Carola. Ar ticību un mīlestību

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 08-06-2011

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Kristīgās mūzikas pa­saulē nav daudz māksli­nieku, kas teju trīs gadu desmitus spējuši vienlīdz veiksmī­gi pastāvēt kā uz kristī­gās, tā sekulārās skatu­ves, gūstot nedalītas klausītāju simpātijas. Tā­da ir zviedru dziedātāja Karola, kas savas karje­ras gados ierakstījusi 20 albumus, 6 dziesmu iz­lases un vairākus DVD, piedalījusies daudzos kopprojektos. Viņas kris­tīgās kompozīcijas labprāt klausās laicīgā publika, savu­kārt kristiešiem patīk Karolas popdziesmas. Dziedā­tājas repertuārā var sastapt gan ticību apliecinošas himnas, gan skaistas mīlas balādes.

Karola Marija Hegkvista dzimusi 1966. gada 8. septembrī Stokholmā. Plašākai sabiedrībai viņas vārds kļu­va zināms 1977. gadā, kad meitene uzvarēja jauno ta­lantu konkursā un piedalījās televīzijas raidījumā. 1981. gadā jauno dziedātāju pamanīja ierakstu kompānijas Mariann šefs Bērts Karlsons un uzaicināja piedalīties Eirovīzijas dziesmu konkursa nacionālajā atlasē, taču Ka­rola atteicās. Tolaik viņa dziedāja Stokholmas restorānā Albatross, bet1982. gadā ierakstīja albumu kopā ar zviedru metālroka vienību Standby.

1983. gadā Karola tomēr nolēma piedalīties Eirovīzijā. Ar dziesmu Främling sešpadsmit gadus vecā dzie­dātajā ātri iekaroja skatītāju simpātijas un notika neticamais - visās žūriju grupās dziesma saņēma augstāko novērtējumu. Dažu mēnešu laikā tā kļuva tik populāra, ka Eirovīzijas fināla tiešraidi no Minhenes noskatījās 6,1 miljons zviedru jeb 84% valsts iedzīvotāju. Šāds reitings Zviedrijas TV vēsturē vēl nebija pieredzēts. Konkursā Karola izcīnīja trešo vietu tūlīt aiz Luksemburgas un Izraēlas pārstāvēm.

Karolas debijas albumam bija tikpat spoži panākumi - tika pārdots miljons tā kopiju, izcīnīts septiņkārtīga platīna diska statuss. Divdesmit četras nedēļas albums turējās mūzikas tabulu virsotnēs. Karola saņēma savu pirmo starptautis­ko balvu - Golden Ampex Reel Award, tika izdota albuma starptautiskā versija Carola…with Love, dziesma Främling ierakstīta angļu, vācu un holandiešu valodā. Dziedātāja piedalījās TV raidījumos visa Eiropā, bet dzimtajā Zviedrijā tika uzstādīts jauns rekords - 24 no 26 pilsētām, kur uzstājās Karola, apmeklētāju skaits pārspēja visu iepriekš pieredzēto. Kopumā šos koncertus noskatījās 220 000 cilvēku.

Sadarbībā ar kompāniju Mariann tika izdoti vēl trīs Karolas albumi un to angļu versijas, tomēr 1983. gadā dziedātāja noslēdza jaunu ierakstu līgumu - šoreiz ar mūzikas industrijas milzi Polydor. Par viņas nākamā al­buma producentu kļuva leģendārās grupas BeeGees da­lībnieks Moriss Gibs, arī mūziku rakstīja brāļi Moriss un Robins Gibi. Albums Runaway iznāca 1986. gadā un Zviedrijā vien tika pārdotas 230 000 tā kopijas, izpelno­ties dubultplatīna statusu.

Neraugoties uz lielajiem panākumiem, 1987. gadā Karola pameta sekulāro skatuvi, lai kalpotu Kristum. Kristīgās mūzikas koncertā Gēteborgā viņa daudzu tūk­stošu skatītāju priekšā lūdza Dievam piedošanu par sa­viem grēkiem. Veselu gadu kopā ar pianistu Pēru Ēriku Halīnu Karola uzstājās dažādās Zviedrijas draudzēs, bet turnejas noslēguma koncerts Ketvīkas baznīcā tika iz­dots koncertalbumā un rādīts televīzijā. 1988. gadā Ka­rola devās uz ASV, lai studētu Christ for the Nations Bī­beles skolā Teksasā. Plašsaziņas līdzekļos parādījās intervijas, kurās dziedātāja stāstīja par savu jauno dzīvi ārpus mūzikas biznesa.

Uz lielās skatuves Karola atgriezās 1990. gadā, kad Eirovīzijas nacionālajā atlasē ieguva otro vietu un sadar­bībā ar Virgin izdeva albumu Much More. Eirovīzijā dziedātāja piedalījās arī 1991. gadā. Par dziesmu Fangad Av En Stormwind savas balsis atdeva 5,7 miljoni zviedru. Konkursa finālā Romā dziesma ieguva vienādu punktu skaitu ar Francijas dziesmu, tomēr, pateicoties kuplākam „lielo” punktu skaitam, lika atzīta par uzvarē­tāju. Panākumi Eiropā pavēra ceļu uz pasaules skatuvēm. Karola viesojās Ķīnā, kur viņas uzstāšanos televīzi­jā noskatījās 800 miljoni cilvēku, bet pēc gada tika izdots dziedātājas albums - pirmais skandināvu māksli­nieka albums šajā Āzijas valstī.

Nosvinējusi savu skatuves gaitu 10 gadu jubileju, Karola no jauna pievērsās kristīgajai mūzikai. Albums My Tribute (1993) tika izdots 16 valstīs un kļuva populārs visā Eiropā. Par šo albumu Karola 1994. gadā saņē­ma gada labākā gospelmākslinieka titulu Nīderlandē. Sekoja koncertsezona vairāk nekā pusgada garumā, ku­ras ietvaros dziedātāja uzstājās kopā ar tādām slavenī­bām kā Joybells, Džodiju Feimu, Pēru Ēriku Halīnu un Chicago Community Gospel Choir.

1994. gada beigās klajā nāca albums Personlight, kurā klausītāji Karolu pirmoreiz iepazina arī kā dziesmu autori, bet 1995. gadā sākās viņas mūziklu aktrises kar­jera. Gandrīz četras sezonas Karola spēlēja Marijas lo­mu mūziklā Mūzikas skaņas. Mūzikls bija ārkārtīgi populārs Zviedrijā, tika izdots arī tā dziesmu albums. Par šo lomu Karola saņēma balvu Zelta maska kā labākā komēdiju un mūziklu aktrise. Trīs gadus vēlāk viņas balss bija dzirdama norvēģu mūziklā Sofijas pasaule, bet 2002. gadā Londonas Karaliskajā teātrī Karola no­spēlēja Fantīnes lomu mūziklā Nožēlojamie pēc V. Igo darba motīviem. Dziedātāja piedalījusies arī animācijas filmas Ēģiptes princis zviedru versijas ieskaņošanā.

Sadarbībā ar norvēģu kristīgo fondu Kristelig Kulturverksted Karola 90. gadu beigās izdeva trīs kristīgi orien­tētus albumus. Pirmais bija komponistes Līnas Sandēlas dziesmu albums Blott en Dag (1998) ar psalmu tek­stiem, bet 1999. gada nogalē Karola devas uz Betlēmi, lai ierakstītu savu trešo Ziemassvētku albumu Jul i Betlehem, kas vēl joprojām ik gadu rotā Zviedrijas populārāko Ziemassvētku albumu tabulas. Kā trešais 2001. gadā ta­pa Karolas albums bērniem, kur iekļautas pazīstamas skandināvu un citu tautu šūpuļdziesmu melodijas. Tajā pašā gadā Universal Records paspārne iznāca Karo­las jaunais popalbums My Show, kam vairākas kompo­zīcijas atkal bija sarakstījuši brāļi Gibi.

2003. gadā Zviedrijā plaši atzīmēja Karolas fantastiskās karjeras 20 gadus. Par godu šim notikumam tika rīkoti kon­certi un TV izrādes, izdotas di­vas dziesmu izlases un DVD. Bet 2004. gadā Karola savus cienītājus iepriecināja ar jaunu kristīgu albumu Credo - spilgtu mākslinieces mūža, talanta un ticības apliecinājumu.

Karola nekad nav slēpusi savu ticību Dievam. Par to viņa runā intervijās TV, radio un laikrakstos, par to liecina no skatuves. Karola ir dziedājusi visos lielākajos kristīgās mūzi­kas koncertos Skandināvijā, uzstājusies daudzās draudzēs un baznīcās, regulāri piedalās ticības konferencēs Nīhemā un Upsalā. Ilgus gadus dziedātāja bija aktīva draudzes Karisma Center locekle. Tikai ticības spēkā Karola spējusi izturēt smagos pārbaudījumus sava dzīvē - izirušo laulību ar evaņ­ģēlistu Rūnaru Šēgardu, abu vecāku nāvi. Liberālajā Zvied­rijā viņa tiek asi kritizēta par sa­vu nostāju homoseksuālisma jautājumā. Karola to uzskata par smagu grēku un savu viedokli atklāti pauž plašsaziņas līdzek­ļos. Tomēr, neskatoties uz kritiku un pārbaudījumiem, dziedātāja ir iemīļota gan pieaugušo, gan bērnu vidū, ar vi­siem prot atrast kopēju valodu, visiem liecina par Dievu. „Zelta meitene” ir ieguvusi nedalītu zviedru tautas mīlestību. Dievs mani vienmēr ir nesis uz savām rokām! - sava talanta un veik­smes noslēpumu atklāj Karola.

  

Carola kristīgie albumi:

 • 1983 Julefrid med Carola (Ziemassvētku nepilna laika albums)
 • 1991 Carola Jul (Ziemassvētku)
 • 1993 My Tribute (angļu val.)
 • 1998 Blott en dag
 • 1999 Jul i Betlehem (Ziemassvētku)
 • 2001 Sov på min arm (šūpuļdziesmas)
 • 2003 Jul i Betlehem (papildināts jubilejas izdevums)
 • 2004 Credo
 • 2005 Störst av allt
 • 2007 I denna natt blir världen ny - Jul i Betlehem II (Ziemassvētku)
 • 2009 Christmas in Betlehem (Ziemassvētku, angļu val.)

Carola kristīgie video:

 • 2004 Julkonsert (Ziemassvētku)

  

Raksts pirmoreiz publicēts žurnāla „Tikšanās” 2005. gada augusta numurā.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

Uzraksti komentāru