Novi Ierusalim: Mīlestības dziesminieki

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 13-07-2009

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Līdz šim „Laikmeta zīmju” kristīgās mūzikas sadaļā varējāt lasīt galvenokārt par Rietumu pasaulē populāriem kristīgiem dziedātājiem un grupām. Taču nepelnīti piemirsti mākslinieki, kas ar kristīgo vēsti mūzikā savus klausītājus uzrunā krievu valodā. Arī starp viņiem ir talantīgas personības un leģendāras grupas. Par vienu no šādām leģendām - baltkrievu grupu Novij Jerusaļim (Novi Ierusalim) - uzzināsiet šoreiz.

****

90. gadu sākumā Minskā darbojās smagā metāla grupa Catty Sark, kur ģitāru spēlēja Igors Kopilovs, taustiņinstrumentus Vadims Kalacejs, bet bungas Aleksandrs Maņeckis. Drīz trijotnei pievienojās vokālists Aleksandrs Patlis, kas pēc atgriešanās no armijas maizi pelnīja uzstājoties restorānos, un perkusionists Elšads Babahanovs. Studijā, kur puiši veica ierakstus, bieži viesojās mūziķu paziņas, un viens no tiem pastāstīja viņiem par Dievu. Viņš uzaicināja puišus uz Minskas Jēzus Kristus draudzes dievkalpojumu. Jau pirmajā reizē viņi atdeva savas sirdis Jēzum un šis lēmums pārmainīja visu viņu dzīvi.

Minskas Jēzus Kristus draudzi vadīja mācītājs Venjamins Bruhs, kas savulaik pēc Jelgavas Bībeles koledžas absolvēšanas, paklausot Dieva aicinājumam, devās uz Baltkrieviju, kur izveidoja strauji augošu draudzi, kas plaši pazīstama ar saviem talantiem - no šīs draudzes nākuši daudzi NVS valstīs populāri kristīgie dziedātāji un grupas. Nonākuši šādā radošā vidē, arī puiši vēlējās savu talantu veltīt Dieva godam. Radās doma izveidot grupu, kas ar savu mūziku piedalītos draudzes evaņģelizācijas projektos. Tā 1992. gada 17. maijā ar koncertu kādas rūpnīcas kultūras namā sākās Novij Jerusaļim mūzikas un kalpošanas ceļš.

Šāds nosaukums gan neradās uzreiz - puišiem bija zināmas grūtības sameklēt jaunajai grupai piemērotu vārdu. Sākumā to gribēja nosaukt par Nazareth, taču izrādījās, ka jau kopš 70. gadiem tā sauc visā pasaulē pazīstamu rokgrupu. Otrs variants bija Jerusalem, taču arī tāda grupa jau darbojās. Puiši vēlējās, lai grupas vārds būtu oriģināls un nedublētu kādas citas mūziķu apvienības nosaukumu. Galu galā vienojās par Novij Jerusaļim, kaut gan vēlāk atklājās, ka Amerikā darbojas kristīga smagā roka grupa ar tādu pašu nosaukumu - New Jerusalem. Nosaukums Novij Jerusaļim ņemts no Atklāsmes grāmatas 21. nodaļas, kur stāstīts par Dieva pilsētu, kas nonāk no debesīm un tiek saukta par Jauno Jeruzālemi.

Lai pastiprinātu Novij Jerusaļim ritma sekciju, grupai pievienojās tobrīd labākais Baltkrievijas basģitārists Igors Sorokins. 1993. gadā puiši devās uz ASV, kur Moving Waters studijā producenta Karla Ričardsona vadībā ierakstīja savu pirmo albumu Bog Svjatoi ar evaņģelizējoša rakstura dziesmām. Sekoja liela turneja ASV, kur grupa sniedza 26 koncertus. Atgriezušies mājās Novij Jerusaļim piedalījās Baltkrievijas TV šovā Rock Island, kur ar dziesmu Bog Svjatoi izcīnīja „Grand Prix”.

1995. gadā grupu uzaicināja piedalīties ebreju mūzikas festivālā Minskā, kur viņi ieguva pirmo vietu. Šim notikumam bija liela nozīme Novij Jerusaļim radošajā biogrāfijā, kas spēcīgi ietekmēja visu grupas turpmāko daiļradi. Viņi atgriezās studijā, lai ierakstītu albumu Vozvrasčaisja domoi. Ieraksts tika veikts pazīstamajā Bill Gaither’s Studio ASV. Producents bija Stīvs Milikans, kas strādājis ar daudziem Amerikas kristīgās mūzikas māksliniekiem. Albums ieturēts labākajās ebreju muzikālās folkloras tradīcijās, daudzas tā dziesmas sarakstījis mesiāniskās kalpošanas Sio - Jerusaļim vadītājs Nikolajs Haskins. Tādas dziesmas kā Vozvraščaisja domoi, Vremja ļubitj un Pesnja Pesņei, kas tautā labāk pazīstama kā Milaja rodnaja, kļuva par vispāratzītiem hitiem.

Taču 1997. gada pavasarī puiši klausītājus pārsteidza ar pavisam cita veida mūziku. Ceturtās Amerikas turnejas laikā ierakstītais albums Nu što ti dumaješ ob etom? atklāja Novij Jerusaļim alternatīvo šķautni. Tradicionālo kristīgo melodiju vietā jaunajā albumā skanēja moderna alternatīvā mūzika. Producents atkal bija Milikans, tomēr praktiski visu darbu albuma sagatavošanā mūziķi veica paši. Grupu uzaicināja piedalīties vairākos Baltkrievijas radio un televīzijas raidījumos, bet divām albuma dziesmām tika uzņemti profesionāli videoklipi - viens Baltkrievijā, otrs ASV. Dziesmas Ja znaju ļubovj videoklips astoņas nedēļas noturējās pirmajā vietā Baltkrievijas TV hitparādē, bet pati dziesma tika atzīta par gada labāko melodiju. Puiši sarīkoja grandiozu koncertu Baltkrievijas Arodbiedrību kultūras namā Minskā, kas tika ierakstīts un izdots gan audio, gan video formātā. Tā pārsteidzošā un negaidītā veidā kristīga grupa kļuva par valsts mēroga mūzikas zvaigznēm. 1997. gadā vien Novij Jerusaļim piedalījās vairāk nekā 100 koncertos ASV, Rietumeiropā, Ukrainā, Krievijā, Baltkrievijā un Latvijā. Grupas vārds rotāja kristīgās mūzikas tabulas teju visās NVS valstīs.

Panākumu spārnoti, puiši izveidoja savu ierakstu studiju NJ Studio, lai strādātu gan pie saviem jaunajiem albumiem, gan ar citām perspektīvām kristīgām grupām. 1999. gadā tika ierakstīts albums Novi Ierusalim un kopš tā laika grupa izmanto tikai šo sava nosaukuma latīnisko transkripciju. Jaunais albums tapa kā pateicība amerikāņu draugiem par viņu nesavtīgo palīdzību un atbalstu grupas pirmajos darbības gados. Gandrīz visas dziesmas atkal bija sarakstījis Nikolajs Haskins. Jāteic, ka pēc iepriekšējā albuma alternatīvā „sprādziena” ne visiem patika atgriešanās pie agrākā „ebreju” skanējuma. Tomēr, tā kā albums bija diezgan interesants un dziesmas melodiskas, to pirka un klausījās.

Sekoja ilgāks klusuma periods, kurā Novi Ierusalim atklātībā parādījās vien dažos koncertos. 2001. gada rudenī sākās nopietns darbs pie jaunā albuma, tika ierakstīts pirmais singls, dažas dziesmas skanēja arī festivālā Betlēmes zvaigzne. 2002. gadā Novi Ierusalim atzīmēja savas radošās darbības 10 gadu jubileju. Jau gada sākumā iznāca ilgi gaidītais albums Ņeba oskolki, kas nenoliedzami kļuva par nozīmīgu notikumu Baltkrievijas kultūras un garīgajā dzīvē. Albuma dziesmas runā par cilvēka dievišķo izcelsmi, garīgo saiti ar debesīm un sapņu piepildīšanos. Tika izdotas arī divas grupas labāko dziesmu izlases krievu un angļu valodā. Novi Ierusalim sarīkoja plašu jubilejas koncertu Baltkrievijas lielākajā koncertzālē - Republikas pilī, bet pēc tam devās lielā koncertturnejā, uzstājoties daudzās Krievijas un citu NVS valstu pilsētās.

2002. gadā tika uzņemts dziesmas Ņeba oskolki videoklips krievu un angļu valodā, kas ieguva lielu popularitāti skatītāju vidū, bet nākamā gada janvārī dziesma Glaza cveta ņeba no jaunā albuma kļuva par televīzijas konkursa Hit Moment laureāti. 2003. gadā iznāca arī albuma Ņeba oskolki angļu versija The Fragments of Heaven, kas bija paredzēta galvenokārt ASV tirgum. Albums izpelnījās lielu atzinību grupas ārzemju koncertos. Drīz pēc tam tika uzņemts arī dziesmas Ļubovj na ladoņah videoklips, kas tiek vērtēts kā grupas visu laiku labāko video. 2004. gadā šis klips sasniedza absolūto rekordu Baltkrievijas popmūzikas vēsturē, veselas 33 nedēļas noturēdamies pirmajā vietā nacionālajā hitparādē, bet pati dziesma atkal kļuva par gada labāko dziesmu Baltkrievijā.

2004. gada pavasarī Novi Ierusalim no jauna atgriezās pie savām ebreju mūzikas saknēm un kopā ar komponistu Nikolaju Haskinu laida klajā albumu Vremja blagoprijatnoje. Tā paša gada rudenī grupa kopā ar vienu no vadošajām Baltkrievijas dziedātājām Iskuji Abaljanu ieskaņoja dziesmu Čužaja žizņ un pirmo reizi devās koncerttūrē uz Izraēlu. 2005. gada sākumā Novi Ierusalim ar dziesmu Melodija ļubvi piedalījās Eirovīzijas nacionālajā atlasē, bet martā izdeva DVD, kurā apkopots viss grupas video un foto materiāls 12 gadu garumā. Gada nogalē tika panākta vienošanās par trīs grupas dziesmu iekļaušanu amerikāņu animācijas filmas Godman krievu versijas skaņu celiņā.

Jaunais Novi Ierusalim albums Ļiniji serdca (2007) tika ierakstīts jau bez grupas vadošā solista Aleksandra Patla, kas atšķirīga kalpošanas redzējuma dēļ šķīrās no grupas 2006. gadā. Darbs pie albuma notika GN studijā Maskavā un šis ir trešais grupas konceptalbums. 2007. gadā klajā nāca arī ilgi gaidītais mesiānisko dziesmu albums angļu valodā City of Gold, kurā grupas spēcīgā ritma sekcija apvienota ar ebreju muzikālajās tradīcijās ieturētām klarnetes, flautas un stīgu instrumentu skaņām. Bet 2008. gadā Novi Ierusalim piepildīja divus no saviem ilgi lolotajiem sapņiem - sagatavoja koncertprogrammu kopā ar Baltkrievijas Valsts akadēmisko simfonisko orķestri un devās koncertturnejā uz Dienvidkoreju.

Jāteic, ka nevienam no Novi Ierusalim mūziķiem nav profesionālas muzikālās izglītības - viņi visu apguvuši pašmācības ceļā. Tomēr pret darbu puišu attieksme ir ļoti nopietna - pirms katras uzstāšanās notiek ilga un rūpīga gatavošanās, garas stundas tiek pavadītas mēģinājumos. Bet brīvajā laikā Novi Ierusalim dalībnieki labprāt uzspēlē futbolu komandā Artstars, kur apvienojušās Baltkrievijas estrādes zvaigznes, vai kopā ar ģimenēm un draugiem atpūšas ASV.

Novi Ierusalim mūzika apvieno roka, popa un pat repa elementus, spēcīgu ritmu un skaistas melodijas. Savās dziesmās puiši cenšas būt maksimāli patiesi, rakstīt par mūsdienu cilvēkam aktuālām problēmām. Daudzas dziesmas ir autobiogrāfiskas, tās stāsta par mūziķu personīgi piedzīvoto. Mīlestība uz cilvēkiem un atklātība - šīs divas lietas ir un paliek Novi Ierusalim daiļrades kritērijs un grupas firmas zīme.

  

Novi Ierusalim albumi:

 • 1993 Бог святой
 • 1995 Возвращайся домой
 • 1997 Ну что ты думаешь об этом?
 • 1998 Novi Ierusalim Live in Concert (koncertieraksts, krievu val.)
 • 1999 Новый Иерусалим
 • 2001 The Best (izlase, angļu val.)
 • 2002 The Best (izlase, krievu val.)
 • 2002 Неба осколки
 • 2003 The Fragments of Heaven (angļu val.)
 • 2004 Время благоприятное
 • 2005 Я подарю тебе (nepilna laika albums)
 • 2007 Линии сердца
 • 2007 City of Gold (angļu val.)
 • 2008 Novi Ierusalim Live с Государственным академическим симфоническим оркестром Республики Беларусь (2СD, koncertieraksts, krievu val.)

Novi Ierusalim video:

 • 1998 Novi Ierusalim Live in Concert
 • 2005 Novi Ierusalem
 • 2008 Novi Ierusalim Live с Государственным академическим симфоническим оркестром Республики Беларусь

 

Raksts pirmoreiz publicēts žurnālā „Tikšanās” 2004. gada septembrī.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

Uzraksti komentāru