Rich Mullins. Baskājis Debesīs

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 07-04-2014

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

1997.gada 19.septembrī kristīgās mūzikas pasauli un visu kristīgo sabiedrību pārsteidza šokējoša vēsts - autoavārijā miris viens no ievērojamākajiem kristīgās mūzikas izpildītājiem un autoriem Ričs Malins. Ričs bija mīlēts mākslinieks, daudzas viņa sarakstītās dziesmas skanēja un joprojām skan draudžu dievkalpojumos visā pasaulē, arī Latvijā. Pieminot vienu no dižākajiem dzejniekiem, komponistiem un mūziķiem mūsdienu kristīgās mūzikas vēsturē, ielūkosimies viņa dzīves un radošajā biogrāfijā.

Ričards Veins Malins piedzima 1955.gada 22.oktobrī Ričmondā, Indianā, kā trešais bērns Džona un Nevas Malinu piecu bērnu ģimenē. Kopš četru gadu vecuma viņš spēlēja klavieres, vēlāk arī citus mūzikas instrumentus. Riča agrīnajā muzikālajā pieredzē ievērojama loma bija Ričmondas New Creation korim, kur viņš darbojās kā pianists, dziesmu autors un vokālists. Riča muzikālais talants kompensēja viņa necilās fiziskās dotības. „Jau kopš bērnības mani saistīja mūzika,” Malins reiz teica kādā intervijā. „Es biju šausmīgi slikts basketbolists, bet Indianā vajadzēja būt labam basketbolistam, ja tu gribēji būt sabiedriskās dzīves apritē.”

1974.gadā Ričs pabeidza vidusskolu un pārcēlās uz Sinsinati, Ohaijo pavalstī, kur iestājās konservatīvajā Sinsinati Bībeles koledžā. Viņš turpināja rakstīt un spēlēt mūziku, kas atspoguļoja viņa arvien pieaugošo ticību. Mūzikas dēļ Malins atstāja mūzikas dzīves vadītāja un jauniešu kalpotāja pienākumus Erlangenas metodistu draudzē un pievienojās Ciānas misijai. Kopā ar grupu Zion viņš spēlēja draudžu dievkalpojumos visā Amerikā.

Astoņdesmito gadu sākumā Malins pārcēlās uz Nešvilu, kur 1981.gadā kopā ar grupu uzstājās Nešvilas kristiešu kafejnīcā Koinonia. Šā koncerta ieraksts nonāca Reunion Records šefa Maika Blentona rokās. Drīz pēc tam Malinam tika piedāvāts ekskluzīvs līgums par viņa dziesmu izdošanu un izplatīšanu. Dziesmu Sing Your Praise to the Lord savā albumā Age to Age iekļāva Emija Granta. Tā acumirklī kļuva par vispāratzītu hitu Amerikas kristīgajās radiostacijās.

Pēc dažiem gadiem Malins ierakstīja demoalbumu, kas piesaistīja Reunion Records menedžeru uzmanību. Tika noslēgts līgums par Riča pirmā soloalbuma izdošanu, kurš dienasgaismu ieraudzīja 1986.gadā. Debijas albumam sekoja citi. Par patiesu publikas mīluli Malins kļuva ar sava trešā soloalbuma Winds of Heaven, Stuff of Earth dziesmu Awesome God, ko uzrakstīja Rock Lake Christian Assembly vasaras nometnē Mičiganā.

Par lielu sarūgtinājumu ierakstu kompānijai, 1988.gadā Malins pārcēlās uz Vičitu Kanzasā, lai Draugu universitātē (Friends University) iegūtu akadēmisko grādu mūzikā un garīgi pilnveidotos pie Centrālās kristiešu draudzes mācītāja Morisa Hovarda. Vienlaikus viņš kalpoja arī Rietumu Evaņģēliskajā brīvdraudzē kā kora diriģents. Malins iemīlēja Kanzasas pavalsti un palika šeit uz dzīvi kopā ar ilggadējo draugu un kolēģi Deividu Straseru (radošais pseidonīms - Beikers) līdz pat Beikera laulībām 1993.gadā, kad Malins pārcēlās uz universitātes studentu pilsētiņu pie teoloģijas profesora un kapelāna Džima Smita un viņa ģimenes. Smits stāsta: „Jūs nevarat iedomāties, cik satraucoši ir, ja jūsu klasē ir tāds students kā Ričs Malins. Tas ir apmēram tas pats, ja fizikas klasē mācītos Einšteins. Tu vienkārši vēlies iedot viņam krītu, bet pats apsēsties solā. Viņš izmainīja visu manu dzīvi un kļuva par manu labāko draugu.”

Tajā pašā gadā Ričs kopā ar pazīstamiem Nešvilas mūziķiem  Džimiju Abegu, Beikeru, Billiju Kroketu, Filu Madeiru, Riku Eliasu un  Āronu Smitu izveidoja grupu A Ragamuffin Band, kuras nosaukums aizgūts no kādreizējā franciskāņu priestera Brenana Maninga populāras grāmatas The Ragamuffin Gospel, kas stāsta par kristietības dziļāko būtību. Grupa ierakstīja albumu A Liturgy, A Legacy, & A Ragamuffin Band, ko žurnāls CCM Magazine nosaucis par visu laiku trešo labāko albumu kristīgās mūzikas vēsturē. Šā konceptalbuma veidošanā grupa iedvesmu smēlās Romas katoļu baznīcas liturģijā. A Ragamuffin Band piedalījās arī Malina nākamā albuma ierakstā.

Franciskāņu teoloģija iespaidojusi vēl vairākus Malina muzikālos darbus un arī viņa dzīvi. Ričs ļoti mīlēja Asīzes Franciska personību un 80.gadu nogalē kopā ar Beikeru nodibināja The Kid Brothers of St. Frank, kas šodien nodarbojas ar Riča Malina muzikālā un garīgā mantojuma saglabāšanu. Svētā Franciska dzīvei veltīts arī mūzikls The Canticle of the Plains, ko Malins, Beikers un Mičs Makvikers sarakstīja 1997.gadā.

1995.gadā Malins pabeidza Draugu universitāti un pārcēlās uz Vindovroku, lai Navaho rezervātā mācītu indiāņu bērniem mūziku. Savas dzīves pēdējos deviņus gadus viņš ziedoja daudz laika un līdzekļu starptautiskajai kristīgo mākslinieku žēlsirdības organizācijai Compassion, viņa rūpju lokā bija arī Amerikas pamatiedzīvotāji indiāņi. Un, protams, viņš turpināja rakstīt mūziku.

Riča mūzika ātri iekaroja klausītāju sirdis. Vieniem patika viņa dziļie, dzīvu ticību un dievišķu mīlestību apliecinošie dziesmu teksti, citi sajūsminājās par slavas un pielūgsmes melodijām. Tādas dziesmas kā Awesome God (Mans Dievs ir varens Dievs), Step by Step un daudzas citas drīz vien kļuva ļoti populāras un sāka skanēt draudžu dievkalpojumos. Klausoties Riča dziesmās, daudzi cilvēki ir atraduši atbildes uz aktuāliem savas dzīves jautājumiem un piedzīvojuši atjaunotas attiecības ar Dievu.

Pats Malins par savām dziesmām izteicies: „Es vienmēr cenšos savu albumu bukletos ierakstīt citātus no Svētajiem Rakstiem. Tāpēc, ka nozīme ir paša piedzīvotajam nevis vienkārši izteiktiem vārdiem. Es uzrakstu Bībeles pantus līdzās savu dziesmu tekstiem, lai pateiktu: tā šis Vārds ir izpaudies manā dzīvē. Ieklausieties šajā Vārdā un ļaujiet tam darboties arī jūsu dzīvē.”

Taču tad pienāca liktenīgais 1997.gada 19.septembris. Malins ar savu grupasbiedru Miču Makvikeru brauca uz labdarības koncertu Vičitā. Ilionoisas lielceļa patruļdienesta seržants liecina: „Nenoskaidrotu iemeslu dēļ Malina džips zaudēja vadību, izraisot mašīnas kūleņošanu. Caur priekšējo vējstiklu tika izsviesti divi vīrieši. Drīz pēc tam negadījuma vietai tuvojās smagais kravas auto. Vadītājs bija spiests strauji pagriezt stūri, lai izvairītos no ceļa vidū stāvošā džipa un pārbrauca pāri Malinam, kurš nomira notikuma vietā. Nav zināms, kurš avārijas brīdī atradās pie džipa stūres, taču visas pazīmes liecina, ka braucēji nebija lietojuši drošības jostas.”

Ričs Malins tika apglabāts viņa dzimtajā Ričmondā, Indianā. Bērēs piedalījās 300 ģimenes locekļu un draugu, tostarp pirmā Malina dziesmu izpildītāja Emija Granta. Stāvot visapkārt kapam, Navaho indiāņu bērni savā dzimtajā valodā dziedāja dziesmu Jēzus mīl mani, ko Malins bija tiem iemācījis. Draugi pēdējā šīszemes gaitā pavadīja vīru, kas savā dzīvē vienlīdz jutās kā grēcinieks un svētais. Viņam nebija pašam savu bērnu, taču viņš jutās atbildīgs par tūkstošiem izsalkušu bērnu paēdināšanu visā pasaulē.

Pēdējos mēnešus pirms avārijas Malins strādāja pie jauna albuma sadarbībā ar ierakstu kompāniju Myrrh Records. Oktobrī vajadzēja sākties darbam ierakstu studijā kopā ar producentu Riku Eliasu. Dziesmas Malins rakstīja vecā lauku baznīciņā, un to darba versijas tika ierakstītas parastā magnetofona kasetē. Projekta ietvaros bija paredzēts izdot arī videokaseti un grāmatu ar dziesmu vārdiem. „Ričs man teica, ka viņam esot desmit dziesmas par Jēzu, kas atspoguļo to, kas notiek viņa sirdī,” atceras Myrhh prezidents Džims Čafī. 1998.gadā šīs dziesmas Riča grupas, draugu un kolēģu izpildījumā, tika izdotas albumā The Jesus Record.

„Tas, ko mēs pēc gadiem visvairāk atcerēsimies par Riču Veinu Malinu, ir - kā viņš mīlēja,” saka tuva Malina draudzene no Sinsinati Bībeles koledžas laikiem Ketija Sprinkla. „Viņš mīlēja bērnus rezervātā, mīlēja Compassion International, mīlēja savu mūziku, savu ģimeni, savus draugus un savu Dievu. Mēs atcerēsimies viņa smieklus un to, ka viņš katram no mums bija kā izaicinājums īstenot dzīvē patiesu kristietību un īstu mīlestību. Tā bija viņa misija, tagad tas kļuvis par viņa mantojumu.”

Riča Malina muzikālais mantojums ir viņa daudzās dziesmas ar brīnišķīgajiem tekstiem, kas apkopotas astoņos albumos. Klajā nākušas arī divas viņa labāko dziesmu izlases Songs (1996) un Songs 2 (1999), kā arī Riča piemiņai veltītais albums Awesome God (1998), kurā viņa dziesmas iedziedājuši kristīgajā mūzikā pazīstami mākslinieki. Ričs ir viens no trim māksliniekiem mūsdienu kristīgajā mūzikā, kas mūžībā aizsaukti pašā dzīves un radošo spēku pilnbriedā. Arī abi pārējie ir muzikāli spilgtas personības - Kīts Grīns, kas 1982. gadā gāja bojā aviokatastrofā (lasiet ŠEIT), un ar sirdslēkmi mirušais Marks Hērds. Taču viņu radītā mūzika turpina skanēt.

„Ir mūziķi ar daudz garāku un spožāku muzikālo karjeru, un ir dziedātāji ar skanīgāku balsi un izskatīgāku ārieni. Tomēr Ričs Malins bija tik īpašs savā saburzītajā kreklā un basajām kājām, ka mums nenāca ne prātā viņu ar kādu salīdzināt. Viņš gāja savu ceļu un dziedāja savas dziesmas no visas sirds. Riča dziesmas kļuva par mūsu dziesmām, jo tās, kuras veda viņu tuvāk Dievam, ved turp arī mūs, bet tās, kuras sauca, ilgojās un jautāja, palīdz arī mums ielikt vārdos, skaņās un nest Dieva priekšā to, kas notiek mūsu sirdī” - tā par Riča Malina daiļradi izteicies kāds viņa laikabiedrs. Ieklausīsimies arī citu Riča draugu, paziņu un kolēģu teiktajā:

„Riča Malina dzīve un mūzika ir iespaidojusi mani vairāk nekā jebkura cita. Viņam piemita spēja ikdienišķo padarīt majestātisku. Neviens cits uz šīs planētas nerakstīja tādas dziesmas kā viņš, un es zinu, ka esam zaudējuši patiesi lielu dzejnieku.”
Maikls V. Smits

„Riča dziesmas ir par zaļām ganībām un zvaigžņotām naktīm, par bērniem, kas rotaļājas, un par cilvēkiem, kuri iemīlējušies, bet, kad tu klausies, visas šīs ainas tavā prātā vienmēr pārvēršas par Jēzus seju.”
Tajs Andersons, grupa Third Day

„Dievs ne pārāk bieži izvēlas cilvēkus, kādus, pēc mūsu - kristiešu domām, Viņam būtu jāizvēlas - pieklājīgi ģērbtus, bez trūkumiem. Dievs runā caur cilvēkiem, kuriem Viņš ir ļoti vajadzīgs. Tas arī padarīja Riču tik lielisku Compassion kalpošanas darbā. Viņam bija svarīgi izmantot visu, ar ko Dievs bija viņu svētījis, lai pēc iespējas vairāk uzrunātu netīros, negribētos, piedzērušos, vientuļos, izsalkušos, izmantotos un kailos. Tāpēc, ka viņš pats to visu labi pazina.”
Alise Laukota, Compassion International

„Dievs, Tu devi mums skaistumu un mīlestību Riča Malina personā un mūzikā, un Tu paņēmi viņu projām. Ticu, ka Tu dod mums tādus cilvēkus, lai atspoguļotu pats Savu brīnišķīgo tēlu, un paņem tos projām, lai mēs novērstos no atspulga un atkal pievērstos Tev.”
Tēvs Matejs Makginess

„Viņš devās uz Debesīm tāpat, kā uzstājās lielākajā daļā savu koncertu - basām kājām. Šīs basās kājas vairāk nekā jebkas cits simbolizēja neparasto Ričā. Tās liecināja gan par viņa pazemību, gan dumpību. Ričam patika savu koncertu noslēgumā likt cilvēkiem dziedāt kādu no savām pielūgsmes dziesmām. Kad tie slavēja - acis aizvēruši, rokas pacēluši, viņš klusiņām nogāja no skatuves, atstādams tos vienus dziedam. Laikam arī tāpēc viņš staigāja basām kājām. Ardievu, Rič! Paldies Dievam par to, ka dalījies ar mums savās dziesmās! Lai tev, baskājainajam, tur augšā labi klājas! Kādu varenu Dievu mēs sastapsim, kad redzēsim tevi nākamreiz!”
Džons Fišers

Bet Malina iemīļotais profesors Sinsinati Bībeles koledžā Dr.Stīvens Huks šo atmiņu stāstu par vienu no iemīļotākajiem māksliniekiem kristīgajā mūzikā noslēdz vārdiem: „Skatuve ir tumša, liturģija apklususi. Taču ļaujiet jums atklāt mazu noslēpumu. Ričs par to bieži dziedāja, tas bija viņa sirdī un tā ir arī Evaņģēlija centrālā vēsts - Kristū mirušie atkal uzcelsies! Kad mēs pieminam Riča pāriešanu Jordānas otrā krastā, kāds varētu meklēt mierinājumu vārdos, ka viņš dzīvos savā mūzikā un mūsu atmiņās. Taču es vēlos jums pateikt, ka viņš joprojām DZĪVO!”


Riča Malina albumi:

 • 1981 Behold the Man (kopā ar grupu Zion)
 • 1986 Rich Mullins
 • 1987 Pictures in the Sky
 • 1988 Winds of Heaven, Stuff of Earth
 • 1989 Never Picture Perfect
 • 1991 The World as Best as I Remember It 1
 • 1992 The World as Best as I Remember It 2
 • 1993 A Liturgy, a Legacy, & a Ragamuffin Band
 • 1995 Brother’s Keeper
 • 1996 Songs (izlase)
 • 1997 Canticle of the Plains
 • 1998 The Jesus Record (pēc nāves)
 • 1998 Awesome God: A Tribute To Rich Mullins (Riča dziesmas dzied citi mūziķi)
 • 1999 Songs 2 (izlase)
 • 2003 Here in America (CD+DVD; demomateriāls un reti koncertieraksti)
 • 2005 Simply Rich Mullins (izlase)
 • 2010 Platinum Series: The Best of Rich Mullins (izlase)
Rakstā izmantoti žurnāla „Tikšanās” 2000. gada aprīļa un 2003. gada janvāra numuros publicētie materiāli. Papildināts speciāli šai publikācijai.
© Ervīns Jākobsons, Dace Preimane. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoriem obligāta.

Līdzīgie raksti:

  Nekas nav atrasts

Uzraksti komentāru