Iona: Ceļojums pāri laikam

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 03-05-2008

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Lielu popularitāti pasaulē ieguvusi mūzika, kurā tiek izmantoti folkloras un etniskie elementi. Sevišķi lielu ievērību izpelnījusies senajās ķeltu tradīcijās balstītā mūzika. Labi pazīstami tādi mākslinieki kā Clannad, Enja, Moija Brennane, kristīgajā mūzikā Šīla Volša, Edens Bridge un citi. Taču vieni no pirmajiem ķeltu kultūras pārstāvjiem kristīgajā mūzikā bija britu grupa Iona.

Iona (Aijona) ir sens vārds gēlu valodā un nozīmē - Svēto sala. Ģeogrāfiski tā ir neliela sala Skotijas rietumu piekrastē. Vēsturiski Aijona ir vieta, kur Sv. Kolumba 563. gadā kopā ar divpadsmit domubiedriem nodibināja klosteri, kas vēlāk kļuva par kristietības centru Skotijā. Bet muzikāli Iona ir grupa, kuras dziesmas stāsta par kristīgās ticības vēsturi Britu salās.

Pagāniskajā Anglijā Kristus mācība nokļuva pa diviem ceļiem - 597. gadā no Romas Kentā ieradās Sv. Augustīns, taču jau 563. gadā Aijonas salā no Īrijas bija ieradies un klosteri uzcēlis Sv. Kolumba. Vairākus gadsimtus šim klosterim bija vadošā loma kristietības izplatīšanā Britānijas ziemeļu daļā. Aijona bija arī ievērojams literatūras un mākslas centrs. Spilgts piemērs ir tā sauktā Ķeltu Grāmata (The Book of Kells) - brīnišķīgi ilustrēts 8. gadsimta Svēto Rakstu manuskripts. Savukārt Anglijas ziemeļaustrumu daļā darbojās Sv. Aidans, kura celtais klosteris atradās Lindisfārnas salā. Pēc viņa nāves darbu turpināja Sv. Kačberts, kas dzīvoja mežā un bija viens no pirmajiem mūkiem vientuļniekiem. Šis Dieva svētītais vēstures posms noslēdzās 800. gados pēc Kristus līdz ar vikingu sirotāju iebrukumu Britu salās.

Tā laika Baznīca bija vienota un nepiederēja konkrētai konfesijai. Tās vienīgais mērķis bija evaņģēlija izplatīšana, ļaudis raksturoja mīlestība uz Rakstiem, svēta dzīve, dziļa pietāte pret Dieva radīto dabu un līdzcilvēkiem. Šis ķeltu vēstures ‘zelta laikmets’ iedvesmojis lielāko daļu Iona mūzikas. 

Bet sākās viss pavisam vienkārši. 1988. gadā britu mūziķa Deivida Ficdžeralda karjerā pienāca brīdis, kad viņš jutās fiziski un garīgi iztukšots. Lai atgūtu mieru, Deivs devās uz Lindisfārnu - salu Anglijas ziemeļaustrumu piekrastē. Brīnišķā daba, senie ķeltu kultūras pieminekļi un netverama misticisma piesātinātā salas gaisotne dziedināja Deiva ievainoto dvēseli. “Dievs mani satika, aizskāra, atjaunoja un pacēla. Viņš man deva slāpes uzzināt vairāk par savas tautas garīgajām saknēm.” Deivs interesējās par ķeltu svētajiem Kolumbu, Brendanu, Patriku un Aidanu, par Aijonas salas lomu evaņģēlija izplatīšanā. “Es jutu neticamu vienotības sajūtu ar iepriekšējām paaudzēm. Mani uzrunāja seno laiku svēto dzīve kā pretstats mūsdienu kristietības materiālajai izpratnei. Mēs esam pazaudējuši to iekšējo mieru un nopietnību, ko atbalso šī vieta. Mūs vairāk saista zemes dzīves rūpes - nauda, darbs, karjera, stāvoklis sabiedrībā.” Lindisfārnā Ficdžeralds saņēma redzējumu par grupu, kuras mūzika palīdzētu ļaudīm atgriezties pie ķeltu agrīnās kristietības ticības un garīgā spēka. Par šo vīziju Ficdžeralds pastāstīja savam draugam Deivam Beinbridžam, un drīz vien puiši radīja virkni instrumentālu skaņdarbu džeza ritmos, kuru skanējumu kuplināja ķeltu mūzikas elementi.

Iona debijas koncerts notika 1989. gada jūnijā Tērstonas skolā Safolkā Anglijā. Drīz pēc tam abi draugi devās svētceļojumā uz Aijonu, no kurienes Ficdžeralds nosūtīja atklātnīti dziedātājai Džoanai Hogai ar aicinājumu pievienoties grupai. Hoga, Beinbridžs un Ficdžeralds jau agrāk bija strādājuši kopā dažādos angļu kristīgā komponista un dziedātāja Adriana Snella projektos. Naktī pēc atklātnītes saņemšanas Hoga redzēja pravietisku sapni, ka atrodas Aijonas salā un, no rīta piecēlusies, uzrakstīja dziesmu Iona. Viņa pārtrauca savas medicīnas studijas, lai turpmāko dzīvi veltītu mūzikai. “Medicīna ir vērtīga manas dzīves pieredze,” teic Hoga, “tomēr es nekad neesmu apšaubījusi lēmumu aiziet no tās. Tagad es varu stāstīt ļaudīm par to, kas patiesi ir labs un patiess, kas nekad nemainās un dziedina cilvēkus.”

Tā paša gada augustā grupa piedalījās slavenajā Grīnbeltas kristīgās mūzikas festivālā, bet 1990. gada sākumā sākās darbs pie debijas albuma Iona, kura galvenā tēma ir britu kristietības vēsture. Vairums albuma dziesmu veltītas ķeltu svēto - Kolumbas, Aidana un Kačberta - dzīves gaitām.

1992. gadā nāca klajā Iona otrais albums The Book of Kells. Grupai pievienojās jauni dalībnieki - Niks Begs (basģitāra) un Tērls Braiants (bungas, pērkusijas). Kā viesi ierakstā piedalījās Franks van Esens (bungas, pērkusijas, vijole) un Trojs Donoklijs (dūdas, ķeltu stabules), kuri vēlāk kļuva par grupas pastāvīgajiem dalībniekiem. Ķeltu arfu spēlēja Fiona Deividsone. The Book of Kells ir konceptuāls albums, kas veltīts 8. gadsimta izcilam literatūras un mākslas piemineklim - Ķeltu Grāmatai.

1993. gadā grupai pievienojās saksafonists Maiks Hjūtons, ar kuru kopā tika ierakstīts Iona trešais albums Beyond These Shores. Albums veltīts Sv. Brendana ceļojumam. Sestajā gadsimtā Brendans kopā ar dažiem mūkiem sēdās no koka un ādas darinātā laivā, lai no Īrijas krastiem dotos ‘apsolītās zemes’ meklējumos. Daudzi uzskata, ka tā bija Amerika. “Mūs uzrunāja tā nesatricināmā ticība un uzticēšanās Dievam, kas lika viņiem paklausīt Tā Kunga vadībai un doties nezināmajā.”

Lai radītu kārtējo albumu, 1995. gada sākumā Iona devās uz studiju Debišīras laukos. Studija bija iekārtota 200 gadus vecā spēkstacijas ēkā, pa kuras logu pavērās idilliska lauku ainava ar zaļiem laukiem un avju pārpilnām ganībām. Šādā romantiskā gaisotnē tapa albums Journey into the Morn’. Tas veltīts unikālām personībām senajā ķeltu Baznīcā, kas dzīvojot izklaidus uz daudzajām salām un saliņām, svēti ticēja savai misijai kristīgās vēsts izplatīšanā. Albumā Hoga pirmo reizi senu gēlu tekstu dziedāja oriģinālvalodā. Tā bija 8. gadsimta Īrijas himna Dievs, esi mans Redzējums un teksts no meditāciju grāmatas “Ērgļa acs”. Ķeltu arfas partiju spēlēja Moija Brennane, kas palīdzēja Hogai arī ar gēlu valodas apguvi. Journey into the Morn’ kļuva par veiksmīgāko grupas albumu. Gada laikā tika pārdoti 52 000 albuma kopiju, žurnāls Q to ierindoja starp piecdesmit gada populārākajiem poproka un pieciem folkmūzikas albumiem pasaulē.

1997. gada februārī traģiski gāja bojā Džoanas Hogas māte Anna. Mātes nāves brīdī Džoana uzstājās kādā koncertā Anglijā, izpildot dziesmu When I Survey. Vēlāk šī dziesma tika iekļauta jaunajā Iona dubultajā koncertalbumā Heaven’s Bright Sun (1997), kas veltīts Džoanas mātes piemiņai.

Pēc astoņarpus gadu spraiga darba ierakstu studijās un uz dažādu valstu koncertskatuvēm Iona mūziķi jutās noguruši un nolēma ņemt ‘sabata gadu’. Viņi vēlējās atjaunot savu garīgo redzējumu un veltīt vairāk uzmanības ģimenēm. Šajā laikā grupas dalībnieki strādāja pie soloalbumiem, daži piedalījās citu mākslinieku projektos. 1999. gadā notika Iona atgriešanās - savu desmit gadu jubileju grupa atzīmēja ar koncertu Karaliskajā festivālu zālē Londonā kopā ar All Souls Orchestra. Šā koncerta ieraksts tika izdots albumā Woven Chord.

Nākamais studijas albums Open Sky dienas gaismu ieraudzīja 2000. gada maijā. Drīz pēc tam tika nodibināta arī ierakstu kompānija Open Sky un sākās darbs pie fundamentāla izdevuma - Iona antoloģijas pirmās daļas. Šis četru CD komplekts ar nosaukumu The River Flows (2002) ietver digitāli atjaunotus un remiksētus pirmos trīs grupas albumus, kā arī agrāk nepublicētus materiālus. Komplekts papildināts ar 60 lappušu bukletu un 80 arhīva fotogrāfijām.

Savā radošajā mūžā Iona koncertējusi daudzās pasaules valstīs - ASV, Kanādā, Meksikā, Japānā, Nīderlandē, Vācijā, Francijā, Šveicē, Īrijā, bet visvairāk savās mājās - Apvienotajā Karalistē. 1992. gadā grupa uzstājās arī mūsu kaimiņzemē Igaunijā. Bet Latvijas iedzīvotājiem bijusi iespēja klausīties Deivida Ficdžeralda flautas spēli, kad viņš 1991. gadā pavadīja Adrianu Snellu koncertā Rīgā.

Grupa Iona piedalījusies arī neskaitāmos festivālos - Grīnbeltā un Glastonberijā pašu mājās, Cornerstone un Creation festivālos ASV, Flevo festivālā Holandē, festivālos Vācijā, Šveicē un citur. Viņi filmējušies BBC, citu britu, Vācijas un Holandes telekompāniju programmās. Grupas albumi, dziesmas un atsevišķi dalībnieki novērtēti ar prestižām mūzikas industrijas godalgām.

Savā teju 20 gadus ilgajā karjerā Iona piedzīvojusi daudz pārmaiņu, tomēr turpina īstenot savu misiju - iepazīstināt dažādu zemju un tautu klausītājus ar ķeltu kultūru. Kombinējot roka, folka un etnomūzikas elementus ar Džoanas Hogas kristālskaidro vokālu, viņi spējuši panākt izcilu muzikālu krāsainību, kas ikvienu ieved īpašā senas kultūras un dievišķa misticisma gaisotnē.

 

Iona albumi:

 • 1990  Iona
 • 1992  The Book of Kells
 • 1993  Beyond These Shores
 • 1995  Journey Into The Morn
 • 1996  Treasures (izlase)
 • 1997  Heaven’s Bright Sun (2CD, koncertieraksts)
 • 1999  Woven Cord (koncertieraksts)
 • 2000  Open Sky
 • 2002  The River Flows (4CD, antoloģija)
 • 2004  The Circling Hour
 • 2008  Iona - Live in London (2CD, koncertieraksts)
 • 2011  Another Realm (2CD)

  Iona video:

 • 2004  Iona
 • 2006  Iona - Live in London

 

Raksts pirmoreiz publicēts žurnālā „Tikšanās” 2003. gada jūnijā.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

Uzraksti komentāru