Nacionālā mantojuma suvenīrmonētas

Ievietoja | Sadaļa Kolekcionāriem | Publicēts 07-12-2009

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Suvenīrmonētas ir monētas formā veidota piemiņas lieta par kādu notikumu, kāda vēsturiska vai dabas objekta apmeklējumu, uzņēmumu vai cilvēku. Ir kolekcionāri, kas īpaši krāj šādas monētas, tomēr liela daļa numismātu šādu monētu kolekcionēšanu uzskata par sevis necienīgu nodarbi. Tas tāpēc, ka suvenīrmonētas, atšķirībā no piemiņas un jubilejas monētām, nav nauda, bet drīzāk miniatūra piemiņas medaļa. Tomēr ir kāds suvenīrmonētu projekts, kas guvis atsaucību visā Eiropā un arī ārpus tās robežām, tāpēc varētu būt interesants arī Latvijā, jo popularizē valstu un tautu tradicionālo kultūras mantojumu. Tā ir suvenīrmonētu sērija „Heritage” jeb Nacionālā mantojuma piemiņas suvenīrmonētas.

Katrai valstij un nācijai ir kādas unikālas vērtības: pilis, cietokšņi, baznīcas, katedrāles, muižas, vēstures pieminekļi, muzeji, dārzi un parki, dabas rezervāti un dzīvnieki, valsts un pilsētu svētki - viss, kas ir apskates vērts kā pašmāju, tā ārvalstu tūristiem. Vairākums no tiem vēlas paņemt līdzi kādu piemiņu no apmeklējuma, kaut ko, kas atgādinātu par interesanto un patīkami pavadīto dienu. Nacionālā mantojuma projekts piedāvā apmeklētājiem šo iespēju - iegūt paliekošas atmiņas, kas izteiktas monētas formā. Tā kā monētu iespējams iegūt tikai apmeklējot interesējošo objektu vai notikumu, tas paaugstina tās vērtību, piešķirot monētai simbolisku saikni ar vietu, kas uz tās attēlota.

Nacionālā mantojuma monēta ir suvenīrs, būtībā klienta izstrādāts mākslas darbs, bet reizē arī kolekcionāru vidū starptautiski atzīts kolekcijas priekšmets. Nacionālo monētu projektu izveidojusi beļģu kompānija Mauquoy Token Company, kas darbojas kopš 1875.gada. Projekts jau darbojas 25 Eiropas valstīs, kā arī Meksikā, Dienvidāfrikā, Kenijā, Tunisijā un Izraēlā. Pašlaik izlaisto monētu skaits ir 632 (2009. gada decenbris), bet variāciju skaits - 963. Katras valsts izlaisto monētu attēls un informācija par to tiek iekļauti Eiropas nacionālā mantojuma monētu kolekcijas mājas lapā www.nationaltokens.com. Latvijas nacionālā mantojuma monētu mājas lapa - www.mantojumsuzmonetas.lv.

Latvijā Nacionālā mantojuma monētu kolekcijas izveidi uzņēmusies SIA „Publisko & Privāto Partnerattiecību Pārvalde”, kuras mērķis ir iemūžināt suvenīrmonētās Latvijas ievērojamākos cilvēkus, notikumus, skaistākās vietas, celtnes, izcilākos vēstures, kultūras un izklaides objektus. Kolekcija atspoguļo Latvijas vēsturi, šodienu un rītdienu; svētkus un ikdienu - visu ar ko var lepoties mūsu valsts. Monētas var iegādāties tikai monētā attēlotajā vietā vai atbilstošā notikuma laikā.

Nacionālā mantojuma kolekcijas monētas tiek kaltas Beļģijā no augstas kvalitātes sakausējuma ALPACA12 (Cu - 64%, Ni -12%, Zn - 24% ), kas ir sudraba krāsā un augsti izturīgs pret koroziju, vai arī no ALPACA6 ( Cu - 70%, Ni - 6%, Zn - 24% ), kura krāsa ir zeltaina. Monētas ir 31.00 mm diametrā un 2.25 mm biezumā ar rievotu monētas jostu.

Visām nacionālā mantojuma Latvijas monētām reversa puse ir vienāda ar Latvijas kontūrkarti un zvaigznēm malās, kas attēlo Latvijas četrus vēsturiskos novadus - Vidzemi, Kurzemi, Latgali un Zemgali. Reversa pusē lasāmi uzraksti „Latvian Heritage” (Latvijas mantojums) monētas augšpusē un „Collection Coin” (Kolekcijas monēta) apakšpusē. Monētas aversā tiek attēlota attiecīgā vieta vai notikums ar tā nosaukumu un atrašanās vietu, vai arī cilvēks un viņa vārds. Daļa monētu tiek ievietotas blistera iepakojumā. Šis iepakojuma veids ir populārākais, jo dod iespēju izvietot papildus informāciju par monētu uz tās iepakojuma, turklāt blistera iepakojumā redzama gan monētas reversa, gan aversa puse, jo tā ievietota caurspīdīgā materiālā.

Mazākā iespējamā monētu tirāža ir 1000 eksemplāru.

Nacionālā mantojuma projekta ietvaros Latvijā tapušās monētas:

© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

Uzraksti komentāru