Moya (Maire) Brennan: Es atgriezos pie savas ticības saknēm

Ievietoja | Sadaļa Kristīgā mūzika pasaulē | Publicēts 02-04-2008

Ieteikt draugiemPačivini Share on Facebook Izprintē Nosūti draugam e-pastu

Šobrīd pasaulē vērojama pastiprināta interese par ķeltu mūziku un arī reliģiju - gan pagānisko, gan kristīgo. Tādi vārdi kā Clannad, Enja (Enya) un Moija Brennane (Moya (Maire) Brennan) pazīstami ikvienam viņu mūzikas cienītājam. Šie mākslinieki aizsāka procesu, kuru žurnāls Time nodēvējis par “vispasaules īru mūzikas renesansi”. Pateicoties viņiem, mūzikas veikalu plauktus rotā uzraksti world music, celtic music, new age music. Taču ne visi zinās, ka šos māksliniekus saista ne vien mīlestība pret savas tautas mūziku, bet arī ģimeniskas saites. Šoreiz par vienu no pazīstamākajām šīs ģimenes pārstāvēm - Moiju Brennani.

Mazā Gvīdoras pilsētiņa Dongelas apgabalā Īrijā nepieder pie populārām tūristu apmeklējumu vietām. Vienīgais ievērības cienīgais objekts te ir Leo taverna, kurā 75 gadus vecais krodziņa saimnieks, Moijas tēvs Leo Brennans savus viesus priecē ar tautisku dziedāšanu un virtuozu akordeona spēli. Bet, ja svētdienas rītā jūs dotos uz netālo Derijbegu Atlantijas okeāna klinšainajā piekrastē, tad vietējā Sv. Marijas katoļu baznīcā dzirdētu brīnišķīgu kori, kuru vada Moijas 70 gadus vecā māmiņa Baba Brennane. Taču mūzikas mīlestība šajā ģimenē nesākās tikai ar Leo un Babu. Jau Moijas vecvecāki kopā ar citiem klejojošajiem muzikantiem, dziedādami un spēlēdami, ceļoja no ciema uz ciemu. “Kad vecmāmiņa gaidīja piedzimstam bērnu, viņai bija jāpaliek vienā vietā ilgāku laiku, lai pēc tam atkal steigtos un panāktu pārējos. Viņi nemitīgi ceļoja un vienā vietā pavadīja īsu brīdi,” stāsta Moijas māsa Enja.

Visi Leo un Babas deviņi bērni no saviem vecākiem mantojuši vēsturisko gēlu valodu, mīlestību uz savu zemi, bijību pret ģimenes saitēm un neizsmeļamu mūzikas mīlestību. Jau kopš bērnības viņi svētdienas rītos dziedāja korāļus vietējās draudzes dievkalpojumos, bet pēcpusdienās īru tautas dziesmas tēva krodziņā. Moija atceras: “Kad augām, daudzi par mums smējās, uzzinājuši, ka gribam vākt un dziedāt savas tautas dziesmas. Mums teica: “Jūs dziedat lieliski, taču par valodu aizmirstiet. Jau pēc 10 gadiem tā būs pārstājusi eksistēt.” Kas zina, varbūt arī mēs esam daļa no tā, kas šai valodai palīdzējis izdzīvot?”

1970. gadā Moija, viņas brāļi Pols un Kīrons (Ciaran), kā arī tēvoči Poriks (Padraig) un Noels Dagani apvienojās grupā Clannad. Gēlu valodā tas nozīmē klanu, ģimeni. Tajā pašā gadā grupa ieguva galveno balvu Leterkenijas folkfestivālā, bet 1973. gadā ierakstīja savu pirmo albumu. Sakņodamās senās patiesībās, Clannad mūzika tomēr ir mūsdienīga un fascinējoša. Daudzas grupas dziesmas ir tradicionālās ķeltu tautasdziesmas. Lielu popularitāti guvusi arī viņu mūzika kinofilmām. Pirmā bija tituldziesma BBC televīzijas uzvedumam “Harija spēle” 80. gadu sākumā. Vēlāk šī dziesma tika iekļauta ASV filmā “Patriotu spēles”, kas padarīja Clannad populāru visā pasaulē. Sekoja mūzika filmām “Robins no Šērvudas”, “Pēdējais mohikānis”, “Titāniks”. Par hītu kļuva arī dziesma no automobiļu Volkswagen Passat reklāmas kampaņas.

Grupas seja un balss neapšaubāmi vienmēr bijusi Moija, taču 80. gados tajā dziedāja arī visslavenākā Brennanu ģimenes pārstāve Enja. Savas pastāvēšanas vairāk nekā 30 gados Clannad ir izdevuši 20 albumus, kuru koptirāža pārsniedz 15 miljonus kopiju.

Grupas ēteriski fascinējošais skanējums ir ierindojis to nevēlamā mūzikas nišā - New Age. “Es tam nekādā gadījumā nepiekrītu,” saka Moija. “Domāju, ka mēs spēlējam World music. Kopš studēju šīs lietas, esmu nonākusi pie atziņas, ka tā sauktais New Age ir daudz nozadzis ķeltu kultūrai. Mūzikai, kuru mēs šodien spēlējam, ir vairāk nekā 1000 gadu sena pagātne. Tā ir sena tradicionāla mūzika, kas nāk no laikiem, kad Īrija jau bija kristīga zeme.” Lai paustu savu attieksmi, Moija Brennane neieradās uz Grammy balvas pasniegšanas ceremoniju, kad 1999. gadā New Age kategorijā par albumu Landmarks tā tika piešķirta grupai Clannad.

Lai arī Clannad piedzīvoja lielu veiksmi gan Britu salās, gan Eiropā un Amerikā, Moija arvien vairāk sāka izjust vientulību un iekšēju tukšumu, kuru aizpildīt nespēja ne slava, ne citas pasaules lietas. Taču tad kāds gadījums Austrālijā izmainīja viņas dzīvi. “Es biju koncerttūrē ar Clannad, kad Brisbenā kāds mācītājs man vaicāja par ķeltu kristietību. Tas lika ķerties pie grāmatām, lai uzzinātu vairāk par savas ticības vēsturi. Man tā bija vispusīgi jāizpēta, jo zināju, ka man par to atkal vaicās,” saka Moija.

Ķeltu kristietības studijas galu galā vainagojās ar Moijas garīgo atdzimšanu. “Kad Svētais Patriks bija 16 gadus vecs, viņš kalnos ganīja aitas. Dievs viņu uzrunāja, un vēlāk viņš kļuva par bīskapu. 460. gadā Sv. Patriks no Romas atgriezās Īrijā, jo viņš pazina šo zemi, tās ļaudis un valodu. Viņš atnesa īru tautai Kristus vēsti. Ir tik daudz brīnumainu stāstu par viņu un pārējiem īru patriarhiem - Sv. Brendanu, Sv. Ambrosu un Sv. Bridžitu. Kad tu studē ķeltu baznīcas vēsturi, tad esi pārsteigts, ka visos laikos 10% Īrijas iedzīvotāju devušies pasaulē kā misionāri. Tas mani iedvesmoja un inspirēja daudzas vēlākās dziesmas. Īru tauta nesaprot, kas viņai patiesībā pieder. Šī zeme jau daudzus gadsimtus pirms reformācijas bija Dieva iezīmēta. To dēvēja par Svēto un Viedo ļaužu zemi. Kad pār visu Eiropu valdīja tumšie viduslaiki, Īrijā bija zelta laikmets. “

Moija ir pieradusi cīnīties ar iesīkstējušiem stereotipiem. “Es saucu sevi par ķeltu un spēlēju ķeltu mūziku. Cilvēki domā, ka viss, kas ir ķeltisks, saistās ar mistiku un New Age. Esmu sastapusi ļaudis, kuri man saka: “Tu esi druīds un pagāns!” Es atbildu: “Jā, ir arī leģendas un folklora, jo ikvienai kultūrai ir sava mitoloģija un sava mistiskā pagātne.”

1987. gadā Moija iepazinās ar fotogrāfu Timu Džērvisu, kas fotografēja grupu Clannad. “Tims bija protestants, un mums bija par ko runāt - jautājumi par mūsu ticību, kurus izklāstījām ne jau tāpēc, lai mainītu viens otru. Mēs viens no otra daudz mācījāmies, un Dievs tādējādi tuvināja mūs vienu otram un Sev.” 1991. gadā Tims un Moija apprecējās. Dievs viņu ģimeni ir svētījis ar diviem bērniem.

To atceroties, Moija saka: “Ja kāds man pirms tam būtu teicis, ka apprecēšu savu sapņu vīrieti, es droši vien būtu sacījusi: “Cilvēk, tu esi jucis!” Nekad nedomāju, ka spēšu apprecēties vēlreiz. Kad izjuka mana pirmā laulība, šķita, ka visa dzīve ir viens vienīgs juceklis. Man bija jau gandrīz 30 gadi. Taču šoreiz tas nenotika tik vienkārši - ņemsim un apprecēsimies. Mēs bijām pazīstami jau trīsarpus gadus un daudz par to lūdzām. Pirms satiku Timu, es mazliet iedzēru un apmeklēju naktsklubus. Naktī šķiet, ka viss ir labi, bet nākamajā rītā pamostoties secini, ka kaut kas tomēr nav īsti tā… Es zināju, ka dzīvē ir kaut kas vairāk. Cilvēki pievēršas dažādām lietām, bet es atgriezos pie savas ticības saknēm. Runājot par attiecībām ar Timu, tieši ticība kļuva par šo attiecību pamatu.”

Savas ticības dēļ viņi nolēma nedzīvot kopā pirms kāzām. Kad Moija pirmo reizi par to stāstīja intervijā, viņa sastapās ar mulsumu un neticību. “Ja tu grasies precēties, tad daudz labāks pārbaudījums par dzīvošanu kopā ir nedzīvot kopā,” saka Moija. “Tas tevi stiprina. Ne jau sekss ir tas pamats, uz kā tiek būvēta laulība.”

Moijai vienmēr bija šķitis svarīgi izdot soloalbumu. Sapnis īstenojās 1992. gadā, kad klajā nāca Maire. “Esmu ilgi bijusi kopā ar Clannad, taču vienmēr vēlējos kaut ko paveikt pati. Laikam jau līdz tam man trūka pašpārliecinātības. Tims mani iedrošināja, teikdams: “Tev tas jāizdara!”" 1995. gadā sekoja Moijas otrais albums Mistyeyed Adventures, kas tāpat kā pirmais guva klausītāju un kritikas atzinību.

Kad Moijas Brennanes attiecības ar Dievu kļuva nopietnākas, viņa iesaistījās draudzes dzīvē. Tima un Moijas ģimene ir aktīvi Sv. Marka Ģimenes Pielūgsmes Centra draudzes locekļi Dublinā. “Draudze mani ir ļoti atbalstījusi un nekad nav mēģinājusi ietekmēt attiecībā uz to, kāda mūzika man jāspēlē. Es apmeklēju draudzi trīs gadus, pirms pievienojos slavēšanas grupai. Es tiešām redzu Dieva roku savā dzīvē, kura vadījusi mani līdz šim un gatavo vēl kaut kam lielākam.”

Kaut arī dažos Clannad albumos un Moijas otrajā soloalbumā atrodamas ticību apliecinošas dziesmas, tomēr kristīgās mūzikas apritē viņa tā arī neiekļāvās. Lūzums notika 1995. gadā, kad Moija iepazinās ar ķeltu kristīgo grupu Iona un palīdzēja tās solistei Džoanai Hogai apgūt gēlu valodu. Ar savu balsi un ķeltu arfas spēli Brennane piedalījās arī Iona albuma Journey Into The Morn ierakstā. “Tā bija pirmā reize, kad saskāros ar kristīgās mūzikas pasauli. Tas bija zīmīgi - redzēt citus, kuri ne vien spēlēja ķeltu mūziku, bet lietoja to, lai nestu evaņģēlija vēsti.” Dažus gadus vēlāk, 1997. gada oktobrī, Moija kopā ar E.L.Vēbera mūzikla Operas spoks zvaigzni Maiklu Kravfordu Dublinas studijā ierakstīja kristīgo himnu Amazing Grace Maikla albumam Uz ērgļa spārniem.

1998. gada sākumā Moijas Brennanes kristīgā pārliecība beidzot izlauzās viņas trešajā soloalbumā Perfect Time, kuru realizēja Word Records. Atsaucība, ar kādu tas tika uzņemts, bija fenomenāla - to reklamēja ASV un Lielbritānijas televīzijas, par to rakstīja Anglijas prese, tika pat uzņemta dokumentāla filma Ticība mūzikā. “Es priecājos, ka cilvēkiem tas nozīmēja tik daudz,” saka Moija. “Albums ilgi noturējās topos. Es jūtos ļoti svētīta.”

Īrijas sabiedrību gadsimtiem ilgi plosījušas nesaskaņas starp katoļu un protestantu kopienām, kas reizēm pāraugušas asiņainos konfliktos. Vienu no Perfect Time dziesmām Moija ierakstīja savas mātes katoļu baznīcā. Tā ir Dāvida dziesma. “Es pārtulkoju to gēlu valodā un izpildīju kopā ar baznīcas kori. Vismazāk es vēlos nošķirties no Īrijas katoļiem. Ir svarīgi, lai es spētu uzrunāt ļaudis ar dziedinošo evaņģēlija vēsti. Man dota vēsts, lai es tajā dalītos ar citiem, un tā ir: “Pienācis laiks pārtraukt savstarpējās nesaskaņas!” Nav nozīmes - vai tu esi katolis vai protestants, kristīts vai nekristīts. Ir svarīgi, vai tu esi kristietis. Visnozīmīgākais ir mīlestība.”

Pēc Perfect Time panākumiem Moija turpināja iesākto muzikālo ceļu. Viņa piedalījās projektā Streams, kur kopā ar Maiklu Makdonaldu iedziedāja pazīstamo Pītera Geibriela dziesmu Don’t Give Up. Aizmirsta netika arī grupa Clannad, kuras albums Landmarks uzskatāms par patiesu ķeltu mūzikas pērli. Taču drīz vien Moija savus klausītājus pārsteidza ar vēl daudz spožāku dārgakmeni.

1999. gada rudenī klajā nāca Moijas Brennanes jaunais veikums Whisper To The Wild Waters. Tā ir dziedināšanas, ticības un cerības mūzika. Iedvesmojoši, poētiski teksti angļu un gēlu valodās, elektriskā ģitāra, dūdas, vijoles, mūsdienīgi sitamie un taustiņinstrumenti - spēcīga un pievilcīga mūzika. “Šis “čuksts mežonīgajiem ūdeņiem” var nozīmēt daudz ko,” skaidro Moija, “tas var tikt saistīts ar manu balsi, kura ir tik maiga mūzikā, tāpat var vilkt paralēles ar to, kā Dievs apklusina vētras mūsos. Tas var nozīmēt arī Mīlestību, kuru es izjūtu un kura ir tik varena, bet par kuru daudzi tomēr nav pat dzirdējuši. Šajā mūzikā ir arī miers. Tas atspoguļo to, ko šodien jūtu es - Lielo Mieru. Ziniet, man gribētos ticēt, ka šis albums būs ļoti iedrošinošs. Man patiktu, ja cilvēki, to klausīdamies, varētu sajust patiesu mieru.”

Vienmēr, kad Moija ir beigusi darbu pie sava kārtējā albuma, viņa sēžas automobilī un dodas izbraukumā pa šaurajiem Īrijas kalnu ceļiem. Stereosistēmā tiek ievietots tikko pabeigtais ieraksts - un ceļojums sākas. “Ja tas, ko redzu pa sava auto logu, saskan ar to, ko dzirdu, tad viss ir kārtībā. Šīs skaņas ir daļa no manas dzimtās Dongelas, kur Dieva veidotie kalni, ielejas un jūra rada mītiskas, dīvainas izjūtas. Tas viss ir manī.”

Kā Moijas Brennanes jaunā dzīve ir ietekmējusi viņas tuviniekus? “Manas māsas un brāļi respektē manu izvēli, jo viņi ir redzējuši, kā mainās mana dzīve. Agrāk man bija slikts raksturs, es biju neiecietīga. Tagad esmu mainījusies, un viņi to zina. Viņi tikai nedaudz baidās pieņemt Dievu tā, kā to esmu izdarījusi es. Bet viņi nav tālu no tā. Arī manus vecākus tas ir satraucis, jo viņi redz, ka staigāju ar To Kungu tā, kā vēl nekad to neesmu darījusi”.

2000. gadā iznāca Moijas Brennanes autobiogrāfiskā grāmata The Other Side of The Rainbow. Tas ir atskats uz viņas dzīves muzikālo un garīgo ceļojumu, tomēr galvenokārt tā vēsta par mūziku un Garu, kas apgaismo un virza šo mūziku. “Es īsti nezinu, kas sekos pēc tam, bet tas viss ir ļoti aizraujoši. Un es atkal jūtos svētīta, ka Dievs man devis iespēju darīt to, ko es daru.”

 

Moya Brennan albumi:

  • 1992  Máire
  • 1994  Misty Eyed Adventures
  • 1998  Perfect Time
  • 1999  Whisper to the Wild Water
  • 2003  Two Horizons
  • 2005  Óró - A Live Session (koncertieraksts)
  • 2005  An Irish Christmas (Ziemassvētku)
  • 2006  Signature
  • 2007  Signature Special Tour Edition (+5 dziesmas no koncertiem)
  • 2008  Heart Strings (koncertieraksts)

 

Raksta līdzautore ir Dace Preimane un tas pirmoreiz publicēts žurnālā „Tikšanās” 2000. gada novembrī.
© Ervīns Jākobsons. Pārpublicēšanas vai citēšanas gadījumā atsauce uz autoru un pirmpublikāciju obligāta.

Līdzīgie raksti:

Uzraksti komentāru