Amy Grant: Atgriešanās

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 26-04-2009

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Ja jums tīk Holivudas filmu cienīgi sižeti, Emijas Grantas radošā biogrāfija neliks vilties. Savu karjeru sākusi pusaudža gados, ģitāras pavadījumā dziedot skolasbiedriem, šodien Emija ir vairāku zelta un platīna albumu īpašniece, seškārtēja Grammy balvas ieguvēja, viena no kristīgās mūzikas labākajām māksliniecēm, popzvaigzne ar pasaules vārdu.

Mūzikai vienmēr bijusi svarīga loma Grantas dzīvē, vai tie būtu a capella dziedājumi draudzes dievkalpojumos bērnībā, vai uzstāšanos vienaudžu auditorijai skolā un draudzē vēlākajos gados. Viņas pirmais publiskais priekšnesums notika kādā skolas dievkalpojumā. Kopš tā laika pagājuši daudzi muzikāli spraigi un radoša darba piesātināti gadi, kas iemācījuši Emijai uzņemties visdažādākās - gan slavenas dziedātājas un filmaktrises, gan mīļas sievas un gādīgas mātes lomas.

Emija Granta dzimusi 1960. gada 25. novembrī Augustā, Džordžijas štatā, kur viņas tēvs tobrīd strādāja kā ārsts. Drīz pēc tam Grantu ģimene pārcēlās uz dzīvi Nešvilā. Emija un viņas trīs vecākās māsas uzauga ģimenē, kur galvenā loma bija ticībai Dievam un ciešām ģimenes saitēm. Tieši ģimene rosināja Emijas muzikālā talanta uzplaukumu, bet draudzē dziedātās evaņģēliskās himnas atstāja paliekošu iespaidu uz viņas turpmāko dzīvi un mūziku.

Saviem bērniem Granti centās nodrošināt labu izglītību - meitenes mācījās prestižās Nešvilas privātskolās. Līdztekus mācībām Emija piestrādāja, mazgājot grīdas un demagnetizējot lentes Belmontas koledžas ierakstu studijā. Tieši šeit viņa sastapa producentu Braunu Banisteru, kurš kā atzīts profesionālis iedrošināja meiteni nopietni nodarboties ar dziedāšanu un komponēšanu. Viņš ierakstīja lenti ar Grantas dziesmām, ko viņa vēlējās uzdāvināt savai ģimenei. Kādu dienu, kad Banisters izgatavoja ieraksta kopijas, studijā ienāca producents un dziedātājs Kriss Kristians, kas Nešvilā meklēja jaunus talantus. Mazliet paklausījies viņš tūdaļ zvanīja Word Records šefam Stanam Mozeram un atskaņoja Emijas demoierakstu pa telefonu. Jau pēc pirmajām taktīm Stans bija sajūsmā. Tā 17 gadu vecumā Granta kļuva par šīs pazīstamās ierakstu kompānijas mākslinieci.

Emijas Grantas pirmais albums iznāca 1978. gadā Word paspārnē esošās ierakstu firmas Myrrh apgādā. Pasaule bija pārsteigta par jauno, skaisto sievieti, kuras mūzikā Dieva dotais talants savienojās ar stipru ticību un garīgu vēsti. Līdz tam ar jēdzienu „kristīgā mūzika” lielākā sabiedrības daļa saprata vai nu tradicionālās baznīcas himnas un gospelmūziku, vai arī nedaudz izaicinošo Jēzus roka kustību. Grantas mūzikā apvienojās abu šo stilu iezīmes. Albums kļuva par vispāratzītu hitu, un Emija saņēma uzaicinājumus koncertēt baznīcās, draudžu nometnēs, skolās un festivālos visā Amerikā. Viņas otrā albuma Father’s Eyes (1979) ierakstā piedalījās arī kristīgais mūziķis Gerijs Čepmens, kas kļuva par Emijas nākamajam albumam Never Alone (1980) sekojošās koncerttūres iesildošo mākslinieku. 1982. gadā Gerijs un Emija apprecējās.

1981. gadā iznākušie divi koncertalbumi Grantas muzikālo stilu no folkmūzikas pārcēla poproka kategorijā. Otro albumu Emija ierakstīja kopā ar populārajiem kristīgajiem rokeriem DeGarmo & Key. Klausītājiem tas šķita gana interesanti, un Grantas fanu pulks auga.1982. gadā klajā nāca albums Age To Age, kas Emijai atnesa pirmās Dove un Grammy balvas. Tajā iekļautas tādas šodien visā pasaulē pazīstamas dziesmas kā Sing Your Praise to the Lord un El Shaddai. Albumam sekoja koncerttūre, kas atzīta par vienu no Emijas visu laiku spožākajām turnejām. Bet 1984. gadā mūzikas veikalu plauktos parādījās jaunais Emijas veikums Straight Ahead, kas atkal ieguva gan Dove, gan Grammy, bet vairākas albuma dziesmas rotāja radiostaciju tabulu virsotnes.

Mainoties kristīgās mūzikas pasaulei, arī Emijai nācās pārskatīt savas karjeras koncepciju. Kļūstot par kristiešiem, vairākums mūziķu pamet laicīgo skatuvi un turpmāk uzstājas tikai kristiešu auditorijai. Emija rīkojās citādi. Izcīnījusi stabilu vietu kristīgajā kultūrā, viņa vēlējās uzrunāt arī pārējo sabiedrības daļu. Par šās vēlmes piepildījumu kļuva albums Unguarded (1985), kas Grantas mūziku, emocijas un ticību iznesa ārpus kristīgās mūzikas robežām un padarīja pazīstamus plašam klausītāju lokam. Unguarded atvēra durvis, kas līdz tam kristīgajiem mūziķiem bija slēgtas. Dziesma Find a Way skanēja daudzu sekulāro radiostaciju programmās, tās video tika demonstrēts MTV. Dziesma parādījās arī Billboard tabulās un Emija kļuva pazīstama visā valstī. Viņu aicināja piedalīties lielākajos Amerikas TV šovos, bet pazīstamā ierakstu kompānija A&M uzņēmās Grantas mūzikas izplatīšanu sekulārajā tirgū.

1987. gadā Emijas un Gerija ģimenē piedzima dēls Metjū Gerisons. Gadu vēlāk iznāca arī Emijas kārtējais albums Lead Me On, kas klausītājus pārsteidza ar jaunu progresīvu skanējumu. Šis joprojām ir viens no kritikas visaugstāk novērtētajiem Grantas albumiem. Pēc diviem gadiem dzimusī meitiņa Glorija Mailza (Millija) iedvesmoja Emiju radīt vienu no savām vispopulārākajām dziesmām Baby, Baby, kas iekļauta albumā Heart In Motion (1991). Albums topu tabulās noturējās veselas 52 nedēļas, padarot Grantu par pasaules klases popzvaigzni. Taču Baby, Baby videoklips, kas tā patika MTV pastāvīgajiem skatītājiem, negaidot izsauca asu Emijas kristīgo fanu kritiku. Grantai pārmeta izdabāšanu sekulārās publikas gaumei un ticības ideālu nodevību. Neskatoties uz to, albumam bija grandiozi panākumi, kas Emiju nostādīja līdzās daudziem šīs pasaules varenajiem - Holivudas filmzvaigznēm, pasaulslaveniem mūziķiem, izklaides žanra korifejiem, pazīstamiem politiķiem. Labi zināma Emijas ilggadējā draudzība ar Bušu ģimeni. Pēc Buša vecākā ielūguma viņa uzstājusies prezidenta mītnē Kempdeividā un Baltajā namā. Granta ir viena no vispazīstamākajām kristīgās ticības un mūzikas tradīciju pārstāvēm Amerikas augstākajā sabiedrībā.

Divus gadus pēc otrās meitiņas Sāras Kenonas piedzimšanas iznāca Emijas albums House Of Love (1994). Viegli iegaumējamās melodijas un uz cilvēka iekšējo pasauli vērstā lirika padarīja šo albumu īpaši populāru. Mīlestība visā tās daudzšķautņainībā - tā ir House Of Love centrālā tēma.

Taču trīs gadus vēlāk pasaule ieraudzīja pavisam citu Emiju Grantu - albums Behind The Eyes (1997) ne kvalitātes, ne panākumu ziņā nespēja sacensties ar Emijas iepriekšējiem ierakstiem. Fani runāja par Grantas privātās dzīves „tumšo pusi”, kas ietekmējusi arī viņas mūziku. Šīm baumām drīz vien sekoja ziņa par Emijas un Gerija laulības šķiršanu. Vairākus gadus popdīva klusēja, tomēr galu galā spēja pārvarēt šo savas dzīves tumšo periodu un atgriezties uz skatuves.

1999. gadā klajā nāca Grantas albums A Christmas To Remember, kas bija trešais viņas Ziemassvētku ierakstu kolekcijā. Šajā pašā gadā uzplaiksnīja vēl viena Emijas talanta šķautne - viņa piedalījās filmā A Song from the Haeart, kur tēloja aklu mūzikas skolotāju, kas dzīvē meklē un arī atrod mīlestības patieso sūtību. Arī personīgajā dzīvē Emija to ir atradusi - 2000. gada martā viņa apprecējās ar kantrīmūzikas superzvaigzni Vincu Gilu, bet pēc gada Dievs ģimenei dāvāja meitiņu Korīnu.

Emijas Grantas albumi pārdoti vairāk nekā 30 miljonu eksemplāru koptirāžā, viņas kontā ir 14 platīna un seši zelta diski. Emija izcīnījusi 21 Dove un sešas Grammy balvas, viņas dziesmas rotājušas ASV un britu toptabulu pirmās ailītes. 2001. gadā Emijai tika piešķirta balva „Gada Nešvilietis”, ko viņa saņēma par sadarbību ar Amerikas Sarkano Krustu, Amerikas Vēža Asociāciju, Amerikas Sirds Asociāciju un Nešvilas simfonisko orķestri. Viņa sadarbojas arī ar vairākiem labdarības fondiem.

Emija Granta ir māksliniece, kas nesusi kristīgo mūziku un vēsti daudz plašākai auditorijai nekā jebkurš cits kristīgais mūziķis. Viņai piemīt īpaša dāvana rakstīt dziesmas, kas atspoguļo viņas pašas iekšējos pārdzīvojumus kā kristietei, draudzenei, dzīvesbiedrei, mātei. Grantas balsij piemīt īpašs jutekliskums, kas viņas dziesmas pārvērš ticības un cerības lūgšanā, kuru ikviens vēlētos izjust kā savējo. Emijas mūzika ir enerģijas un kaismes pilna, tā pauž viņas skatījumu uz dzīvi, mīlestību un Dieva žēlastību.

Šodien Emija ir atguvusi dvēseles mieru un stabilitāti savā ģimenē. 2002. gadā iznāca viņas albums Legacy - Hymns & Faith, kas ietver klasiskās baznīcas himnas, kā arī četras jaunas dziesmas. Albumā brīnišķā harmonijā sadzīvo gan americana un folks, gan bluegrass un gospels. Kopā tas viss skan kā Emijas Grantas dzīves un karjeras muzikālais pavadījums. Viņa ir atgriezusies un jūtas laimīga!

 

Amy Grant albumi:

 • 1977 Amy Grant
 • 1979 My Father’s Eyes
 • 1980 Never Alone
 • 1981 Amy Grant In Concert (koncertieraksts)
 • 1981 In Concert Volume Two (koncertieraksts)
 • 1982 Age to Age
 • 1983 A Christmas Album (Ziemassvētku)
 • 1984 Straight Ahead
 • 1985 Unguarded
 • 1986 The Collection (izlase)
 • 1988 Lead Me On
 • 1991 Heart in Motion
 • 1992 Home for Christmas (Ziemassvētku)
 • 1994 House of Love
 • 1997 Behind the Eyes
 • 1999 A Christmas to Remember (Ziemassvētku)
 • 2002 Legacy…Hymns and Faith
 • 2002 Her Greatest Inspirational Songs (izlase)
 • 2003 Simple Things
 • 2004 Greatest Hits 1986-2004 (izlase)
 • 2005 Rock of Ages…Hymns and Faith
 • 2005 My Best Christmas (Ziemassvētku izlase)
 • 2006 Time Again…Amy Grant Live (koncertieraksts)
 • 2007 Greatest Hits (izlase)
 • 2008 The Christmas Collection (Ziemassvētku izlase)

Amy Grant video:

 • Greatest Hits 1986-2004 (videoklipi)
 • Time Again…Amy Grant Live (koncerts)

 

Raksts pirmoreiz publicēts žurnālā „Tikšanās” 2003. gada maija numurā.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

Uzraksti komentāru