2nd Chapter of Acts: Apustuļi mūzikā

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 05-10-2009

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Atvērsim vienu no mūsdienu kristīgās mūzikas vēstures lappusēm un iepazīsimies ar leģendāro 70. - 80. gadu grupu, kurai ir visai intriģējošs nosaukums - 2nd Chapter of Acts (Apustuļu darbu grāmatas 2. nodaļa).

****

40. - 50. gados ASV Ziemeļdakotas štatā dzīvoja kuplā Vardu ģimene - Valters, Elizabete un viņu deviņi bērni. Vardi bija laimīga, lai arī materiāli trūcīga ģimene. Viņu namā valdīja mīlestība, skanēja smiekli un mūzika. Jau kopš piecu gadu vecuma Annija Varda kopā ar vecākajām māsām dziedāja ansamblī Ward Sisters. Māsas uzstājās, gan uzsākot mācību gadu, gan draudzes piknikos, gan vietējo fermeru lauku talkās. Tomēr vislielāko iespaidu uz Anniju atstāja katoļu draudzes dievkalpojumi. „Es mīlēju draudzi,” saka Annija. „Man patika dziedāt korī un izpildīt latīņu mesas. Tās mani piepildīja ar dziļu godbijības sajūtu.”

60. gadu sākumā ģimene pārcēlās uz Sakramento Kalifornijā, kur Elizabete saslima. Ārsti konstatēja epilepsiju, kas vēlāk tomēr izrādījās smadzeņu audzējs. 1968. gadā Elizabete Varda aizgāja Mūžībā. Mātes nāve uz Anniju atstāja satriecošu iespaidu. Viņa sāka lietot narkotikas, daudz domāja par cilvēka dzīves jēgu, aizrāvās ar Austrumu misticismu. Dažus mēnešus vēlāk Annijas draugs Baks Herings sastapās ar Jēzu Kristu un pastāstīja par to draudzenei. Viņš stāstīja par piedošanu Jēzus asinīs, par jaunu dzīvi Viņa augšāmcelšanās spēkā un uzdāvināja Annijai mūsdienīgu Jaunās Derības tulkojumu. Pēc pāris nedēļām Jēzus pieklauvēja arī pie Annijas sirds. Viņa pameta grupu, kurā tolaik dziedāja, lai savu dzīvi ieliktu Dieva rokās. „Viss, ko zinu, ir tas, ka mīlu Jēzu un Jēzus mīl mani,” - tā bija pirmā publiskā Annijas liecība.

1969. gada sākumā Baks un Annija apprecējās. Jaunajai ģimenei bija jāapgūst māka ne tikai kalpot viens otram, bet vēl vairāk - Kristum. Par Annijas mācību līdzekli kļuva vecs pianīns. Kādu dienu viņa apsēdās pie tā un lūdza, lai Dievs iemāca viņai spēlēt. Annija uzlika rokas uz taustiņiem un negaidot atskanēja melodija. Tās bija brīnišķīgas skaņas. Dievs iemācīja viņai spēlēt un garā saņemt dziesmas tieši no Debesīm. Tikmēr Baks apguva skaņu ierakstu inženiera specialitāti.

1970. gadā, divus gadus pēc sievas nāves, ar leikēmiju nomira Valters Vards. Par bāreņiem kļuva četri nepilngadīgi bērni. Pēc tēva bērēm divi no tiem pārcēlās uz dzīvi pie vecākā brāļa, bet divpadsmitgadīgais Metjū un četrpadsmit gadus vecā Nellija apmetās pie Heringiem. Vecāku zaudējuma cirstās dvēseles brūces un pēkšņā dzīves vietas maiņa drīz vien atvēra pusaudžu sirdis Jēzum. Jaunajās ģimenes attiecībās arvien vairāk bija sajūtama Dieva mīlestības klātbūtne un tas pārliecināja arī Nelliju un Metjū kļūt par Jēzus sekotājiem.

Annija turpināja rakstīt dziesmas, bet tagad viņai pievienojās arī brālis un māsa. Pārnākuši no skolas, Nellija un Metjū kopā ar vecāko māsu sēdās pie klavierēm un sākās spontāna muzicēšana, kas bieži pārauga garīgā katarsē un vienoja viņus arvien ciešāk. „Mēs dziedājām Tam Kungam,” atceras Metjū, „un tas bija veids, kā atbrīvoties no mūsu sāpēm. Mēs bijām piedzīvojuši traģiskus brīžus, tomēr zinājām, ka ir gaisma tuneļa galā.”

Šādas kopīgas muzicēšanas laikā Dievs deva Nellijai nākotnes vīziju. „Viņš teica, ka mēs esam līdzīgi trim mazām straumītēm, kas savienojoties kļūs par lielu upi. Dievs apsolīja, ka šī upe plūdīs cauri daudzu cilvēku sirdīm un dzīvei. Tā arī notika.”

Baks un Annija vadīja mājas lūgšanu grupu. Tieši cilvēki no šīs grupas kļuva par pirmajiem ģimenes trio klausītājiem. Drīz vien tika saņemti uzaicinājumi dziedāt draudzēs, kristīgās kafejnīcās un citur. „Vismazāk mēs vēlējāmies uzstāties cilvēku priekšā. Tas padarīja mūs nervozus,” skaidro Annija. „Tomēr tas mūs arī piespieda vairāk paļauties uz To Kungu.”

Kāds Baka draugs bija uzrakstījis dziesmu un vēlējās to ierakstīt. Metjū izvēlējās dziedātājus un savā trīspadsmitajā dzimšanas dienā kopā ar māsām un dažiem draugiem piedalījās dziesmas Jesus It ierakstā. Dziesma iepatikās pazīstamajam kristīgajam šovmenim Petam Būnam un viņš palīdzēja jauniešiem noslēgt līgumu ar kompāniju MGM Records.

Tolaik grupai vēl nebija nosaukuma. Kādu dienu, pildot savus darba pienākumus, Baks izdzirda neparastu balsi viņam sakām: „Apustuļu darbu otrā nodaļa.” Pārnācis mājās viņš to pastāstīja pārējiem. „Sākumā mēs gribējām viņam ar kaut ko sviest,” smejas Annija. „Es teicu: „Dārgais, tas ir briesmīgs nosaukums! Neviens nesapratīs, ka esam ģimene!” Baks ieteica vispirms izlasīt šo nodaļu un tad izlemt. „Mēs izlasījām, un tas mūs pārliecināja. Es sapratu, ka tieši tā Dievs vēlas mūs saukt.” Tā piedzima 2nd Chapter of Acts.

1973. gadā grupa sāka pilna laika muzikālo kalpošanu. Pēc koncertiem cilvēki nereti nāca pie Annijas un teica: „Piedodiet, ka neaplaudējām jums, taču mēs nekad agrāk neesam dzirdējuši šādu mūziku!” Nellija uzskata: „Viens no iemesliem, kādēļ ļaudis neaplaudēja, bija fakts, ka mēs nevis dziedājām par Jēzu, bet dziedājām Viņam. Kolīdz cilvēki to saprata, viņi sajuta Svētā Gara pieskārienu. Viņi ieraudzīja Jēzu un tika piepildīti ar Dieva mīlestību.”

2nd Chapter of Acts garīgi spēcīgā mūzika ātri vien izvirzīja grupu publikas uzmanības centrā. Turpmākos trīs gadus viņi koncertēja kopā ar citu mūsdienu kristīgās mūzikas pionieri Beriju Makgvairu un viņa grupu New Christy Minstrels. „Berijs bija mūsu skolotājs,” saka Annija. „Viņš bija piemērs tam, kā jāveido attiecības un jākalpo cilvēkiem. Ar savu piemēru viņš mums atklāja, kas mēs esam uz skatuves un par ko Dievs mūs aicinājis būt.”

Īpaša nozīme grupas muzikālajā karjerā bija Lieldienu dziesmai (Easter Song). Ar labiem panākumiem to atskaņoja gan sekulārās, gan kristīgās radiostacijas. Šī vienkāršā dziesma 70. gadu jaunajai kristiešu paaudzei bija tas pats, kas savulaik Hendeļa Aleluja viņu vecākiem un vecvecākiem.

1974. gadā tikko izveidotā kristīgās mūzikas kompānija Myrrh laida klajā pirmo 2nd Chapter of Acts albumu With Footnoter. Tam sekoja virkne citu, kas šodien kļuvuši par kristīgās mūzikas zelta fondu. Ražīgākā dziesmu autore bija Annija, taču arī Metjū un Nellija radīja pa kādam skaņdarbam. Dziesmu skanējums ir unikāls, to paustā vēsts uzrunā tieši un nepārprotami. Vispopulārākais grupas koncertieraksts ir How The West Was One, kas ierakstīts turnejas laikā pa 18 ASV Rietumkrasta pilsētām kopā ar ģitāras virtuozu Filu Kegiju. Cits nozīmīgs 2nd Chapter of Acts albums ir The Roar of Love, kas veidots pēc K.S. Luisa alegorijas Nārnijas hronikas darba Lauva, ragana un drēbju skapis motīviem. Dziesmas šim projektam tapa veselus astoņus gadus, un rezultāts ir lielisks. Vēl šodien šis albums ir viens no iemīļotākajiem grupas ierakstiem. Lielu popularitāti guvusi arī albumu sērija ar tradicionālo baznīcas himnu mūsdienīgām versijām.

1976. gadā 2nd Chapter of Acts nonāca krustcelēs. Annijai, Nellijai un Metjū bija jātiek skaidrībā par savu aicinājumu. Nellija stāsta: „Mēs bijām kļuvuši līdzīgi mašīnām - kalpošana guva virsroku pār ģimeni. Tā bija kā aste, kas luncina suni.” Paldies Dievam, garīgā un radošā krīze drīz vien tika pārvarēta un pēc gadu ilga pārtraukuma viņi atkal atgriezās uz skatuves.

Svarīgākā grupas panākumu atslēga bija lūgšana. Turneju laikā viņi ik rītu pulcējās kādā no viesnīcas istabām, lai lasītu Bībeli un kopīgi lūgtu. „Viens no iemesliem, kādēļ mēs to darījām,” saka Annija, „bija tas, ka šīs lūgšanas palīdzēja mums pārvarēt biklumu. Arī pirms koncertiem mums vienmēr bija īss lūgšanu brīdis.” 2nd Chapter of Acts programmās uzsvars tika likts uz pielūgsmi un Jēzus pagodināšanu, tādēļ pirms koncertiem viņiem nereti nācās izcīnīt nopietnas garīgas cīņas. Taču Svētā Gara svaidījums bija acīm redzams un sajūtams katrā grupas koncertā, katrā krīzes situācijā, katrā konfrontācijā ar sātaniskajiem spēkiem. Koncertos valdīja priekpilna gaisotne, katra uzstāšanās bija kā dievkalpojums, kurā ticīgie svinēja savu jauno dzīvi Kristū. Grupa saņēma neskaitāmas vēstules no cilvēkiem, kas, klausoties viņu mūziku, tikuši dziedināti no smagām fiziskām, mentālām un garīgām vainām.

2nd Chapter of Acts mūzikai bija nozīmīga loma 70. gadu garīgajā atmodā. Tā veicināja harizmātiskas slavas un pielūgsmes prakses nostiprināšanos Kristus Draudzē un pierādīja, ka arī popmūzika var slavēt Dievu. Grupa izveidoja spēcīgu muzikālu kalpošanu, kas padarīja viņus par populārākajiem tā laika kristiešu māksliniekiem. Tomēr tas nenozīmē, ka viņu dziesmas patika visiem. Bija draudzes, kas 2nd Chapter of Acts nelaida pāri sava dievnama slieksnim.

1988. gadā, pēc 16 gadu ilgas kalpošanas un vairāk nekā tūkstoš koncertiem, grupa devās atvadu tūrē. Visur viņus sagaidīja cilvēku pārpildītas zāles. Svētais Gars ar varenu spēku darbojās katrā koncertā. Metjū atceras: „Mūsu pēdējā uzstāšanās bija Hjūstonā Teksasā, kur 7500 cilvēki kaisīja rozes zem mūsu kājām un nebeidza aplaudēt. Nellija un Annija raudāja, un arī es pievienojos viņām. Taču mēs bijām noguruši no kalpošanas cilvēkiem un visa pārējā. Bija pienācis laiks darīt kaut ko citu.”

Tomēr arī šodien 2nd Chapter of Acts mūzika nav tikai 30 gadu sena vēsture. Viņi joprojām ir ierindā. Heringu ģimene dzīvo Lindeilā Teksasā un Annija turpina rakstīt dziesmas. Viņai iznākuši vairāki soloalbumi un grāmatas. Ennija ik gadu ar savu mūziku kalpo 50 - 60 ASV draudzēs. Arī Metjū Vards, viņa sieva Diāna un trīs meitas dzīvo Lindeilā. 1989. gadā viņš sāka savu solokarjeru, ir ierakstījis vairākus albumus. Tikai Nellija Varda - Grīzena vairs nav saistīta ar mūziku. Viņa kopā ar vīru un diviem dēliem dzīvo Koloradospringsā un palīdz vīram videobiznesā.

1992. gadā dienas gaismu ieraudzīja 2nd Chapter of Acts 20 gadu jubilejas dubultalbums, bet 1994. gadā grupa atkal sanāca kopā, lai spēlētu savas dziesmas kādā draudzē netālu no Sietlas. 1998. gadā viņi piedalījās projektā First Love, kurā piedalījās visi ievērojamākie Jēzus mūzikas veterāni. Projekts tika izdots divās videokasetēs (DVD) un kompaktdiskos.

Grupa 2nd Chapter of Acts kristīgās mūzikas vēsturē paliks kā viena no nedaudzajām Jēzus mūzikas vienībām, kuras radītais muzikālais materiāls ir patiesi unikāls. Viņu dziesmas nevar salīdzināt ne ar ko citu popmūzikā. Viņu vēsts arī šodien ir tikpat skaidra: „Ieklausies kā zvani skan! Tie vēsta, ka cilvēks var piedzimt no jauna! Prieks pasaulei, Jēzus ir augšāmcēlies!”

  

2nd Chapter of Acts albumi:

 • 1974  With Footnotes
 • 1975  In the Volume of the Book
 • 1977  How the West was One (3LP/2CD, koncertieraksts kopā ar Phil Keaggy)
 • 1978  Mansion Builder
 • 1980  The Roar of Love
 • 1981  Rejoice
 • 1981  Encores (izlase)
 • 1983  Singer Sower
 • 1983  Together Live (2LP, koncertieraksts kopā ar Michael and Stormie Omartian)
 • 1985  Nightlight
 • 1986  Hymns
 • 1987  Far Away Places
 • 1988  Hymns 2
 • 1989  Hymns Instrumental
 • 1992  20 (2CD, izlase)
 • 2006 Very Best of 2nd Chapter of Acts (izlase)

2nd Chapter of Acts video:

 • 1983  Together Live (koncerts kopā ar Michael and Stormie Omartian)

  

Raksts pirmoreiz publicēts žurnāla “Tikšanās” 2001. gada aprīļa numurā.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

Komentāri (1)

 1. Esmu apmeklējis Annijas koncertu, kad mācījos Mineapolē. Tas bija ļoti svētīgs, vairāk nekā koncerts.

Uzraksti komentāru