Scott Wesley Brown. Soli Deo Gloria

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 29-04-2013

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Skots Veslijs Brauns dzimis 1952. gada 4. jūnijā Filadelfijā, ASV. Pirmā saskarsme ar mūziku bija viņa vecmāmiņas vecās klavieres. Un, lai gan tās bija vienkāršās svētdienskolas melodijas, trīs gadus vecajam zēnam tās pavēra ceļu uz mūzikas pasaules nebeidzamajiem apvāršņiem. Septiņu gadu vecumā Skots ieguva savu pirmo ģitāru, taču īstā mūzikas atklāsme nāca sestajā klasē. Puikam nekādi nepadevās angļu valodas gramatika, līdz skolotāja viņam uzdeva uzrakstīt dzejoli. Skots ķērās pie šīs misijas ar lielu entuziasmu. Pēc tam skolotāja palūdza uzrakstīt vēl vienu dzejoli, tad nākamo, un tā līdz mācību gada beigām. Galu galā Skots kļuva par visai ciešamu dzejdari, kas vēlāk viņam palīdzēja dziesmu rakstīšanā.

Drīz vien saviem daudzajiem dzejoļiem Skots sāka pievienot arī melodijas un 6. klases beigās izveidoja pirmo grupu „The Surfers”. Tā sākās jaunā cilvēka muzikālā karjera. Tolaik gan pusaugu puika vēl nezināja, ka nākotnē viņš savas dziesmas ierakstīs labākajās Losandželosas un Nešvilas ierakstu studijās. Tolaik viņš nezināja, ko nozīmē sekot Jēzum dzīvē un mūzikā. Taču Tas Kungs bija labs pret Skotu un vadīja viņu dzīves muzikālajā ceļojumā vairāk nekā 50 pasaules valstīs.

1970. gada vasarā daudzi Amerikas jaunieši piedzīvoja radikālu savas dzīves pārmaiņu. Tas bija politiskā radikālisma, narkotiku izplatības, brīvās mīlas un pretkara cīņu laiks. Arī Skots piedalījās protesta maršos pret karu Vjetnamā, tomēr jaunā mūziķa intereses bija dziļākas. „Es atceros nikno cilvēku pūli sev visapkārt, kas turēja rokās miera un mīlestības lozungus. Taču es meklēju patiesu mieru. Tas, ko ieraudzīju šeit, bija tikai kara trūkums, nevis patiess miers. Jutu, ka tam jābūt kaut kam daudz dziļākam,” atceras Skots.

Savus garīgos un filozofiskos meklējumus Skots centās piepildīt Austrumu reliģiskajās mācībās. „Es sapņoju par dzīvi Sanfrancisko kopā ar turienes daudzajiem „miera un mīlestības guru”. Taču iedziļinoties Austrumu reliģijās vairāk, sastapu daudz cilvēku, kas ar šīm mācībām centās attaisnot narkotiku lietošanu. Tāpēc nolēmu izveidot pats savu reliģiju. Es tik tiešām ticēju, ka dievs vai arī tas, ko uzskatīju par dievu, paaugstinās mani par savu pravieti.”

Taču tas bija arī laiks, kad daudzi Amerikas jaunieši piedzīvoja garīgu atmodu, kas vēsturē iegājusi ar nosaukumu „Jēzus kustība”. Viens no Skota draugiem bija kļuvis par kristieti un daudz liecināja viņam par Dievu. „Tolaik es uzskatīju, ka kristīgā baznīca ir pilna ar liekuļiem, taču draugs neatlaidīgi centās mani iepazīstināt ar Jēzus personību. Viņā es sajutu patiesu sirsnību un rūpes par mani.” Pēc vairākiem mēnešiem Skots atdeva savu sirdi Kristum un sāka mācības kristīgās organizācijas „Young Life” māceklības programmā.

Skotam laimējās būt arī vienam no mūsdienu kristīgās mūzikas jeb tā sauktās Jēzus mūzikas pionieriem. Tiem laikiem tas bija radikāls mūzikas veids, un bungu parādīšanās baznīcas dievkalpojumos bija īsts brīnums. Taču, iepazīstot patieso mieru, ko viņš tik ilgi bija meklējis, Skota jauniegūtā ticība un attiecības ar Kristu atspoguļojās arī viņa mūzikā. Viņa spēcīgais, ekspresīvais vokāls un spēja radīt spēcīgas, uzrunājošas dziesmas ātri vien padarīja Skotu pazīstamu plašākai auditorijai. Iznāca vairāki mūziķa albumi. 1977. gadā „Sparrow Records” dibinātājs Billijs Rejs Hērns piedāvāja Skotam pievienoties kompānijas mākslinieku pulkam. Skota pirmais „Sparrow” ierakstītais albums „I’m Not Religious, I Just Love The Lord” ātri iekaroja kristīgo radiostaciju ēteru ar savu svaigo muzikālo formu. „Tas bija aizraujošs laiks,” atceras Skots. „Cilvēki, īpaši jaunieši, atsaucās Evaņģēlija vēstij, kas bija ietērpta mūsdienīgā muzikālā veidolā un vēstīja nevis par cīņu pret karu, bet mieru, kas „augstāks par katru cilvēka saprašanu”.”

Astoņdesmito gadu sākumā daudzas kristīgās ierakstu firmas nokļuva sekulāro mūzikas kompāniju kontrolē. Arī Skots šajā laikā piedzīvoja garīgu apsīkumu. „Man vairs nebija garīga redzējuma, nebija nekādas sajūsmas attiecībās ar Kristu. Es mīlēju To Kungu, taču biju nomināls kristietis un vairs nespēju paskatīties uz pasauli Dieva acīm. Reiz „World Vision” dibinātājs Bobs Pīrss kādā lūgšanā lūdza, lai viņa sirds tiktu salauzta ar lietām, kas lauž Dieva sirdi. Arī es sāku just arvien lielāku aicinājumu paplašināt kristīgās mūzikas robežas.”

1983. gadā Skots, atsaucoties draugu misionāru aicinājumam, pirmoreiz apmeklēja PSRS un Austrumeiropas valstis. „Redzot šo tautu, īpaši kristiešu ciešanas, es zināju, ka Boba Pīrsa lūgšana ir atbilde manai dzīvei. Mana sirds tika salauzta ar lietām, kas lauž Dieva sirdi.” 1984. gadā Skots devās uz Āfriku. „Tur es ieraudzīju neiedomājamu nabadzību. Redzēju bērnus, kas mira pie manām kājām un sapratu, ka dzīvē jādara vēl kaut kas cits, nekā tikai jābrauc pa pasauli ar koncertiem kā kristīgam māksliniekam. Es ieraudzīju, cik daudz laika biju veltījis tikai savas karjeras attīstībai. Bija vajadzīgas pārmaiņas.”

Drīz vien Skots atgriezās Austrumeiropā, lai piepildītu savu jauno kalpošanas redzējumu un palīdzētu vietējiem mūziķiem attīstīt viņu Dieva dotos talantus. Šim mērķim tika nodibināta misija „I CARE Ministries”. Misijas darba ietvaros Skots regulāri apmeklēja Austrumeiropu, PSRS un Āfrikas valstis, piedalījās koncertos, ieveda Bībeles un citu kristīgo literatūru. Ar Brauna palīdzību tika iegādāti simtiem mūzikas instrumentu un skaņu aparatūra misionāriem, draudzēm un kristīgajiem mūziķiem šajās zemēs. Misija rīkoja seminārus un meistarklases, lai apmācītu vietējos mūziķus, kā veidot mūzikas kalpošanu uz bibliskiem pamatiem. Liels stimuls Skotam bija piedalīšanās pirmajā kristīgās mūzikas festivālā Padomju Savienībā 1989. gadā, kā arī pirmie kristīgie koncerti Kubā. „Mūzika ir universāla valoda. Mūzika atver durvis un noārda barjeras,” teic Skots Veslijs Brauns. Skota iedvesmoti daudzi Rietumu kristīgie mūziķi kļuvuši par mūzikas misionāriem un daudzi Amerikas kristieši atstājuši savu „komforta zonu”, lai piepildītu Kristus Lielo pavēli par pasaules evaņģelizāciju.

1998. gadā Skots Veslijs Brauns tika ordinēts mācītāja kalpošanai Amerikas Dienvidbaptistu savienībā. Kā pielūgsmes mācītājs viņš kalpojis Sandjego un Skotdeilā Arizonā. Kā garīgais skolotājs Brauns piedalās daudzos misijas un pielūgsmes semināros visā pasaulē. Būdams dinamisks vokālists un brīnišķīgs dziesmu autors Veslijs Brauns ar savu Gara iedvesmoto mūziku un Dieva vēsti uzrunā ļaudis visur, kur ierodas ar koncertiem. Daudzas no Skota dziesmām šodien jau kļuvušas par klasiku, tomēr visas izturējušas laika pārbaudi. Arī latviešu auditorijai pazīstami viņa hiti „This Little Child” („Šis mazais vbērns”), „I Wish You Jesus” („Es Tev vēlu Jēzu”), „He Will Carry You” („Viņš pasaules sāpes nes”) un citas. Skota dziesmas tulkotas daudzu pasaules tautu valodās, taču nekāds tulkojums nav vajadzīgs nesatricināmajai ticībai, kas ietverta šajās dziesmās.

Skots Veslijs Brauns sadarbojies ar tādām plaši pazīstamām kristīgām organizācijām kā „Promise Keepers”, „Youth with a Mission”, „Operation Mobilization”, „Open Doors” un „Campus Crusade for Christ”. Daudzi mūsdienu kristīgie mūziķi savu iedvesmu smēlušies Brauna muzikālajās kompozīcijās. Viņa dziesmas dziedājuši daudzi pazīstami kristīgie mākslinieki, piemēram, „Petra”, „The Imperials”, Pets Būns, Emija Granta, Sendija Petija, Brūss Kerols un citi.

Pats Veslijs Brauns par savas dzīves muzikālo ceļojumu teic: „Manas dziesmas ir daļa no mana garīgā ceļojuma. Tā ir mana ticības apliecība. Tā ir arī mana profesija - ticības profesija, kas pauž vēsti par brīnišķīgo Dievu. Viss, ko es daru un par ko dziedu, ir ar mērķi pasludināt Kristus varenību, pielūgt Viņu un no sirds kalpot Viņam. Soli Deo Gloria!


Skota Veslija Brauna albumi:

 • 1974 Scott Wesley Brown
 • 1976 I Am A Christian
 • 1977 I’m Not Religious, I Just Love The Lord
 • 1978 Songs and Stories
 • 1979 One Step Closer
 • 1981 SWB
 • 1982 Signature
 • 1984 All My Best (izlase)
 • 1984 Kingdom of Love
 • 1985 Somebody’s Brother
 • 1987 The Language of Jesus is Love
 • 1988 To the Ends of the Earth
 • 1988 All My Best/ The Language of Jesus is Love (izlase)
 • 1990 Living in the Comfort Zone
 • 1991 The Passionate Pursuite
 • 1993 Through the Years
 • 1995 The Scott Wesley Brown Collection (2 CD; izlase)
 • 1995 Mission of Praise
 • 1998 More Like You
 • 1998 Out of Africa
 • 2003 A Heart For You: A Worship Collection
 • 2004 Let the Nations Rejoice
 • 2005 Old Hymns Made New
 • 2011 Songs from the Valley

Raksts pirmoreiz publicēts žurnāla „Tikšanās” 2011. gada septembra numurā.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

  Nekas nav atrasts

Uzraksti komentāru