Bill & Gloria Gaither - dienvidu gospelmūzikas leģendas

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 05-12-2011

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Vai esat dzirdējuši par dienvidu gospelmūziku? Tas ir savdabīgs mūzikas žanrs, kurā sajaucies melno gospeļa, kantri un evaņģēlisko himnu skanējums. Vieni no spožākajiem šī žanra un visas pasaules kristīgās mūzikas pārstāvjiem ir Bils un Glorija Gaiteri.

Viljams Gaiters piedzima 1936. gadā Indianas pavalstī ASV. Pēc augstskolas Bils sāka strādāt par angļu valodas skolotāju, tomēr viņu ļoti saistīja mūzika. 1962. gadā viņš apprecējās ar Gloriju Sikalu. Muzicēšana Bila dzīvē ieņēma aizvien nozīmīgāku lomu un drīz vien vajadzēja izvēlēties - vai nu skolotāja darbs, vai mūzika. 1967. gadā Bils atstāja skolotāja vietu, lai savu dzīvi pilnībā veltītu kristīgajai mūzikai.

Savu pirmo grupu The Bill Gaither Trio Bils kopā ar māsu Mēriju Annu un brāli Deniju nodibināja, vēl būdams koledžas students. Drīz pēc kāzām Mērijas vietu grupā ieņēma Bila sieva Glorija. Trio repertuārā bija tradicionālā gospelmūzika, bet klausītājus uzrunāja Bila veidotās dziesmu apdares, kas visiem pazīstamajām baznīcas melodijām piešķīra mūsdienīgu skanējumu.

Daudz ilglaicīgāks izrādījās otrs Bila Gaitera muzikālais projekts Gaither Vocal Band (GVB). Tas dibināts 1981. gadā un turpina priecēt gospelmūzikas cienītājus vēl šodien. Tiesa, 1991. gadā, kad parādījās projekts Homecoming, grupa sāka domāt par darbības izbeigšanu, tomēr pēc tam, kad fani ar gavilēm sveica viņus „Homecoming” pirmajā koncertā, tika nolemts turpināt. Vēlāk gan grupas dalībnieku soloprojektu dēļ kvarteta muzikālās aktivitātes nedaudz pieklusa, taču 2008. gadā viņi no jauna sanāca kopā un nu jau kvartets bija kļuvis par kvintetu. GVB atgriešanās albums iznāca 2009. gada septembrī.

GVB muzikālais stils apvieno dienvidu gospela, kantri un inspirational mūzikas žanru iezīmes. Laika gaitā grupā dziedājuši tādi pazīstami kristīgās mūzikas mākslinieki kā Maikls Inglišs, Marks Lovrijs, Deivids Helps, Stīvs Grīns, Larnels Hariss, Džonatans Pīrss, Rass Tafs, Gajs Penrods un citi. Neiztrūkstoši visos laikos grupas dalībnieks bijis Bils Gaiters. Savas darbības gados Gaither Vocal Band izdevusi vairāk nekā 30 albumus.

Daudz lielākus panākumus nekā uz skatuves Bils un Glorija Gaiteri guvuši kā dziesmu autori. Daudzas no viņu dziesmām kļuvušas par kristīgās mūzikas zelta fondu. Pirmā no šādām visā pasaulē populārām dziesmām bija He Touched Me, ko Bils uzrakstīja 1964. gadā. Sekoja tādas pazīstamas kompozīcijas kā Because He Lives, The King Is Coming, Something Beautiful, It Is Finished un daudzas citas. Kopumā Bils un Glorija radījuši vairāk nekā 600 dziesmu, kuras iedvesmojis tādu dienvidu gospelmūzikas patriarhu kā Maikls Vudmens, Džeiks Hess, Hovijs Listers, Speers, Statesmen un The Happy Goodmans piemērs. Savukārt pašu Gaiteru dziesmas iekļautas daudzu kristīgās, kantrimūzikas un popmūzikas superzvaigzņu repertuārā.

Gaiteru ģimene ir ne vien ražīgi dziesmu autori, bet arī veiksmīgi uzņēmēji. Gaiteru dibinātās Gaither Music Company paspārnē darbojas mūzikas ierakstu izdevniecība, koncertapvienība, TV producentu grupa, autortiesību aģentūra, mūzikas veikalu tīkls, ierakstu studija un telemārketinga kompānija. Gaiteru uzņēmuma daļa ir arī Bila un Glorijas dēla Bendžija radītā animācijas filmu studija Livebait Productions. Savā dzīvesvietā Aleksandrijā, Indianā, Gaiteri uzcēluši kristīgo centru Gaither Family Resources, kur var ne tikai iepirkties un nobaudīt garšīgu maltīti centra restorānā, bet arī interesanti pavadīt laiku, dodoties ekskursijā uz kādu no Gaiteru muzikālās impērijas objektiem.

1994. gadā Bils nodibināja ierakstu kompāniju Spring Hill Music Group, kuras paspārnē darbojas daudzi dienvidu gospelmūzikas pārstāvji. Pēdējos gados tai pievienojušās divas meitas kompānijas, kuru pārziņā ir kristīgā rokmūzika un pielūgsmes mūzika. Nav iespējams pieminēt visus kristīgās mūzikas pārstāvjus, kas par savas karjeras izaugsmi var pateikties Bila Gaitera atbalstam un menedžera talantam. Tādas zvaigznes kā Maikls V. Smits, Sendija Patija, Karmens, Stīvs Grīns, Dons Francisko, Emija Granta, Maikls Inglišs, Sintija Klavsone, Marks Lovrijs un daudzi citi savu popularitāti ieguva, uzstājoties tieši Bila Gaitera rīkotajos koncertos.

Taču vislielākais Gaiteru muzikālais projekts ir 1991. gadā radītais Homecoming, kas šodien kļuvis par kristīgās mūzikas, jo īpaši dienvidu gospelmūzikas, vērienīgāko pasākumu. Tā ir mūzikas ierakstu, videofilmu un koncertu sērija, kuras ideja radās, kad Gaiteru studijā tika ierakstīts kādu gospelmūzikas albums, kurā piedalījās daudzas dienvidu gospelmūzikas zvaigznes. Pēc ieraksta mākslinieki sarunājās, stāstīja dažādus notikumus un klavieru pavadībā dziedāja tradicionālās gospeldziesmas. Bils to visu ierakstīja un vēlāk izdeva albumā. Negaidīti šāda nenoslīpēta „mājas” muzicēšana guva lielus panākumus. Kopš tā laika Homecoming koncertu formāts palicis nemainīgs - uz skatuves, kas atgādina mājas vidi, uzstājas dažādi dziedātāji. Goda vietā ir žanra veterāni, kam pievienojas jaunie izpildītāji. Pa vidu dziesmām skan gospelmūzikas leģendu komentāri un stāsti par viņu karjeras interesantākajiem mirkļiem.

Astoņpadsmit gados Homecoming koncertus noskatījušies vairāk nekā pusotrs miljons cilvēku visā pasaulē un pārdoto biļešu skaita ziņā šī koncertu sērija apsteigusi sekulārās mūzikas zvaigznes - Eltonu Džonu, Rodu Stjuartu un Fleetwood Mac. Divas reizes gadā Homecoming pasākumi noris uz liela kruīza kuģa. Septembrī šāds kruīzs tradicionāli tiek rīkots Aļaskas ūdeņos, bet februārī kuģis dodas uz kādu no tropu zemēm. Ar kruīziem saistīts viens no bēdīgākajiem, bet reizē arī simboliskākajiem notikumiem kristīgās mūzikas vēsturē. 2006. gadā koncerta laikā pianistu Entoniju Burgeru tieši uz skatuves piemeklēja sirdslēkme un viņš aizgāja Mūžībā, Bila, Glorijas un Homecoming kora dziedājuma pavadīts.

Šo gadu laikā notikuši vairāk nekā 70 Homecoming koncertu, ierakstīts aptuveni 90 CD un DVD albumu, kuru izdošanai izveidota ierakstu kompānija Spring House Music. Projektā piedalījušies vairāk nekā 200 kristīgās mūzikas mākslinieki. Homecoming sērijas video un CD regulāri ieņem augstas vietas pārdotāko albumu topos. Daudzi no koncertiem tiek rādīti ASV lielākajos kabeļtelevīzijas kanālos. Lielākoties tie ir kristīgie kanāli, taču koncerti pārraidīti arī nacionālajā televīzijā.

Savas muzikālās karjeras gados Bils un Glorija Gaiteri izdevuši 160 albumus, 21 no tiem ieguvis zelta, 22 platīna, bet 2 - multiplatīna statusu. Viņi ir ieguvuši sešas Grammy un vairāk nekā 30 Dove balvas. Amerikas komponistu un mūzikas izdevēju apvienība (ASCAP) 2000. gadā piešķīrusi Bilam un Glorijai Gadsimta labāko dziesmu autoru goda nosaukumu. 1982. gadā Bila un Glorijas Gaiteru vārds ierakstīts Gospelmūzikas Slavas zālē. Žurnāls Entrepreneur Magazine iekļāvis Bilu un Gloriju 75 labāko amerikāņu skatuves mākslinieku sarakstā.

Bet lai nu paliek apbalvojumi un slava. Kaut arī kristīgo un dienvidu gospelmūziku, tāpat kā amerikāņu tradicionālo kultūru, šodien grūti iedomāties bez Bila un Glorijas Gaiteriem, tomēr svarīgākais viņu mūža devums ir kristīgās vēsts izplatīšana ar mūziku. Viņu mūžs bijis veltīts, lai pagodinātu To, kurš viņiem un daudziem viņu kolēģiem dāvājis mūziķa talantu un spējas - vareno un mūžīgo Dievu.

   

Raksts pirmoreiz publicēts žurnāla „Tikšanās” 2010. gada februāra numurā.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

Uzraksti komentāru