmajā brīdī ar kultūršoku vien neiztiktu. 30.-40.gados pasaule bija citādāka, bet tagad visu kontrolē un darbina datortehnika. Pirmajā brīdī apstātos pilnīgi viss, būtu milzīgs haoss. Būtu vajadzīgs krietns laiks, kamēr viss tiktu pārkārtots atpakaļ uz elektriskajām, mehāniskajām vai tvaika ierīcēm. :)
  Bet patiesībā jau raksts bija par ko citu - mūsu milzīgo atkarību no tehnoloģijām, kas kristiešiem varētu izrādīties klupšanas akmens pasaules beigu laika notikumos un izaicinājumos.

 3. Ja gribas ļoti pieķerties burtam, tad to RDF, vai kā nu tur to čipu, nevajag likt zem ādas, bet nēsāt kaklā pakārtu.

  No raksta ir noprotams, ka tieši āda, kā ģeometriska robeža ir rādītājs? Nu nu. Arī es šodien savā darba pienākumu veilšanai izmantoju čipu, kaklā pakārtu. Veikalos lietojam kartes. E-identitāte, e-paraksts.

  Treškārt, āda ir pietiekoši viegli ievainojama instance, lai kļūtu par identitātes aizsargrobrežu tādā mērā, kādā tas šeit tiek pasniegts. Nu nobrāzīsi pamatīgi roku, un tavs RDF-s paliks kaut kur dubļos uz klintīm. Vai tas ir nopietni?

 4. Nil,
  šķiet neesi sapratis lietas būtību. Te nav runa par ādu, burtu vai ko tamlīdzīgu. Kas tieši irv rakstīts Jāņa Atkāsmes grāmata? Lūk:

  Un viņš dara, ka visi, lielie un mazie, bagātie un nabagie, brīvie un vergi, uzspiež zīmi uz savas labās rokas vai uz pieres, lai neviens nevarētu ne pirkt, ne pārdot, kam nav šīs zīmes - zvēra vārda vai viņa vārda skaitļa. (Atkl. 13:16-17)

  Nav teikts, kas tā par zīme, bet, ka bez šīs zīmes nevarēs ne pirkt, ne pārdot. Tātad visdrīzāk bezskaidra nauda, taču, vai tikai? Par cilvēku čipēšanu, līdzīgi kā mēs šodien čipējam suņus un kaķus, runā jau sen. Pagaidām piedāvā čipēt tikai hroniskus slimniekus, piemēram ar psihiskām slimībām) un kriminālnoziedzniekus. Taču nākotnē čips iespējams kā cilvēka identifikācijas noteicējs. Šajā mazajā čipiņā zem tavas ādas būs viss par tevi - ne tikai nauda un personas kods, bet arī pilnīgi visas citas ziņas no visdažādākajām datu bāzēm. Turklāt ar šāda čipa palīdzību tevi varēs izsekot visur, lai kurā pasaules malā tu atrastos. Kas tev šeit liekas neiespējams? Ja gribētu, to varētu izdarīt jau rīt. Citi runā nevis par čipu, bet ārēji neredzamu ietetovētu svītrkodu, ko var nolasīt ar speciālu aparātu un tāpat par tevi uzzināt visu.

  Svarīgākais šajā rakstā jau nav tehnoloģijas un to iespējas, bet tas, kāpēc Dievs Savā Vārdā tik krasi iestājas pret šādu zīmi? Par to ir jādomā un savu izvēli brīdī, kad tā būs jāizdara.

 5. Ja, ta ir loti sarezgita, si jauna pasaule, bet es ka kristietis ceru, ka Dievs panems mus atrak majas, neka pienaks sis zombesanas laiks, un kristiesi centisies vairak lugt, lai si diena mums nepienak. Velu visiem izturibu un Dieva milestibu!

 6. Ervīn, es Tevi joprojām nesaprotu. Vai arī Tu kaut ko nesaproti. Visupirms čipā neglabā visu informāciju, bet tikai identitātes datus. Un tad, balstoties uz šo identitāti dažādās datu bāzēs, kā Tu pareizi mini, var atrast informāciju par personu. Tu saki, nevarēs ne pirkt ne pārdot. Hm, tātad pazīme ir, kad pasaule sasniegs tādu tehnoloģisko stāvokli, kurā bez čipa nevarēs veikt nevienu darījumu.

  Tad lūdzu, būsim aktīvi un iesaistīsimies tādu atvērtu maksājumu sistēmu augšanā kā bitcoin. Pasaulē ir daudz atvērtas korporatīvas sistēmas, kuras balstās uz brīvprātīgo darbu. Būsim tik nesavtīgi radot, atbalstot un attīstot šādas sistēmas, kuras NEPIEDER NEVIENAM un kuru juridiskais un autortiesiskais statuss ir tāds pats kā tautasdziesmai.

  Ieskatam:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
  Turpat:
  The system works without a central repository or single administrator, which has led the US Treasury to categorize it as a decentralized virtual currency.

 7. Nil,
  to visu varētu darīt, taču… vai tu tiešām domā, ka mēs ar savu darbošanos varēsim novērst notikumus, ko Dievs iepriekš paredzējis, ka tie nāks?

 8. Ja viss notiek pēc Dieva plāna, tad kur ir problēma?

 9. Nil,
  problēma ir mūsos. Dievs ir teicis nepieņemt Zvēra zīmi. Vai brīdī, kad mēs tiksim nostādīti izvēles priekšā - paklausīt Dievam un tikt izstumtam no sabiedrības, vēl vairāk - uzticēties Dievam situācijā, kad tu paliec bez eksistences līdzekļiem, vai arī slēgt kompromisu ar Dieva Vārdu un savu sirdsapziņu un pieņemt visu kā ir. Turklāt Bībele saka, ka tie, kas pieņems Zvēra zīmi, būs pievilti, tātad - ne vien izvēles jautājums, bet arī modrība, lai netiktu pievilti.

 10. Turpinām cepties?

  Ceru, ka izstumto būs gana daudz, lai tie varētu veidot savas struktūras un dzīvot savā vidē. Fantāzijas. Tieši tāpēc opensource un peer to peer tehnoloģijās ir spēks! Neviens tās nevar sagraut, jo nav centra, kodola. Nav pret ko vērsties. Ir izkliedēta horizontāla struktūra. Redz, cik grūti ir apkarot zagļus kas lieto bittorent tehnoloģiju.

  Nupat aizdomājos, vai tik vidusmēra amerikānim pase ir sveša lieta. Kur nu vēl pieraksts - kas tas tāds, amīši nezin tiešām.

  Un šādi simtus gadu dzīvojuši nu tie paklausībā visi čiposies? Kālab? Es tagad lielā mērā oponēju LKR raidījuma viedokļiem par šo tēmu. Iesūdzēs par cilvēktiesībām tādus projektus tīra sporta pēc.

 11. Nil,
  cepties gan necepamies. :) Nav vērts, taču padiskutēt un apmainīties domām var.

  Tas viss tā ir, kā tu saki. Šobrīd. Taču es ticu Bībelei kā Dieva Vārdam, kas nemainās un ko cilvēku griba vai darbība nespēj mainīt. Ja reiz Dievs caur praviešiem ir teicis, ka tādas lietas notiks, tad mana pārliecība ir - tas notiks, lai ko mēs par to tagad domājam. Cita lieta - vai tie būs tieši čipi jeb smadzenēm pieslēdzami datori - tas gan nav zināms. Šādas teorijas parādījās, kad tehnoloģijas bija sasniegušas zināmu līmeni, kad tas principā kļuva iespējams.

  Bet svarīgākais jau ir nevis, kad tad būs un kā izpaudīsies, bet ko mēs tajā brīdī darīsim, zinot minēto Rakstu vietu? Brīdināti esam, bet vai mēs sapratīsim, kas īsti ir šī Zvēra zīme, un ja sapratīsim, vai mums pietiks spēka to bez ierunām noraidīt?

 12. Diskusija sociālajos tīklos internetā.

  ****

  Dainis Kārkliņš, 12.feb. 18:04

  Strādāju IT jomā 15 gadus un varu tikai teikt, ka rakstā ir daudz nepamatotu apgalvojumu un pārspīlējumu… bet onkuļi un tantes lasa un uztver ar visdziļāko nopietnību.

  1. “Jau ir tehnoloģijas, ar kurām cilvēks var komunicēt ar datoru tikai ar domu spēku” - Neticu… šādiem apgalvojumiem ir jātiek pamatotiem ar atsaucēm uz kaut kādu adekvātu tehnisku literatūru.
  2. “Ir tehnoloģijas, ar kurām var nolasīt smadzenēs notiekošo un uz ekrāna attēlot, ko redz cilvēks, izmantojot cilvēka acis kā kameru” - Šis izklausās mazliet ticamāk, bet tomēr vajadzētu atsauci.
  3. “Iespējams, pēc 30 - 40 gadiem būs iespējams nokopēt visu informāciju, kas ir cilvēka smadzenēs [..] un to augšupielādēt datorā, izveidojot cilvēka virtuālu kopiju, kas turpinās dzīvot paralēli oriģinālam un arī pēc tam, kad cilvēks būs miris.” - Labi, ka autors šo teikumu iesāk ar vārdu IESPĒJAMS… Es gan teiktu, ka šāda varbūtība ir drīzāk NEIESPĒJAMA… It īpaši, kur runa iet par cilvēka virtuālās kopijas izveidošanu, kas it kā turpinās dzīvot paralēli esošajam… TĀS IR TIKAI FANTĀZIJAS! Realitātē nekā tāda nav…
  4. “Sekos ierīce, ko varētu apzīmēt kā “tiešo pieslēgumu smadzenēm”, kas spēs nodot un saņemt visas cilvēka maņas un pat domas. Visu, ko cilvēks dzirdēs, redzēs, sajutīs ar tausti vai smaržu, ko domās vai iedomāsies, varēs nosūtīt globālajām tīmeklim un tīmeklis to tiešsaistē papildinās ar virtuālas realitātes slāni” - Šeit vēlamais tiek taisīts par “it kā esošo”. Nav šāda tieša pieslēguma smadzenēm, kas spētu nodot aprakstīto informācijas daudzumu.
  5. “Absolūti viss, ko darām internetā, tiek ierakstīts, uzglabāts un NEKAD nepazudīs” - NAV TAISNĪBA! Ir ļoti daudzas lietas, kas ierakstītas netiek un, ja arī tiek, tad tiek uzglabātas salīdzinoši īsu laiku. Šāda totāla visu darbību vēstures saglabāšana neierobežoti ilgi ir bezgalīgi dārga un neviens to nekad nespēs atļauties.
  6. “Daudzi runā, ka šī Zvēra zīme varētu būt rokā vai pierē iestrādāts RFID čips. Tas ir rīsa grauda lieluma čipiņš, kuru var ievietot cilvēka ķermenī, un, pietuvinot nolasīšanas ierīcei, pārraidīt unikālu identifikācijas numuru, kāds, piemēram, ir personas kods” - Uzsvars ir jāliek uz vārdiem VARĒTU BŪT… tikpat labi varētu arī nebūt…

  Nevajag jaukt zinātnisko fantastiku un cilvēku iedomas, idejas, nākotnes vīzijas ar faktiem par to, kas tiešām šobrīd ir realizējams ar tehnoloģiju palīdzību un par to, kas nav realizējams. Kas attiecas uz mākslīgā intelekta izveidi, tad tur ir ļoti daudz dažādas problēmas un daudzām problēmām NAV risinājumu… Neviens NEZIN, kā izveidot mākslīgo intelektu, ir tikai dažādi veiksmīgāki un mazāk veiksmīgi pietuvinājumi…

  Ervīns Jākobsons, 13.feb 17:57

  Autors jau arī par daudzām lietām saka: varētu būt, iespējams, varbūt… Tās ir viņa domas par to, kā varētu attīstīties tehnoloģijas. Ja cilvēkiem tikai pirms 50 gadiem pastāstītu par šodienas tehnoloģijām, viņi arī teiktu, ka nekas tāds nav iespējams un nekad nebūs. Autors arī saka, ka tas notiks tad, ja tehnoloģijas turpinās attīstīties tādā tempā kā šodien.

  Taču rakstu ievietoju ne jau tehnoloģiju dēļ. Es ticu Bībelei kā patiesam un nemainīgam Dieva Vārdam. Un Raksti saka, ka beigu laikos būs gan Zvēra vara, gan Antikrista valdīšana, gan arī kāda zīme, bez kuras nevarēs ne pirkt, ne pārdot. Būtiskais ir nevis tas, vai šī zīme būs saistīta ar informācijas tehnoloģijām, bet vai mēs spēsim to atpazīt un pats galvenais - vai spēsim no tās atteikties, ņemot vērā šādas rīcības konsekvences.

  Dainis Kārkliņš, 13.feb. 23:27

  Lielākais daudzums kristiešu (diemžēl) ar pamatīgām grūtībām uztver tādus vārdus kā “varbūt” vai “iespējams”… Viņiem tā vietā gribās redzēt “pravietisko vārdu” vai “Dievs teica”.

  Varbūt arī zvēra zīme būs saistīta ar tehnoloģijām, es to nevaru pilnībā noliegt. Esmu domājis par šo tēmu un tad man liekas, ka visunikālākās zāles pret to, ir spēja uzturēt sevi un savu ģimeni bez pirkšanas un pārdošanas. Paskatīsimies kaut vai uz latviešu viensētu pirms kādiem 150 gadiem - viņa bija absolūti pašpietiekama, visu ikdienā nepieciešamo cilvēks paņēma no dabas un no savas saimniecības. Ja mēs to iemācītos atkal, tad pirkšanas/pārdošanas nepieciešamība nebūtu tik akūta.

  Toties cilvēkam, kas ir ieskauts urbanizētā un tehnoloģijām apvītā vidē un specializējies savā šaurā specialitātē, bez pirkšanas/pārdošanas ir droša nāve.

  Kaspars Ločmelis, 26.feb. 12:16

  Daini, diemžēl viensēta arī nebūs variants, jo zeme vairs nav privātīpašums tā agrākajā nozīmē. Visiem zemes īpašniekiem ir jāmaksā zemes nodoklis un ja tas netiek nomaksāts, zemi atņems. Kā šo nodokli samaksās cilvēks, kas ir “atslēdzis” sevi no vienīgās “elektroniskās” apmaksas sistēmas pasaulē, kurā nav skaidras naudas? Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, tādu kā “internet of things”, sejas atpazīšanas tehnoloģijas utt., var diezgan droši pieņemt, ka praktiski visas apdzīvotās vietas būs aprīkotas ar novērošanas kamerām, ar kurām jebkuru cilvēku automātiski varēs izsekot “online” režīmā. Vienkārši fiziski nebūs telpas, kura netiks novērota. Pie šādas sistēmas cilvēki, kas sevi ir “atslēguši no matriksa” nonāk pilnīgā izolācijā no civilizācijas. Vienīgā cerība uz Dieva žēlastību.

  Dace Bruvere, 14.feb. 00:06

  domaaju, zveera ziime tomeer buus saistiita ar gariigo izveeli taa vai citaadi. nedomaaju, ka mums vajadzeetu sevishki koncentreeties uz tehnologijaam vai citu ko, tas draud ar iespeeju iecikleeties tikai uz to un palaist garaam nepamaniitu iisto ziimi. domaaju, mees to atpaziisim tikai tad, kad pienaaks laiks. bet laiks pienaaks agri vai veelu, par to nu varam buut droshi.

  ****

  Kaspars Ločmelis, 25.feb 22:51

  Prieks, ka mans raksts ir izraisījis šādu “karstu” diskusiju. Protams, viss tajā rakstā minētais ir domāts pieņēmuma formā. Tomēr ir vairākas tendences, kas diezgan droši ļauj pieņemt, ka tehnoloģijas attīstīsies tieši šādā virzienā un ātrumā. Lielāko daļu no maniem apgalvojumiem var pārbaudīt vienkārši “iegooglējot”.

  Dainis Kārkliņš, 26.feb. 12:35

  Mūra likums vai teorētiski apsvērumi par kvantu datoriem mums kaut ko pasaka tikai par skaitļošanas ātrdarbību un jaudu, bet nepasaka neko par mākslīgā intelekta (AI) iespējamību.

  Kā jau minēju iepriekš, mākslīgā intelekta pētījumos eksistē vairākas problēmas, kuras jāpārvar, lai varētu runāt par pilnvērtīgu AI.

  Kaspars Ločmelis, 26.feb 13:04

  Pirmā problēma ir sasniegt smadzeņu skaitļošanas jaudu. Pašlaik jaudīgāko superdatoru jauda ir ~1% no smadzeņu jaudas. Saskaņā ar Moor likumu sasniegt 100% varēs jau pēc ~16 gadiem. Es, protams, arī esmu skeptisks attiecībā uz pilnībā cilvēkam atbilstošu AI izveidi. Saskaņā ar kibernētikas likumu neviena sistēma nespēj apzināt tādu pašu vai sarežģītāku sistēmu par sevi pašu. Tomēr kaut ko ļoti līdzīgu gan jau izveidos.

  Dainis Kārkliņš, 26.feb. 17:10

  Skaitļošanas jaudā nav primārā problēma, galvenās problēmas ir citas dabas - tās ir semantiskas. Cilvēks apkārtējo vidi interpretē un uztver specifiski - viņš spēj izdalīt no apkārtējās vides atsevišķus priekšmetus un piešķir tiem simbolisku jēgu ar unikālu nozīmi, arī veidot abstraktus objektus, piešķirot tiem simbolisku jēgu ar unikālu nozīmi. Neviena sistēma, programmatūra, kas veido AI, nav spējīga piešķirt lietām jēgu, nozīmi, izprast tās tādā līmenī, kā to dara cilvēks.

  Paskatoties uz šo no kristīgā skatu punkta, var teikt, ka Dievs tomēr radīja cilvēku pēc sava tēla un līdzības un mēs daļēji esam kā Dievs. Ja cilvēks spētu sevi nokopēt un uztaisīt otru “Es”, tad cilvēks spētu radīt visu to dievišķo, ko Dievs ir ielicis mūsos. Uzskatu, ka tas ir neiespējami.

  Kaspars Ločmelis, 26.feb 17:44

  Tam, ka cilvēks nevarēs izveidota tieši tādu pašu AI, kāds ir cilvēka “Es”, es Tev pilnībā piekrītu. Tai pašā laikā pieļauju, ka paejot laikam, tehnoloģijas dos iespēju radīt ko līdzīgu.

 13. Un vēl viena diskusija par šo tēmu…

  ****

  Ervīns Jākobsons, 11.feb. 10:03

  Man izskatās, ka vairums nebūs rūpīgi izlasījuši visu rakstu (pārāk garš interneta paaudzes cilvēkam), jo diskutē par nebūtisko, palaižot garām raksta patieso jēgu. Vai tad pret internetu un tehnoloģijām vispār uzstājas autors? Viņš aicina padomāt par PĀRLIEKU lielo atkarību no tām, tāpat par to, ka ar šo tehnoloģiju palīdzību cilvēks kļūst viegli manipulējams un pakļauts totālai kontrolei. Taču pats galvenais jautājums bija - vai tad, kad pienāks Atklāsmes grāmatā pravietotais Zvēra un Antikrista valdīšanas laiks, vai kristieši būs spējīgi neiet uz kompromisiem un nepieņemt Zvēra zīmi? Lūk, kur raksta būtība - būt informētam un padomāt par savu izvēli!

  Jānis Upenieks, 11.feb. 19:39

  Viņš aicina padomāt par PĀRLIEKU lielo atkarību no tām, tāpat par to, ka ar šo tehnoloģiju palīdzību cilvēks kļūst viegli manipulējams un pakļauts totālai kontrolei.

  Ja līdz šim kristieši ir bijuši pārlieku atkarīgi no pasaules un viegli manipulējami, tad kādā sakarā lai tie nebūtu pārlieku atkarīgi no informācijas tehnoloģijām, kas ir daļa no šīs pasaules?

  Taču pats galvenais jautājums bija - vai tad, kad pienāks Atklāsmes grāmatā pravietotais Zvēra un Antikrista valdīšanas laiks, vai pat kristieši būs spējīgi neiziet uz kompromisiem un nepieņemt Zvēra zīmi?

  Kristieši vienmēr ir dzīvojuši kompromisā ar zvēru un antikristu. Kāpēc lai gan uz priekšu būtu kas savādāks? Uz kompromisu neizies vien mazs Dieva izredzēts atlikums, kuru Viņš pasargās no samaitāšanās ar šo pasauli.

  ✿ Liesma✿ Jekabsone✿, 11.feb 23:30

  Ar ko izmérít “PĀRLIEKU lielo atkarību”?

  Es prieks sevis internetá atrodu tikai labo - varu lasít grámatas, arí citu nepieciesamo informáciju, piem. likumus, arí Bibele ir lasáma dazádás valodás, varu sazináties ar radiem, draugiem visás pasaules malás. Milzums+.

  Par totálu kontroli runájot, tá jau ir cita téma - sís pasaules valdosá politiská Sistéma (zvérs ar daudzám galvám).

  Ervīns Jākobsons, 12.feb. 10:01

  Runa bija nevis par internetu kā tādu, bet tehnoloģijām, kas ļauj kontrolēt pasauli un arī indivīdu - par Zvēru un viņa pasaules varas sistēmu. Un to, ko darīs pie ērtībām pieradušais kristietis, kad pienāks brīdis pieņemt radikālus lēmumus.

  ✿ Liesma✿ Jekabsone✿, 12.feb. 14:47

  Es lieliski saprotu domu, Ervín, bet… ko més varam iesákt pret privátuma kontroli, kura jau notiek !? Pret biometriskas informácijas dosanu pasé, pret izsekosanu caur mob.tel, caur IP adresém, caur bankas kontiem utt? Pret masu domas manipuláciju caur masu médijiem, kontroli caur vakcínám, veikalu tíklu GMO produkciju un vél?

  Zvérs, kuru es saprotu ka valdoso sistému, jau sen valda pasaulé un paliek niknáks, bet tas, cik spéjam sevi norobezot, ir visai niecígi. Un neattiecas tikai uz kristiesiem, bet uz visu cilvéci kopumá.

  Man skiet, ka brídis jau ir klát steidzami pienemt radikálus lémumus pret milzu korporácijám, kuras raus naudu, paklaujot iznícíbai zemi un populáciju.

 14. Ja visā šajā ar vēsu galvu iedziļinās, tad jāsaprot, ka jānotiek Dieva brīnumam (Viņa draudzes “paraušanai” no Zemes), jo citādi izdzīvot nevarēs.

Uzraksti komentāru