P.O.D. - Kristus kareivji

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 24-05-2010

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

P.O.D. - šķiet, viena no pazīstamākajām kristīgajām smagās mūzikas grupām pasaulē. Grupas izdoto albumu kopējā tirāža pārsniedz 10 miljonus, daudzi no tiem ieguvuši zelta un platīna statusu. Trīs reizes P.O.D. nominēta „Grammy” balvai, ieguvusi citas mūzikas industrijas balvas. Viņu mūzika iekļauta vairāku Holivudas filmu skaņu celiņos, grupa koncertējusi daudzās pasaules valstīs.

1991. gadā divi puiši no Sandjego - Markos Kuriels un Noa „Wuv” Bernardo - nodibināja grupu „Eschatos”, kas spēlēja dažādās ballītēs, izpildot galvenokārt pazīstamu grupu repertuāru. Drīz viņiem pievienojās Pols „Sonny” Sandovals, kas bija kristietis. „Savulaik mana ģimene atradās sabrukuma priekšā, es pats biju ielu bandā. Viss pārmainījās, kad mūsu tēvocis pieņēma Kristu. Mēs vērojām, kā mainās viņa dzīve, un pamazām sākām ticēt Jēzum. Dievs atjaunoja mūsu ģimeni, es uzaugu kā kristietis, un Jēzus bija ļoti reāls manā dzīvē,” atceras Sonijs.

Tieši Sonijs bija tas, kurš izdomāja grupai jaunu nosaukumu - P.O.D. Tas ir saīsinājums no banku praksē lietotā termina „Payable On Death”, kas apzīmē naudas izmaksu nāves gadījumā. Grupa šo jēdzienu skaidro kā metaforu un saista ar Jēzus Kristus personību, kurš ar savām asinīm samaksāja par visas cilvēces grēkiem.

1994.gadā grupai pievienojās basģitārists Marks „Traa” Daniels, kurš stājās aizgājušā Geiba Portillo vietā. Bernardo tēva dibinātās ierakstu firmas „Rescue Records” paspārnē P.O.D. izdeva trīs albumus, kas gan neguva lielus panākumus. Nākamos piecus gadus puiši ceļoja pa valsti, piedalīdamies citu grupu koncertos kā iesildošā grupa. Galu galā par viņiem interesi izrādīja kristīgā ierakstu kompānija „Essential”, kas piedāvāja puišiem 100 000 dolāru vērtu kontraktu, taču viņi atteicās, jo „Dievam priekš P.O.D. ir dižāki plāni”.

Tā arī notika. 1998. gadā P.O.D. parakstīja līgumu ar lielo „Atlantic Records” un jau pēc gada klajā nāca viņu pirmais profesionālais albums „Fundamental Elements Of Southtown”, kas drīz pēc iznākšanas jau ieņēma pirmās vietas „Billboard” aptaujās, bet pēc kāda laika sasniedza miljons pārdotu eksemplāru un ieguva platīna statusu. Albuma dziesma „Rock The Party” kļuva par vienu no populārākajiem 1999. gada klubu un radio hītiem, bet tās video ieguva pirmo vietu MTV raidījumā „Total Request Live Show”.

2000. gadu P.O.D. pavadīja uzstājoties kopā ar tādiem grandiem kā „Linkin Park”, „Staind”, „Crazy Town”, „Kid Rock”. Šajā laikā viņi ieguva arī vairākas savas dzimtās pilsētas Sandjego mūzikas balvas. 2001. gada pavasarī iznāca albums „Sattelite”, kas guva milzīgus panākumus. Radiostaciju un muzikālo televīziju ēters bija burtiski pārpludināts ar P.O.D. dziesmām. Dziesmas „Alive” video atkal kļuva par MTV gada visspēlētāko hītu. Dziesma tika arī nominēta 2002. gada „Grammy” balvai kategorijā „Labākais smagā roka priekšnesums”.

Par vēl vienu P.O.D. megahītu kļuva dziesma „Youth Of The Nation”, kas veltīta apšaudes upuriem Santanas, Kolumbainas un Granīthilzas vidusskolās. Markos Kuriels atceras: „Mēs atradāmies ierakstu studijā blakus vienai no skolām. Bijām šokēti redzot helikopterus un automašīnas, kas drāzās garām. Nesapratām, kas notiek, kamēr neieslēdzām televizoru. Dzirdot par notikušo, sākām spēlēt melodiju - ritms nāca pats no sevis, pēc tam Bernardo pievienoja bītu. Tā radās šī dziesma.” Par „Youth Of The Nation” satriecoši emocionālo tekstu Sonija Sandovala vaska figūra nonāca Rokenrola slavas zāles dzejnieku istabā, kur tā atrodas līdzās Džima Morisona un Boba Dilana figūrām. Arī šī dziesma tika nominēta „Grammy” balvai kategorijā „Labākais smagā roka priekšnesums”.

Kad 2003. gada sākumā grupu atstāja viens no tās dibinātājiem Markos Kuriels, pārējie puiši pavisam nopietni apsvēra iespēju beigt kopīgu muzicēšanu. Tomēr aizgājušā Markosa vietā tika uzaicināts kristīgās metālgrupas „Living Sacrifice” dalībnieks Džeisons Trebijs. Tajā pašā gadā iznāca P.O.D. albums „Payable On Death”, kas izpelnījās asu kristīgās sabiedrības nosodījumu sava „okultā” noformējuma dēļ. Vairāk nekā 85% ASV kristīgo veikalu šo albumu izņēma no saviem plauktiem. Albumu izglāba tādas dziesmas kā „Will You” un „Change the World”, kas palīdzēja pārdot 520 000 tā eksemplārus un iegūt zelta statusu.

Nākamais grupas albums „Testify” dienas gaismu ieraudzīja 2006. gada sākumā un tā dziesmas atkal ieņēma visaugstākās vietas mūzikas tabulās visā pasaulē. Lai īstenotu savu nākotnes redzējumu, tā paša gada vasarā P.O.D. pārtrauca sadarbību ar kompāniju „Atlantic”. Par P.O.D. jauno ierakstu kompāniju kļuva „INO Records”. Kādā intervijā Sonijs stāsta: „Pēc aiziešanas no „Atlantic”, mēs runājām ar daudzām kompānijām. INO mums šķita visgodīgākie un atvērtākie. Viņi mūs neizmantos. Studijas īpašnieks ir mūsu daiļrades cienītājs un vienkārši vēlas dāvāt ļaudīm šīs dziesmas”.

2007. gadā grupā atgriezās Markos Kuriels un tūlīt pat iekļāvās jaunā albuma sagatavošanā. Vasarā P.O.D. piedalījās evaņģelizācijas pasākumā „Harvest Crusade” Anaheimā, kur trīs dienās viņus noklausījās 42 000 klausītāju. Albums „When Angels & Serpents Dance” klajā nāca 2008. gada aprīlī. Tā paša gada septembrī P.O.D. kopā ar citām grupām devās uz Austrāliju, lai piedalītos plašā koncertūrē „Music As A Weapon”, bet pašā gada nogalē sākās pirmā grupas tūre Dienvidamerikā, kuras ietvaros puiši koncertēja Brazīlijā, Čīlē un Kolumbijā.

Pēc 2009. gada Eiropas koncerttūres P.O.D. paņēma „sabata gadu”. Puiši gandrīz nekur nebija publiski redzami, vien uzstājās dažos nelielos koncertos. Ar koncertu sēriju Dienvidamerikā 2010. gada martā un aprīlī grupa ir atsākusi aktīvu koncertdarbību, bet gada beigās paredzēta jauna albuma iznākšana.

P.O.D. muzikālais stils svārstās no „rap metal” agrīnajos albumos līdz „nu metal” un regeja ietekmētām „alternative metal” skaņām vēlākajā daiļradē. Savukārt līdz šim pēdējais grupas albums „When Angels & Serpents Dance” ir alternatīvā roka, regejroka un „latino” ietekmētas metālmūzikas kombinācija. P.O.D. dziesmas dzirdamas arī daudzās pazīstamās Holivudas filmās.

Kaut arī daži no P.O.D. daiļrades aspektiem un sadarbība ar tādām sekulārām grupām, kas savā mūzikā un dzīvesveidā ir tālu no kristīgajām vērtībām, radījuši asas diskusijas kristīgajā sabiedrībā, grupas dalībnieki sevi uzskata par garīgi atdzimušiem kristiešiem, kuru kristīgajai pārliecībai ir centrālā vieta arī viņu mūzikā. Sonijs teic: „ Es ticu Jēzum. Es ticu, ka Viņš ir nomiris par maniem grēkiem. Viss pārējais nav tik svarīgi.” Bet Markos Kuriels piebilst: „Mēs cenšamies sniegt ļaudīm pozitīvas emocijas, kas nāk no mūsu ticības Dievam. Mēs gribam ietekmēt sabiedrību un iedvesmot cilvēkus.”

Atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai kādu patiešām P.O.D. mūzika ir uzrunājusi tā, ka viņa dzīve mainījusies, Markos teic: „Nesen man stāstīja par kādu dziedātāju, kas saņem daudz vēstules par pašnāvību. Tas nav nekāds brīnums, jo viņa mūzika ir ļoti depresīva. Mēs arī saņemam tonnām vēstuļu, kurās cilvēki raksta, ka gribējuši izdarīt pašnāvību, taču mūsu mūzika palīdzējusi tiem izķepuroties. Mēs spēlējam, lai uzmundrinātu un iedvesmotu. P.O.D. - tā ir grupa cilvēkiem.”

P.O.D. ir viena no veiksmīgākajām kristīgajām rokgrupām pasaulē. Domājot par mūsdienu kristīgo sabiedrību Sonijs Sandovals teic: „Šodien mēs vienkārši esam spiesti tuvoties Dievam, jo šī pasaule kļūst arvien netīrāka un neprātīgāka. Es negribu, lai kristieši būtu maza nobijušos ļaužu grupiņa, kas no visiem cenšas slēpt patiesību. Mums ir jāiziet ielās un jācīnās par savu ticību, neskatoties uz lielo pretestību visapkārt. Svarīgākais ir pavadīt laiku ar To Kungu, tad ne no kā nebūs jābaidās. Ir pienācis laiks tikt pagremdētiem Kristū, citādi pasaule pagremdēs mūs sevī. Nebīstieties, ko par jums teiks cilvēki, bīstieties, ko par jums teiks ķēniņu Ķēniņš. Mēs esam Viņa kareivji.”

*****

P.S. šis raksts bija paredzēts publicēšanai žurnāla „Tikšanās” 2010. gada aprīļa numurā. Diemžēl P.O.D. tetovētie ķermeņi, kā arī radikālā un dažkārt visai pretrunīgā daiļrade izrādījās klupšanas akmens arī Latvijas kristīgajai sabiedrībai. Ar LKR prezidenta lēmumu raksts tika izņemts no jau publicēšanai sagatavotā žurnāla maketa.

   

© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

Uzraksti komentāru