Kolekcionāra aksesuāri

Ievietoja | Sadaļa Kolekcionāriem | Publicēts 15-01-2009

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Kad nu esat nolēmis, ka jūsu vaļasprieks būs kolekcionēšana, pirmkārt vajadzētu iegādāties visu šai nodarbei nepieciešamo. Ir dažādi palīglīdzekļi un aksesuāri, kas palīdzēs veidot, saglabāt, atjaunot un eksponēt jūsu kolekciju. Katram kolekcionēšanas veidam ir vismaz dažas absolūti nepieciešamas lietas, lai jūs varētu ar savu vaļasprieku nodarboties kaut cik nopietnā līmenī. Apskatīsim dažas no tām.

Vispirms jums jāiegādājas katalogs. Tas ļaus saprast, ko tieši no izraudzītā  kolekcionēšanas veida jūs vēlaties kolekcionēt, iepazīstinās ar konkrētajam kolekcionēšanas veidam raksturīgo jēdzienu nozīmi, kvalitātes kritērijiem un, protams, cenām. Tās gan dažādās valstīs var nedaudz atšķirties, tomēr aptuvenu priekšstatu sniedz. Populārākie no pastmarku katalogiem ir vācu Michel, angļu Stanley Gibbons un amerikāņu Scott. Savukārt numismātu aprindās visiecienītākie ir Krause Publications izdotie Standard Catalog of World Coins un Standard Catalog of World Paper Money. Bez šiem ir arī citi starptautiskie un dažādu valstu lokālie katalogi. Savi katalogi ir arī telekaršu kolekcionāriem, bet mēroga modeļu katalogus izdod to ražotājfirmas. Kaut arī Latvijā kolekcionāru kioskos un pulcēšanās vietās var iegādāties šo to no katalogu krājuma, tomēr daudz plašāka izvēle, arī cenu ziņā, ir interneta veikalos.

Otrkārt, jums vajadzēs savu kolekciju kaut kur uzglabāt. Šim nolūkam domāti albūmi. Pārdošanā pieejami albūmi visdažādākajiem kolekciju veidiem - pastmarkām, aploksnēm, etiķetēm, telekartēm, pastkartēm, monētām, papīrnaudai, nozīmītēm un vēl citiem kolekciju veidiem. Albumi mēdz būt ar dažādiem lapu stiprināšanas veidiem - gan tādi, kuros var pievienot jaunas lapas, gan arī ar noteiktu lapu skaitu. Filatēlistiem tiek izdoti arī albūmi konkrētu valstu pastmarkām, kuros tipogrāfiski iespiestas visas šo valstu izdotās pastmarkas hronoloģiskā secībā un atliek tikai albumu aizpildīt ar reālām šo valstu pastmarkām. Populārākie kolekciju albūmu ražotāji ir Leuchturm, Lindner, Safe, Hartberger, Prinz.

Ir arī alternatīvi kolekciju glabāšanas veidi, piemēram, pastmarku kastes, kurās markas tiek glabātas uz atsevišķām lapām, monētu kastes, kastes nozīmītēm, minivitrīnas dažādām kolekcijām. Savukārt tādiem kolekciju veidiem kā, piemēram, mēroga modelīši, vajadzīgi citi eksponēšanas principi - vitrīnas un pat speciālas planšetes ainavas veidošanai. Arī alus kausi un glāzes, porcelāna figūriņas un dažkārt arī jubilejas un piemiņas monētas bankas kastītēs ļoti skaisti izskatās nevis noglabātas kaut kur skapī, bet aiz izgaismotas vitrīnas stikla.

Labākai kvalitātes noteikšanai nereti nākas kādu no kolekcijas priekšmetiem aplūkot palielinājumā. Šim nolūkam kalpo lupas. Izmantotas tiek gan visparastākās „detektīva lupas” ar lielu apaļu stiklu, gan saliekamās kabatas lupas, gan lupas ar sānos iemontētām gaismas diodēm. Ir arī speciālas lupas un pat mikroskopi kolekcionējamo priekšmetu detalizētai aplūkošanai īpaši lielā palielinājumā. Dažādu veidu lupas nopērkamas gan Latvijas kolekcionāru kioskos, gan Latvijas pasta e-veikalā, gan optikas veikalos.

Visai svarīgs kolekcionāra aksesuārs ir pincete. Atkarībā no kolekcijas veida tiek izmantotas dažāda veida pincetes - ar šaurākiem vai platākiem galiem, īsākas un garākas, mazas un pavisam lielas. Monētu kolekcionāri lieto pincetes ar speciāliem gumijotiem uzgaļiem, lai nejauši nesaskrāpētu monētu, vai arī īpašas pincetes, ar kurām monētu var satvert no sāniem. Jāpiezīmē, ka darbam ar kolekcijas priekšmetiem diezin vai derēs mehāniskiem darbiem vai medicīnai paredzētās pincetes, tāpēc labāk tās iegādāties kolekcionāriem domātajos veikalos.

Pincetes lieto, lai pasargātu kolekcijas priekšmetus no dažāda veida bojājumiem, tomēr ar to var izrādīties par maz. Cilvēki, kas ar kolekcionēšana nodarbojas pavisam nopietni, priekšmetu labākai aizsardzībai mēdz lietot speciālus baltus kokvilnas cimdus, kādus savā darbā lieto arī arhivāri. Lai cik bieži un rūpīgi jūs mazgātu rokas, tik un tā uz pirkstu galiņiem vienmēr paliks plāna tauku kārtiņa, kas var sabojāt kādu īpaši retu jūsu kolekcijas pastmarku, monētu vai naudas zīmi. Cimdi pasargās jūs un jūsu kolekciju no šādiem nepatīkamiem brīžiem.

Ir vēl daudz citu dažāda veida aksesuāru kolekcionāriem. Filatēlistiem kalpo pastmarku perforācijas [robiņu] mērītājs, tāpat speciālas elektroierīces, kas nodrošina no aploksnēm noņemto pastmarku žāvēšanu un gludināšanu. Monētu kolekcionāriem domāti tīrīšanas līdzekļi dažādu metālu monētām. Tāpat citiem kolekciju veidiem ir savi specifiski aksesuāri.

Kad esat iegādājies visu kolekcionēšanai nepieciešamo, varat sākt veidot savu kolekciju. Laipni lūgti aizraujošajā kolekcionēšanas pasaulē!

 

© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un interneta vietni www.laikmetazimes.lv obligāta.

Līdzīgie raksti:

Komentāri (2)

  1. Labdien. Varbūt ieteiksiet, kur Latvijā iespējams iegādāties Prinz monētu albūmus un to piederumus?

  2. “Prinz” produkciju monētām Latvijā tirdzniecībā neesmu manījis. Latvijā pārsvarā tirgo “Leuchtturm” (”Lighthouse”) produkciju. Ļoti laba vācu firma ar tradīcijām un plašu piedāvājumu. Tās produkciju var nopirkt Rīgas Numismātikas salonā, Teātra ielā 4, internets: http://www.rns.lv . Tāpat tie nopērkami internetā “Neoshop” kolekcionāru sadaļā http://www.collector.lv , vēl šur tur Rīgā un Latvijā. Bet sortiments, protams, ir ierobežots. Ja grib plašu sortimentu vai kādu īpašu lietu, var pasūtīt tieši no Vācijas: http://www.leuchtturm.com .

    Taču, ja vajag tieši “Prinz”, būs vien jāpasūta internetā - vai nu Lielbritānijā - http://prinz.co.uk , vai Vācijā - http://prinzverlag.net .

Uzraksti komentāru