Take 6: Lieliskais sešinieks

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 26-05-2008

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Vokālais džeza sekstets Take 6 - viena no oriģinālākajām, radošākajām un neatkārtojamākajām vokālajām grupām, kāda jebkad dzirdēta pasaules popkultūrā.

Take 6 - tie ir seši melnādaini puiši: bass Alvins Čea, baritons Sedriks Dents, pirmie tenori Klods Maknaits un Marks Kibls, otrie tenori Džojs Kibls un Deivids Tomas. Take 6 savdabīgo skanējumu nav iespējams iekļaut kādā noteiktā mūzikas stilā, viņu kompozīcijās saklausāms gan džezs, ritmblūzs un souls, gan pops, dū - vops un hip - hops, taču, kā stāsta Sedriks Dents: “Patiesībā Take 6 izauga no klasiskās melnādaino gospelmūzikas četrbalsīgās dziedāšanas tradīcijas.”

Grupas pirmsākumi meklējami 1980. gadā, kad Klods Maknaits mazajā Oukvudas kristiešu koledžā Hantsvilā Alabamā nodibināja a capella vienību The Gentlemen’s Estate Quartet. Kvartets ar prieku uzstājās pārdesmit klausītāju lielajai studentu auditorijai, bet koncertiem gatavojās kopmītņu dušas telpās, jo tur bija laba akustika. Šeit viņus sastapa Kloda bērnības draugs Marks Kibls, kas nekavējoties tika uzaicināts pievienoties grupai kā piektais dalībnieks. Savukārt viņš vēlāk uzaicināja sesto dalībnieku Mervinu Vorenu. Jauno sekstetu nosauca par Sounds of Distinction, bet vēlāk pārdēvēja par Alliance.

Vairākus gadus grupa uzstājās galvenokārt tikai vietējās draudzēs un draudžu nometnēs. 1985. gadā vairāki grupas dalībnieki pabeidza studijas un varēja sākt domāt par plašāku muzikālo darbību. 1987. gadā viņi uzstājās 30 gospelmūzikas ierakstu kompāniju pārstāvjiem kādā Nešvilas kristīgo grāmatu veikalā. Starp klausītājiem gadījās arī ar labu intuīciju apveltītais Warner Brothers pārstāvis Džims Eds Normens. Noklausījies grupas demokaseti, viņš uzaicināja puišus pievienoties kompānijas Warner mūziķu pulkam.

Grupa tika nosaukta par Take 6, un 1988. gadā dienasgaismu ieraudzīja viņu debijas albums, kas nekavējoties nokļuva mūzikas izdevuma Billboard modernā džeza un mūsdienu kristīgās mūzikas tabulu virsotnēs. Perfekti izmantojot visas balss dotās iespējas, puiši pasaulei piedāvāja pirms tam nedzirdētus, galvu reibinošus vokālos aranžējumus un harmonisku daiļskanību. Albums Take 6 ieguva divas Grammy balvas.

Daži mūzikas kritiķi gan izteicās, ka evaņģēliskie motīvi Take 6 dziesmās ierobežos viņu karjeras iespējas sekulārajā vidē. Pašiem grupas dalībniekiem šādi uzskati gan nesagādāja nekādas problēmas. “Neskaitāmi cilvēki spēlē citādu mūziku,” saka Alvins Čea. “Mūsu aicinājums un vienīgais iemesls, kāpēc joprojām esam kopā, ir Dieva pielūgsme un slavēšana. Par to mums nekad nav bijis šaubu.”

1991. gada sākumā, pēc otrā albuma So Much 2 Say (1990) iznākšanas, grupu atstāja Mervins Vorens, lai sāktu producenta karjeru. Viņa vietā tika uzaicināts Marka Kibla brālis Džojs. Kopš grupas dibināšanas brīža šī ir vienīgā izmaiņa tās dalībnieku sastāvā.

Sekoja jauni albumi He is Christmas (1992), Join the Band (1994) un Brothers (1996). Par pēdējo Deivids Tomas saka: “Šā albuma pamattēma ir ticības pieredze un tās praktiska izmantošana kristieša ikdienas dzīvē.” Marks Kibls piebilst: “Brothers melodiskajās dziesmās mēs stāstām par Dievu, kuram kalpojam, kuru mīlam un kurš mīl mūs.”

Mūzikas kritiķi Take 6 dēvē par a capella jaunā viļņa aizsācējiem un ritmblūza vokālo grupu tradīciju atjaunotājiem. Viņu džeza harmonijas, oriģinālās dziesmas un vokālā dzirksts radījušas vienus no visu laiku labākajiem a capella ierakstiem. Tomēr, jau sākot ar otro albumu, tīrajam vokālajam skanējumam nereti pievienots arī instrumentālais pavadījums. Atzīmējot desmit gadu jubileju kopš pirmā albuma iznākšanas, 1998. gadā Take 6 laida klajā albumu So Cool, kas bija atgriešanās pie oriģinālā grupas a capella skanējuma. “A capella ir brīnišķīga intīma mūzikas forma, un mēs vēl neesam izzinājuši visas tās iespējas,” domā Alvins, bet Klods turpina: “So Cool bija mīlestības darbs. Nākotnē mēs gribētu ciešāk turēties pie mūsu a capella saknēm.”

Take 6 briljanttīrais vokālais skanējums jau kopš grupas pirmā albuma guva nedalītu pasaules mūzikas zvaigžņu atzinību. Grupas ierakstos skanējušas tādu mūzikas leģendu kā Ellas Ficdžeraldas, Kvinsija Džonsa, Stīvija Vondera, Kenija Rodžersa, Reja Čārlza, Rendija Trevisa, dueta BeBe & CeCe Winans un daudzu citu balsis. Take 6 mūzika skan arī vairākās kinofilmās.

Puiši ir daudzu prestižu balvu ieguvēji. Visi viņu albumi ieguvuši zelta vai platīna diska statusu, grupas kontā ir desmit Grammy balvas 25 nominācijās, desmit kristīgās mūzikas Dove balvas , septiņus gadus žurnāla Downbeat lasītāju un mūzikas kritiķu aptaujās viņi atzīti par gada labāko vokālo džeza grupu, ieguvuši citas balvas.

Pēc albumu We Wish You A Merry Christmas (1999) un Live (2000) iznākšanas, 2002. gada pavasarī Take 6 laida klajā albumu Beautiful World. Šis projekts tika realizēts kopā ar Markusu Milleru un apvienoja grupas bagāto vokālo materiālu ar spožu instrumentālu pavadījumu. Galarezultāts runāja pats par sevi - paliekot uzticīgi savam iepriekšējam veikumam, Take 6 dodas arvien jaunos muzikālos plašumos.

Ieguvuši nedalītu klausītāju un mūzikas speciālistu ievērību sekulārajā sabiedrībā, Take 6 tomēr sevi sauc par kristīgu grupu. Viņus vieno septītās dienas adventistu tradīcijas, kuras gan nedaudz revidētas, atmetot pārlieku konservatīvo. “Mēs vēlamies uzrunāt ļaudis, taču cilvēka dabā ir novērsties no tā, ko kāds uzmācīgi cenšas ieborēt. Arī Jēzus savas zemes dzīves laikā neuzmācās cilvēkiem ar Rakstiem, viņš tikai piedāvāja tiem savu vēsti un mīlestību. Cilvēki vai nu to pieņēma, vai noraidīja, bet Jēzum nevienu nevajadzēja vilkt pie sevis aiz matiem. Mēs Dieva vēsti cenšamies pasniegt skaistā iesaiņojumā un tad ļaujam Svētajam Garam darboties.” Marks Kibls piebilst: “Reliģija daudzus atbaida. Šodien daudzu mākslinieku mērķis ir pozitīvi ietekmēt klausītājus bez reliģijas palīdzības. Mēs gribam dot šīs pašas pozitīvās idejas, vienlaikus atklājot avotu, no kurienes šīs idejas nāk. Mēs negribam, lai cilvēki aizmirstu šo avotu.” “Cilvēki vispirms ieklausās harmonijās, taču pēc tam noskaņojas dzirdēt vēsti, kurā gribam dalīties. Mēs vēlamies, lai Dieva vēsts uzrunātu tik daudzus, cik vien iespējams. Tas ir kā uzmundrinājums bojāejošajai pasaulei,” domā Alvins, bet Marks paskaidro: “Cilvēkiem tikai šķiet, ka Take 6 ir ieradušies izklaidēt, taču mūsu patiesais mērķis ir palīdzēt, sludināt un dalīties mīlestībā uz Dievu.”

Gadu gaitā Take 6 spējuši saglabāt pastāvīgu fanu pulku un var lepoties ar mūsdienu komercializētajā mūzikas vidē neierastu ilggadību. Sedriks Dents dod pārliecinošu izskaidrojumu: “Mūzika ir viss, ko mēs zinām, ko mēs darām un, iespējams, viss, ko mēs jebkad darīsim.” Šodien viņi dzied prestižākajās pasaules koncertzālēs, uzstājas radio un TV, tomēr nekad nav atkāpušies no sava virsuzdevuma - atgādināt cilvēkiem par Dieva esamību. Deivids Tomas teic: “Mēs gribam, lai cilvēkiem patiktu mūsu mūzika, taču vēlamies arī, lai viņi iedziļinātos dziesmu vārdos, jo caur tiem mēs iepazīstinām cilvēkus ar Dieva mīlestību.” Bet Alvins Čea rezumē: “Mūsu misija ir darīt cilvēkus laimīgus.”

Šī misija ir piepildīta. Cauri gadiem, Take 6 nesuši prieku miljoniem ļaužu visā pasaulē. Tas bijis iespējams, tikai pateicoties viņu neizsīkstošajai ticībai un mīlestībai uz Dievu. Viņi patiesi ir labākie no labākajiem.

 

Take 6 albumi:

 • 1988  Take 6
 • 1990  So Much 2 Say
 • 1991  He Is Christmas (Ziemassvētku)
 • 1994  Join The Band
 • 1995  Best of Take 6 (izlase)
 • 1996  Brothers
 • 1998  So Cool
 • 1999  Greatest Hits (izlase)
 • 1999  We Wish You A Merry Chrismas (Ziemassvētku)
 • 2000  Tonight: Live (koncertieraksts)
 • 2002  Beautiful World
 • 2006  Feels Good
 • 2008  The Standard
 • 2010  The Most Wonderful Time of the Year (Ziemassvētku)
 • 2012  One

Take 6 video:

 • 1992 All Access

 

Raksts pirmoreiz publicēts žurnālā „Tikšanās” 2003. gada februārī.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

  Nekas nav atrasts

Uzraksti komentāru