John Michael Talbot - Kristus trubadūrs

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 14-03-2011

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Ir pārsteidzoši uzzināt, kā ļaudis atklāj savu patieso aicinājumu. Zināmi notikumi dzīvē veido pagrieziena punktu, kas liek cilvēkiem pārvērtēt ceļu, kuru tie izvēlējušies, un noved pie atklāsmes par Dievu. Lasot šo rakstu jūs uzzināsiet, kā šī brīnumainā pārvērtība notika populārā kristīgā mūziķa Džona Maikla Talbota dzīvē.

J. M. Talbots dzimis 1954. gadā Oklahomā muzikālā metodistu ģimenē. Ģitāru viņš sāka spēlēt desmit gadu vecumā, bet piecpadsmit gadu vecumā pameta skolu un kļuva par vecākā brāļa Terija dibinātās grupas Mason Proffit ģitāristu. Grupa uzskatāma par vienu no kantri un folkroka pionieriem, izdevusi piecus albumus un uzstājusies kopā ar tādām slavenībām kā The Byrds, Poco, Pink Floyd, Grateful Dead.

70. gadu sākumā Mason Proffit piedalījās Ozarkas kalnu folkmūzikas festivālā Jurekaspringsā Arkanzasā, kur uzstājās kā leģendārās roka karalienes Dženisas Džoplinas iesildītājgrupa. Džons vēroja, kā Dženisa tukšoja vienu alkohola pudeli pēc otras it kā tā būtu limonāde. Pēc koncerta viņš uzkāpa uz skatuves. „Arēnas grīdu klāja neskaitāmas tukšas viskija un vīna pudeles, alus bundžas un narkotiku atliekas. Pēkšņi rokzvaigžņu dzīve man šķita tukša un nožēlojama,” atceras Džons.

Šis nepavisam nebija tas dzīves modelis, kādu viņš vēlējās. Līdz šim Džons bija strādājis plecu pie pleca ar rokzvaigznēm, kuras pielūdza un kurām vēlējās līdzināties. Tomēr uzstājoties uz vienas skatuves, ģērbjoties vienā ģērbtuvē, viņš iepazina savu elku patieso dzīvi, un tā viņu šokēja. Stāvot uz tukšās Ozarkas festivāla skatuves, viņam nācās vēlreiz pārdomāt savas dzīves izvēli.

Talbots pameta Mason Proffit un dažus turpmākos gadus nodevās garīgiem meklējumiem. Viņš apmetās kādā fermā Indianā, audzēja dārzeņus un studēja pasaules reliģijas - hinduismu, budismu, jūdaismu, arī Amerikas indiāņu pagāniskās reliģijas. Kādu dienu Džons atcerējās vecāsmātes dāvāto Bībeli, izlasīja un atrada to, ko bija tik ilgi meklējis. „Es to nesauktu par vīziju,” Talbots teic, - „tomēr es redzēju Kristus tēlu. Es zināju - tas ir Jēzus. Man tas ticību padarīja ļoti personīgu.”

Kopā ar brāli Teriju Džons iesaistījās Jēzus kustībā. Viņš rūpīgi izvērtēja visas kristīgās denominācijas, un visvairāk viņu uzrunāja katolicisms. „Tā nebija tikai kāda neskaidra apjausma,” viņš atceras. „Šeit es ieraudzīju dzīvi Kristū kā harmoniju un mieru.”

„Jautāju Dievam, ko darīt tālāk. Dievs teica: spēlē savu mūziku, un Es tev atvēršu durvis.” Džons un Terijs kompānijā Warner ierakstīja albumu Reborn, bet vēlāk Džons noslēdza kontraktu ar Sparrow un sāka solokarjeru. 1976. gadā klajā nāca viņa debijas albums John Michael Talbot, kam 1977. gadā sekoja The New Earth. Šo, tāpat kā daudzu turpmāko Talbota albumu producents bija Billijs Rejs.

Džonu dziļi iedvesmoja Sv. Asīzes Franciska dzīve, un viņš sāka mācīties franciskāņu mācību centrā Indianopolisā. 1978. gadā Džons Maikls Talbots deva nabadzības, šķīstības un paklausības solījumu un pievienojās franciskāņu laju ordenim. Dziļi mežā viņš uzcēla vientuļnieka mītni un no vecām armijas segām izgatavoja mūka tērpu. „Sākumā es plānoju dzīvot kā vientuļnieks klusās meditācijās, taču studējot Baznīcas vēsturi sapratu, ka kopienas vienmēr bijušas neatņemama Baznīcas sastāvdaļa. Tādēļ es nodibināju The Little Portion lūgšanu namu, kur vēlējos dalīties ar citiem mīlestībā uz Jēzu.”

Lūgšanu nama apmeklētāji iepazina Talbotu kā patiesu Dieva vīru un pievienojās viņam lūgšanās, meditācijās un Svētā Gara pilnības meklējumos. Džons viņus laipni uzņēma un vadīja lūgšanā ar dziesmām, kuru teksti bija Svēto Rakstu iedvesmoti. Talbota mīlestība uz agrīnās kristietības, viduslaiku un renesanses mūziku vienmēr radīja brīnišķīgus muzikālus svētkus.

Little Portion apmeklētāju skaits turpināja augt un Talbota garīgais padomdevējs Martins Volters ieteica viņam dibināt savu kopienu. 1982. gadā Talbots kopā ar vēl sešiem cilvēkiem Jurekaspringsā Arkanzasā nodibināja kopienu The Little Portion Hermitage. „Es biju pārdevis visu - mašīnu, māju, lielāko daļu savu drēbju, taču nevarēju atrast nevienu, kas vēlētos pirkt 25 akrus zemes, ko biju iegādājies Ozarkā vēl Mason Proffit laikos. Dievam bija cits mērķis.”

Šodien kopienas mītnē Arkanzasā dzīvo vairāk nekā 40 cilvēku, bet visā pasaulē vairāk nekā 500 kopienas locekļu. Viņi paši sevi dēvē par žēlsirdības brāļiem un māsām. Tā ir vienīgā kopiena Ziemeļamerikā, kam ir kanonisks statuss katoļu Baznīcā un viena no desmit pasaulē, kur vienkopus dzīvo cilvēki, kas pieņēmuši celibātu, neprecētie, precēti pāri un ģimenes ar bērniem. Kopiena sevi nodrošina ar visu dzīvei nepieciešamo. Savā, nu jau 250 akru lielajā īpašumā, viņi audzē pārtiku, zvejo zivis ezerā, audzē cūkas, trušus, vistas un govis, kā arī pārdod ekoloģiski tīro produkciju vietējos tirgos. Ievērojama daļa līdzekļu tiek iegūti, izplatot Talbota mūzikas ierakstus.

Sv. Franciska tradīciju garā žēlsirdības brāļi un māsas klauvē pie ļaužu durvīm un piedāvā savu palīdzību katram, kam tas nepieciešams. Līdztekus saviem koncertiem Talbots organizē Lūgšanu gājienus, kad kopienas cilvēki dodas no pilsētas uz pilsētu, kalpojot cilvēkiem viņu vajadzībās. Pēc Kristus mācekļu parauga ceļā viņi neņem līdzi ne naudu, ne pārtiku, kā arī iepriekš nevienojas par naktsmājām, bet ir pateicīgi par visu, ko Dievs dod.

Little Portion Hermitage ir Starptautiskā Žēlsirdības korpusa dalībniece. Tā ir organizācija, kas nodrošina ārkārtas palīdzību jaunattīstības valstīm. Viņi palīdz cilvēkiem Āfrikā, Afganistānā, bijušajā Dienvidslāvijā. Talbots ir kalpojis arī Vidējos Austrumos, Centrālamerikā un Filipīnās.

Tomēr galvenā Džona Maikla Talbota kalpošana ir un paliek mūzika. „Es esmu pilnveidojis savu prasmi rakstīt uz lūgšanām balstītu mūziku. Tā ir sakramentāla mūzika, kas cilvēku vada uz ticības pilnību. Šāda ticībā balstīta mūzika paņem klausītāju un ieved to ciešākās attiecībās ar Dievu, pieved tuvu tā Kunga sirdij. Tā pasaka nepasakāmo, ieved gaismā, kas ir pārāka par katru cilvēka saprašanu. Šāda mūzika pilda pravietisku funkciju. Ja tev ir ko teikt cilvēkiem, tev nav jābīstas ar to dalīties,” teic Talbots.

Starp Dž. M. Talbota dziesmām ir gan balādes, gan slavas un pielūgsmes dziesmas, gan gregoriskie dziedājumi. Tā ir meditatīva stila mūzika, kas lieliski izceļ viņa kristāltīro tenoru un klasiskās ģitāras skaņas. „Mana mūzika nav gospels un nav arī mūsdienu kristīgā mūzika. Tā ir svēta, sakrāla, tā ir unikāla,” Džons skaidro.

Lai atbalstītu šādas mūzikas izdošanu, Talbots 1992. gadā nodibināja ierakstu kompāniju Troubadour for the Lord, kas izdevusi daudzus paša Talbota albumus un strādā arī ar citiem mūziķiem. 1998. gadā klajā nāca sešu instrumentālās mūzikas albumu sērija Pathway, kas klausītāju aizved Dieva troņa priekšā. Savukārt 1999. gada albuma Cave of the Heart atgriežas pie vecā oriģinālā Dž. M. Talbota skanējuma - virtuoza ģitārspēle, spilgts vokāls, dvēseli aizskarošas melodijas un uzrunājoši dziesmu teksti.

Džons Maikls Talbots šodien ir vispazīstamākais katoļu mūziķis, kuru labprāt klausās arī protestantu auditorija. Viņš ierakstījis vairāk nekā 50 albumus, desmit reizes ticis nominēts prestižajai kristīgās mūzikas balvai Dove un vienu reizi to arī saņēmis 1982. gadā par albumu Light Eternal. Apbalvots ar Nacionālās ierakstu akadēmijas (NARAS) prezidenta balvu. 1988. gadā Billboard Magazine Talbotam piešķīra titulu „Kristīgais mākslinieks nr. 1.” Viņš sarakstījis 19 grāmatas un daudzus rakstus žurnāliem, ir paša dibinātās Katoļu mūziķu asociācijas (CAM) prezidents, uzstājies daudzos laicīgos un Baznīcas oficiālos pasākumos. Viņa mūziku klausījušies Romas pāvests un Māte Terēze.

1989. gadā Džons devās katoļu Baznīcas svētītā laulībā ar bijušo mūķeni un skolotāju Violu Pratku. Ik mēnesi vienu nedēļu viņš atrodas ceļā, sniedz 50 koncertus gadā un lasa lekcijas The Little Portion Hermitage mācību centrā. „Es par Kristu domāju kā par orķestra diriģentu. Uzticami ir spēlētāji, kas seko Viņa vadībai un nošu lapai. Lieli mākslinieki spēj nolasīt notis un radīt skaistu mūziku, tomēr visam orķestrim ir jāskatās tajā pašā nošu lapā un jāspēlē tās pašas notis. Ja kāds nolemj vairāk improvizēt nekā sekot notīm, simfonija pārvēršas haosā.”

Talbots mēģina kaut nedaudz iegrožot šo haosu, izplatot Dieva Vārdu kur vien iespējams - mūzikā, grāmatās, video, kopienas dzīves stilā. Viņam rūp, kas šodien notiek Amerikā. „Ļaudis ir nobijušies un samulsuši,” viņš saka. „Sabiedrība ir deģenerējusies kā vēl nekad. Taču es jūtu arī lielu garīgu izsalkumu.”

„Jēzus ir bijis tik labs pret mani,” teic Džons Maikls Talbots. „Viņš man dāvājis pestīšanu un iespēju palīdzēt citiem. Jo ilgāk es dzīvoju, jo vairāk redzu mūsu kopienas sūtību - būt uzticīgiem. Mēs taču visi dzīvojam ne vairāk un ne mazāk kā Jēzus Kristus Evaņģēlijam.”

   

John Michael Talbot albumi:

 • 1974 Reborn (kopā ar brāli Teriju)
 • 1976 John Michael Talbot
 • 1977 The New Earth
 • 1979 The Lord’s Supper (pielūgsmes albums)
 • 1980 Come to the Quiet
 • 1980 The Painter (kopā ar brāli Teriju)
 • 1980 Beginnings (izlase)
 • 1981 For the Bride
 • 1981 Troubadour of the Great King
 • 1982 Light Eternal
 • 1982 Songs for Worship Vol. 1 (pielūgsmes albums)
 • 1983 No Longer Strangers (kopā ar brāli Teriju)
 • 1984 The God of Life
 • 1985 Songs for Worship Vol. 2 (pielūgsmes albums)
 • 1985 The Quiet (instrumentāls albums)
 • 1986 Be Exalted (pielūgsmes albums)
 • 1986 Empty Canvas
 • 1987 Heart of the Shepherd
 • 1987 Quiet Reflections
 • 1988 The Regathering
 • 1989 The Lover and the Beloved
 • 1989 Master Collection V1 - The Quiet Side (2 CD izlase)
 • 1990 Hiding Place
 • 1990 The Birth of Jesus: A Celebration of Christmas (Ziemassvētku)
 • 1990 Come Worship the Lord Vol. 1 (pielūgsmes albums)
 • 1990 Come Worship the Lord Vol. 2 (pielūgsmes albums)
 • 1992 The Master Musician
 • 1993 Meditations in the Spirit
 • 1994 Meditations from Solitude
 • 1995 Chant from the Hermitage (gregoriskie dziedājumi)
 • 1995 Collection (2 CD izlase)
 • 1995 The Talbot Brothers Collection (2 CD izlase; kopā ar brāli Teriju)
 • 1996 Brother to Brother (kopā ar Michael Card)
 • 1996 Our Blessing Cup (liturģiskie dziedājumi)
 • 1996 Troubadour for the Lord (izlase)
 • 1997 Table of Plenty (pielūgsmes albums)
 • 1998 Pathways to Wisdom (instrumentāls albums)
 • 1998 Pathways to Solitude (instrumentāls albums)
 • 1998 Hidden Pathways (instrumentāls albums)
 • 1998 Spirit Pathways (instrumentāls albums)
 • 1998 Quiet Pathways (instrumentāls albums)
 • 1998 Pathways of the Shepherd (instrumentāls albums)
 • 1999 Cave of the Heart
 • 2000 Simple Heart
 • 2001 Wisdom
 • 2003 Signatures
 • 2005 City of God
 • 2005 Monk Rock
 • 2006 The Beautiful City
 • 2007 Living Water 50th
 • 2008 The Troubadour Years (izlase)
 • 2009 Concert Songs
 • 2010 Worship and Bow Down - Pending Release Fall, 2010

   

Raksts pirmoreiz publicēts žurnāla „Tikšanās” 2002. gada jūnija numurā.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

  Nekas nav atrasts

Uzraksti komentāru