Monētu glabāšana

Ievietoja | Sadaļa Kolekcionāriem | Publicēts 02-04-2009

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Ja esat nolēmis kolekcionēt monētas, jums vispirms nāksies padomāt, kur un kā tās glabāt. Pasaulē ir izdomāti un tiek lietoti vairāki speciāli aizsardzības līdzekļi, kas palīdzēs saglabāt jūsu kolekciju. Šie produkti pasargās jūsu monētas no pirkstu pieskārieniem, saskarsmes ar dažādiem mehāniskiem priekšmetiem, tāpat arī mitruma un gaisa iedarbības.

Visierastākais monētu aizsardzības līdzeklis, protams, ir monētu albums. Tomēr nevajadzētu monētas vienkārši ievietot albuma lapas kabatiņās, kā to darīja agrāk. Lietojiet papildus aizsardzības līdzekļus, piemēram, monētu holderus. Holderis ir 2×2 collu liels kartona ieliktnis ar caurspīdīgu aizsargplēves lodziņu vidū. Lodziņa lielumu iespējams samērot ar monētas lielumu, jo tirdzniecībā pieejami visdažādākā izmēra holderi. Holderi mēdz būt divu veidu - skavojamie un pašlīmējošie. Pirmajā ievieto monētu un tad holdera malas savieno ar vairākām skavām, savukārt uz otrā tipa holderu malām ir uzklāta plāna līmes kārtiņa un saspiežot malas, tās pašas salīmējas. Šis ir visizplatītākais monētu glabāšanas veids, tomēr jāatceras, ka holderi nespēj pilnībā pasargāt monētas no gaisa un mitruma piekļūšanas, tāpēc īpaši retu savas kolekcijas eksemplāru pasargāšanai izmantojiet papildus aizsarglīdzekļus.

Cits veids, kā glabāt monētas, ir ievietot tās plastikāta kabatiņās jeb tā sauktajos flipos. Tomēr vecā parauga flipos, tāpat kā senāk ražotu monētu albumu lapās, ir izmantots polivinilhlorīds, kas padara plastmasu lokanāku. Diemžēl polivinilhlorīda sabrukšanas rezultātā izdalās gāze, kas veido netīri zaļganus nosēdumus uz monētām. Dažos gadījumos šī gāze, sajaucoties ar gaisa mitrumu, var nopietni sabojāt jūsu monētu. Jaunākā ražojuma flipos polivinilhlorīds netiek izmantots, tomēr šis tik un tā nav pats labākais monētu glabāšanas veids.

Daudz drošāk ir monētas glabāt monētu kapsulās. Gandrīz visas jaunākā kaluma jubilejas un piemiņas monētas šādās kapsulās ievieto jau naudas kaltuvē. Taču arī pārējās savas kolekcijas monētas jūs varat ievietot šādos caurspīdīgos cieta materiāla plastmasas holderos. Tāpat kā kartona holderi, arī monētu kapsulas pieejamas visdažādāko izmēru monētām. Ir dažādi kapsulu tipi - gan divdaļīgi, gan no trim daļām sastāvoši. Visaugstākās kvalitātes kapsulas ir ūdens un gaisa necaurlaidīgas. Protams, kapsulas ir dārgāks monētu glabāšanas veids nekā kartona holderi, tomēr jūsu kolekcijas monētas tās pasargās drošāk.

Monētas var ievietot ne tikai albumos, bet arī monētu atvilktnēs. Tās ir speciāli izgatavotas, ar mīkstu materiālu izklātas planšetes, kur īpaši izveidotās iedobēs var novietot monētas. Ir kolekcionāri, kas monētas atvilktnēs ievieto bez papildus aizsardzības, tomēr tad ar laiku augšējā monētas puse pārklājas ar patīnu un zaudē savu spīdumu. Tāpēc labāk ir vispirms monētu ievietot plastmasas kapsulā un tikai tad planšetē. Ir arī planšetes, kas speciāli paredzētas monētām kartona holderos. Monētu atvilktnes glabā monētu kastēs, monētu vitrīnās vai alumīnija monētu koferīšos. Šis ir samērā dārgs monētu glabāšanas veids, tomēr ar laiku sevi attaisno.

Pats dārgākais un aristokrātiskākais monētu glabāšanas veids ir tā sauktais monētu kabinets, ko šai vajadzībai izmanto jau gadsimtiem ilgi. Monētu kabinets ir neliels no cēlkoka darināts skapis ar daudzām atvilktnēm un atvilktnītēm monētu glabāšanai. Dārgākajiem tā modeļiem iekšpusē tiek nodrošināts nemainīgs mikroklimats. Šādā skapī iespējams glabāt 300 - 500 monētas.

Monētu aizsardzības un glabāšanas pasākumi protams sadārdzina kolekcionēšanas procesu, tomēr neapšaubāmi attaisnos sevi, kad pēc daudziem gadu desmitiem jūs pats vai jūsu bērni un mazbērni priecāsies par lieliski noformēto un saglabāto kolekciju. Lai veicas!

 

© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

Komentāri (6)

  1. Daudzas monētas glabājoties apsūbē. Jūs nepateiktu, kā tīrīt un kopt monētas?

  2. Vislabāk monētas glabāt speciālās monētu kapsulās, tad ar apsūbēšanu problēmu mazāk. Ja nu tomēr vajag monētas atjaunot, ir pieejami speciāli tīrīšanas līdzekļi, atkarībā no monētu metāla - zeltam, sudrabam, varam, dažādiem sakausējumiem, divu metālu monētām. Daži lieto arī “tautas līdzekļus”, bet tur es padomu nevarēšu dot. Galvenais ir atcerēties, ka monētu nekādā gadījumā nedrīkst berzt ar zobubirsti vai citiem abrazīviem priekšmetiem un materiāliem, jo tad tā tiks neglābjami sabojāta.

    Speciālus monētu tīrīšanas līdzekļus var iegādāties Rīgas Numismātikas salonā, http://rns.lv . Vai arī interneta veikalā http://www.collector.lv .

  3. Vēlējos jautāt par universālo tīrīšanas līdzekli. Plusi un mīnusi, salīdzinot ar līdzekļiem, kas domāti konkrētam metālam.

  4. Ir tīrīšanas līdzekļi zeltam, sudrabam, varam un divmetālu monētām. Konkrētam metālam es labāk ieteiktu lietot tam paredzēto līdzekli. Visu pārējo metālu monētas var tīrīt ar universālo līdzekli.

  5. Mans vīrs mantojumā atstājis krietni daudz nozīmīšu - vairakus albūmus. Nelaime tā, ka padomijas laikā kolekcijas glabāšanai bija pieņemts iegādāties albūmus ar porolona lapām, kas tagad ir totali sakusušas! Vai ir iespējams kaut kā attīrīt un glābt šo kolekciju?

  6. Kādu daļu, iespējams, var glābt, viss atkarīgs no bojājumu smaguma. Taču daudzas būs sabojātas neatgriezeniski.

Uzraksti komentāru