Teen Challenge. Jēzus faktors

Ievietoja | Sadaļa Vasarsvētku kustība | Publicēts 22-02-2010

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

2008. gadā apritēja 50 gadi kopš dibināta kristīgā organizācija Teen Challenge, kuras aicinājums ir palīdzēt dažāda veida atkarīgajiem - narkomāniem, alkoholiķiem, prostitūtām, ielu jauniešiem. 1958. gadā jauns mācītājs Deivids Vilkersons no provinces devās uz Ņujorku, lai palīdzētu pusaudžiem, kas savas dienas pavadīja uz ielas. Vilkersona ticības un sludināšanas rezultātā pie Kristus atgriezās daudzi Ņujorkas ielu bandu locekļi un drīz pēc tam Bruklinā tika atvērts pirmais Teen Challenge centrs atkarīgajiem. Šodien Teen Challenge darbojas visā pasaulē, tai ir 1060 centri 82 valstīs. 50 gadu laikā tūkstošiem atkarīgo ir izgājuši rehabilitācijas programmu un ieguvuši brīvību Jēzū Kristū.

Ar Teen Challenge darbu saistītas divas ievērojamas Ņujorkas draudzes - Deivida Vilkersona Taimskvēra draudze (Times Square Church), kas atrodas pašā Ņujorkas centrā, un Bruklinas Tempļa (Brooklyn Tabernacle) draudze, tāpat vairākas kristīgajā sabiedrībā leģendāras personības, piemēram, Deivids Vilkersons un viņa brālis Dons, Nikijs Kruzs, Stīvs Hils, Sonijs Argunzoni un citi. 2008. gada vasarā Ņujorkā notika Teen Challenge jubilejas svinības. Par saviem iespaidiem šajā pasākumā stāsta Teen Challenge Latvijas nodaļas direktors, mācītājs Modris Ozolinkevičs:.

- Tie patiešām bija īsti svētki. Bija ieradušies vairāk nekā 2500 cilvēku no Āzijas, Austrālijas, Amerikas, Āfrikas, Eiropas. Kopumā notika septiņi dievkalpojumi. Tika pieminēti notikumi no organizācijas vēstures, pasniegtas piemiņas balvas par mūža ieguldījumu cilvēkiem, kas stāvējuši pie organizācijas pirmsākumiem. Bija videoprezentācijas par Teen Challenge centriem dažādās pasaules zemēs. Man šķita interesanti redzēt, kā cilvēki strādā Indijā, Krievijā, Ukrainā, Lietuvā. Jēzus faktors darbojas visur, neatkarīgi no cilvēku ādas krāsas un izcelsmes.

Vienā no pasākumiem piedalījās Ņujorkas mērs Blumbergs. Viņš pasniedza goda rakstu Deividam Vilkersonam par ieguldījumu pilsētas labā. Tika atzīmēts, ka Teen Challenge kalpošana nav novērtējama, jo kā lai novērtē narkomānu, kurš no ielas bandīta kļuvis par derīgu sabiedrības locekli. Kā lai izsver, ko viņš varētu izdarīt būdams bandīts un ko dara tagad, pievedot Kristum tādus cilvēkus, kāds agrāk bija pats. Apsveikumu svētku dalībniekiem bija atsūtījusi arī Lora Buša.

Man bija liels gandarījums tikties ar cilvēkiem, aprunāties, dzirdēt liecības, redzēt Deividu Vilkersonu, Nikiju Kruzu, Izraēlu Šavesu, kurus iepazinu jau bērnībā lasot grāmatu Krusts un duncis (Cross and the Switchblade), kas padomju laikā ceļoja no rokas rokā mašīnrakstā. Tagad šie cilvēki jau ir opīši, bet joprojām deg par Dievu un arī viņu bērni un bērnubērni kalpo Tam Kungam. Ir arī citi vīri, piemēram, bijušais narkomāns Sonijs Arguzoni, kas šodien ir bīskaps, kura pārziņā ir vairāk nekā 600 draudzes. Ir cilvēki, kas bijuši narkomāni un alkoholiķi, bet šodien strādā Baltajā namā kā prezidenta padomnieki, ir ģenerāļi armijā, augsta ranga ierēdņi policijā, ietekmīgi uzņēmēji. Pats galvenais - viņi visi apliecina Kristu.

Satriecoši bija dzirdēt liecības, kā Dievs atbrīvo cilvēkus no atkarību verdzības. Kāds stāstīja par savu ģimeni, kurā bija desmit bērni, visi narkomāni, un kā Dievs pārmainīja un glāba šo ģimeni. Man stāstīja par kādu kori, kurā ir vairāk nekā 300 dalībnieces un vienīgais nosacījums, lai varētu dziedāt šajā korī - ir jābūt bijušajai prostitūtai. Kāds varētu teikt, ka tas ir briesmīgi. Tomēr, kad šis koris sāk dziedāt, tā ir dzīva liecība tam, ko Dievs dara. Serbijas Teen Challenge vadītājs Saša Ivanovičs un viņa sieva Sveta agrāk bija heroīnatkarīgie. Dievs viņus izglāba, viņi nodibināja rehabilitācijas centru atkarīgajiem un draudzi. Šobrīd tā ir visstraujāk augošā draudze bijušajā Dienvidslāvijā. Lūk tāda ir Dieva atbilde pasaulei, kas saka: ja tu esi narkomāns, tas ir uz mūžu. Bet Dievs saka: tu esi brīvs uz mūžu!

1974. gadā tika veikts pētījums, kas pierādīja, ka 86% no Teen Challenge programmu beigušajiem kļūst brīvi no savas atkarības. Jāpiezīmē, ka Teen Challenge par brīviem uzskata tikai tos, kas septiņus gadus pēc rehabilitācijas programmas vēl joprojām nelieto narkotikas, alkoholu, nesmēķē un ir aktīvi draudzes locekļi. ASV valdība to nosaukusi par Jēzus faktoru.

Šajos svētkos, tāpat kā visos Teen Challenge pasākumos, nevarēja ieraudzīt nevienu vienaldzīgo. Tur bija kaut kas īpašs - entuziasms, degsme, Dieva godība. Kā lai nejūsmo, ja esi bijis atkritums šajā pasaulē, niecība, mēsls. Tu zini savus noziegumus un melus, zini, ka patiesībā tev jau sen vajadzēja būt mirušam, zini, ko esi nodarījis savai ģimenei. Kāda sieviete liecināja, ka 19 gadu vecumā bijusi pilnīgi atkarīga no heroīna. Viņa injicēja heroīnu savam jaunākajam brālim un tas nomira viņas rokās. Viņa kļuva grūta, bet tā kā lietoja narkotikas un piedzīvotājs viņu sita, viņai piedzima nedzīvi dvīņi. Pēc dzemdībām viņai vairs nevarēja būt bērnu. Tad viņas rokās nonāca grāmata Krusts un duncis, viņa aizbrauca uz rehabilitācijas centru un tur par viņu lūdza Dievu. Viņa juta, ka viņas iekšieni kāds izberž kā ar kanalizācijas birsti. Pēc tam viņa iestājās Bībeles skolā, tur satika puisi un apprecējās. Pēc gada viņiem piedzima dēls, vēlāk arī meita. Kā lai nejūsmo par Dievu! Jo vairāk mēs Viņu iepazīstam, jo lielāku sajūsmu tas rada!

Teen Challenge tika veidota kā evaņģēliska organizācija un ir svarīgi šo mērķi nepazaudēt. Uzsvars joprojām tiek likts uz Svētā Gara darbu, jo Viņš ir tas, kurš pārliecina par grēku, taisnību un tiesu. Mērķis nav narkomānu vienkārši noņemt „no adatas”, bet darīt pilnīgi brīvu, spējīgu piepildīt Dieva aicinājumu. Audzēkņiem netiek piedāvāta vienkārši Bībeles studija, bet rakstura veidošanas programma, jo māceklība - tas vispirms ir raksturs, sekošana Dievam, personiskas attiecības ar Dievu. Organizācijas mērķis ir redzēt cilvēkus kā aktīvus Kristus mācekļus, kas pieaug Kristū un dara citus par Kristus sekotājiem.

Šodien Teen Challenge kalpošanai durvis atveras arī tādās zemēs, kas citādi kristietībai ir slēgtas. Pēc Pakistānas valdības uzaicinājuma ir izveidots rehabilitācijas centrs sievietēm. Daudzas sievietes musulmaņu pasaulē spiestas sēdēt mājās, un tā kā narkotikas tur ir viegli pieejamas, viņas kļūst atkarīgas. Cits piemērs. Misionārs Dags Boils no Austrālijas nolēma doties uz Ķīnu. Ķīnieši viņu piekāva un izsūtīja pāri robežai uz Kazahstānu. Viņš palika tur un šobrīd šajā valstī jau ir vairāk nekā 500 Teen Challenge audzēkņu un 20 rehabilitācijas centri. Kazahstānas vasarsvētku kustības bīskaps ir bijušais Teen Challenge audzēknis, vairāk nekā desmit mācītāji ir bijušie audzēkņi. Visa draudžu kustība Kazahstānā ir sākusies no šīs kalpošanas.

Protams, ir arī grūtības. Ir valstis, kur valdība saka: nē, mums to nevajag! Labāk, lai cilvēks nosprāgst uz ielas nekā ļausim darboties kristiešiem. Ir vajāšanas. Aizlūgšanas par mūsu darbu notiek nemitīgi. Kādreiz bija teiciens: pār Britu impēriju saule nekad nenoriet. Arī mēs sakām, ka pār Teen Challenge saule nenoriet. Vienmēr ir kāds, kas aizlūdz par mums. Tas notiek 24 stundas diennaktī, burtiski pa laika joslām - sākot no Japānas, beidzot ar Ameriku.

Teen Challenge Latvijā

- 2002. gadā mēs rīkojām evaņģelizācijas pasākumu Mosties, Latvija! ar sludinātāja Stīva Hila piedalīšanos. Reklāmas bukletos tika izmantota Stīva liecība par to, kā Dievs vienā acumirklī atbrīvoja viņu no alkohola un narkotiku verdzības. Uz šiem dievkalpojumiem atnāca ļoti daudz atkarīgo. Daudzi no viņiem atsaucās aicinājumam pieņemt Kristu. Stāvot priekšā pie skatuves varēja just kā alkohola dvinga burtiski plūst no šiem ļaudīm. Pēc pasākuma Stīvs jautāja vai mums ir kāda kristīga rehabilitācijas programma atkarīgajiem. Viņš apsolīja kontaktēties ar Teen Challenge, lai viņi mums palīdzētu sākt šo kalpošanu.

2002. gada decembrī Latvijā ieradās Global Teen Challenge Eiropas reģiona vadītājs Toms Breners. Mēs tikāmies ar dažādu konfesiju mācītājiem un cilvēkiem valdībā, kuru atbildības lokā ir darbs ar jauniešiem un veselības aprūpe. Visi atzina, ka Latvijā ir ļoti liela vajadzība pēc šādas programmas. Pēc tam kopā ar Tomu Breneru braucām uz Baltkrieviju, kur Teen Challenge jau darbojās desmit gadus. Pēc šīs vizītes sākām domāt, ko darīt tālāk, un nospriedām, ka jāmeklē cilvēks, kurš varētu uzņemties šo kalpošanu.

Apmēram pusgadu meklējām šādu cilvēku, līdz sapratām, ka esam meklējuši nepareizi. Mums vispirms vajadzēja pajautāt vai Dievs nevēlas, ka tieši mēs darām šo darbu. 2003. gada maijā tikām ielūgti uz Teen Challenge Eiropas konferenci, kas togad notika Polijā. Šajā forumā mēs ar sievu teicām „jā” Teen Challenge kalpošanai Latvijā. Kā smējās Toms Breners: „Teen Challenge ir vīruss, kas pielīp!”

Kas tad ir tik „lipīgs” šajā kalpošanā? Tas, ka tu redzi pārmainītas dzīves, redzi, ko Dievs var izdarīt ar vienu „graustu”, kas jau pēc pāris mēnešiem kļuvis pavisam cits cilvēks. Nesen es ieskatījos žurnālā Patiesie stāsti un nodomāju: cik gan melīgi ir šie stāsti! Tur bija rakstīts, ka pārlieku liela dedzība ticības lietās padara cilvēku par antisociālu būtni. Gribētu uzaicināt šā raksta autori uz mūsu centru aprunāties ar cilvēkiem, kas bijuši alkohola un narkotiku jūgā, cik antisociālas būtnes viņi bija tolaik un cik sociāli, sabiedrībai derīgi cilvēki ir tagad.

Tā sākās šī kalpošana. Vēlāk mums pievienojās cilvēki, kam bija līdzīgs redzējums. Kāda sieviete mums uzdāvināja trīs hektārus zemes Saldus rajona Šķēdes pagastā. Tur bija mājas Jaunsēļas un tieši šeit 2003. gadā sākās Teen Challenge kalpošana Latvijā. Jau pirmajā vasarā pie mums dzīvoja vairāk nekā desmit atkarīgie, galvenokārt no Kuldīgas. Gribējām mājai uzbūvēt otru stāvu, taču, kad sākām darbu, mājiņa vienkārši sabruka. Vajadzēja domāt ko darīt - turpināt darbu tajā pašā vietā vai meklēt citu. Nolēmām palikt un būvēt pilnīgi jaunu rehabilitācijas centru. Kā pagaidu variantu pielāgojām dzīvošanai Jaunsēļu kūti, kur izveidotas divas telpas - viena darbiniekiem, otra atkarīgajiem. Uzbūvējām arī verandu, tajā iekārtota virtuve un istaba dažādiem kopīgiem pasākumiem.

Tas, ka pašreiz atrodamies kūtī, ir simboliski, jo arī Jēzus piedzima lopu kūtī. Mums vismaz ir gultas nevis silīte. Centrā norit celtniecības darbi, tāpēc mūsu studentiem, kā mēs viņus saucam, dzīves apstākļi mājās reizēm ir pat labāki nekā pie mums. Es parasti saku: „Tev ir ļoti, ļoti jāvēlas kļūt brīvam, lai tu brauktu un paliktu šeit!” Tomēr mēs nedomājam apstāties un drīzumā mums būs jauks, skaists un moderns rehabilitācijas centrs ar siltu ūdeni un visām labierīcībām. Kad uzcelsim jauno 500 m2 lielo ēku, spēsim piedāvāt mājvietu vismaz 25 atkarīgajiem.

Teen Challenge Latvia ir daļa no vispasaules Global Teen Challenge. Kaut arī esam neatkarīga organizācija, mums ir vienota programma ar citiem Teen Challenge centriem visā pasaulē. Lai varētu lietot Teen Challenge vārdu, obligāti jāizmanto šīs organizācijas izstrādāta un akceptēta programma. Pagaidām esam ierobežoti gan cilvēkresursos, gan finansēs, tāpēc mūsu piedāvātā programma nav tik plaša kā citos centros pasaulē. Tomēr pamazām mēs šo programmu ieviešam un kādu dienu arī mēs strādāsim pēc pilnas programmas.

Šobrīd mums ir centrs vīriešiem, taču gribam izveidot līdzīgu centru arī sievietēm. Mēs ticam, ka Dievs ir tas, kurš dara brīvu, un lai tas notiktu, centrā nav jāpavada gads vai vairāki. Laiks, ko cilvēks pavada centrā, palīdz viņam iegūt personīgas attiecības ar Kristu, pieaugt Kristū, nostabilizēties un iemācīties dzīvot no atkarībām brīvu dzīvi. Ir fantastiski dzirdēt, ko Dievs dara. Cilvēki, kas 25 gadus nosēdējuši cietumā, kuru dzīvē valdīja narkotikas, alkohols un pilnīga degradācija, tagad ir brīvi. Vai ir daudz cilvēku, kas būtu nosēdējuši cietumā 25 gadus un tā vienkārši mainījušies? 99% no tiem, kuru dzīves pārmainās, ir piedzīvojuši Kristu.

Mēs nelietojam nekādus detoksikācijas līdzekļus vai zāles. Mūsu zāles ir lūgšana un gavēšana. Ja Dievs nedara brīvu, nekas nespēj cilvēku atbrīvot. Kristīgajos rehabilitācijas centros parasti netiek lietotas detoksikācijas programmas. Daži cilvēki šādu programmu iziet slimnīcā un tad nāk pie mums, bet ir arī cilvēki, kas atnākuši tādi, kādi ir, un jūtas tikpat labi. Mūsu centra pārvaldnieks ir sertificēts mediķis, pats bijušais atkarīgais. Savulaik viņš bija medicīnas darbinieks, tad sāka dzert un kļuva par lopu dakteri. Vēlāk viņš strādāja lopkautuvē, līdz vispār vairs viņu nekur neņēma darbā. Dievu atjaunoja viņa dzīvi un tagad viņš atkal kalpo cilvēkiem un Dievam.

Daudzi mums jautā: kāpēc tieši narkomāni, kāpēc alkoholiķi? Cilvēkos jūtams nosodījums, jo viņi uzskata, ka atkarīgie paši ir vainīgi pie savas dzīves. Jā, daudzi patiešām ir vainīgi, taču daudzi piedzimuši šādās ģimenēs un neko citu dzīvē nav redzējuši. Ir bērni, kuriem mātes dod heroīnu, lai viņi neraudātu. Kad bērns tika ieņemts, viņa māte bija narkotiku reibumā, turpināja lietot narkotikas visu bērna gaidīšanas laiku un šis bērns jau piedzima kā narkomāns. Pie kā viņš ir vainīgs? Mēs varam šādus cilvēkus uzrunāt, tāpēc gribam Latgales priekšpilsētā Rīgā atvērt Teen Challenge kontaktu centru, jeb kā to sauc ārzemēs - coffe house. Šādi centri visā pasaulē tiek atvērti vietās, kur narkotiku izplatība ir vislielākā. Cilvēki var vienkārši ienākt, aprunāties, uzzināt par Dievu, par to, ka Viņš dara brīvu, par Teen Challenge programmu. 

Diemžēl nejūtam valsts atbalstu savai kalpošanai. Lai tas notiktu, mums jāreģistrējas kā sociālo pakalpojumu sniedzējiem un jāatbilst konkrētiem kritērijiem. Ir jāuzceļ centrs, kur drīkst strādāt tikai kvalificēti speciālisti. Manā izpratnē kvalificēts speciālists ir tāds, kurš mīl Dievu no visas sirds, dvēseles un spēka, un jūt aicinājumu kalpot atkarīgajiem. Taču valsts iestāžu izpratne ir citādāka. Pagaidām esam dabūjuši tikai nelielu finansējumu no Ziemeļvalstu padomes narkotiku profilakses programmas izstrādei. Tomēr mēs ticam, ka šis ir Dieva darbs un projekts, tāpēc Viņš parūpēsies, lai mēs to varētu īstenot līdz galam.

Ja arī jūs vēlaties savu dzīvi veltīt kalpošanai atkarīgajiem, sazinieties ar Teen Challenge Latvia, tālrunis - 29726559, e-pasts: tclatvia@inbox.lv.

Noslēgumā dažas atziņas, ko par Teen Challenge kalpošanu teikuši ievērojami valsts un reliģiskie darbinieki:

 • Billijs Grehems, evaņģēlists: „Esmu ticējis šai kalpošanai kopš tās sākuma un uzskatu par īpašu privilēģiju atbalstīt šo darbu. Pateicība Dievam par Teen Challenge!”
 • Ronalds Reigans, bijušais ASV prezidents: „Teen Challenge ne tikai palīdz mūsu jaunajiem ļaudīm tikt galā ar viņu atkarību, bet dod mērķi, kam dzīvot, attiecības ar Dievu, veselīgu pašcieņu un virzienu dzīvei, kas kaut kur aizved.”
 • Džims Simbala, Bruklinas Tempļa draudzes mācītājs: „Vēsts par krustu un atkarību no Svētā Gara ir tas, kas padara Teen Challenge kalpošanu unikālu.”
 • Džordžs Bušs, bijušais ASV prezidents: „Tādas programmas kā Teen Challenge strādā, lai pārmainītu cilvēku dzīves, mainot viņu sirdis. Nesīsim šo cerības vēsti visiem, kas cieš no narkotiku atkarības - atdzimšanas brīnums ir iespējams un tas var notikt arī ar tevi.”

  

Raksts pirmoreiz publicēts žurnāla “Tikšanās” 2008. gada novembra un 2009. gada janvāra numuros.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

Komentāri (11)

 1. Man tiešām ļoti gribas palīdzēt, jo arī mani Dievs brīnumainā veidā darījis brīvu, gribas mūsu draudzē izveidot centru, bet nezinām, ar ko sākt.

 2. Ja gribi palīdzēt, sazinies ar “Teen Challenge Latvija”. Kontakttelefons un e-pasts raksta nobeigumā.

 3. Teen challenge ir fashistiska sekta, kas izmanto jau taa gruutiibaas nonaakushos cilveekus un meegjina izskalot vinjiem smadzenes ar savaam biibeles teorijaam. Nevienam nekad neiesaku veersties peec paliidziibas pie kristieshu organizaacijaam.

 4. Jeekab!

  Tavs naids pret kristiešiem dveš no katras tavas rindiņas, tāpēc dīvains šķiet apgalvojums par “Teen Challenge” kā “fašistisku sektu”. Fašisms drīzāk ož no Tevis. Kas attiecas uz palīdzību atkarību upuriem, diemžēl laicīgie rehabilitācijas centri spēj palīdzēt vien retos gadījumos, jo te nelīdz medicīna - vajadzīga cilvēka iekšējā pārmaiņa.

 5. Jēkab, fašisms ir politiska ideoloģija, kas, banāli raksturojot, nozīmē leģitīmu, bet piespiedu individuālo tiesību ierobežošanu valsts jeb valstiskuma interešu labā. Šajā kontekstā Jūs (tas nekas, ka) NETĪŠĀM esat diezgan precīzs, jo Debesu Valstība no saviem pilsoņiem arī prasa ievērojamu piespiedu (pat radikālu) lojalitāti. :) Vēl iesaku Jums noskaidrot termina sekta etimoloģiju.

  Bībeles teoriju haoss (īpaši harizmātiķu kontekstā) gan ir vērā ņemama piezīme. Tur man Jums jāpiekrīt, diemžēl.

 6. es jutu, ka Dievs grib mani izmantot, lai es vismaz meginu uzsakt centru sievietem, kaut tas man tagad liekas neiespejami, bet es katra zina nepadosos, ta vienkarsi ir mana degsme, jo teen chalenge ir mainijis ari manu dzivi…

 7. Šobrīd mans vīrs atrodas jūsu centrā, ļoti ceru uz jūsu palīdzību, lai arī ir ļoti grūti šobrīd man pašai, neizsakāmi skumji un visādi citādi slikti, kā vien var būt bez mīļotā vīra… negribas gari izplūst… lai Dievs svētī jūsu darbu! MAREK, MĒS TEVI ĻOTI MĪLAM AR MEITIŅU, LŪDZAMIES UN GAIDAM MĀJIŅĀS! TURIES!

 8. Baiba,
  turieties, esiet stipri savā Kungā! Lūdziet par Mareku un ticiet. Dievs ir spēcīgs izmainīt viņa un jūsu ģimenes dzīvi radikāli, kā to jau piedzīvojušas daudzas ģimenes visā pasaulē.

 9. Vai pieaugušiem arī ir kāda palīdzība?

 10. Silvi,
  kaut arī organizācijas nosaukums norāda uz pusaudžiem, jo tās sākumposmā darbs galvenokārt bija ar ielu bērniem, tomēr šodien rehabilitācijas centros pieņem jebkura vecuma cilvēkus. Tāpēc droši - sazinieties ar “Teen Challenge Latvija” darbiniekiem un jums palīdzēs.

 11. ”Tas Kungs visu dara ar noteiktu nolùku.” (Salamana pamacìbas16:04)

  Lai Dievs svètì un vairo so ”Teen Challenge” iesàkto darbu Latvijà!

  ”Vins (Kristus) ir tas, ar kura gàdìbu arì mès esam kluvusi par mantiniekiem, kas pèc Vina nodoma - Vins visu vada pèc Sava gribas lèmuma - bijàm izredzèti jau ieprieks savu cerìbu likt uz Kristu, lai tàdèjàdi pagodinàtu Dieva varenìbu.” (Vèstule Efeziesiem 1:11)

Uzraksti komentāru