Michael W. Smith: Mūzika, kas uzrunā

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 24-05-2009

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Maikls Vaitekers Smits - viena no pēdējā gadsimta ceturkšņa kristīgās mūzikas spožākajām zvaigznēm. Bet ne tikai. Cilvēks ar kalpotāja sirdi, brīnišķīgs tēvs saviem bērniem, mīlošs vīrs sievai. Fanu mīļi dēvēts par Smitiju, viena no spilgtākajām personībām mūsdienu kristietībā.

Maikls Vaitekers Smits dzimis 1957. gada 7. oktobrī Kenovā, Rietumvirdžīnijā, Pola un Barbaras Smitu ģimenē. Bērnība Maiklam saistās ar jaukām atmiņām par mammu - pārtikas piegādātāju un baznīcas sekretāri, tēvu, kurš strādāja naftas pārstrādes uzņēmumā, un jaunāko māsu Kimu. Ģimenes ciešā vienotība un vecāku ticība atstāja neizdzēšamu iespaidu uz nākamo mūzikas zvaigzni.

Maikls bija parasts amerikāņu zēns - aizrāvās ar beisbolu, aktīvi darbojās vietējā draudzē, spēlēja klavieres. Taču viņā bija arī kaut kas neparasts - savu pirmo dziesmu Maikls uzrakstīja jau piecu gadu vecumā. Un, lai gan zēna nākotnes sapņi bija saistīti ar profesionālo beisbolu, viņa sirds bija pārpilna ar dziesmām un mūziku.

Desmit gadu vecumā Maikls atdeva savu dzīvi Dieva rokās. Tas bija 60. gadu nogalē, kad Amerikā uzplauka tā sauktā Jēzus kustība. „Kaklā es nēsāju lielu koka krustu un visur staipīju līdzi Skofīlda Bībeli,” savu tālaika izskatu raksturo Maikls. „Kenovā bija tikai 5000 iedzīvotāju, taču draudzes jauniešu korī dziedāja 75 - 80 dziedātāji. Mēs bijām galvas tiesu aizsteigušies priekšā savam laikam. Jauniešu koris bija man patiess atbalsts, jo lielākā daļa draugu bija vecāki par mani. Mēs pulcējāmies kāda drauga mājā. Tur notika lūgšanu sapulces, kurās mēs dziedājām un pielūdzām Dievu.”

Tomēr, kad Maikls kļuva vecāks, viņa dzīvē notika dramatisks pavērsiens. Visi viņa draugi jau bija beiguši skolu un aizbraukuši mācīties uz citām pilsētām vai apprecējušies. „Radās cilvēki, ar kuriem es pavadīju laiku tikai tāpēc, ka citu gluži vienkārši nebija. Es sāku eksperimentēt un pēkšņi biju ierauts ballīšu virpulī.” Jaunie paziņas, ar kuriem kopā Maikls iedzēra, smēķēja marihuānu un lietoja arī smagās narkotikas, tikai veicināja viņa lejupslīdi. Sākās murgaina dubultdzīve - ikdienā uzdzīve un ballītes, svētdienās - baznīca.

Pēc vidusskolas Maikls iestājās vienā no Māršala universitātes koledžām, taču jau pēc pirmā semestra pameta mācības un pārcēlās uz Amerikas mūzikas galvaspilsētu Nešvilu, lai īstenotu sapni par mūziķa karjeru. „Es aizbraucu no vecāku mājām ar vecu, sasistu ševrolē, kam aizmugures sēdekļa vietā bija vienkāršs matracis. Kad tiku uz autostrādes, sapratu, ka nekad vairs neatgriezīšos. Es to vienkārši zināju. Kaut arī tolaik par Dievu daudz nedomāju, tomēr dziļi sirdī jutu, ka tieši mūzika ir tas, uz ko Viņš mani aicina.”

Nešvilā Maikla dzīve no sliktas pārvērtās vēl sliktākā. Viņš spēlēja klavieres klubos un bāros, vienlaikus strādādams dažādus gadījuma darbus. Smita istabas biedrs nodarbojās ar narkotiku tirdzniecību, un pamazām kokaīns savienojumā ar Maikla eksplozīvo dzīvesveidu pārvērta viņa dzīvi drausmā ārprātā. 1978. gadā pēc kāda koncerta kopā ar grupu Rose, Smits iešņauca pulverīti, domādams, ka tas ir kokaīns. Taču patiesībā tas izrādījās kaut kas līdzīgs dzīvniekus nomierinošam līdzeklim. „No deguna pa abām nāsīm man sāka plūst asinis,” atceras Maikls. „Es devos uz mājām un visu ceļu lūdzu Dievu. Domāju, ka zaudēšu prātu. Visu nakti vaidēju un lūdzu: Dievs, neļauj man nomirt! Dievs, neļauj man nomirt!”

Šī šausmu nakts pārliecināja Maiklu atmest narkotiku lietošanu, tomēr viņa ticība bija ļoti vāja. „Es jutos iztukšots un jautāju: Dievs, kas ar mani notiks? Izglāb mani no šā jucekļa, Tu esi man vajadzīgs! Es lūdzu, lai Dievs dara vienalga ko - lai salauž man kājas vai liek ciest autoavārijā. Paldies Dievam, ka nepiedzīvoju neko no tā visa, taču man tika atņemts jebkāds prieks par izpriecām. Es biju dziļā depresijā.”

Kādā 1979. gada oktobra vakarā cīņa tuvojās savam dramatiskajam atrisinājumam. „Pēkšņi radās sajūta, ka man vairs nav kur tālāk iet. Es sāku trakot, nokritu uz grīdas, vāļājos kā bērns un stundām ilgi raudāju. Jutos, it kā visas pasaules smagums būtu sagūlies uz maniem pleciem. Tad virtuvē parādījās tāds kā Dieva tēls un teica: labi, šis ir pagrieziena punkts!”

Nākamajā dienā telefona zvans pavēstīja, ka kristīgā grupa Higher Ground meklē pianistu. Tā bija Dieva dota iespēja, un Maikls pievienojās grupai tās koncertceļojumos. Tieši Higher Ground palīdzēja Maiklam atjaunot attiecības ar Dievu.

Arvien vairāk kristīgo mākslinieku vēlējās Maikla sacerētās dziesmas iekļaut savā repertuārā. 1980. gadā Smits noslēdza līgumu ar izdevniecību Paragon/Benson Publishing. „Es biju kā debesīs - pelnīju 200 dolārus nedēļā par darbu, kas man patika. Lai nopelnītu iztiku, man vairs nenācās strādāt gadījuma darbus kompānijā Coca Cola vai cirpt krūmus apzaļumošanas firmā.”

Maikls strādāja 16 stundas dienā un viņam nebija laika domāt par meitenēm. „Man nebija nekādu precību nolūku. Taču kādu pēcpusdienu, kad strādāju savā birojā, Debora Keja Deivisa vienkārši pagāja man garām. Tā bija visbrīnišķīgākā sieviete, kādu es jebkad biju redzējis!” Pēc četriem mēnešiem, 1981. gada septembrī, viņi apprecējās.

Dievs Maiklam un Debijai dāvājis piecus bērnus - Raianu, Vitniju, Taileru, Annu un Emīliju. Viņiem visiem labi padodas zīmēšana, sports, dejošana. Smiti ir jautra un dzīvespriecīga ģimene. „Vairāk par visu pasaulē es gribu būt lielisks tētis saviem bērniem, lielisks vīrs savai sievai un pēc iespējas vairāk pavadīt laiku kopā ar ģimeni.”

1982. gadā Maiklu pamanīja jaunās, bet jau pazīstamās dziedātājas Emijas Grantas menedžeri Maiks Blentons un Dans Harels. Viņi iepazīstināja Smitu ar Emiju un viņas vīru Geriju Čepmenu. Maikls kļuva par Emijas Grantas pavadošās grupas pianistu un turpināja arī rakstīt dziesmas. Viena no tām - Great Is The Lord - tika iekļauta Grantas repertuārā un kļuva populāra visā pasaulē.

Pēc pirmajiem panākumiem Grantas menedžeri lūdza Smitu uzrakstīt vēl kādu dziesmu. Maikls uzrakstīja desmit, taču neatradās neviena ierakstu kompānija, kas uzņemtos Smita albuma izdošanu. Tomēr pieredzējušie Blentons un Harels ticēja Smita talantam un muzikālajai nākotnei, tāpēc neatlika nekas cits kā dibināt jaunu ierakstu kompāniju Reunion Records. Par tās pirmajiem māksliniekiem kļuva Maikls un jaunā Ņujorkas dziedātāja Ketija Trokoli.

1983. gadā klajā nāca Maikla V. Smita debijas albums Project. Starp albuma dziesmām bija arī Maikla vispopulārākais darbs Friends. Šī vienkāršā dziesma skanējusi un joprojām skan neskaitāmos koncertos, dievkalpojumos, skolu izlaidumos un atvadu sarīkojumos visā pasaulē. 1998. gadā žurnāls CCM dziesmu Friends atzina par visu laiku labāko mūsdienu kristīgās mūzikas skaņdarbu.

Šodien Maikls V. Smits ir vispāratzīta autoritāte kristīgajā mūzikā. 1992. gadā viņš pabeidza Aldersona - Brouda koledžu, iegūstot doktora grādu mūzikā. Smits izdevis 19 albumus un trīs izlases 13 miljonu eksemplāru koptirāžā, no tiem 14 ieguvuši zelta, pieci - platīna diska statusu. Viņš sarakstījis 12 grāmatas, starp kurām ir arī viena bērnu un viena pavārgrāmata. Divdesmit deviņas Maikla dziesmas bijušas Amerikas radiostaciju tabulu pirmajā ailītē, viņš piedalījies lielākajos ASV televīzijas šovos, spēlējis galveno lomu filmā The Second Chance. Divpadsmit reizes nominēts un trīs reizes arī ieguvis Grammy, bet trīsdesmit četras (!) reizes kristīgās mūzikas Dove balvu. Amerikas un Nešvilas Mūzikas balvu ieguvējs, autortiesību aģentūras ASCAP „Zelta nots” laureāts. Piedalījies prezidenta Buša inaugurācijas un Nacionālās lūgšanu dienas koncertos. Žurnāls People Magazine iekļāvis Maiklu 50 vissimpātiskāko personību sarakstā.

Daudzus gadus Smitijs ir bijis aktīvs Billija Grehema evaņģelizācijas pasākumu dalībnieks. Īpaši nozīmīgs viņam pašam šķiet 1994. gadā Klīvlendā notikušais Jauniešu vakars, kur Maikls uzstājās kopā ar grupu dc Talk. Šobrīd sadarbība turpinās ar Billija Grehema dēlu Franklinu. Smits līdzdarbojas Franklina Grehema žēlsirdības organizācijā Samaritan’s Purse. Smitu ģimene ir aktīvi organizācijas Compassion dalībnieki, sponsorējot bērnu izglītību un veselības aprūpi nabadzīgajās pasaules valstīs. 1994. gadā Maikls izveidoja pusaudžu klubu Rocketown. Tas ir skeitparks - koncertzāle - kafejnīca pašā Nešvilas centrā. Vēlāk šis darbs pārtapa evaņģelizācijas kalpošanā bērniem un jauniešiem, kas neapmeklē baznīcu. Savu pilsonisko pozīciju Maikls pauž arī darbodamies vairākos republikāņu partijas projektos. Prezidenta Buša administrācijas laikā viņš bija vicepriekšsēdētājs Prezidenta padomē pilsoņu līdzdalības jautājumos. „Vislielākā laimes un gandarījuma sajūta man ir tad, kad veltīju sevi citiem. Kad es kalpoju citiem, jūtos patiesi svētīts. Tāpēc es iedrošinu katru ticīgo iesaistīties kalpošanā līdzcilvēkiem. Tas pārmainīs tavu dzīvi!”

1996. gadā Maikls kopā ar Reunion producentu Donu Donahjū nodibināja ierakstu kompāniju Rocketown Records, kuras mērķis ir atbalstīt jaunos mūziķus un palīdzēt tiem viņu kalpošanā. Rocketown paspārnē izauguši tādi kristīgie mūziķi kā Kriss Raiss, Džinija Ouvensa, grupas Watermark un Wilshire.

Ilgus gadus Smitu ģimene bija Nešvilas Belmontas draudzes locekļi, taču 1999. gadā lūgšanu grupa, kas regulāri pulcējās Maikla un Debijas mājā, saņēma atklāsmi par jaunas draudzes veidošanu. Ar Smitu ģimenes atbalstu tika izveidota draudze New River Fellowship, kuras garīgo vadību uzticēja bijušajam Belmontas draudzes virsmācītājam Donam Finto. Šobrīd Maikls joprojām ir viens no šās draudzes mācītājiem.

Pēc daudzajiem pop un rock stilā ieturētajiem albumiem un diviem Ziemassvētku projektiem, jaunā gadu tūkstoša sākumā Smits sava talanta cienītājus iepriecināja ar instrumentālās mūzikas albumu Freedom (2000), kam sekoja divi pielūgsmes albumi - Worship (2001) un Worship Again (2002), kas ieguva nedalītu klausītāju atzinību. 2008. gada rudenī klajā nāca Maikla V. Smita trešais pielūgsmes albums A New Hallelujah. „Dažkārt ir viegli kļūt kūtram vai pašapmierinātam savā ticībā. Es vēlējos, lai A New Hallelujah atmodinātu kristiešus un atgādinātu, ka draudzei ir jāiziet ārpus četrām baznīcas sienām un jāpielūdz Dievs, darot labu un palīdzot citiem. Es gribēju palīdzēt cilvēkiem sākt domāt globāli un iedomāties, kādu ietekmi Kristus Miesa varētu atstāt uz pasauli, ja mēs visi sāktu aktīvi kalpot. Šis projekts bija viens no maniem lieliskākajiem piedzīvojumiem, kas sagādāja patiesu gandarījumu. Ieraksts tika veikts Hjūstonā, Teksasā. Auditorijā bija vairāk nekā 12 000 cilvēku, un man palīgā nāca 250 cilvēku liels koris. Tas bija ļoti iespaidīgi.”

Vai tas varētu nozīmēt, ka turpmāk vairāk redzēsim Maiklu kā pielūgsmes mūziķi? Maikls atsmej: „Man patīk uzstāties dažādos mūzikas stilos. Koncertos daži cilvēki nāk klausīties pielūgsmes mūziku, citiem patīk popdziesmas. Vēl citi jūtas vīlušies, ja neatskaņoju kādu instrumentālu kompozīciju no albuma Freedom. Un tad vēl trīs Ziemassvētku projekti! Tāpēc es zinu, ka katru reizi, kad kāpju uz skatuves, tas būs īsts izaicinājums - apvienot šos daudzos elementus vienā koncertā. Bet man tas patīk.”

Jautāts, no kā viņš būtu gatavs dzīvē atteikties, Maikls atbild nedomājot: „No karjeras. No superzvaigznes statusa. Kam man tas vajadzīgs? Kad apstājos un pārdomāju, kas man patiesi svarīgs, man jādomā par attiecībām ar Kristu.”

Maikla Vaitekera Smita dzīve un kalpošana ir tik svētīta, ka spēj uzrunāt cilvēkus vairāk nekā sludināšana. „Daudzi cilvēki man teikuši: ar tevi, Maikl, notiek kas neparasts - tava mūzika uzrunā! Cilvēki vēlas uzzināt par manām attiecībām ar Dievu. Viņi man uzticas un tieši tāpēc esmu izpelnījies tiesības uzrunāt viņus. Esi patiess - un cilvēki ieraudzīs tevī Kristu.”

 

Michael W. Smith albumi:

 • 1983 The Michael W. Smith Project
 • 1984 Michael W. Smith 2
 • 1986 The Big Picture
 • 1987 The Live Set (koncertieraksts)
 • 1988 i 2 [EYE]
 • 1989 Christmas (Ziemassvētku)
 • 1990 Go West Young Man
 • 1992 Change Your World
 • 1993 The Wonder Years (izlase)
 • 1993 The First Decade 1983-1993 (izlase)
 • 1995 I’ll Lead You Home
 • 1998 Live the Life
 • 1998 Christmastime (Ziemassvētku)
 • 1999 This Is Your Time
 • 2000 Freedom (instrumentāls)
 • 2001 Worship (slava & pielūgsme)
 • 2002 Worship Again (slava & pielūgsme)
 • 2003 The Second Decade 1993 - 2003 (izlase)
 • 2004 Healing Rain
 • 2004 The Christmas Collection (Ziemassvētku izlase)
 • 2006 Stand
 • 2006 Platinium Series: Best Of Michael W. Smith (izlase)
 • 2007 It’s a Wonderful Christmas (Ziemassvētku)
 • 2008 A New Hallelujah (slava & pielūgsme)

Michael W. Smith video:

 • 1985 Michael W. Smith In Concert
 • 1987 The Big Picture Tour
 • 1993 Change Your World Live
 • 1999 This Is Your Time Retail Video Collection
 • 2002 Worship
 • 2003 The Bigger Picture
 • 2003 Live in Concert - A 20 Year Celebration
 • 2009 A New Hallelujah

  

Rakstā izmantotas publikācijas žurnālā „Tikšanās” 2003. gada marta un 2009. gada maija numuros, kā arī portālā “e-baznīca” 2007. gada 16. oktobrī, 2008. gada 12. februārī un 22. aprīlī.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru obligāta.

Līdzīgie raksti:

Komentāri (3)

 1. Tas tikai kārtējo reizi pierāda - ja reiz sasējies ar Dievu, tad aizmirsti par tikšanu vaļā no Viņa. Tas Kungs savu īpašumu tik viegli neatdos. Pats savā dzīvē to pavisam nesen piedzīvoju.

 2. Viņš ir ļoti foršs!

 3. Dziedātajs ar skaistu balsi un skaistām dziesmam.

Uzraksti komentāru